PKO v BA a jeho osud...

74 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
PKO v BA a jeho osud...

Zbúraním PKO príde mesto o 2 pamiatky, tvrdí aktivista Huba BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Zbúraním Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave príde mesto podľa Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba. Ako ďalej Huba uviedol, mesto si zaslúži zrekonštruovanie bývalej budovy admirality bez plánovanej strechy a tiež zachovanie PKO. "Zabili by sme dve muchy jednou ranou - zachránili by sme Sklad aj významnú pamätihodnosť, na ktorej Bratislavčanom záleží," povedal. Záchrane PKO by pritom mohla pomôcť aj petícia, s ktorou chcú zmobilizovať obyvateľov mesta. Aktivisti rozbehli petíciu v lete, doteraz sa im podarilo vyzbierať približne 1 000 podpisov. "Záujem o PKO existuje. Myslím si, že ho bude stupňovať susedná stavba River Park. Keď si predstavíme, že na mieste PKO by hrozilo niečo podobné... - už teraz tá stavba pôsobí odstrašujúco. Nehovoriac o tom, čo zničila, napríklad šancu na park, biokoridor pozdĺž Dunaja či promenádu, " uviedol Huba. Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) opätovne vyzývajú primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu (PKO). Primátor totiž ešte na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prisľúbil, že na jeseň bude verejná diskusia o budúcnosti PKO. Aktivisti zároveň poukazujú na záhadný spôsob predaja pozemkov pod PKO, či vypršanú platnosť búracieho povolenia. Mikuláš Huba pritom v tejto súvislosti označil za absurdnosť to, aby niekto predal pozemok pod vlastnou budovou. Aktivisti zároveň v januári podali návrh na vyhlásenie PKO za kultúrnu pamiatku na niekoľko inštitúcií, napríklad na Pamiatkový úrad SR, Ministerstvo kultúry SR, Bratislavský Mestský ústav ochrany pamiatok či na magistrát hlavného mesta. Ako jediný podľa aktivistov zareagoval Pamiatkový úrad SR. Ten navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť mesta Bratislavy a zároveň sa so žiadosťou o zaradenie týchto budov do zoznamu pamätihodností mesta obrátil aj na primátora. Kompetentné inštitúcie sa do dnešného dňa nevyjadrili. /// Vznik temy "PKO v BA a jeho osud..." cast clankov presunutych z temy "Bratislava"Zbúraním PKO príde mesto o 2 pamiatky, tvrdí aktivista Huba

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Zbúraním Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave príde mesto podľa Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba.

Ako ďalej Huba uviedol, mesto si zaslúži zrekonštruovanie bývalej budovy admirality bez plánovanej strechy a tiež zachovanie PKO. "Zabili by sme dve muchy jednou ranou - zachránili by sme Sklad aj významnú pamätihodnosť, na ktorej Bratislavčanom záleží," povedal. Záchrane PKO by pritom mohla pomôcť aj petícia, s ktorou chcú zmobilizovať obyvateľov mesta. Aktivisti rozbehli petíciu v lete, doteraz sa im podarilo vyzbierať približne 1 000 podpisov. "Záujem o PKO existuje. Myslím si, že ho bude stupňovať susedná stavba River Park. Keď si predstavíme, že na mieste PKO by hrozilo niečo podobné... - už teraz tá stavba pôsobí odstrašujúco. Nehovoriac o tom, čo zničila, napríklad šancu na park, biokoridor pozdĺž Dunaja či promenádu, " uviedol Huba.

Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) opätovne vyzývajú primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu (PKO). Primátor totiž ešte na júlovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prisľúbil, že na jeseň bude verejná diskusia o budúcnosti PKO. Aktivisti zároveň poukazujú na záhadný spôsob predaja pozemkov pod PKO, či vypršanú platnosť búracieho povolenia. Mikuláš Huba pritom v tejto súvislosti označil za absurdnosť to, aby niekto predal pozemok pod vlastnou budovou. Aktivisti zároveň v januári podali návrh na vyhlásenie PKO za kultúrnu pamiatku na niekoľko inštitúcií, napríklad na Pamiatkový úrad SR, Ministerstvo kultúry SR, Bratislavský Mestský ústav ochrany pamiatok či na magistrát hlavného mesta. Ako jediný podľa aktivistov zareagoval Pamiatkový úrad SR. Ten navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť mesta Bratislavy a zároveň sa so žiadosťou o zaradenie týchto budov do zoznamu pamätihodností mesta obrátil aj na primátora. Kompetentné inštitúcie sa do dnešného dňa nevyjadrili.

/// Vznik temy "PKO v BA a jeho osud..." cast clankov presunutych z temy "Bratislava"

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

PKO v BA a jeho osud...
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Mesto hľadá právnikov, chce uspieť v spore o PKO

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Mesto Bratislava sa odvolá voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I, ktorý začiatkom decembra dal za pravdu spoločnosti Henbury Development, vlastníkovi pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave, v jej spore s mestom. "Čakáme na to, že nám doručia rozsudok prvostupňového súdu. Dáme odvolanie na krajský súd a predpokladám, že krajský súd usporiada férové súdne konanie a zoberie do úvahy argumenty, ktoré ponúkneme," povedal dnes pri prehliadke PKO primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Mesto totiž tvrdí, že bývalý primátor Andrej Ďurkovský nemal právo bez súhlasu zastupiteľstva rozhodnúť o zbúraní PKO, pretože mal mandát rokovať len o predaji budovy. "Dnes sme vypísali výberové konanie na právnu kanceláriu, ktorá bude mesto zastupovať v súdnom spore," uviedol Ftáčnik.


Mesto s investorom vedie súdny spor aj o určenie vzťahu k pozemku. Podľa Ftáčnika je nespochybniteľné, že pozemok pod PKO je súkromný a vlastník majetku preto žiada nájomné vo výške 20-tisíc eur mesačne. "My hovoríme, že nechceme nájomné, ale chceme vecné bremeno, ktoré podľa všetkého bude odplatné a výšku tej odplaty určí súd. Dali sme žiadosť na súd, aby rozhodol o výške odplaty za vecné bremeno, aby sme mohli využívať budovu a pozemok primeraným spôsobom," povedal primátor.

To, či mesto podá na investora žalobu za poškodenie PKO, dnes ešte Ftáčnik povedať nevedel. "Žalobu máme pripravenú, ale ešte sme ju nepodali," povedal s tým, že stav dnešného PKO má na svedomí nielen investor, ale aj mesto, ktoré do budovy dlhodobo neinvestovalo, neopravilo kotolňu a neriešilo napríklad ani zatekanie. Výšku škôd by mali podľa primátora posúdiť začiatkom budúceho roka odborníci a pracovníci Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ktorí v budove PKO sídlili.

Mesto sa momentálne rozhoduje, či bude celú situáciu okolo PKO riešiť len súdnou cestou, kde podľa Ftáčnika nie je jasné, ako to celé môže dopadnúť, alebo sa bude so spoločnosťou Henbury Development snažiť dohodnúť mimosúdne. V tomto prípade by však mesto Bratislava potrebovalo aj pomoc štátu, ktorý by mal pre investora uvoľniť budovu Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktoré sídli vedľa PKO.

