pomoc pri posúdení múrov z nepálenej tehly

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa mish
Offline
pomoc pri posúdení múrov z nepálenej tehly

Ahojte, obnovujeme starý dom zo surovej tehly v dedinke pri Prievidzi. Všemožne sa snažíme nachytať potrebné informácie, rady a skúsenosti od ľudí,  prechádzaním fór tu na stránke ale aj iných. V dnešnej dobe sa toho už dá veľmi veľa pozisťovať, čo je pre nových obnovovateľov vynikajúce. O to viac ma zabolí pri prechádzaní dedinkami, keď vidím, ako nešetrne zaobchádzajú terajší ľudia so starými domami a snažia sa ich všemožne "zdokonaliť" na obraz akurát moderný.   Pri tom našom dome sme narazili na jednu vec, s ktorou by sme sa potrebovali poradiť. Dom je taký dlhý slíž poschodový. Jedek koniec má pri ceste za ktorou je potok a celý dom po druhý koniec ide mierne do svahu. Ku domu sú primurované dve hospodárske budovy. Sú tak zvláštne "zlepené", že zo surovej tehly je prvá a druhá asi do štvrťky a potom tam je tuším, že pieskovec. Základy domu sú kamenné, a niekde som našla aj tento pieskovec, ktorý sa drolí. Na strane hneď pri ceste vyzerajú byť nejaké zlátaniny z kameňov, tehál a asi čo v tedy bolo po ruke. Na fotke vidno jednu časť pod oknom, kde je cementová vec (nejakú časť sme už dali preč), kt. nevieme, či tam je na spevnenie tej zaplaty alebo na čo. Na druhej fotke som označila líniu, o ktorej neviem, čo si mám myslieť. Keď som pozerala izbu, vyzerá to akoby (je to len taký môj laický odhad) kedysi bol starý dom jednopodlažný-niektoré tehly vyzerajú byť na pohľad staršie a ostatné dostavovali potom. Myslíte, že by to takto bolo možné alebo som sa tak uchvátila, že mi už začína hrabať? (na ďalšej fotke som označila miesta, kde mohlo byť teoreticky okno/dvere).  No a teraz neviem, či máme radšej zavolať statika alebo sa zaobídeme aj bez neho a dom bude v pohode aj po ďalších xy rokov. 

Umiestnenie

Malá Čausa
Slovensko
48° 48' 10.5732" N, 18° 42' 16.3944" E
Fotografia v diskusiach - mish
Fotografia v diskusiach - mish
Fotografia v diskusiach - mish
Fotografia v diskusiach - mish
Obrázok používateľa palo
Offline

Na fotke DSC_3741.jpg (poslednej z úvodného príspevku) to vyzerá na zamurované okno a naozaj na dva druhy nepálených tehál. Súhlasím s domnienkou, že dom bol asi najprv len prízemný, ale asi aj strop tohto podlažia bol nižšie ako terajší. Povedal by som, že keď sa dom rozhodli nadstavať, dali preč starý strop, aj asi drevený preklad nad oknom - preto ten "lievikovitý" obrys novšieho muriva nad oknom (alebo možno drevené prvky stavby predtým zhoreli?), okenný otvor zamurovali, steny zvýšili, osadlili nový strop a nadstavali ďalšie podlažie.

Mám v tejto oblasti rodinné korene, preto už pár desaťročí sledujem, ako tam mizne tradičná architektúra. Vám držím palce, aby sa podarilo ráz domu zachovať.

Obrázok používateľa mish
Offline

Dakujem za odozvu. Stresne zvody uz mame urobene a aj tesarske prvky vyzeraju byt v poriadku, tak dufam, ze to bude v pohode, lebo este nas caka odburanie takeho betonoveho chodnicka, co je okolo celeho domu a urobenie drenaze. Hlavne kvoli tomu mam obavy z tych medzier.. a prave aj vnutri pri mure bola vo vsetkych miestnostiach na tej strane ako je na fotke, betonova skrupina. Uvidime, co to urobi, ked to vonku zacneme davat prec. 

Obrázok používateľa harp
Offline

Nevyzera, ze by ten dom mal nejake viditelne dlhodobe staticke poruchy. Zaklad je dobre zaustenie stresnych zvodov do funkcnej kanalizacie. A funkcny krov s krytinou. Nesmu tam byt ziadne rozpojene tesarske prvky.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa mish
Offline

ešte tie foto 

02.png 02.png 04.png 04.png puklina este s omietkou puklina este s omietkou
Obrázok používateľa mish
Offline

Lepší pohľad z vonku som našla len gúglový spred pár, asi aj viac rokov. Dnes som zase ešte pozerala, či tam nie je aj na fasáde trhlina približne na rovnakom mieste, ale nevidno. Je o niečo ďalej, ale do opačného smeru. Zajtra by sme tam mali tiež ísť, tak odfotím. 

Obrázok používateľa harp
Offline

mish, posli foto z vonkajsku - pohlad na fasadu a pripadne foto interieru s omietkou.

DIKI

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.