aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Podlahové vykurovanie

  • Podlahové vykurovanie

    Posted by admin_obnova on 2. decembra 2003 at 17:36

    Reprezentujem anglickú spoločnosť TANSUN LIMITED LtD., ktorá sa špecializuje na ekonomicky úsporné vykurovacie technológie objektov ako sú kostoly, hrady a zámky, športové haly , telocvične a pod.
    Často sa stretávam pri obchodných stretnutiach s klientmi, ktorý sa rozhodujú zaviesť si v menovaných objektoch podlahové vykurovanie. Pod vplyvom zavádzajúcich informácií si však neuvedomujú že sa stále jedná o teplovzdušné kurenie kedy sa pri ohrievaní tak obrovského objemu vzduchu sa o ekonomike nedá hovoriť!
    Načo na jednej strane ohrievať vzduch v kostole ktorý je postáročia zvyknutý na prirodzenú klímu a na druhej stane ohrievať taký veľký objem vzduchu s tak obrovskými tepelnými stratami ak sa budova používa len 2 hodiny denne !
    Pre tento účel sa vo vyspelých krajinách používajú krátkovlnné lineárne infražiariče s rubíniovým žiaričom, ktoré v momente dokážu zabezpečiť tepelnú pohodu všade tam kde treba bez zbytočného ohrevu vzduchu, bez zmeny prirodzenej klímy budovy a s najnižšími ekonomickými nákladmi.
    O vyššie uvedených vlastnostiach vás rád presvedčím pri vzájomnej konfrontácií oboch technológií.
    Vladimír Muller

    tomboy odpovedal 17 years, 4 months ago 3 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    2. decembra 2003 at 22:53

    Je to ale nebezecne pre nast. malby, polychromovanu plastiku a ine. Ked v zime zohrejete kostol na cca 15 stupnov. Teplejsi vzduch je schopny prijat omnoho viac vlhkosti z okolia. Po vypnuti ohrievacov ked sa teplota znizi sa ta nahromadena vlhkost musi niekde dostat, a tak vznika na stenach kondenzat ten nepriordzene zvlhcuje malby a ine co bolo po starocia chranene tym ze to bolo vo vyske a nedociahla tam vzlinajuca vlhkost. Preto by bolo lepsie temperovat kostol ci inu hist. budovu alebo vobec nevykurovat. Co vy na to? Otvaram diskusiu, urcite sa do nej zapoji aj redaktor Tomas Chmelik Tomboy, kt. pisal na tuto temu par clankov: http://www.obnova.sk/article.php?sid=617, http://www.obnova.sk/article.php?sid=616.

    Tesim sa na vasu reakciu!
    s pozdravom
    Michal Hrcka

    PS: poslite mi material o vasej fa. ci zastupeni info: http://www.obnova.sk/statsinfo.php.
    Dakujem.

  • Anonymous

    Member
    10. decembra 2003 at 5:44

    Pan Muller mohol by som Vas poziadat o dalsi kontakt na Vas? najlepsie mail momentalne som v zahranici a komunikacia cez telefon je trosku problemom
    pripadne ak by ste mi mohli zaslat dalsie podobrobnejsie informacie o spominom systeme. Pripadne poslite materialy a info na obnovu zaradime do adresara
    dakujem Tomboy

  • Anonymous

    Member
    31. januára 2004 at 3:13

    Otazku vplyvu vykurovania vobec som nikdy v suvislosti s nastenymi malbami nezvazoval, nikdy ma to nenapadlo.
    Lenze sucasny trend je kostol alebo iny podobny priestor vykurovat, nezabranime tomu a ak chceme aby sa krasny zvyk ako je napriklad polnocna aspon ciastocne dodrziaval bolo by asi dobre v tom kostole aspon minimalne zakurit. Ja osobne veriaci niesom ale na polnocnu chodim ma take zvlastne caro.
    O regulacnej technike sa zmienovat nebudem, pretoze to podkladam za samozrejme aj napriek vyssim nakladom si nechat instalovat programovatelny termostat. Jednak kvoli jednoduchej obsluhe a tiez, uvediem priklad znovu polnocna, nemusel pan farar alebo babka bezat o desiatej do kostola zakurit, takze to mam naprogramovane a bude sa kurit ako uzna kto za vhodne (dufam ze setrne a ohladuplne)
    Stenove systemy su podla mna velmi vyhodne do priestorov podobnych kostolom – vysvetlim. Vzorec tepelnej pohody v zime pozname kazdy teplota interieru + teplota povrchu…….
    Kedze kubatura vzduchu v kostole je obrovska a je prakticky nemozne tento vzduch nahriat na nejaku teplotu aj z dovodu obrovskych tepelnych ztrat. Nepredpokladam ze niekto bude na kostole vymienat okna len kvoli tomu aby si tam mohol zakurit :)) – joke
    Preto system stenovych vykurovacich prvkov, ci uz elektrickych odporovych drotov, ktore vdaka svojej minimalnej hrubke sa lahko instaluju, alebo malopriemerovych trubiciek podobnych tym ktore pozname z podlahoviek nahreju vnutornu stranu steny na nejaku teplotu a teplo z konstrukcie prechadza salanim a konvekciou do vnutorneho vzduchu v objekte. V tomto vidim ich nespornu vyhodu co sa tyka tohoto typu objektov. Je pravda ze nad mikroklimou ktora istym sposobom konzervuje nastenne malby som v tomto smere nikde neuvazoval a zkusim tento problem prebrat s ludmi znalych problematiky lepsie nez ja.

  • harp

    Member
    31. januára 2004 at 22:19

    tomboy:tazko je implementovat tento typ vykurovania do akehokolvek pamiatkovo chraneneho kostola. A ak nao nesmu sa tam nachadzat nijake malby ci vzacne omietkove vrstvy.

    V pripad ze by niekto namietal ze takyto typ vykurovania je mozne zahlbit tam kde takyto povrch nie je: na okraji zon kde by tento system bol by sa zacali zarucene vyzrazat soli kedze urcita cast, mapa, by bola prehriata a prechod by bol viditelny prave tymito vyzrazanimi solami.

    Ale to je len jedna z moznosti ake poskodenie tu moze nastat.

  • Anonymous

    Member
    1. februára 2004 at 1:57

    ano pisal som vo svojom prispevku ze nedokazem posudit akym sposobom to bude vplyvat na malby ci ine prvky na omietke posudzoval som to z technickeho hladiska.

  • tomboy

    Member
    21. novembra 2006 at 18:07

    michal poslal ti spominany pan muller nejake podklady?
    ak ano mozes mi ich prosim ta preposlat?

  • tomboy

    Member
    21. novembra 2006 at 18:11

    system ziaricov je tiez zaujimavy napad a neni novy pretoze ziarice neohrievaju vzduch ale priamo posobia na povrch – na ludi

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť