Rekonštrukcia hlineného domu, prírodnými technológiami

17 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa argille
Offline
Rekonštrukcia hlineného domu, prírodnými technológiami

Dobrý deň,
dlho a veľmi veľa som tu o tejto a podobných témach načítala až som sa rozhodla napísať. S manželom sme kúpili starší hlinený rodinný dom. Sme obaja totálny laici a nevieme odkiaľ kam....totálna bezradnosť a po prečítaní mnohých tu tém a názorov mi to veľmi nepomohlo. Budem sa snažiť opísať čo najpresnejšie náš dom a zadať čo najkonkrétnejšie otázky. Vopred Vás prosím o rady, a taktiež o kontakty na majstrov,firmy čo by nám mohli pomôcť. A taktiež prosím o zhovievavosť pri čítaní môjho asi dosť dlhého príspevku.
Dom je v radovej zástavbe. Izby má za sebou.Je z hliny a niekde sú pridávané pálené tehly.Niektoré steny sú pristavované,alebo prerábané,dorábané z pálených tehál.Predná izba od ulice je skoro celá s pálenej tehly,ale statik nám povedal,že prednú stenu od ulice bude treba priklinovať k nosným stenám,pretože vypadáva-tlačí sa von na vypadnutie.Cez túto stenu je obrovské jedno okno,ktoré chceme vymeniť za dve okná.Dom má aj klenbovú pivnicu,ktorá je suchá.Dom je tiež suchý a neohrozovaný spodnými vodami,dvor i dom sám je výborne vyspádovaný. Je dlhý asi 30m. Vyhádzali sme dlážkovicu,ktorá bola ako včera položená,nedotknutá, susedia to boli obdivovať zľava,zprava. Až na kritické miesta v pár rohoch. Ale tam sme zistili po vynášaní toho marasu ,že tam bol navozený vážsky piesok. Steny sme orúcali a zostal len rozbombardovaný "dom".Teraz neviem odkiaľ kam. Nechceme, žiadne podrezávanie,žiadne izolácie (okrem prírodných) ,žiadne plastové okná,zrejme zostaneme pri kastlových, vraj najlepšie pre ten dom a žiadne ropné odpady.Chceme dve izby rozčleniť pristavenými priečkami a podrezať chceme len poslednú stenu,ktorá je celá z pálenej tehly a vlhne. Susedí s komorou,ktorú budeme používať ako sklad záhradných potrieb,takže sa tam kúriť nebude. Ani pred tým sa tam nekúrilo,tak možno preto vlhla. Nevieme....Podlahu chceme pôvodnú dlážkovicu. V hale by som ja chcela dlažbu,ale neviem či to tam môže byť.Nevieme nič. Môjho muža robota na dome baví, ja zase vyhľadávam všemožné rady a pomoci, bo sme mladí a neskúsení v tomto :P
Prosím Vás o rady,typy,linky,kontakty, na kohokoľvek ako na podlahu, ako na hlinené omietky,ako na kastlové okná,ako na fasádu. Strecha pár rokov z finančnej stránky vydrží. Vopred ďakujem tým čo dočítali moju tému do konca a o to viac tým čo poradia dvom bezradným ľuďom.Ďakujem :)

Obrázok používateľa palo
Offline

Nemôžem si pomôcť, ale na začiatok mojej odpovede sa mi tlačí tento citát:

Niekto získa do vlastníctva pamiatku v neužívateľnom stave. Potom čaká, že zoženie peniaze na jej obnovu, alebo ich naozaj zháňa, alebo šetrí. Potom čosi zoženie alebo ušetrí. Akurát toľko, aby začal. A potom, namiesto aby dal do poriadku strechu, urobí nejaký nezmysel: napríklad začne otĺkať dobré omietky... A potom zase čaká, alebo zháňa, alebo šetrí...
Viem, váš dom nie je pamiatka.

Vyhádzali sme dlážkovicu,ktorá bola ako včera položená,nedotknutá, susedia to boli obdivovať zľava,zprava. Až na kritické miesta v pár rohoch. Ale tam sme zistili po vynášaní toho marasu ,že tam bol navozený vážsky piesok. Steny sme orúcali a zostal len rozbombardovaný "dom". Teraz neviem odkiaľ kam.
To ste museli naozaj zistiť, že tým dlážkam nič nie je, až keď ste ich vyhádzali? Ako vás obohatilo poznanie, že pod nimi je navezený vážsky piesok?

