Principy pekne od zakladov

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Veron
Offline
Principy pekne od zakladov

Pekny den prajem vsetkym

dnes som objavila toto skutocne neskutocné forum a spravilo mi obrovsku radost. Takze vdaka uz vopred vsetkym co sem kedy pisali a pisat budu, lebo je to obrovska pomoc pre znalych i neznalych.

Ja patrim k tym absolutne neznalym. A ako to uz chodi, prislo slepe kura k zrnu. Mame styri domy na nasom pozemku. Nebudem zbytocne rozpitvavat ako naco preco, je to proste fakt.

Jeden cca storocny mozno i viac, dalsi mozno tiez mozno menej, a dalsie dva komunisticke kocky. Jedna dosti nova - cca 40 rokov a dalsia o par rokov menej. Zajtra prihodim foto.

Mno, takze historicke chceme upravit adekvatne - s pouzitim prirodnych materialov, jedna kocka je opravena moderny styl - chyba lavky - ale nevadi.

V prvom rade by som sa vsak rada poinformovala ohladne nejakych principov, nebudem pisat konkretny problem. Jedna sa o zaklady. Dom, ktory momentalne opravujeme - spolu s humnom - je kamenny, resp. cast je stara tiez cca 1OO rocna - kamenna a zvysok - komunisticky dostavany v 69 je tehla, avsak stoji na kamennych zakladoch z andezitu.

Moja otazka je - zaklady sa robia do nemrznucej hlbky. Ak su vsak zaklady robene zo skal bez akehokolvek pojiva, len skaly ukladane na sebe - vadi im mraz? Pokial sa taketo zaklady odkryju z dosledku uprav terenu - dom v kopci - a zisti sa, ze nakolko bola cast domu v kopci zaklady boli robene len do hlbky 30cm, tak sme v podstate odkryli zaklady, ktore boli predtym chranene zemou. A otazka znie, co teraz? Momentalne je tam ponechana rovina, nop folia a drenazka - izba v kopci totizto velmi vlhla, kedysi pouzivana ako pivnica, vid male okienko. Zboku su ale dalsie okna. Nasim cielom to bolo vyrovnat a otvorit, nakolko je to slnecne strana, juh, vychod.
Podlozie, na ktorom su zaklady ulozene je zvetrany andezit a to je cele, vcom tkvie nasa pochybnost a neistota. Tento suter sa totizto sprava tak, ze akonahle sa dostane k nemu mraz, zvetrava viac a viac a v pripade maleho kamena je z neho za jednu zimu piesok, v pripade velkych balvanov, na ktorych stoji dom, tazko povedat. Viete mi niekto poradit s touto zapeklitostou?

Vopred vdaka za venovany cas

Tu vidiet povodny stav. Svah pokracuje dalej dole smerom doprava a pred druhou izbou sa vyrovnava. Nasim cielom bolo to zarovnat vsekto v urovni druhej izby, ktoru nevidiet.

Obrazok po vykopovych pracach - odkrytie do urovne podlahy v dome a pokracovanie k zakladom kvoli odvodneniu. Zaklady su od predelu viditelneho podla hrubsej vrstvy zeminy.

Posledny obrazok - este nie celkom zarovnane, ale vidiet, ze cast ostala neomietnuta. Moze sa k brizolitovej omietke "napojit" hruba omietka a la Palo - horuca malta? A cast v zemi, to su zaklady - cca 30 - 40cm... otazka znie, co s nimi... ospravedlnujem sa za taky zhlbavy opis ale nejako sa este neviem jednoducho vyjadrit co vlastne chcem v tejto sfere... vdaka za trpezlivost... :oops: :wink:

Obrázok používateľa palo
Offline

Akosi sme na Veron zabudli... Ktovie, či by bola odpoveď ešte aktuálna.

Obrázok používateľa Veron
Offline

Aktualna je stale, nakolko kazdy nazor dobry. Bo nakoniec sme sa rozhodli pristavat sklenik - zimnu zahradu - s vlastnymi zakladmi a teda tie "nezaklady" budu chranene pred akymikolvek vonkajsimi vplyvmi... a my budeme mat slnecnu pascu na zimu zachytavajucu teplo:).

