sebestačná ekofarma

105 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa RobertM
Offline
sebestačná ekofarma

Dobrý ďeň

Chcem sa spýtať, čo všetko by malo byť na ekofarme, aby niekoľkočlenná rodina bola sebestačná. Potrebná rozloha, spôsob získavania vody, pestované plodiny, chované zvieratá, technické vibaveňie...

Obrázok používateľa vrsan
Offline

No, u nas vo vrchoch sa dopestovane zbozie mlelo na malych domacich kamennych mlyncoch, ktore sa volali zarnovy. Na osadach mali lepsi gazdovia takyto zarnov v pitvore (sieni) a tam chodili mliet aj od susedov. Zarnov je pomerne jednoduchy, dva mlynske kamene zasadene do seba stoja na drevenej konstrukcii. Jednoduchym mechanizmom sa dala na zarnove dokonca regulovat hrubka, na ktoru sa zrno mlelo. Moj znamy jeden taky zreparoval a vraj fungoval k spokojnosti. Samozrejme taka muka bude vzdy hrubsia, preto sa zvykla pre fajnovejsi chlebik miesat s jemnejsou mukou mletou vo velkych mlynoch. Mne sa v jeseni podarilo z rozpadavajucej drevenice v Papradnanskej doline jeden taky zarnov vyniest. Musim vsak vysekat novu drevenu konstrukciu, ale uz sa na to tesim. Je to krasny nastroj, bude mat cestne miesto na chalupe. A chcem ho urcite vyskusat. Hruba muka moze byt fajn na rozne posuchy, kase... Inak na chalupach malvali aj stupy a maziare, v ktorych sa robili napriklad ovsene vlocky:))) A na jednej osade nad Velkym Rovnym byval istu dobu jeden hippie, ktory mi tvrdil, ze akasi particka z Myjavskych kopanic vyraba rucne mlynceky na obylie, nepatral som vsak kto a ako...

Obrázok používateľa RobertM
Offline

janci: Daj mail, pošlem ti linky na informácie.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

Mlynske kamene treba pravidelne okresavat, aby mali pozadovanu porovitost. Casom sa zoderu a nie je tazke uhadnut, kde zmizne cela ich hmota - do muky.
Na kazdodenu spotrebu radsej mat asi kovovu stolicu....

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa RobertM
Offline

janko: Ty tu asi jediný píšeš k veci. Môže to byť problém, ale snáď si nikto nekúpi pozemok pri kolónii.

Obrázok používateľa janko
Offline

Mne sa ale vidí že RobertM alias Fukuoka to s tym volnym časom myslel tak že ho bude vela na bohulibú činnosť a nebude ho musieť zabíjať v práci vo fabrike v systeme. prenho praca na farme neni práca ale relax, odpočinok. Ale to nech povie on sám, resp to už kdesik pisal tak.

A inak celkom zaujímavých výsledkov prírodného hospodárenia dosiahli anastáziovci kde sa im podarilo zapojiť prirodzeným spôsobom činnosť divých zvierat do domáceho hospodárstva. Napr. stačí keď si človek pomyslí že má chuť na mlieko tak pribehne srna dojka a nechá sa podojiť. Ked je libo lieskovcov pribehnú veveričky a začnú nosiť oriešky. Medveď sa pritúli a poskytne teplo v chladnej zime. Ked treba rozbrázdiť políčko pribehnú divé svine a muflóny. O siatie sa postarajú vtáčikovia. Všetko funguje v symbioze a miery. Človek sa odvďačuje zvieratkám že na nich pozitívne myslí, že ich pohladká, zaspieva im pekne a ešte taká drobnosť podstatná nezje ich. A ešte jedna drobnosť príroda to umožňuje preto takto lebo všetok čas venuje človek na ašpiráciu, rôznu duchovnú a zasvetenú činnosť, tak mu takýmto spôsobom pomáha aby spravil čo največší duchovný pokrok. Je to teda vec výberu kto chce či potrebuje stále v kuse iba pracovať môže kto už nepotrebuje nemusí.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Múka sa osieva už stáročia.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 35 znakov