Viem, nejaké výčitky sú už teraz pre vás zbytočné, ale možno pomôžu ďalším.

O podlahách, hlinených omietkach, oknách, fasádach aj strechách sa tu už popísalo v samostatných témach pomerne dosť. Skúste sa opýtať konkrétnejšie: čomu nerozumiete, čo vám tam chýba.

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

argille, vítaj v klube...

To ste museli naozaj zistiť, že tým dlážkam nič nie je, až keď ste ich vyhádzali? Ako vás obohatilo poznanie, že pod nimi je navezený vážsky piesok?

Viem, nejaké výčitky sú už teraz pre vás zbytočné, ale možno pomôžu ďalším.

O podlahách, hlinených omietkach, oknách, fasádach aj strechách sa tu už popísalo v samostatných témach pomerne dosť. Skúste sa opýtať konkrétnejšie: čomu nerozumiete, čo vám tam chýba.
...jemná facka na úvod nemusí byť na škodu

Ale iné som chcela: pokús sa, aspoň na začiatku, nesledovať časopisy o bývaní a "alternatívnych" formách staviteľstva a ani nepočúvaj rodinu a známych, ako by sa to malo robiť...počúvaj seba a neponáhľaj sa s rozhodnutiami, niektoré veci prirodzene dozrú.
Moja privátna rada: pozeraj staré filmy - ja som tam našla mnoho podnetov, týkajúcich sa vizuálu rekonštruovaného objektu, (mnohé filmy som si len tak pripomínala v pamäti).
Po čase možno zistíš, že deliť miestnosti priečkami nie je nevyhnutné. Alebo aj je...

Prajem veľa zdaru!

Obrázok používateľa argille
Offline

Takže neviem či mám vôbec reagovať na pána palka či ako......
Dosť agresívny prejav,no každý sme iní,inak cítime a vnímame....možno to je Vaše normálne správanie. Som len úplne normálna žena,ktorá nič nevie o stavbe domu, ale tým ,že sme vyhádzali dlážku a objavili vážsky piesok, tak myslím,že sme odstránili dôvod prečo nám vlhli niektoré rohy. Pretože tam ,kde piesok nebol neboli ani vlhké rohy. Ďalší dôvod bol aj ten ,že spomínaná pivnica mala v dvoch izbách odvetrávanie priamo do podlahy tých izieb a chceme ho poriešiť inak a naše jasnovidné pohľady nedokázali nájsť presné miesta,teraz to vieme a riešime. Ďalej na ten Váš citát ...len toľko,ako viete niečo o našej finančnej situácii???? To ,že som napísala o streche bolo ,len na margo toho,že strecha je fakt v dobrom stave a bolo by škoda do nej investovať peniaze WAW - áno máme ich 8) - ktoré môžeme využiť inak. To ako keď nám radili ,"zhoďte dom a postavte nový" bola ho škoda búrať,zbytočne vyhodené peniaze.
"Milý pán Palko" ja tu hľadám niekoho, kto by nám pomohol z rekonštrukciou. Takže ak som Vás zle pochopila vopred veľké PARDON, ale ak nám chcete pomôcť s rekonštrukciou,tak sa môžeme dohodnúť na postupe, urobíte nejakú kalkuláciu a hneď môžete nabehnúť na ten náš domeček. Pretože píšem hlavne kvôli ľuďom ,ktorý niečo robia a tým sa živia,teda ako napr. firmy, majstrov čo sa vyznajú v danej oblasti. A budeme mať aj z čoho zaplatiť WAW 8)
Sme fakt bezradní, a možno ja ako žena som čakala tuná trochu optimizmu a fakt kroky,ktoré niekam povedú.
Na Vaše otázky neviem odpovedať odborne,snažila som sa ako viem.
Takže Vám prajem aby ste tu ešte našli mnohých takých ako my........nevediacich ,aby mohli rásť Vaše osobné danosti,čo všeeeeetko viete,aby sme teda boli obrovskou výstrahou pre druhých. Len viete ja som si mala zobrať asi pravdepodobne nejakého ako "VY" a môj muž ženu ,takého razu čo sú tu fakt zbehlé a vyznajú sa v stavebníctve. "Žiaľ " spojila nás len láska a máme iné danosti,možno ktoré by Vás zase prekvapili.......
Takže VĎAKA za............ ??????????.........