Kazdopadne dikes za pozornost
:lol:

Obrázok používateľa yergush
Offline

ahoj Veron
Moja otazka je - zaklady sa robia do nemrznucej hlbky.
vo všeobecnosti zvačša áno, je to zvyk ci tradícia pri stavbách z krehkých, menej pružných materialov ovplyvňuje to aj hmotnosť stavby, druh stavby a teda požiadavky na "kvalitu" konštrukcie (napr. múrov) či povrchov, svoje si povie aj lokalita (svahovitosť, vlhkostný režim či geologický profil)

taká chata v tatrách je založená priamo na skale vytrčajúcej na terén,
pružné škandinávske drevostavby na kamených valúňoch čiastočne zakopaných do zeme, alebo slamen.dom na gabionoch vyplnených kamenivom čiastočne zapustených do terénu
možností je veľa a optimálne riešenie sa ukáže až po spoznaní okrajových podmienok (čo dáva lokalita, čo požaduje investor)

Ak su vsak zaklady robene zo skal bez akehokolvek pojiva, len skaly ukladane na sebe - vadi im mraz?
ak je kamen "suchý", ci dostatočne hutný na cyklické striedanie zmrazovacích cyklov tak mráz samotnému kameňu nevadí; ak je porovity, teda nasiakavý tak vlhkosť a jeho premrzanie ho moze rozpukať, rozdrviť co ma za nasledok "ubytok hmoty" (vytratenie dutiniek porezneho kamena) co moze mat za nasledok lokálny pokles konstrukcie co sa prejavy puklinami istych tvarov na murive
dalsia vec je co je medzi kamenmi a aké to ma vlastnosti (správanie), videl som aj hlinu v ložných škárach medzi žulovými kameňmi ktorú prudiaca voda vyplavila co zas viedlo k poklesu a puklinám

Pokial sa taketo zaklady odkryju z dosledku uprav terenu - dom v kopci - a zisti sa, ze nakolko bola cast domu v kopci zaklady boli robene len do hlbky 30cm, tak sme v podstate odkryli zaklady, ktore boli predtym chranene zemou. A otazka znie, co teraz?

k stene a na dno ryhy nopovka, pri nizkom spade šupinovito kladená v smere odtoku, pripade podlepena (pri nopovom korytku)
geotextília drenáže (gramáž, ci počet vrstiev a velkosť styčnej plochy podla druhu zeminy - priepustná/nepriepustna, vyplavovanie a teda zanášanie filtracnej geotextilie)
podsyp drenáže
drenáž, nezabudnúť na preplachovaciu šachtu ci drenaz v hornom konci vyvedená nad uroveň terénu
obsyp drenáže
zásyp ryhy, moze byt aj tepelnoizolacny (napr. kamenivo z penového skla napr. Refaglass (Recifa), Geocell, TechnoPor ci ine) zaroven ako keby posunul zakldovú skáru do teplejsích zón od exterierovej klímy, pomoze aj temperovanie, teda "vykurovanie" nizkej záklovej škáry co vsak stoji drahsiu prevádzku, pripadne riesit tepelnu izoláciu EPS-P ci XPS (zálezi od tvojho nastavenia a moznosti)

Momentalne je tam ponechana rovina, nop folia a drenazka - izba v kopci totizto velmi vlhla, kedysi pouzivana ako pivnica, vid male okienko. Zboku su ale dalsie okna. Nasim cielom to bolo vyrovnat a otvorit, nakolko je to slnecne strana, juh, vychod.
pred zimou (dazd, vlhkost, mrznutie, vyplavovanie) urči chrániť vykonaním konečného riešenia alebo dočasným (riešiacim tepelnú izoláciu a zamedzenie prisunu vody)

Podlozie, na ktorom su zaklady ulozene je zvetrany andezit a to je cele, vcom tkvie nasa pochybnost a neistota. Tento suter sa totizto sprava tak, ze akonahle sa dostane k nemu mraz, zvetrava viac a viac a v pripade maleho kamena je z neho za jednu zimu piesok, v pripade velkych balvanov, na ktorych stoji dom, tazko povedat. Viete mi niekto poradit s touto zapeklitostou?
vseobecnejsie odporucanie viď vyssie, konkretnejšie cez PM
z balvanu skus odbiť (rožné sa najlahšie vyberajú, no tie radšej nechaj napokoji ;)), zistiš co to je, vysuš ho a na odbitu stranu nakvapkaj vodu a pozoruj ako sa vsakuje, porovnaj to s andezitom v pode
dufam ze stavitelia neboli tak "..." aby ho pouzili, na druhu stranu su andezity a andezity
nech sa darí

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.