podlaha nad drevenými trámami

19 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
podlaha nad drevenými trámami

Prosím o pomoc ako treba urobiť novú podlahu nad starými drevenými trámami,aby sa nepoškodili a bola i protikročajovo odizolovaná. V prízemnej miestnosti starého domu sú klasické drevené trámy dobrej kvality,asi 120 ročné. Nad týmto chceme urobiť spálňu
s kúpeľňou. Drevené dosky plafonu boli na povale potreté tenkou vrstvou čohosi,asi hliny zmiešanej s niečím,čo sa drobilo a prášilo sa v spodných miestnostiach.Toto sme odstránili,čím drevená povala "nadskočila". Treba to niečím zaťažiť,ale čím? Drevom alebo stačí nejaký polystyrén?Na to chceme dať platon foliu a nad tú treba dať asi zasa niečo na vyrovnanie a odhlučnenie.Kto vie poradiť?

__________________

Admin

Obrázok používateľa harp
Offline

Skaltba takehoto stropu je zlozita vec. Kazda vrstva musi mat svoje specifika a kavlitu aby fungovala. Urcite vam poradi Tomboy. Ak si tuto diskusiu vsimne.

Folie by mala byt napr. paropriepustna. Drevo treba osetrit a podobne. Buduci tyzden si najdem trochu casu a vyjadrim sa vam ktomuto problemu.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Ludmila
Ludmila (bez overenia)

Dakujem,budem veľmi rada. Dalšou podmienkou je,že to nesmie byť vyššie nad 10 cm,
dúfam,že to neodradí.Spája sa starý domček s novou prístavbou,je to dosť unikátna stavba,lebo som domček chcela zachovať.Toto prinieslo veľa komplikácií,hlavne zo strany stavbárov,ktorí postupne ničili,čo sa dalo,lebo stále nechápu,že ide o zachovanie starého. Zháňam i dobrého stolára na zreštaurovanie okienok do ulice,lebo už mi tam chceli dať eurookná a vybúrať ich. Lokalita - Záhorie.

Obrázok používateľa Ludmila
ady (bez overenia)

Máme chalupu v Borskom Mikuláši, a občas som mala pocit, u nás pracujú nie majstri, ale demolačná čata. Veľa sme toho urobili, ale veľa roboty nás ešte čaká. Okrem iného aj úprava podlahy v podkroví. Ak sa vám podarí nájsť dobrého stolára, budem Vám veľmi vďačná za kontakt. Musím skonštatovať, že najporiadnejšie máme urobené to, čo sme robili sami. Ale sú veci, na ktoré si netrúfame.

Obrázok používateľa Ludmila
Ludmila (bez overenia)

Dobrí stolári sú vraj v Petrovej Vsi, videla som jedny dvere,čo robili na zakázku a páčili sa mi. Len čo zistím ich telefon,dám Vám vedieť. Aj my hľadáme niekoho na renováciu malých klasických okien do ulice, lebo tam nechceme eurookná. Väčšie firmy to nechcú robiť,lebo ich to zdržuje a finančne sa im to nevyplatí.Ale stolára,alebo podlahára na povalu hľadáme i my. Niekoho,kto má už skúsenosti.
Podlaha na povale by mala v každom prípade "vetrať",aby sa nevytvárala kondenzácia a spätne sa nezrážala na dreve z povaly. Architektka nám navrhla toto:
- vyplniť doskami škáry
- zasypať granulami do roviny
- na fo folia platon
- protikročajové dosky zo špeciálneho materiálu
- poter
- laminátová podlaha alebo kachličky /do kúpeľne/

Iní nás ale upozorňujú na to,že by podlaha na povale mala byť na soklíkoch odľahčená
a nemusela by sa ani dotýkať drevených trámov,ktoré však,podľa nás treba niečím zaťažiť,aby nezostali vyskočené z pôvodného miesta,čo vzniklo odstránením hlinky,ktorou bola povala zatretá.