For evi:
facka to riadna to teda hej,asi bola chyba sem niečo písať.....
Som bezradná,pretože sami to nezvládneme..........k domu mňa osobne drží obrovské puto.....a v okolí široko ďaleko, žiadneho majstra čo sa v tomto smere aspoň trochu vyzná. Časopisy o bývaní dávno zapadajú prachom......
Snáď asi všetko čas vyrieši,ale chceli sme čím skôr bývať spolu sami :)

Obrázok používateľa peeeto1
Offline

argille,

neda mi , aby som aj ja nezareagoval na tvoj prispevok.Myslim si, ze nie je dovod vnasat do tejto diskusie nejake emocie, nevidim v Paliho prispevku ziaden naznak nejakeho utocenia.Skor ide asi o nepochopenie jeho zameru. Hlavnou ulohou tohto portalu je nasmerovat cloveka na spravnu cestu, ukazat mu, ze veci sa daju aj inak robit ako sa to robi masovo v dnesnom stavitelstve. Z tvojho prispevku ani mne nie je celkom jasne, ze ci vies po akej ceste vlastne kracas. Na jednej strane proklamujes svoj zaujem o prirodne postupy a materialy, na strane druhej akosi pricasto spominas slovo rekonstrukcia. Treba sa zamysliet nad tym, co je NAOZAJ potrebne rekonstruovat a co staci len OBNOVIT. Pretoze kazdy starsi dom ma svoju dusu a akymkolvek dalsim zasahom ho o dusu oberame, hoci mozno niekedy aj nechcene. Nerozumiem celkom dnesnemu postoju ludi, ze vsetko stare je zle a musi to vyzerat ako nove. Je skoro priam posadnutost ludi omietat, prirabat priecky, malovat, burat....myslim si, ze vzdy je jednoduchsie a mozno aj osoznejsie pre tychto ludi postavit si novy dom na zelenej luke ako pustat sa do obnovy starsieho domu. Zamerne pouzivam slovo obnova, lebo rekonstrukcia je uz zasah do celkovej architektury domu a vo vacsine pripadov ho skor znehodnoti.
Takze argille, netreba sa hned rozculovat, nazory ludi tu na portali boli, su aj budu vzdy rozne, a prave tato roznorodost potom prinasa ovocie. Myslim si, ze obidvaja si chcete cim skor uzivat vas domcek, takze netraba naozaj stracat cas vyrabanim si zbytocnej roboty, vyselektovat co je dobre a co zle a ako aj evi povedala, nechat si cas na ''nasatie'' atmosfery domu a potom zistis, ze to co sa ti na zaciatku videlo akutne, mozno az take akutne nie je ;-)
prajem vam vela zdaru a krasnych chvil stravenych v domceku.

Obrázok používateľa steve
Offline

Myslím, že táto téma prinesie dosť viacerým, čitateľom. Sám som sledoval obnovu asi rok, kým som napísal prvý príspevok. Doposiaľ mám dojem, že portál je skôr pre kutilov ako pre živnostníkov.
Ak chcete, aby vám niekto chalupu opravil, mali by ste viacej hľadať. Dodávateľov pre hlinené omietky, klasické dlážkovice či staré okná je dosť. Toto by nemalo byť fórum pre inzeráty. Som rád, a dáva mi to viac poznania, keď si každý povie svoj názor. Aj keď s ním nesúhlasím neznamená, že iným nepomohol. Na obnove som denne, aj keď neprispievam.

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

argille, emócie sú v poriadku.
Písané slovo niekedy vyznie tvrdšie, ako je myslené, chýba intonácia a irónia nemá šancu.
Aj keď je medzi nami asi generačný rozdiel, chápem Tvoje pocity, podobné som mala pred cca 2 rokmi. Dvojročný vývoj v skratke: od bezradnosti ...k pokore. (Na začiatku som tiež dostala na týchto stránkach jemnú facku; ďakujem, chlapci).
So záujmom budem sledovať, ako sa Vaša rekonštrukcia, či obnova bude vyvíjať. :)

Obrázok používateľa jirkac
Offline

Milá Argille, pokud se chceš někomu vyplakat, tak tady asi není úplně to nejlepší místo. Pokud potřebuješ odborné ( a nezištné!) rady ohledně zacházení se vším historickým a jinak alternativním, tak jsi tu správně.