Správu budovy by malo mesto od investora v plnom rozsahu prebrať od 1. januára. "Momentálne máme alokovaných 300-tisíc na to, aby tu nedošlo k škodám spôsobeným zimou," povedal primátor. Vysvetlil, že mesto peniaze použije na zabezpečenie vykurovania budovy a opravu najnutnejších škôd. V súčasnosti je vykurovaná len Estrádna sála. "V tejto časti sa kúri. Tu by bolo možné pomerne rýchlo obnoviť prevádzku," tvrdí primátor. Neprívetivejšie podľa neho môže pôsobiť Spoločenská sála. "Je v takom stave, v akom bola pre rokom, keď bola odovzdaná do správy Henbury Development. V tejto časti je zima, pretože sa tu nekúri," vysvetlil Ftáčnik. Odborníci preto podľa neho musia rozhodnúť, či mesto investuje do novej plynovej kotolne alebo sa pokúsi obnoviť starú parnú, ktorá je veľmi neefektívna. Horšie ako veľké sály sú dnes na tom napríklad divadlo a miestnosti, kde boli kancelárie a rôzne krúžky. "Bude si to vyžadovať väčšie investície," povedal primátor.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. na druhom pojednávaní 5. decembra dala za pravdu spoločnosti Henbury Development v jej spore s mestom Bratislava. Uznala

platnosť právnych úkonov, teda zmluvy o spolupráci ako aj preberacieho protokolu a dodatkov týchto dokumentov, ktoré boli uzavreté medzi účastníkmi sporu. Podľa žalobcu sa týmito dokumentmi hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti.  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Henbury požiada mesto o umožnenie búrania PKO

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Spoločnosť Henbury Development v najbližších dňoch požiada mesto, aby umožnilo búranie PKO a splnilo tak svoje záväzky zo zmluvy o spolupráci, ktorej platnosť potvrdil súd, pre agentúru SITA to uviedol konateľ spoločnosti Ján Krnáč. "Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., víta verdikt Okresného súdu Bratislava I., ktorý uznal, že mesto schválilo predaj pozemkov na nábreží Dunaja s cieľom realizácie projektu, ktorého súčasťou bolo aj zbúranie objektov PKO," uviedol Krnáč. Pondelkový verdikt nie je právoplatný, mesto už avizovalo, že sa voči nemu odvolá. "Ak sa mesto voči rozsudku odvolá, budeme to rešpektovať a počkáme na právoplatné rozhodnutie odvolacieho súdu. Lehota na búranie PKO síce uplynie koncom roka, búracie povolenie však nezaniká a zostáva platné aj naďalej," povedal konateľ spoločnosti.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. na druhom pojednávaní dala za pravdu spoločnosti Henbury Development v jej spore s mestom Bratislava. Uznala platnosť právnych úkonov, teda zmluvy o spolupráci ako aj preberacieho protokolu a dodatkov týchto dokumentov, ktoré boli uzavreté medzi účastníkmi sporu. Podľa žalobcu sa týmito dokumentmi hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti. Podľa názoru súdu žalobca osvedčil existenciu naliehavého právneho záujmu na požadovanom určení. "Súdu v rámci civilného konania neprináležalo skúmať, či podmienky pre vydanie búracieho povolenia boli alebo neboli splnené, teda či búracie povolenie je alebo nie je zákonné," zdôraznil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Podľa jeho slov zákonnosť takéhoto rozhodnutia sa preskúmava v rámci správneho súdnictva. "Súd teda posúdil predbežnú otázku, že je dané oprávnenie od hlavného mesta zbúrať budovu PKO," konštatoval Adamčiak. Ako dodal, súd bol viazaný právoplatným búracím povolením.