Ak sa to neurobí správne,môžu povalové dosky začať zahnívať,krútiť sa a chytí ich skaza.
No a práve túto sme chceli zachovať a kvôli tomu robíme celú rekonštrukciu.

Obrázok používateľa Ludmila
ady (bez overenia)

My máme na stropných doskách nasypané plevy a na tom sú poukladané tehly. Tie sú ešte čímsi potreté,asi tiež hlinkou. Chcem to vyčistiť, dosky aj zo strany povaly ošetriť proti chrobákom, niečim vyplniť. Podlahu by som chcela klasickú - drevenú. Hore by mali byť len spálne pre hostí. Kúpeľňu tam neplánujeme. Zatiaľ nám to zobytnenie povaly moc nesúri. Dom je veľmi dlhý, a miesta máme dosť. Ale rozhodli sme sa, že keď už budeme meniť strechu, tak to dáme do poriadku.
Veľmi by sa mi páčili také masívne drevené dvere. Zatiaľ len dáme do poriadku tie pôvodné. Teda pôvodné... Niekedy pred 40 rokmi ich vymenili za "modernejšie".
Ale už som si nafotila dvere na starých domoch, a časom dáme vyrobiť také - krajšie. Vnútorné ostali chvalabohu tie staručké-pôvodné. Sú už zrenovované. Len
máme problém - chcem tam zachovať pôvodné zámky a kľučky. Jedna kľučka je vylomená zo zámku a nikto to nevie opraviť. Videli sme veľmi podobnú, ale stálo to celé 11 tis. bez DPH (!!!). Tak teraz, keď vidím niekde búrať dom, hľadám, či tam nie je niečo podobné.Možno budem mať šťastie. Pre tých ľudí nemá to staré žiadnu cenu. Majiteľ predtým, ako nám predal dom, spálil ten starý nábytok "aby nám nezavadzali haraburdy". Ostala mi jedna komoda zabudnutá v komore... Keď vidím tie ceny v Hollexe, alebo v starožitníctvach, je mi do plaču.

Obrázok používateľa Ludmila
Ludmila (bez overenia)

Zaujímavé,tie tehly na povale sú asi kvôli zaťaženiu, ked to odstránite,tak Vám celá povala nadskočí a poškodí sa omietka v miestnosti pod ňou. Nové zaťaženie musí byť rovnaké,takže to nestačí iba odstrániť! Treba počítať i s novým zaťažením strechy,škridla ktorú použijete by nemala byť ťažšia.Na to treba statické výpočty.Máte základy,alebo je to na piesku? Náš dom nemá základy,lebo pred sto rokmi sa to kládlo rovno na piesok. Pri robení kanalizácie nám to neodborne podkopali a spadlo pol múra,našťastie nie celý,lebo bola práve nová strecha urobená,tak si viete predstaviť,čo sme prežívali! Urobili sa pukliny v každom rohu aj po stenách. Na tú zážťaž si dajte veľký pozor. Toto rozhodne nerobte sami,dajte si to urobiť odborníkovi.Možno bude treba urobiť veniec,aj to je nová záťaž. A rozhodne statika treba privolať,aby to zhodnotil.
Na ošetrenie dreva sme použili Bochemit a Sadolin.Veľa dobrých typov je aj na týchto stránkach.
Ešte Vám poviem,že nám podstojkovali celý dom napadnutým drevom,všade boli kôpky pod nimi od červotočov, vôbec ich nenapadlo,že mi môžu zamoriť celý dom.
Takýchto fušerov som ešte nezažila /firma SAFEKO z Holíča/!