Chápu že jsi z vaší situace trochu zoufalá a přecitlivělá, ale Palo vážně nereagoval arogantně,ale spíš věcně. Kromě jednoho židobijce jsem tu zatím na vyloženě zlé příspěvky nenarazil ale dozvídám se stále něco nového.

Netrap se tím že jste možná něco neudělali zrovna nejlépe, všichni by jsme ti mohli dlouze vypisovat co jsme kdy mohli udělat líp. :oops:
Vy si teď udělejte příčky kde chcete a následně omítky a pak budete řešit podlahu. S tou ti tady asi nejlépe poradí Doky.

Řemeslníků se na práci nabízí hodně ale ne všichni opravdu umí to co tvrdí !
Nejlepší je sehnat někoho na doporučení. Možná by někdo z Obnovy o nějakých spolehlivých věděl.

Držím palce a přeju pevné nervy a velkou trpělivost :wink:

Obrázok používateľa Milo
Offline

Doposiaľ mám dojem, že portál je skôr pre kutilov ako pre živnostníkov.
Musím vyvrátiť Tvoje tvrdenie. Ja som toho dôkazom.
Moja stránka je www.prirodnestavitelstvo.sk
Ozvite sa mi určite by som Vám vedel v nejakých veciach pomôcť.

Obrázok používateľa dzordzo
Offline

dovolim si vliezt do tejto temy a spytat sa na radu: mam staru chalupu z kotovice a chcem robit vnutorne hlinene omietky. na niektorych stenach zostali po zasekani rozvodov kurenia diery hlboke aj 20cm ktore potrebujem vyplnit alebo odskoky kedze som zrusil niektore priecky. rozmyslam, ze urobim zmes s velkym podielom slamy (3:2) a touto vyplnim vzniknute diery a nerovnosti a potom nanesiem hrubu omietku aby som podklad vyrovnal. na koniec vrstvu jemnej hlinenej omietky. to s tou slamou bude fungovat? diky.

Obrázok používateľa Kapo
Offline

... Kromě jednoho židobijce jsem tu zatím na vyloženě zlé příspěvky nenarazil .....
Ta to kto? 8O

Obrázok používateľa rotor
Offline

argille
Po Vašej reakcii na Pala si myslím či ste si nepomýlila portál. Obnova je, tak ako píše Steve, o inom.

Obrázok používateľa Pader
Offline

ARGILLE, a v ktorom kúte slovenska to máš tú chalupu? ja osobne som tu našiel veľa rád, no starých majstrov na webe veľmi nenájdeš. to sa musíš pýtať miestnych. napr. takých starých dobrých stolárov (ktorí dokážu viac ako len eurookná a kuchynské linky) som mal problém nájsť. nakoniec sa mi podarilo nájsť 75r. pána, ktorý ešte stolárčil. ale web stránku nemal :wink:

mňa tiež pri čítaní tvojho prvého príspevku hneď napadlo,, že načo ste vyhádzali podlahy, ak boli vo výbornom stave? veď to vidíš aj bez toho, aby ste ich vyhádzali. no ale dosť bolo výčitiek. ja prerábam starý sedliacky dom a porobil som tam už toľko chýb a neuvážených krokov. a mnohé ma vyšli dosť draho. začal som ako vy - mal som viac elánu ako rozumu a skúseností.

môžem ti len odporučiť, aby si naďalej čerpala z tejto stránky, nezanevrela kvôli jednému nepochopenému príspevku (Palo píše veci priamo, ale jeho príspevky sú vždy obohacujúce a je vidieť, že vie o čom hovorí)