Spoločnosť Henbury Development vníma veľmi negatívne narážky na údajné expresné konanie súdu. "Mesto sa k žalobe vyjadrilo, nad rámec tohto vyjadrenia však nežiadalo možnosť doplniť svoju argumentáciu, nenavrhlo žiadne dôkazy ani nežiadalo predvolať svedkov, ktorí by boli dôvodom na predlžovanie konania a odklad rozhodnutia. Za neopodstatnenú považujeme aj snahu o odročenie pojednávania zo strany mesta z dôvodu verejného obstarávania na právnickú kanceláriu, keďže mesto malo viac ako šesť mesiacov na to, aby sa na súd pripravilo," uviedol Krnáč. Spoločnosť Henbury Development je podľa neho naďalej pripravená s mestom o riešení situácie rokovať. "Ako ústretový krok sme nedávno sprístupnili budovu PKO mestu za účelom jej údržby a temperovania," upozornil konateľ. Ako dodal, počas uplynulých 11 mesiacov mestu predložili niekoľko návrhov na mimosúdne vyriešenie sporu, ktoré zahŕňali okrem iného aj výstavbu kultúrnych stánkov na území PKO s kapacitou od 800 do 2 000 ľudí. Všetky takéto návrhy boli mestom odmietnuté. K častým novinárskym otázkam, ktoré sa týkajú zámeny pozemkov, sa Krnáč nebude vyjadrovať, keďže mesto zatiaľ podľa neho neprišlo so žiadnou oficiálnou ponukou pozemkov na zámenu. Právnička mesta na prvom pojednávaní uviedla, že mesto sa neustále pokúšalo o mimosúdnu dohodu a ponúklo druhej strane zámenu pozemkov vo viacerých alternatívach.  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Mesto Bratislava prehralo spor, súvisiaci s budovou PKO

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) – Okresný súd Bratislava I. dnes dal za pravdu spoločnosti Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod Parkom kultúry a oddychu v Bratislave, v jej spore s mestom Bratislava. Spoločnosť sa domáhala potvrdenia platnosti právnych úkonov (Zmluvy o spolupráci a Preberacieho protokolu) a ich dodatkov, ktorými sa podľa žalobcu hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti. "Súd určuje, že zmluva o spolupráci z 2. júna 2006, dodatky číslo 1 a 2 k zmluve o spolupráci, uzavreté medzi žalobcom a žalovaným, sú platné," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Okrem toho v druhom odseku súdneho výroku "súd určuje, že preberací protokol z 24. novembra 2010 a dodatky 1 až 10 k preberaciemu protokolu uzavreté medzi žalobcom a žalovaným sú platné". Mesto je povinné na účet právneho zástupcu žalobcu uhradiť trovy konania tak, ako budú vyčíslené v písomnom vyhotovení rozsudku.

Podľa názoru súdu žalobca osvedčil existenciu naliehavého právneho záujmu na požadovanom určení. "Súdu v rámci civilného konania neprináležalo skúmať, či podmienky pre vydanie búracieho povolenia boli alebo neboli splnené, teda či búracie povolenie je alebo nie je zákonné," zdôraznil Adamčiak. Podľa jeho slov zákonnosť takéhoto rozhodnutia sa preskúmava v rámci správneho súdnictva. "Súd teda posúdil predbežnú otázku, že je dané oprávnenie od hlavného mesta zbúrať budovu PKO," konštatoval Adamčiak. Ako dodal, súd bol viazaný právoplatným búracím povolením.

Rozhodnutie nenadobudne právoplatnosť, mesto sa proti nemu odvolá. "Dnes však ešte nepozná detaily rozhodnutia, jeho odôvodnenie, preto pre presnú formuláciu odvolania bude musieť magistrát počkať na doručenie rozsudku. Podľa doterajších odborných stanovísk, ktoré má vedenie mesta k dispozícii, poslanci bratislavského zastupiteľstva žiadnym uznesením nedali výslovný súhlas na búranie PKO. Schválenie predaja pozemkov pod budovou PKO bývalým zastupiteľstvom totiž neznamenalo automaticky súhlas s búraním. Z odborného výkladu tiež vyplýva, že bývalý primátor Andrej Ďurkovský nemal právo podpísať v mene mesta zmluvu o spolupráci, ktorou dal vlastníkovi pozemku právo búrať objekt PKO," uviedol hovorca primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy.

