podlaha v dome s kamenným základom

26 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa roman kupec
Offline
podlaha v dome s kamenným základom

Ahojte,
mám dom, ktorý má 140 rokov, postavený z pieskovca (kameň sa dá rezať, sekať ako ypor) a základ má iba z tvrdého kameňa zlepeného hlinenou maltou. Chcel by som mať podlahu, ktorá dýcha, čiže vlhkosť nechcem potlačiť izoláciou a betónom. Zatiaľ mám takúto predstavu: najskôr pôvodná hlina, prvá vrstva makadam, potom slamený balík (mám dosť priestoru pod budúcou podlahou), potom dlážkovica na drevených trámoch. Zatiaľ nemám jasno do čoho položiť drevené trámy (uvažujem o debniacich tvárniciach položených ešte do prvej vrstvy, ale to by museli byť vysoké stĺpiky) a ako zabezpečiť, aby slama prežila vlhkosť. Uvažoval som o hlinenom zámaze na makadam (dostal som tip dať ho na jutovinu). Neviem, či toto je téma pre túto stránku, ale skúšam.
Ďakujem
Roman

Obrázok používateľa Laci Laci
Offline

Nazdar.
Ja som podlahu na chalupe(nepálená tehla a kamenný základ) riešil takto.Rozbil som betón ktorý tam bol.Pod ním bol ešte štrk a hlina.Všetko som vykopal  do hĺbky asi 40cm.Ten betón našťastie nebol hrubý 3-5 cm ako kde.Štrku tiež nebolo veľa.Hneď po odstránení betónu som cítil ako vlhkosť vychádzala hore ale hlina nebola mokra.Nechal som to tak asi mesiac a potom som urobil základ pod budúce priečky(aj odpad).Z izby sme si chceli urobiť záchod a kúpeľňu, tak preto priečky.Keď základy boli hotové,nanosil som makadam cca 20cm a na makadame sú položené betónové stlpy-dva na seba a spojil som ich maltou.Rozmiestnenie je na obrázku.Jeden koniec stĺpov je od steny 25cm ďaleko aby mohol prúdiť vzduch do druhého kanála  Prívod vzduchu 2X a jeden vývod.Potom nato trapezový plech,kari rohož,betón,lepenka,izolácia a zase betón(5cm).Ešte mi treba dokončiť priečky......a tie dvere som tiež zamuroval lebo tam bude okno do wc. 

dscf2232.jpg dscf2232.jpg dscf2233.jpg dscf2233.jpg dscf2238.jpg dscf2238.jpg
Obrázok používateľa palo
Offline

Práve teraz robím niečo podobné u seba v dome. Ani ja nemám vhodný komín na zaústenie odťahu z ventilačných hadíc, ktoré sú pod podlahami na prízemí. Vyriešilo sa to tak, že osadím v kúte špajzy dve plastové rúry, na ktoré sa dole napoja ventilačné hadice (hadice aj rúry majú rovnaký priemer, v mojom prípade 100 mm), hore sa rúry vyvedú až pod strechu na voľne vetranej povale. Prečo dve? Každá pre jednu ventilačnú hadicu. Hadice majú rôznu dĺžku, iné zákruty, jeden nasávací otvor je na južnej a druhý na severnej fasáde, preto v každej bude iný ťah. Keby som hadice zaústil do jedného zvislého prieduchu, jedna trasa by sa mohla prevetrávať nedostatočne, možno by zostala úplne "mŕtva".

Obrázok používateľa katinka87
Offline

No super, ďakujem veľmi pekne. Niečo som o tomto čítala, tiež som sa dozvedela, že by jedna vetva mohla byť nefunkčná, preto som sa vlastne pýtala, lebo nás diskusia o vetracích rúrach skoro stála rozvod :-)

 Dávaš aj betón?