Obrázok používateľa argille
Offline

Ďakujem Vám všetkým. Máte pravdu zmýlila som si portál. Prvý krát v živote som sa plná bezradnosti odvážila niekde niečo napísať.Teda čo sa týka toho domu. Viete s Palových dvoch otázok som ako neznalá a nevedomá nič ,ale vôbec nič nepochopila.Takže ozaj neviem čo tým chcel povedať. Ani ten citát mi nič nedal........
To čo sme urobili bolo nie z vlastnej vôle ,ale na radu takých ako vy...... tak ozaj neviem ,že čo a ako.......
Prepáčte ja a pc si veľmi ani netykáme,občas niečo pohľadám ak je to nutné,ako v tomto prípade a potom pracovne.Takže to bol zlý nápad a nevedela som o čom a o kom je toto fórum. Myslela som si ,že ak sa priznám k tomu,že nič o tom neviem tak ma tak budete brať a že ak ste taký všetci skúsení tak mi tu niekto aspoň trochu poradí a popri tom bude brať na vedomie,že aj neznalí sa možno chcú stať znalými. Viem je tu veľa toho popísaného a ja som napísala,že som vopred čítala a až potom sa odhodlala napísať. Pretože tak ako tu pri mne:... jeden poviem biela, druhý áno biela je dobrá, ale so žltým nádychom,ďalší príde a povie či náhodou sa ten prvý nezbláznil,že to kde počul použiť bielu,lebo najlepšia je čierna. To ako? Mám skúšať a snáď sa raz niečo naučím???? To keby tak fungovalo aj v školách tak to sme ako analfabeti....
Prijmite to ako môj názor čisto vecný,ako nováčika,ktorý sem náhodou vplul do víru vedomostí a zistil,že ozaj urobil chybu. Človek sa aj tak dá naučiť.....
Ďakujem ,ale aj za podporu a aj MILOVI, že aspoň niečo,tak určite vyskúšame :)
Tak neviem sú tu aj živnostníci, majstri,alebo len znalí kutilovia???
To ako o tých spomínaných farbách. :)
Prajem len to dobré,aby vaše vedomosti a danosti sa rozvíjali, a darilo sa budovať,alebo devastovať, či nádeje alebo domy :)

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Netreba zahadzovať flintu do žita, ja si myslím, že obnova Vám má čo poskytnúť, len ju treba prehľadávať, nikomu sa nechce znova vypisovať to čo je už raz napísané. Takže Vám odporúčam zahĺbiť sa do hĺbok portálu a prípadne využiť aj vyhľadávanie (vľavo hore, pod logom stránky).
Pekný deň prajem.

Obrázok používateľa Milo
Offline

dovolim si vliezt do tejto temy a spytat sa na radu: mam staru chalupu z kotovice a chcem robit vnutorne hlinene omietky. na niektorych stenach zostali po zasekani rozvodov kurenia diery hlboke aj 20cm ktore potrebujem vyplnit alebo odskoky kedze som zrusil niektore priecky. rozmyslam, ze urobim zmes s velkym podielom slamy (3:2) a touto vyplnim vzniknute diery a nerovnosti a potom nanesiem hrubu omietku aby som podklad vyrovnal. na koniec vrstvu jemnej hlinenej omietky. to s tou slamou bude fungovat? diky.
Mozes to tak spravit.

Obrázok používateľa Doky
Offline

Arqille,
ty si stazujes, ale pozri sa, kolko ludi a dobrych odbornikov /vcitane " toho Pala...", kt je velmi fundovany/ ta tu uz drzi a podopiera behom par dni! Nuz si v patovej situacii, ale presne ako napisal Porsena, je tu uz vela dobreho popisaneho, treba sa upokojit, vnimat a ako napisala Eva, mat pokoru. Chapem, ze ste mladi, nedockavi, chcete si uzivat domceku, ale treba trpezlivost, inac sa pri rychlych rozhodnutiach dostanes tam, kde si momentalne. Naucil som sa, ze zla nalada, nervozita mi odburava energiu, kt som mohol rozumnejsie investovat do niecoho progresivneho. Potom zacnes byt sebaista, spokojna vnutri a robit spravne rozhodnutia a ides priamo na ciel. Vrele doporucujem ist do historie tychto dikusii, nastudovat si to. Mam pocit, ze tvoj problem je, ze nemas jasno v zakladnych stavebnych veciach a preto si nevies rady. Toto nie je vycitka, ale snaha si ujasnit, kde je chyba. POTOM sa da riesit a verim, ze ludia tu na fore budu ochotni stravit svoj cas a pomoct ti. Len musia vediet viac. Milo ma milo prekvapil so strankou, /ak to aj realizujes, klobuk dolu/. Neboj, je tu plno odbornikov, len necakaj, ze napises a okamzite pristane vrtulnik plny super firiem a odbornikov s presnymi a dokonalymi rieseniami. Uzi si tu obnovu domu. Za par rokov v spomienkach skonstatujes, ze to vlastne bolo pekne, syte a tvorive obdobie vasho zivota.
S pozdravom najhorsia smrt je vydesenim Doky.

PS Mozes vyzradit kde to je? Obcas chodim na Staru Turu, mohol by som sa stavit.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.