V Hodoníne je firma ktorá robí kvalitné masívy,ale trvá to pár mesiacov,majú veľa objednávok,robia z pravého dreva všetko,čo chcete. Je to firma čevela.
Adresa: www: cevela.info

Obrázok používateľa Ludmila
ady (bez overenia)

Veď to - musí to robiť odborná firma, ale zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť naozajstných odborníkov... Jediný človek, ktorého môžem odporučiť, je pán Chudý, ktorý nám robil odkvapy a oplechovanie strechy. Odporučili sme ho aj kamarátom, a boli tiež veľmi spokojní. Tí ostatní tzv. odborníci - to bola skúška našich nervov.
Na tú našu strechu sa už bol pozrieť jeden pán, a hovoril, že tam naozaj bude treba urobiť veniec. Aj sme si mysleli, že to dáme robiť jeho firme - Kvaššay Malacky, ale potom sme videli jednu strechu, ktorú robili u známych, a už som od toho rozhodnutia upustila... Strechu sme dali opraviť - povymieňať prasknuté škridly, olpechovať, porobiť odkvapy, vymeniť zlé laty. Pár rokov to vydrží, kým sa finančne pozbierame. Ale tá oprava nás neminie a mám z toho obavy.
Základy - ak sa to dá tak nazvať - máme asi 30 -40 cm.
Strop a trámy sme natierali Lignofixom.
Ďakujem za kontakt na f. Čevela.
To máte fajn, že tam máte kanalizáciu. My sme museli robiť žumpu. Kde máte chalúpku ?

Obrázok používateľa Ludmila
pe.ef (bez overenia)

Ludmila: Tehlova dlazba na povale mala viacero funkcii. Spolu s nasypom, hlinenou mazaninou alebo plevami (ako pise Ady) tvorili tepelnoizolacnu vrstvu. Povala sa dala lahsie udrziavat - zametat, najma ak sa tam skladovalo napr. seno, ako keby tam bol len nasyp. Tehlova dlazba vsak najma tvorila poziarne odolnu vrstvu, keby sa chytila strecha. Pritazenie stropu bolo len vedlajsim efektom.
Ked ste uz strop odlahcili, nemusite sa trapit s tym, aby ste ho zatazili rovnako, ako bol predtym. Omietku pod nim budete musiet opravovat tak ci tak.

Ludmila, Ady: Pochybujem o potrebe vobec robit veniec na prizemnom dome. Pomurnice stiahnute napriec domu vaznymi tramami plnia tu istu funkciu - ak teda vazne tramy nahodou nechcete vyhodit v suvislosti so zobytnovanim podkrovia. Treba si dat pozor na firmy, ktore vas budu presviedcat aj o inych nepotrebnych zasahoch, len aby zarobili.

A so statikmi opatrne, mam s tym svoje skusenosti. Ani jeden z nich sa na VS neucil posudzovat kamenne alebo hlinene mury, preto ich zavery hovoria casto viac o ich profesionalnej neistote ako o stabilite stavby. Pri zvacseni zatazenia (obytnym podkrovim, tazsou stresnou krytinou) je pravdepodobne, ze sa objavia nejake trhliny alebo deformacie (mury sa trochu stlacia, dosadnu, mozno aj zaklady), ale potom sa to znova stabilizuje. U prizemneho domu by som skutocne mozne rizika neprecenoval.

Obrázok používateľa harp
Offline

Videl som uz viacero poval z tehlovou dlazbou. Je to velmi pritazlive. Tusim ze pred dvoma rokmi bola na Obnova.sk diskusia o tehlovych dlazbach terba sa pozriet do disk. rubriky Restaurovanie a konzervovanie tusim. Volalo sa to Tehlova podlaha.

Je tam par typov ako riesit konzervaciu a najma prasnost podlah.

Obrázok používateľa Ludmila
ady (bez overenia)

pe.ef, mas pravdu, firmy maju tendenciu presviedcat potencionalnych zakaznikov, aby dali robit dalsie a dalsie, casto zbytocne prace, len aby mali zakazky. Nam chceli napr. podrezavad dom proti vlhkosti, a nakoniec problem ( jednalo sa o jednu izbicku) vyriesili nove odkvapy. Podobne u znamych - ina firma. Mali podrezavat chalupu. Manzel sa nastastie isiel pozriet okolo celeho domu a zistil, ze sused ma odvedenu vodu z celej strchy skoro az k stene ich baraku. Stacil jeden rozhovor so susedom, a bez podrezavania je po probleme s vlhkostou.