Obrázok používateľa harp
Online

 

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa kety
Offline

Ja by som to pravdepodobne riesil tradicne - cize udupana hlina, potom vrstva sotoliny (makadam, liapor), do ktorej sa ulozia pastrholce a na ne sa nabiju dosky
Citam, citam rady z prechazajucich obdobi, robim si vycitky, ze vase rady neposlucham , az konecne Mirov prispevok ma uspokojil. Takze sme v stadiu vyvozenej hliny a navozeneho kamenia, ktory je udupany.Moj manzel navozil cca 7t kamenia za 3 dni- moj obdiv.
Teraz tam pojde 10 cm vapno+piesok , do toho postrholce a na to ohoblovane dosky.
Prepac Doky, ale tvrdo odmietam beton. Inac vdaka za rady- za zaujem som uprimne rada.
Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil. (Ak bude este nasa chalupa existovat, lebo obchvat Kremnickych Bani sa asi bude stavat)

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil.
kety, sme na tom podobne, aj my sme aplikovali Andulkin recept a budeme čakať, čo to urobí. (Medzi postrholce dávame liapor.)
Ešte malé doplnenie - z vnútornej strany sme dali ku stene nop fóliu - v zóne, kde je pieskovápno, aby sa kamenné múry nedotýkali zmesi a tá od nich potenciálne nenavlhla.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Evi, tá nopovka nie je zlý nápad, ale určite to chce potom podlahu odvetrať, ako spomína Doky.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Ťažko takto na diaľku zhodnotiť stav vašej podlahy. Principiálne hlin akonzervuje keď je suchá, teda príde do styku iba so vzdušnou vlhkosťou. Tiež platí, že zhutnená ílovidá hlina v pomere asi 1:2 funguje ako hydroizolácia, používa sa miesto fólie do jazierok. Ak sa do domu nejak môže dostať voda, cez makadam bude pretekať bez prekážok. Asi najjednoduchšie opatrenie aby do domu nezatekalo je, aby podlaha bol avyššie ako okolitý terén, gravitácia nepustí. Potom tam natrieskať ten zhutnený íl a povedzme makadam na oddelenie vzlínajúcej vlhkosti. Na to slamu. Treba zabezpečiť aby voda nevzlínala cez steny, čiže nechať škáru medzi stenou a slamou.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Vlastne keď bude podlaha vyššie ako terén, tak zhutňovať hlinu netreba.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

Ja by som sa pravdepodobne tej slamy vzdal. Davali to pod podlahu len v celoslamenych domoch a cela tato podlaha letela 30 cm nad povrchom zeme. A este treba urobit opatrenia aby do nej nic nezatieklo ani zvrchu.
Aj ked - hnitie vyraba teplo...
Ja by som to pravdepodobne riesil tradicne - cize udupana hlina, potom vrstva sotoliny (makadam, liapor), do ktorej sa ulozia pastrholce a na ne sa nabiju dosky

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Tepelný odpor hliny pod domom je orientačne R = 2. To nie je málo.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

drevo v priečnom smere má tiež dobrý tepelný odpor, takže samotné dosky sú dobrá izolácia.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

No, uz by to nebolo moc tradicne, ale daju sa dat dosky a na ne este dlazkovica

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Tepelný odpor dreva a vzduchovej medzery pod ním sa uplatní ak v podlahe nie sú (veľké) škáry. Tepelný odpor častí podlahy je orientačne:
- hlina pod domom: R = 2 , závisí od mnohých faktorov
- makadam: R = 0,nič
- slama 30 cm: R = 4
- vzduchová medzera pod podlahou R = 0,2
- 3 cm drevena podlaha: R = 0,25
- prestup tepla z miestnosti do podlahy R = 0,15

Nové domy musia mať minimálne R = 3.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Jedným z riešení je aj makadam, na to polystyren, na to drevena podlaha bez hranolkov, po obvode nechat skaru pár cm, aby sa hlinená podlaha mohla cez makadam odvetrávat. Styrén je však jedovatý, a ak ste si kúpili starý dom, zrejme chcete bývať v zdravom prostredí.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Máte studenú podlahu? Prečo ju chcete zatepľovať? Ok. Ak zabezpečíte suchú podlahu, tak slama ako izolacia moze byt zaujímavá. Ak podlaha nebude niest velke zatazenie, teda len stôl, postel, gauč, tak typujem že by mohlo stačiť pozbíjať z drevených hranolov a dosák podlahu priamo položenú na slamu. Akékoľvek veľkoplošné dosky by som nedával, pretože sa z nich vyparujú škodlivé chemikálie. Hlinená podlaha sa typujem tiež dá položiť priamo na slamu. zrejme bude treba pripravene zhutnene vyrobky (kocky, tehly), ktore sa vo vlhkom stave budu ukladat a lepit. Na to este naslaplna hlinena vrstva. Ale to len typujem, mozem sa na to pozriet ak mate zaujem. Pri väčšom zaťažení podlahy bude treba drevenú konštrukciu, podobnú ako na strechu. Pod konštrukciu by mohla íst spomínaná slama.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Skúste dať v jednej izbe tú slamu, na to pozbíjať drevenú podlahu. A uvidíte čo to spraví. Je to lacné, môžete experimentovať.