Obrázok používateľa RobertM
Offline

janko:
1. Vidím že nestrácaš humor. Po hudbe nám tu pribudol cirkus so zvieratami :-)
2. Raz za rok rozhádzať zrnká na 1 Ha pôdy, na jeseň pokosiť obilie a slamu rozhádzať po poli (nevoziť ju hore dole), a vymlátiť toto obylie, to musí byť strašná drina :-D Samozrejme na farme je kopa inej drobnej práce. Ale tá aj počká a ani mi ju nikto nevezme (neprepustí ma, nepríde exekútor).
3. Súhlasím že robiť nie príliš ťažkú prácu len pre seba je ralax. A možno je to naplnenie života niečím čo má zmysel.

pistino:
Keď mal pred 100 rokmi niekto 150 Ha pôdy a 300 kráv, tak to bol pán statkár! Mal kopa peňazí a určite nemusel pracovať, mal čeľaď. Dnes máte traktory, chemikálie, krmivo pre dobytok, veterinára. A napriek tomu ste zadĺžený a musíte drať od rána do večera. Čím to bude?
1. Začali ste pracovať za peniaze a preto ste sa stali súčasťou systému. Tento systém vám nedá zarobiť. Obchodník od vás lacno kúpi obilie alebo mlieko, a potom vám obchodník draho predá traktory, naftu, chemikálie, či krmivo. Úradník vám určí kvóty alebo zakáže niečo iné. Ak budú chcieť, zničia vás. Ak budú chcieť, nechajú vás len tak tak prežiť.
2. Robíte kopa zbytočných vecí, ktoré predražujú vašu výrobu. Traktory musel niekto vyrobiť, naftu a chemikálie niekto doviesť, oranie a zvážanie slamy hore dole stojí tiež kopa peňazí.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

V tomto prípade sito nepomôže, iba ak Hamupüpöke (HU) (Popoluška)(SK)
Ten kameň sa zodiera pomaly , na prach, z tej múky sa dajú robiť halušky aké Janko Hraško tatkovi na pole zaniesol, fajné chrumkavé. (treba brať s nadhľadom)

Obrázok používateľa janko
Offline

janko:
1. Vidím že nestrácaš humor. Po hudbe nám tu pribudol cirkus so zvieratami :-)

Opítal som sa mojich kamarátov zvieratiek ohladne tvojho pohrdavého vyjadrenia k zvieracej duši a odkazujú ti aby si si dal ked ti bude najhoršie špecialnu diétu a to aby si jedol iba varené mäso. Vraj tak trestali ludí v dákej krajine kedysi. Vraj pre teba to bude pôžitok a nie trest. Až na to že človek po čase zomiera v ukrutných bolestiach lebo zhnije zaživa zvnútra.
Ale som im povedal že toto nie treba odpúšťať, tak ti davajú ešte šancu že ked postavíš ten dom tak vraj ťa príde navštíviť rota cvičených cirkusových myší a máš sa o ne vzorne postarať.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Keď už tak hamupipőke. Ach ta gramatika.

Múka je pánsky rozmar, dá sa variť aj celých zŕn jačmeňa alebo raži.

Obrázok používateľa pistino
Offline

Nuž podľa mňa je sebestačná farma odborne húposť. Spravne by sa mala volať samo-zásobitelská farma. Takúto farmu pozná aj EÚ resp. poskytuje na ne podpory. Úprimne ak nemáš nič aspoň nejakú stodolu a kus poľa al.lúky tak to asi ťažko začneš. Ale kde je vôla tam je cesta...
Bezorebný systém ako ho popisuješ nie je bezorebný ale tzv. no-till system teda sejba do mulču. Tento system produkuje najmenší výnos z plochy a aj náklady nejako zázračne neklesajú, preto že potrebuješ vela chemickej ochrany aby si udržal úrodu zdravu, samozrejme da sa aj bez chemie ale to vižaduje fest dodržanie osevneho postupu a nasadenie biologicej ochrany al. ekologicky prijateľných preparátov na ochranu. Z ekol. a udrzatelneho polnohosp. su dva semestre na univerzite a to je iba taky obsuch o problem. Ja osobne som vyrastal a teraz pracujem popri studiju na nasej farme takze viem o com hovorim. Treba okolo toho vela chodit aby si vedel co a ako.
napr. chovas nejake zvery ovce al kravu... to je jedno. Co spravis ked sa ti zduje? Alebo vies odrodit? Taky veterinar je niekedy horsi ako pravnik:-)

Drzim palce

Ak budes mat otazky napis rad poradim

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Keď už tak hamupipőke. Ach ta gramatika.

Dík za upozornenie, zapamätal som si to v zlom tvare, je to už vyše štyridsať rokov, odvtedy som tú knižku nevidel.

