Pod nadjazdom Rondel (ZA) vybudujú slamené divadlo

5 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Pod nadjazdom Rondel (ZA) vybudujú slamené divadlo

ŽILINA 26. marca (SITA) - Z balíkov slamy, pivných prepraviek či plastových fliaš by malo vzniknúť nové divadlo v tvare dvoch spojených kruhov pod žilinským nadjazdom Rondel, ktorý budove vytvorí strechu. Skupina nadšencov z kultúrneho centra (KC) Stanica Žilina - Záriečie s kamarátmi a dobrovoľníkmi sa do diela pustí v apríli, stavbu chcú dokončiť do 7. mája, kedy sa v Žiline uskutoční konferencia nezávislých kultúrnych centier. "Je to taký experiment, nie je to stavba v tradičnom zmysle slova, chceme to postaviť zo slamených balíkov, pivných prepraviek a ďalších materiálov, ktoré budú voľne nakladané a spájané železnými tyčami," informoval agentúru SITA riaditeľ KC Marek Adamov. Projektom chcú tiež revitalizovať nevyužitý priestor pod Rondelom. "Zatiaľ to staviame len ako dočasnú vec, pretože si chceme vyskúšať prácu s tými materiálmi, je to úplne ekologické, pretože keď sa to rozoberie, tak všetko sa neporušené vráti naspäť, nič sa nebude pevne spájať, rozbíjať, nevznikne z toho žiadny odpad," uviedol.

Predpokladané náklady po odpočítaní darovaného materiálu od sponzorov sú podľa Adamova približne do osemtisíc eur. O grant požiadali automobilku Kia, čakajú tiež na financie z dvoch percent daní z príjmov fyzických osôb. Na projekte pracovali približne rok, konzultovali ho s odborníkmi na slamené stavby, hangáre či stany. "Použili sme čo najviac ich rád, ale až prax ukáže, a pokiaľ by to nebolo dobré, tak sa to rozoberie a vráti naspäť, zatiaľ to vyzerá realistické a malo by to fungovať," povedal Adamov. Divadlo bude mať kapacitu zhruba dvesto ľudí, nebude tam síce elektrina a kúrenie, ale vďaka slame bude izolované od hluku a chladu. "Chceme tam robiť hlavne divadlo, pretože divadlo na Stanici má síce dobré priestory, ale dosť maličké a keď robíme predstavenia, častokrát sú vypredané len preto, že sa k nám zmestí maximálne 50 - 70 divákov, a to ešte stále nemáme dostatočne veľké javisko, takže mnohé prestavenia, ktoré sme chceli uviesť a boli zaujímavé, tak sa nám nepodarili pre malý priestor," podotkol. Nadšenci ešte zháňajú dosky, hlinu a plastové fľaše. Železničné podvaly už majú, slama od jedného poľnohospodárskeho družstva pri Topoľčanoch je už na ceste do Žiliny. "Bude to dobrodružstvo," doplnil Adamov.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa janko
Offline


Tom Rijven v akcii

6. - 16. júla 2009
MEDZI SLAMOU A HLINOU
Otvorený workshop o slame a hline ako stavebných materiáloch pod vedením svetoznámeho staviteľa takýchto stavieb - Toma Rijvena (NL/F), ktorého kniha Medzi slamou a hlinou bola pre nás jednou z najväčších inšpirácií pri stavbe divadla S2. Tom Rijven je experimentátor, staviteľ a učiteľ, cestuje po svete vo svojom karavane z workshopu na workshop a zo stavby na stavbu a je okrem iného autorom patentovanej technológie "Cellule sous tension"

http://www.stanica.sk/main.php?page=ATELIERY&lang=SK

http://www.habitatvegetal.com/assets/docs/entrepailleetterre.pdf

a klasika v zajezke
10.-12. júla 2009
Staviame zo slamy a hliny u Alenky
http://www.zajezka.sk/program.htm

Obrázok používateľa harp
Offline

Uz sa stavia v plnom prude:
http://www.stanica.sk/main.php?page=NEWS_ako_sa_stavia_divadlo_pod_rondl...