Obrázok používateľa yergush
Offline

inšpirácia
... a dlážku z fliaš, čo už do obchodu nevezmú, na tom hlina riadne udupaná,na tom na dlaň slamy ... zdroj http://www.vladoblas.estranky.cz/stranka/dennik
no to je "zkulturnený prístup" v zmysle posolstva filmu http://nadhernazelena.szm.com, nestrávitelný pre každého ...

Obrázok používateľa roman kupec
Offline

Chcem sa spýtať aký účel má to miešanie piesku s vápnom? Ak to chápem dobre, tak miešate suché vápno s pieskom áno?

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=25205&star...
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26369&sid=...
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24721&sid=...
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26508&star...
Popísané o tom tu bolo dosť, snáď nájdeš aj odpoveď.
Osobne si myslím, že tá 10 cm vrstva suchého vápna s pieskom, v pomere 1 ku 1 nefunguje ako klasická omietka, v ktorej voda bez problémov vzlína, ale trochu inak, ale dokázať to neviem, čiže teoreticky by mali mať pravdu Doky a Harp.

Obrázok používateľa Doky
Offline

ahojte podlahari, nemam cas to vsetko tu do detailov studovat, len v rychlosti sa mi to stale vidi uz v principe zle riesenie s pieskom a vapnom /ako som uz xkrat napisal/. Kety neospravedlnuj sa, mame tu demokraciu, kazdy si moze robit co chce /niekedy je to az na zavadu.../ Len co toto ma zmysel skusat nespravne riesenie a potom cakat co to urobi??? Preco sa kazdy musi popalit na svojom piesocku? Ja nie som az taky priatel betonu, ako to asi vypada, len som ho pouzil tam, kde som to pokladal za vhodne- resp vhodny kompromis. A pro po: podlahu som robil pred asi 22 rokmi a este som nepotreboval nic otvarat a sledovat- ja ju radsej pouzivam (:(:

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Len co toto ma zmysel skusat nespravne riesenie a potom cakat co to urobi??? Preco sa kazdy musi popalit na svojom piesocku? (:(:
Doky, myslíš, že niekto ide náročky a s radosťou nesprávnou cestou? Na plastové okná sú firmy na každom rohu, ale na obnovu stavieb? Čo dom - to iné podmienky - vidím podľa rôznorodosti tu odprezentovaných "osvedčených" riešení. Niečo ako darwinizmus v stavebníctve...prirodzene si vyberieš, silnejší prežije... :wink:

Obrázok používateľa roman kupec
Offline

Dakujem vsetkym za prispevky. Yergush ta informacia o sklenenej podlahe je kde v tom denniku? Inak Vlada poznam osobne a uz sme to spolu raz konzultovali :-), ale rad by som si precital, co pise.....a nadherna zelena je tiez moj oblubeny film!

Obrázok používateľa tomezv
Offline

zdravím kety chcem sa spýtať ako si spokojná s podlahou po rokoch

Obrázok používateľa katinka87
Offline

chcela by som sa informovať. Rekonštruujeme starý dom z nepálenej tehly. Vybrali sme palubky, škváru a hlinu a momentálne sa pôšťame do izolácie podlahy penosklom. Pod penosklo (je v geotextílii) dávame drenážky, na to pôjde fólia a betónový poter. No a tie drenážky sú momentálne náš problém. Ako ich vyviesť a kam? Nemáme starý komín. Ak by sme aj vytvorili nejakú rúru (akoby komín) môžeme všetky drenážky z miestností vyviesť do jedného? A má byť medzi stenov a poterom nejaká medzera? Aká veľká? Ďakujem pekne

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.