Rôzne umelecké sympóziá

3 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Rôzne umelecké sympóziá

Sochy z dreva skrášlia mesto

BRATISLAVA 27. júla (SITA) - V Malackách budú umelci v rámci 1. rezbárskeho sympózia do soboty tvoriť sochy z dreva. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Malaciek Ingrid Šrámková. Hlavným organizátorom je podnikateľ Dušan Spuchlák, ktorý v týchto dielach vidí nielen skvelé záhradné doplnky, ale aj podporu ľudového umenia. Cieľom sympózia je vytvoriť sochy z dreva, ktoré následne skrášlia mesto, ale aj súkromné záhrady. Podľa Šrámkovej už začalo s motorovými pílami tvoriť sochy osem umelcov zo Slovenska i Čiech. Z drevených kmeňov by mala vzniknúť aj lavička pre zamilovaných a dve sochy, ktoré sa následne stanú súčasťou átria v malackom kaštieli. Drevo sčasti zabezpečil organizátor Dušan Spuchlák, sčasti Tomáš Vorobeľ. S technikou, ktorá hrubé kmene dopravila na miesto, pomohlo mesto. Prácu na dielach pred športovou halou môžu obdivovať okoloidúci denne až do večerných hodín.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Sympózium projektu SETSE na tému JEDLO A RODINA V SÚČASNEJ FOTOGRAFII

Dom fotografie, Liptovský Mikuláš, 5.8. –7. 8. 2010

SETSE – Seeing European Culture Through a Stranger’s Eyes / Európska kultúra očami cudzinca je dvojročný medzinárodný projekt podporovaný Európskou komisiou prostredníctvom programu Culture 2007 – 2013.
Do programu je zapojených osem európskych inštitúcií – partnerov projektu: Universidad Politécnica de Valencia (Španielsko), University of Jyväskylä (Fínsko), Akadémia umení v Poznani (Poľsko), Les Recontres d‘Arles (Francúzsko), Maďarské národné múzeum (Maďarsko), Helénske centrum fotografie Atény (Grécko) a Dom fotografie Liptovský Mikuláš (Slovensko).

Hlavným zámerom projektu je skúmať prostriedkami súčasnej fotografie témy rodiny a jedla v Európe. Každá inštitúcia vysiela do partnerskej krajiny umelca, ktorý v danom špecifickom prostredí pracuje na fotografickom súbore, reagujúc na lokálne pomery, so zameraním na hlavné tematické okruhy projektu. Vzniká tak interkultúrny dialóg, reprezentovaný výsledným fotografickým dielom. Umelec ako cudzinec nahliada v danej krajine na sociálne, kultúrne, náboženské a antropologické aspekty spoločnosti inou optikou. Zaujímavou konfrontáciou je potom spoločná výstava ôsmich zúčastnených autorov, v rámci ktorej sa ako v mozaike vyskladá osem rôznych pohľadov na novodobý európsky rodinný život charakterizovaný aj špecifikom jedla a stravovacích zvyklostí. Súčasťou tohto dlhodobého projektu je okrem konferencie aj viacero parciálnych sympózií, konaných na rôznych miestach pod kuratelou partnerských inštitúcií, ktoré sa zaoberajú hlavnou témou rodiny a jedla v súvislosti s regionálnou umeleckou i teoretickou praxou.

V rámci kolokvia konaného v Dome fotografie v Liptovskom Mikuláši v termíne 5. –7. augusta bude na programe jednak predstavenie samotného projektu SETSE, jeho cieľov a ďalších akcií, ako aj prezentácie zamerané na tému jedla a rodiny v okruhoch Nové modely rodiny ako ich vidí súčasná fotografia, Stravovacie zvyky a rituály a ich dokumentácia a prezentácia, či Úloha jedla a stravovania v rodinnom živote. V kontexte týchto tém odznejú príspevky o lokálnej slovenskej a susednej českej súčasnej fotografii, ale aj príspevky o holandskej realite rodinného života a multikulturality, či fínskej fotografii a jej vzťahu k téme jedla. Súčasťou programu budú aj prezentácie súborov, ktoré vznikli počas projektu SETSE.

Pri príležitosti konania kolokvia uvedie Dom fotografie aj špeciálne koncipovaný výstavný projekt Best Before/Spotrebujte do..., ktorý predstaví diela najmladšej generácie slovenskej a českej fotografie pojednávajúce o téme jedla a stravovania.

http://www.domfoto.sk/

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Drienica na obrazoch

PREŠOV 29. októbra (SITA) – Výsledkom jesenného plenéra v horskom rekreačnom stredisku v Drienici v okrese Sabinov je vyše 50 obrazov. Verejnosť ich bude môcť po prvýkrát vidieť na vernisáži v sobotu 30. októbra v zariadení Javorina so začiatkom o 16:00. Kurátor výstavy Miroslav Marton pre agentúru SITA uviedol, že ide o tretí ročník plenéra, na ktorom sa zúčastnilo 16 maliarov z Poľska, Bieloruska, Ruska, Ukrajiny a Maďarska. Domácich výtvarníkov zastupovali dvaja Košičania - Dušan Baláž a Igor Sokolovský.

Plenér tentokrát nemal určenú tému, umelci sa mohli rozhodnúť podľa vlastného cítenia. Nádherné počasie väčšinu z nich zlákalo k zachyteniu krajiny alebo historickej architektúry, ktorou sa inšpirovali v okolitých dedinách či v neďalekom Sabinove. Pri tvorbe použili olej, akryl ale aj kombinované techniky.

Skupina umelcov sa pozrela aj do Vysokých Tatier, na Spišský hrad, navštívila Červený Kláštor, kde sa previezla na plti po Dunajci. Aj z tohto výletu vzniklo množstvo náčrtov, ktoré umelci ešte dotvoria doma. Podľa Martona obrazy z plenéra ostávajú v Drienici a návštevníci ich môžu obdivovať spolu so 120 dielami, ktoré tu vznikli počas prvých dvoch ročníkoch plenéra.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Kajsoo
Obrázok používateľa Kateřina Valentová
Obrázok používateľa Katar
Obrázok používateľa mhuz
Obrázok používateľa Nikolino1
Obrázok používateľa Olinka
Obrázok používateľa Krisot
Obrázok používateľa dona