Múka je pánsky rozmar, dá sa variť aj celých zŕn jačmeňa alebo raži.

Chýba Ti tam z, tá veta nedáva zmysel, ale to je jedno.

Zatiaľ si sa tu prezentoval iba odkazmi a prepáč, bezobsažnými úderníckymi heslami.

Isteže dá sa (možno) žiť bez múky, bez strojov, možno sa dá bezorbovou
metódou vypestovať 10 ton obilia, bez kravy, koňa a iných zbytočností, možno.
Zatiaľ viac verím Martynovi, Mirovi, ale aj Pištinovi, je vidieť, že hovoria o tom, čo už majú za sebou.
Ak pre Teba nie je drina pokosiť hektár obilia, pozbierať, vymlátiť, uskladniť, tak potom drina ani neexistuje, iba sme si ju vymysleli.
Pri výkone môjho povolania som pochodil takmer celé Slovensko, ešte za komunizmu, stretol rozprával sa so samostatne hospodáriacimi ľuďmi na samotách, tam som videl čo je to za život a drinu, sám by som to lepšie necharakterizoval ako Martin
Hospodarenie je pekna myslienka - ale tvrda a jednotvarna drina. Kedysi to clovek musel robit, dnes sa pre to musi narodit.

Ale v každom prípade Ti držím palce a pýtaj sa, minimálne Pištino (ale aj spomínaní)vyzerajú, že vedia, čo hovoria.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Prírodné (bezorbové) poľnohospodárstvo nie je drina. Je to práca ale nie drina. S moderným chemickým poľnohospodárstvom sa nedá porovnať. V modernom poľnohospodárstve je kopa zbytočných úkonov a to je tá drina. Prírodné poľnohospodárstvo je o tom čo nerobíte a nie o tom čo robíte inak. Súhlasím že treba dodržať osevné postupy a kopa ďalších prírodných zákonov. Ale netvrdil som že možno ležať so založenými rukami. Iba že sa človek môže uživiť sám a môže hoto baviť.

Obrázok používateľa janko
Offline

Som konzultoval s RobertM celú kauzu a poslal mi fotku z jeho súčasného zamestnania ide o nemenovanú kórejskú fabriku na východe. Takže motiváciu ma velmi velkú tak mu treba pomôcť.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

pistino: Môžeš mi dať viac informácií o podmienkach dotácií z EU na samo-zásobitelskú farmu a ako sa dajúreálne získať? Koľko by to bolo asi na hektár?

PS: Úprimne ľutujem všetkých moderných poľnohospodárov, je to drina ako v supermarkete. Ďalší dôvod prečo hľadať inú cestu. :roll: 8O

Obrázok používateľa janko
Offline

Najnovší hit japonského zahradníka. 10v jednom.
http://freshpics.blogspot.com/2006/05/weird-japanese-inventions.html

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Citujem:

Ak by sa plodiny pestovali bez chemikálií, umelých hnojív a techniky, mamutie chemické spoločnosti by sa stali nepotrebnými a vládne poľnohospodárske agentúry by sa zrútili. Poľnohospodárske združenia a ľudia usmerňujúci moderné poľnohospodárstvo sú závislí na veľkých investíciách kapitálu z hnojív a techniky, ktoré im zaručujú moc. Odstránenie poľnohospodárskej techniky a agrochemikálií by spôsobilo prevratnú zmenu v ekonomike a sociálnej štruktúre. Preto neverím že by sa poľnohospodárske združenia alebo vládni úradníci vyjadrili za opatrenia, ktoré by viedli k odstráneniu znečistenia.

Obrázok používateľa apple
Offline

---- mobilita - vsetko je zadarmo (aj dom), a nemam problem kedykolvek sa odstahovat ak by napriklad cez moj pozemok stavali dialnicu---
- doplnte

Musis platit dane aj za domy, aj za podu. Nic nie je len tak zadarmo. :?

Obrázok používateľa pistino
Offline

Uf ta fabrika je drsna....este ze robim co robim. Robert odporucam ist niekam von na nejaku farmu. Nieco zarobis a ziskas nejake zrucnosti.
Robim, lebo musim zivit rodinu a udrzat si nejaky standard. Ine by som robit nechcel. Vies ked mas zenu a dieta myslis hl. na nich resp. na dieta...( jeho buducnost). S tym dlhom to chapem...ale podnika tak dnes 90%...som zvedavy co bude ked sa kriza este prehlbi.
( Budu sluzit NWO?) :-)

Janko: AVATAR je pekna myslienka....skoda ze som to nemohol dopozerat, lebo ma to nudilo. (Ten dej je onicom)

Obrázok používateľa Martin Petráš
Offline

Ach jaj! Chcel som, aby sa tu diskutovalo vecne a s rešpektom, no zdá sa, že sa deje presný opak...

