Požiar v Cvernovke

3 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Požiar v Cvernovke

 

Polícia začala trestné stíhanie pre požiar v Cvernovke

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva v Bratislave II začal v súvislosti s požiarom v budove Ružového hradu Cvernovka na Trnavskej ulici trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Informovala o tom bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Hasiči nadránom likvidovali požiar, ktorý sa rozhorel počas zimného Uprising Reggae festivalu. K požiaru vyrazili asi o 2:30 v noci, v tom čase bolo v objekte asi 300 ľudí. K vážnemu zraneniu osôb nedošlo, dodala Hrášková. Podľa doterajších zistení sa tri osoby nadýchli dymu a bola im poskytnutá lekárska pomoc na mieste. Požiar pravdepodobne vznikol po prevrhnutí ohrievača s propán-butánovou fľašou, ktorý sa nachádzal v priestore zastrešenej terasy. Požiar poškodil prevažnú časť interiéru objektu. Na mieste zasahovalo 33 hasičov a desať kusov techniky. „Príčina požiaru a výška škody sa vyšetruje,“ dodala operačná dôstojníčka. Zásah hasičov sa skončil približne o 7:00.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Umiestnenie

Bratislava - Ružinov
Slovensko
48° 9' 22.302" N, 17° 8' 4.4628" E
Fotografia v diskusiach - harp
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Stanovili predbežnú príčinu požiaru Cvernovky

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Predbežnou príčinou požiaru v budove Ružového hradu Cvernovka na Trnavskej ulici v Bratislave, ktorý vypukol 4. decembra v noci počas reggae festivalu, bol únik plynu z poškodeného prívodu z tlakovej nádoby do zapnutého plynového teplovzdušného agregátu a iniciácia (zapálenie) unikajúceho plynu plameňom horáka plynového ohrievača. Takéto predbežné závery vyplývajú z výsledkov obhliadky požiariska a vyhodnotenia získaných informácií. "Potvrdenie, resp. vylúčenie preverovanej príčiny vzniku požiaru bude uvedené v správe o výsledku požiarnotechnickej expertízy k požiaru, ktorá sa momentálne spracúva, pričom paralelne prebieha vyšetrovanie Policajného zboru," uvádza sa v stanovisku zisťovateľov príčin požiarov, ktoré agentúre SITA poskytla Dana Šebestová, poverená riadením kancelárie prezidenta HaZZ. Majiteľ objektu a zisťovateľ príčin požiarov z Okresného riaditeľstva HaZZ stanovil predbežnú škodu na 331 tisíc eur. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva v Bratislave II začal v súvislosti s požiarom ešte v ten deň trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.

Požiar vznikol približne o 02:40. Na tiesňovú linku 150 bol ohlásený požiar a výbuch na diskotéke v štvorposchodovej budove bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na Trnavskej ulici. Na miesto udalosti vyslali vyše tridsať hasičov s technikou, políciu a Záchrannú zdravotnú službu. Po príchode na miesto zistili, že ide o požiar plynových fliaš a v celom objekte sa nachádzajú ďalšie tlakové nádoby. Hasičské jednotky okrem hasenia ochladzovali priestory zvonka, pretože hrozilo nebezpečenstvo ďalšieho výbuchu. Oheň lokalizovali o 04:54, krátko nato sa skončili odvetrávacie práce pomocou mobilnej vetracej jednotky. Jedna prieskumná skupina urobila prieskum celej budovy. Poruchová služba elektrikárov odpojila budovu od elektrického prúdu. Z budovy hasiči vyniesli 115 plynových fliaš. Oheň zlikvidovali o 06:40. Evakuovali približne 300 osôb, jednu z nich vyšetrila posádka Záchrannej zdravotnej služby, zranenia nezistila.

Členovia expertíznej skupiny urobili 4. a 5. decembra obhliadku požiariska v objekte bývalého závodu. Pri požiari úplne zhorel vonkajší prístrešok z Trnavskej ulice, kde sa nachádzal bar a vyvýšená plocha s miestami na sedenie. Úplne zhorel záves tvoriaci stenu a strechu nad časťou prístreška. Oheň poškodil aj tlakové nádoby s propánom pri stene vedľa baru, z ktorých jedna v dôsledku pôsobenia tepla počas požiaru explodovala.

Požiar vznikol v oddelenom priestore v hale vedľa baru. Murovanú halu s podpernými stĺpmi vo vnútornom priestore oddeľovala od samostatného baru stena s veľkoplošnými zasklenými otvormi. Po porušení sklených výplní v dôsledku požiaru sa oheň preniesol do haly, kde bola diskotéka. Pri obvodových stenách vo vnútorných priestoroch a za hudobným pódiom boli rozmiestnené skupiny viac ako 100 tlakových nádob s propánom. "Všetky boli pôvodne voľne postavené a žiadna z nich nebola zaistená proti prevrhnutiu. Niektoré z nich v blízkosti najintenzívnejšieho priebehu požiaru postupne explodovali," uvádza sa v stanovisku zisťovateľov príčin požiarov. Každá skupina niekoľkých tlakových nádob, prepojených hadicami, napájala jeden teplovzdušný agregát so zabudovaným elektrickým ventilátorom. Týmito ohrievačmi sa vykurovali priestory diskotéky a oddeleného baru so samostatným vchodom z vonkajšieho priestoru. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Ružový hrad 

V areáli starej Cvernovej továrne na pozemkoch v bloku medzi ulicami Záhradnícka, Miletičova, Trnavská cesta a Jégého ulica chce postaviť polyfunkčný komplex Immoeast, nadnárodná spoločnosť so sídlom vo Viedni.

V rámci neho mal zostať zachovaný celý objekt ružovej budovy starej pradiarne. Nadstavať ju chcú o dve podlažia a vybudovať apartmány loftového typu.

Budova je technickou pamiatkou. Ako prvú továreň na nite v Uhorsku ju dostavali anglickí podnikatelia v roku 1902. Mala osem budov a 580 pracovníkov, z toho takmer 400 žien. Objekt má architektonický štýl charakteristický pre prvorepublikové výrobné stavby.

 

 

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.