Rám obrazu

2 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Michalko14
Offline
Rám obrazu

Zdravím, potreboval by som radu od skúsenejších. Potrebujem z dreveného rámu odstrániť sádrový (možno kriedový) povlak. Na niektorých miestach sa pekne odlúpil ale niekde drži veľmi dobre. Nieje nato nejaký fígeľ? Trebárs teplovzdušná pištol? Vďaka za rady.

Fotografia v diskusiach - Michalko14
Obrázok používateľa docent
Offline

Musím sa priznať, že za celý život som sa ani raz nestretol s požiadavkou odstrániť celú povrchovú úpravu rámu obrazu. Vždy šlo o jej zachovanie, spevnenie, doplnenie chýbajúcich časí alebo retuš poškodení.

Nuž čo, doba sa mení a proti gustu žiaden dišputát.

Úprave vzhľadu jednoduchých obrazových rámov a teda ich zhodnocovaniu sa po stáročia venovali dekoratéri. Pri práci používali dekoračnú masu na báze kriedy a zhruba od polovice 18. storočia aj papier-mâché, kompozitný tvárný materiál na bázi papieroviny.

Váš obrazový rám má jednoznačne kriedový podklad skladajúci sa z plavenej kriedy, kostného gleja a benátskeho terpentínu. Vychádzajúc z toho by som odporučil vyskúšať naparovanie (naparovacia kefa, naparovač odevov). Pôsobením horúcej pary by malo dojsť k uvolneniu glejového spojenia s rámom a vzhľadom na nerovnakú rozťažnosť dekoračnej masy a dreva k jej oddeľovaniu.

Vzhľadom na to, čo vám po odstránení povrchovej úpravy ostane, skúsil by som aj tú teplovzdušnú pištoľ :o(

Dovoľujem si upozorniť, že to bude práca zdĺhavá a výsledkom môže byť surový, možno aj kazový obrazový rám. Treba zvážiť výrobu nového, jednoduchého rámu alebo kúpu hotového rámu. Rám 50 x 70 cm Vás bude stáť 15 €.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Matulienka18
Obrázok používateľa Chatar21
Obrázok používateľa Jiří Stehlík
Obrázok používateľa Betaka
Obrázok používateľa wodnicek
Obrázok používateľa mirkaax
Obrázok používateľa Katarínafox
Obrázok používateľa Stanislav Prieboj