Obrázok používateľa harp
Offline

Vazeni priatelia,

srdecne vam davame do pozornosti medzinarodnu konferenciu - 67.meeting networku nezavislych kulturnych centier Trans Europe Halles, ktora bude od stvrtka do nedele na Stanici. TEH je jednou z najstarsich europskych kulturnych sieti, v sucasnosti ma 48 clenov v 24 krajinach a Stanica je jej hrdym clenom. Cast meetingu - piatkova konferencia a workshopy s temou Memory Kontrol/Story-Telling, vecerne vystupenia MamaPapa (CZ), Jazzwerkstatt (A), Pozon Sentimental (SK), TEH Pecha Kucha Night a party s djmi Bisley, Mishek, Dash, Pressburger Retro Club) su otvorene aj pre siroku verejnost, tak ste vsetci pozvani - len si prosim dopredu rezervujte listky. Prave predstavenie Proroci pisma III prazskeho kolektivu MamaPapa bude zaroven krstom noveho (este nie celkom dokonceneho) priestoru divadla S2 pod nadjazdom, ktore sme intenzivne stavali cely april a dakujeme vsetkym, ktori nam prisli pomoct (uzasne!!!).

Vidime sa pod Rondlom!

Obrázok používateľa harp
Offline

Štyritisíc pivných prepraviek, 700 slamených balíkov, 10 m3 obyčajných dosiek , 60 OSB dosiek, 120 starých železničných podvalov, 12­metrový lodný kontajner, 2 tatrovky ílovitej hliny, 10­tisíc klincov, 1 km závitových tyčí, tisíc matíc, spojok a podložiek, 1500 vrutov do dreva, 1 tatrovka štrku na vyrovnanie terénu, 1 dodávka odpadových odrezkov molitanu, 1 predlžovací kábel na prívod elektriky, 2 fúriky, jedno malé lešenie a zatiaľ necelých 4000 eur stačili na to, aby v Žiline vyrástol nový priestor pre súčasné umenie i ďalšie akcie a Stanica zdvojnásobila svoju kapacitu.Najbližšou príležitosťou užiť si S2 v akcii bude koncert Chasidské piesne s bratislavským rabínom Baruchom Myersom, violončelistom Jozefom Luptákom, huslistom Milošom Valentom a akordeonistom Borisom Lenkom v utorok 23.júna 2009.

Ako ďalej? Zbierajte stále použité prázdne PET fľaše všetkých rozmerov a noste ich na Stanici. A tiež, prvé dva júlové týždne príde na Stanicu jeden z najpovolanejších - svetoznámy staviteľ slameno-hlinených domov Tom Rijven (NL/F), ktorý povedie otvorený workshop práce s hlinou. Výsledkom bude vnútorná hlinená omietka v divadle. Keďže nám pomôžete, účasť na workshope je bezplatná, stačí sa len prihlásiť. Workshop organizujeme v spolupráci s OZ ArTUR (Architektúra pre trvaloudržateľný rozvoj).

Poďakovania a podpora:
Najväčšie poďakovanie patrí takmer stovke dobrovoľníkov, kamarátov a rodinných príslušníkov, ktorí od začiatku apríla stavali, varili, konzultovali a prinášali nápady. Poďakovania patria za materiálovú podporu firmám - pivovar Černá hora, Divadelné centrum Martin, Kebek Slovakia, Helios Slovakia, Pemitrans, Sams-bat, Kúpalisko Veronika Rajec, Zberné suroviny Hora. Za finančnú podporu donorom - Nadácia Intenda, Nadácia Pontis a zamestnanecký grantový program KIA Motors Slovakia. Za konzultácie a dobré rady architektom a odborníkom - Janko Gašparovič, Dušan Voštenák, Lenka Voštenáková, Michal Sirotiak, Karol Gabriš, Bjorn Kjerulf, Michal Sládek, Martin Jančok, Pavol Uherčík, Michal Adamov, ... Za inšpiráciu a technické riešenia tvorcom, ktorých sme nikdy nestretli - Wolfgang Winter a Berthold Hörbelt (DE, stavby z bedničiek), Tom Rijven (NL/F, slameno-hlinené domy).

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.