Ja by som aj tehly na povale nechala, ale nemam dobry pocit z tych pliev. Co ak sa do nich chytia nejaky chrobaci? V niektorych doskach na strope su dierky od cervotocov. Nie vela, ale najde sa. (Nesype sa odtial.) Neviem si predstavit, ako tu povalu osetrit. Len tehly rozobrat, plevy vyzametat, a dosky natriet. Lenze cim tie plevy nahradit? Ten strop je krasny, vyrezavany. Velmi mi na nom zalezi.

Obrázok používateľa harp
Offline

Prislo e-mailom dnes od: Ludmila

Vdaka za info o tehlách na povale. Nám uz veniec urobili,na to nové trámy a
strechu.
Steny trocha popraskali,hlavne v rohoch po celej dlzke. Teraz ide o to,ci tú
podlahu hore môzeme klást priamo na tie drevené dosky,tak ako to navrhla
architektka,teda vyplnit trámy doskami,na to nejaké izolacné vrstvy: folia
platon,podsyp fermacel,nato doska fermacel,hydroizolacný náter a az na to
podlaha,alebo kachlicky.Zda sa nam to prílis vela chémie na to staré
drevo,nedá sa to nejako jednoduchsie urobit?Napr. urobit dlázku na podperách
zachytených do toho venca,aby sa trámom odlahcilo a nemuselo sa po nich
priamo chodit?

Obrázok používateľa harp
Offline

prislo e-mailom od Ludmili:

Domcek je v Gbeloch, kúsok od Vás.Je tu i dobrý strechár,ale bohuzial sme sa
o nom dozvedeli az po funuse.Dokonca býva na nasej ulici! Tesára sme mali
perfektného,pán Fleischman,takisto odtialto.Akurát firma si pridala 3000
korún na kubík dreva, to sme sa dozvedeli náhodou,lebo staval zároven v
Skalici nasim známim. Takisto nás obtiahli na skridlách,tam to ide nad 100
000! O renovácii nemajú ani sajnu, pritom slubovali,ze vsetko ovládajú a
majú skúsenosti. Tak na takých "odborníkov" si treba dat pozor. Na toto sme
im naleteli. Je skoda,ze ludia,co by to aj vedeli robit si netrúfajú dat si
inzerát,alebo sa o nich nevie.tak napríklad tú drevenú povalu im urcite
nedám "renovovat". Ved nám ten domcek takmer zbúrali!

Obrázok používateľa Ludmila
ady (bez overenia)

Odkaz pre všetkých, čo prídu na túto stránku:

Budem vďačná za akékoľvek Vaše poznatky a osobné skúsenosti pri rekonštrukciách chalúp - hlavne na Záhorí. Ktorým firmám sa treba vyhnúť oblúkom, osvedčené pracovné postupy, zaujímavé linky, dobré príručky, kto je ozaj majster svojho remesla... Som chalupárka - začiatočníčka a veľmi by mi to pomohlo.

Ďakujem.

Obrázok používateľa Ludmila
Anonymný

Už som radil-pozri maximálne odhlučnenie. Na nobasil stačí rozložiť dosky na každých 70cm a nabiť drevennú podlahu.
Plevy sa dajú nahradiť pilinamy z gátra,ktoré treba premiešať s vápnom a boraxovou soľou.
-5 mechov pilín,lopatu vápna,ktoré slúži na presušenie pilín a za hrsť boraxovej soli,ktoá ničí škodcov
Slúži aj ako výborná izolácia miesto nobasilu.Izoloval som s tým dom z dreva od podlahy až po špic strechy.dajú sa ušetriť tisíce za izoláciu!

