Po dvoch rokoch sa roztopila lavína storočia

1 post / nové (0)
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Po dvoch rokoch sa roztopila lavína storočia

Po dvoch rokoch sa roztopila lavína storočia

BRATISLAVA 27. júla (SITA) - Po viac ako dvoch rokoch sa roztopila lavína, ktorá spadla v Žiarskej doline koncom marca 2009. Podľa Strediska lavínovej prevencie v Jasnej išlo o najväčšiu lavínu v histórii Slovenska. "Jej rozmery s plochou 28 ha, čo predstavuje zhruba 47 futbalových ihrísk a výškou nánosu na niektorých miestach až 20 metrov, sú dôkazom," informovala Katarína Klapáková z tlačového odboru ministerstva životného prostredia.

Pôvodné odhady o tom, koľko mesiacov vydrží sneh na lavínisku, sa pohybovali v horizonte do začiatku novej zimy 2009/2010. Podľa Klapákovej vtedy prakticky nikto nepredpokladal, že lavína storočia prežije viac ako dva roky. Posledné zvyšky snehu objavil pod drevom, čečinou a blatom strážca Správy TANAP-u Pavol Gavlák ešte začiatkom júna. Gigantická lavína sa roztápala neuveriteľne dlhý čas aj napriek tomu, že nasledujúce dve zimy boli na sneh veľmi skúpe a letá zasa mimoriadne horúce.

Podľa náčelníka Horskej záchrannej služby Západné Tatry Jána Kostku odhadovaná dĺžka odtrhu lavíny bola viac ako 1,5 km. Masy snehu spôsobili veľké škody na priľahlých lesných porastoch. Ministerstvo životného prostredia k lavíne zverejnilo fotogalériu na adresehttp://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2011/tlacove-spravy-jul-2011/roztopila-lavina-storocia.html.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Fotografia v diskusiach - uskalienka

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.