Skúsim sa teda aj ja sám vrátiť k serióznym úvahám o téme.
Dávam do pléna otázky:
- čo si predstavujete pod sebestačnosťou a nezávislosťou.
- je dnes ešte možné byť technicky a ekonomicky nezávislý a sebestačný? A bolo to vôbec možné kedykoľvek v minulosti?
- aký životný štandard by musel akceptovať ten, ktor by chcel byť sebestačný najviac, ako sa to len dá?

Pre inšpiráciu navrhujem siahnuť po knižke H.D.Thoerau - Walden. Hoci poprvýkrát vydaná roku 1854, myšlienky a skúsenosti autora sú aj dnes s tými, čo sa rozhodli žiť slobodne a sebestačne v dobrovoľnej skromnosti. Zdá sa, že o to ide aj Robertovi EM.

Z novších potom The Practice of the Wild (1990) od Garyho Snydera (alias Japhy Rider, pre tych, ktorych v mladosti hltali Kerouaca)

Teším sa na hodnotnú diskusiu!

Obrázok používateľa pistino
Offline

Vsetky info su na www.apa.sk. Tusim potrebujes mat min. 1ha pôdy, musis sa zaregistrovat ako SHR a potom zaregistrovat zvierata, ist na ppa a tam zakreslit na ortofotomape kde sa nachadza to pole, aby ta mohli kontrolovat ci sa on staras ked poberas dotacie. Potom ked to urobis, da sa hovorit aj o nejakych strukturalnych fondoch. Tazko takto vsetko v rychlosti na fore opisat. Na tej stranke co som ti hore napisal je vsetko len tam treba sadnut a par noci na tom portali pospat :-)

Poľnohospodarstvo bez chemie je mozne, daju sa vyslachtit hybridy, kt.su odolne voci nejakej chorobe.......no ale to stoji prachy a slachtitelske firmy su jedna ruka z chem.f.
Realne sa dalo tak zit volakedy na gazdovstvach ked si si zasial zo svojeho a to si aj zozal... no ale za komunizmu a velkovyroby sa rychlo nainfikovali porasty chorobami a nadmernou chemizaciou sa potlacili prirodzeny nepriatelia skodcov.
Chleba zo psenice nainfik. kyjaničkou, snetou, mazlavou snetou by som jest nechcel- mikotoxiny su sakra jedovate...

Psenica spaldova je idealna na pestovani na org. farmach no jej vynosi su zlomkove:(
Ver aj mne by lahsie bolo bez postrekov a hnojenia....ale späť sa ist neda. Cestu vidim v spojeni organickeho hospodarenia v spojeni z najnovsou technologiou....ide o tzv integrovany system ochrany ale ten je strasne narocny na sledovanie signalizáciu a prognozu.

tak zatial

Obrázok používateľa janko
Offline

---- mobilita - vsetko je zadarmo (aj dom), a nemam problem kedykolvek sa odstahovat ak by napriklad cez moj pozemok stavali dialnicu---
- doplnte

Musis platit dane aj za domy, aj za podu. Nic nie je len tak zadarmo. :?

Ono hovorí sa "Smrť a dane sú vždy isté" ale zas sa hovorí "Každý zákon je spravený tak aby sa dal obýsť" alebo "Kde nič nie je ani smrť nebere".

Do tržnici som dal 3 knihy o tejto problematike.
Zahrada jako mikrokosmos
Revolúcia jednej slamky
Prechod na ekologicke hospodarstvi
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=53553&sid=...

Obrázok používateľa pistino
Offline

Otazka: Myslite ze niekedy existovala sebestačnosť a nezávislosť?

Moj nazor: Nie. Aspon nie uplna.
Ako vznikla delba prace, existovali mozno take komunity. Neskor vymenny obchod, potom prachy...