Obrázok používateľa Ludmila
Tomboy (bez overenia)

Ospravedlnujem sa tuto temu som si vsimol az neskor
Myslim ale ze je tato tema skoro uplne vycerpana...
K skladbe podlah len tolko
1. difuznu foliu - paropriepustnu ktora paru prepusti hore ale vodu nepusti dolu by som na ten zaklop dal aby ked na nej budute nieco robit aby sa vam nedostala ci uz voda z mokreho procesu nad stropom alebo voda skondzovana na drevo bolo by to neprijemne
2. nezabudnut v kupelni nejaku izolaciu proti vode. Je tam dost vody a dlazdicky same o sobe niesu hydrozilacia
3. krocajova izolacia - co sa tyka Lubovho navrhu pride mi velmi ucinny aj ked som nemal moznost to vidiet po niekolkych rokoch pouzivania. Osobne doporucujem tvrdsie dosky izolacie - napriklad uvedeny Nobasil ktory cenovo na slovensku vychadza pomerne dobre v porovnani s inymi zahranicnymi znackami.
4. co sa tyka statiky plne sluhlasim s pe.ef
hlinene stavby su tema same pre seba a ich statika je skorej alchymia a nie exaklna veda
5. ked sme u tych izolacii - nova telepno technicka norma je tak prisna, ze u novostavieb vam takmer nevyhovie 16cm, obvodove steny klasicke vyhovuju iba v prevedeni SI a to iba za pouzi kvalitnych omietkovych zmesi. Pri rekonstrukciach sa tieto hodnoty trosku znizuju ale aj tak su tieto poziadavky niekedy az extremne - neni sa ale comu cudovat pri dnesnych cenach energie...

Obrázok používateľa harp
Offline

Tomboy: vyjadri sa prosim k pilinam ako k alternative k Nobasilu. Podla mna to nie je zly napad. Nevyhody vydim iba v: poziarna nebezpecnost, moznost dlhodobo zatazit konstrukciu pri zatekani do pilin, potreba zvysit hrubku pilin aby sme sa vyrovnali nobasilu. A mozno est eskodsovia. Ale pocul som uz aj nazor premiesavat pilini s cemetovym mliekom. Nejaka varianta Heraklitu.

Obrázok používateľa Ludmila
Tomboy (bez overenia)

napad to neni zly
treba ale domysliet to aby sa nam na piliny nedostala voda, takze treba tam polozit nejaku izolaciu nech je priestor aky kolvek tak sa nam do toho moze dostat voda, ci skondenzovana alebo z prevadzky nad tym. Premiesat piliny s cementovym mliekom - vytvorenie nieco ako heraklitu? hmm neviem ale myslim ze potom tie piliny uz nebudu mat pozadovane vlastnosti pretoze vzudhoche medzery a vobec aj tie piliny zmiesame do jedneho celku...
Poziarneho rizika by sa tak moc nebal pretoze piliny zakryjeme nejakouo vrstvou podhlahy ktora ma poziarnu odolnost minimalne 30 minut....

Obrázok používateľa Ludmila
Ludmila (bez overenia)

Vážení diskutujúci,

dakujeme za reakcie k riešeniu podlahy nad drevenou povalou.Stále to riešime a dospeli sme k tomuto uzáveru, nakoľko sme obmedzení výškou podlahy max.10 cm.

Medzi staré trámové dosky sme dali vysušené a ošetrené dosky priti škodcom,aby sa to všetko vyrovnalo do roviny.
Na toto pôjde odvetrávacia foliaPlaton, ktorý sa zasype do roviny
vyrovnávacím podsypom Fermacel min.10mm
na to sa položí 3vrstvový panel Fermacel špeciálne na podlahy,2E 32 o výške 30mm
Urobí sa hydroizolačný náter
Na to plávajúca podlaha al.keramická dlažba v kúpeľni a práčovni.

Fermacel dostať v Rakúsku, je dosť drahý,ale ušetria sa niekoľké vrstvy, ktoré by tam museli ísť a i zaťaženie bude menšie. Inak to tu propagujú,ale nedodávajú malým spotrebiteľom, iba ka si objednáte tak pol kamiona.

Inak nám staviteľ navrhoval toto zloženie:

vyrovnať doskami
platon folia
lignopor granulát
folia
Nobasil
2 vrstvy dosák Cetris
hydroizolačný náter
podlaha alebo keramika

Prosím, ak má niekto ešte lepší nápad,alebo pripomienky, dajte vedieť včas.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.