Dalsia otazka je ci sa mieni niekto do tych dôb vratit. Uz som to tu spominal, pouzitim modernych technologii a preferovanie miesnych zdrojov by bola cesta ako sa stať menej závislí...ale to je vyvoj ktorým zatial nesmerujeme.
Co sa tyka prirodneho hospodarenia resp. dopestovania jedla, som dosť skeptický, ale dalej to hodnotiť nebudem, preťo že nemam praktycke skusenosti.

Obrázok používateľa janko
Offline

Ale čo aká zahrada ved v prírode v lese na luke rastie všetko nadostač. Ta nech sa pozriete do Tržnici tam je kniha
Plané rostliny a jejich použití v kuchyni

Obrázok používateľa janci
Offline

cim to je, ze nas to viacerych ,,nuti,, zapajat sa do tejto
diskusie, ktora nikam nevedie a nic nove nas nenauci
???

Obrázok používateľa RobertM
Offline

http://sk.wikipedia.org/wiki/Flame_war

Obrázok používateľa pistino
Offline

Rozpoviem vam jeden pribeh kt. nam hovoril jeden docent na prednaske:
Ked vedci skumali genetických predkov pšenice zistili, že má viacero predkov, ktorý boly v podstate take nieco ako tráva napr. Psiarka lúčna, timotejka lúčna, lipnica a pod. Už si presne nepamätám ktoré to boli a ani kolko. Zásadný problém bol v tom že pokope sa nachádzali iba na jednom mieste okolo hory Arrat. Jeden japonský profesor celú svoju karieru univerzitného profesora založil na tom, že skúmal ako mohlo vo voľnej prírode prebehnúť také krýženie aby vznikla pšenica taká ako ju poznáme. No nepodarilo sa mu to do smrti objasniť. ( zámerne sa vyhnem slovu že sa to nedá). Dokázal to však modernými metodami ako vznikajú neslávne GMO.
A ešte jedna záhada: Kukurisa ako ju poznáme nie len u nás v európe ale aj v J.Amerike z vykopávok, má jednu zaujímavú charakteristiku. Nedokáže sa sama a ani za pomoci divej zvery množiť. Takže je odkázaná na zásah človeka kt. ju zasadí do zeme.
Dokázali majovia a aztékovia šlachtiť? Prečo sa o tom viacej nehovorí????

Obrázok používateľa pistino
Offline

http://video.google.com/videoplay?docid=-7738550412129841717&ei=Yi6mS67Q...

Krasne video o tom jak funguje cele polnohospodarstvo v EU. O sebestacnej farme toho tam vela nieje ,ale to mozno Roba povzbudi nieco robit aby to takto nebolo. Pekny priklad je tam z Rumunska. Treba trochu vediet po nemecky al. anglicky.

Obrázok používateľa janci
Offline

tým traktorom ( kosačkou ) som Ťa nechcel ,,uraziť,, to som ešte
netušil kto je na druhej strane ... z tej Tvojej prvotnej otázky to ozaj
vyzeralo, že niekto,kto farmu ozaj nevidel
ale ako tak čítam diskusia sa trošku zamotáva

prikláňam sa k vĺčikovi-tlcikovi....

vyzerá to že máš jasnú predstavu ako siať a ako mlieť a ktoré zvieratá áno,
tak potom kam smerovala Tvoja otázka ?

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Odmietam moderné výmysly. Ja vašej vede neverím, vlastne iba tomu čo sa za vedu vydáva. Vaša veda je nepraktická, odtrhnutá od reality a pre bežného človeka nepoužiteľná. Nie som proti práci, som proti zbytočnej práci ktorá v súčasnom poľnohospodárstve prevláda. Vaša veda skúma veci osamotene, akoby neexistovali v celku. Keby somt o chcel k niečomu prirovnať, tak kôli stromom nevidíte les, alebo vidíte jeden piest motora ale nerozumiete činnosti celého motora. Napríklad ked pouzijete jednu chemikáliu na ničenie buriny, spustíte tým sled udalostí o ktorých nemáte šajnu. Prírodné hospodárstvo je založené na spolupráci s prírodou, nie na boji s ňou. Nehrajte sa na boha. Nestvorili ste túto prírodu, tak sa ju ani nesnažte meniť.

Na Slovensku neexistuje prírodná farma. Asi som nemal použiť slovo ekofarma, lebo pod tým si ľudía predstavia komerčnú farmu založenú na obyčajnom poľnohospodárstve, akurát že sa tam pestujú bylinky alebo čo. Predstavu mám, chcem len doplňujúce informácie. Rád som vám poradil.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.