Mesto sa dlhodobo snažilo vyriešiť spor mimosúdnou cestou, na prvom pojednávaní 10. novembra požiadalo o odročenie, ich strana sa dovtedy písomne nevyjadrila k žalobe. Mesto ponúkalo zámenu dotknutých pozemkov za iné, ponúklo viacero alternatív. Platnosť právnych úkonov, ktoré spoločnosti neprávoplatne potvrdil prvostupňový súd, mesto odmieta. „Ide o absolútne neplatný právny úkon, keďže zbúranie budovy PKO alebo akejkoľvek budovy vo vlastníctve hlavného mesta je tak závažným úkonom, na ktorý sa vzťahuje súhlas poslancov mestského zastupiteľstva,“ uviedla v novembri právnička mesta s tým, že takýto súhlas by musel byť súčasťou uznesenia.

Podľa žaloby spoločnosť Henbury Development v apríli 2005 požiadala mesto o kúpu pozemkov na nábreží Dunaja. Informovala, že tam chce uskutočniť investičný projekt revitalizácie dunajského nábrežia River side city, ktorý podľa tejto spoločnosti predpokladal aj odstránenie stavieb vo vlastníctve mesta nachádzajúcich sa na týchto pozemkoch, vrátane budovy PKO. Mestské zastupiteľstvo v júni 2005 schválilo predaj pozemkov. „Žalobca v žalobnom návrhu tvrdí, že muselo byť jasné, že keď mesto odsúhlasilo predaj pozemkov za účelom realizácie predmetného investičného zámeru, automaticky odsúhlasilo aj búranie stavieb na predmetných pozemkoch a mestské zastupiteľstvo v rámci realizácie tohto investičného projektu schválilo aj odstránenie budovy PKO,“ uviedla sudkyňa. Stavby na pozemkoch neboli predmetom predaja.

Žalobca a mesto v júni 2006 uzatvorili zmluvu o spolupráci, v ktorej vzájomne upravujú svoje práva a povinnosti v súvislosti s odstránením na pozemkoch stojacich stavieb vo vlastníctve mesta. Mesto sa zaviazalo, že do šiestich mesiacov od podpísania tejto zmluvy podá na príslušný stavebný úrad žiadosť o vydanie povolenia na odstránenie stavieb a umožní žalobcovi demolačné práce a odpojenie energií od stavieb. Stavebné, resp. búracie povolenie bolo vydané, ale mesto podľa žalobcu nesplnilo zmluvné podmienky so zdôvodnením, že musí nájsť adekvátnu náhradu na organizovanie kultúrnych podujatí. Neskôr mesto dostalo výpoveď z nájmu pozemkov k 31. marcu 2009, záväzky si podľa žalobcu nesplnilo. Termín platnosti búracieho povolenia sa viackrát predlžoval, teraz platí do 31. decembra. Minulý rok v novembri strany uzavreli preberací protokol, že mesto odovzdá spoločnosti stavby na pozemku, ten sa menil dodatkami, aby sa v PKO mohli uskutočniť už naplánované akcie. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

 

Ako dnes vyzerá PKO zvnútra?

 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Výmenu pozemkov pod PKO by musela odobriť vláda

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Mesto Bratislava by mohlo zameniť pozemky pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) za Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) na nábreží Dunaja, pozemok pod budovou výskumného ústavu aj samotnú budovu však vlastní štát. Ako agentúru SITA informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, ak by mesto chcelo investorovi Henbury Development ponúknuť výskumný ústav na výmenu za pozemky pod PKO, muselo by sa dohodnúť s vládou, za akých podmienok by bolo možné budovu výskumného ústavu a pozemok pod ním od štátu odkúpiť. Zároveň však dodal, že pre predčasné voľby má momentálne hlavné mesto v tejto veci zviazané ruky.

Ako uviedla hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková, ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Výskumného ústavu vodného hospodárstva, so zástupcami mesta už o tejto veci rokovalo. Pre MŽP by podľa Hudákovej sťahovanie ústavu znamenalo zvýšené náklady, s čím rozpočet rezortu nepočíta. Prípadné nové pracovisko by navyše muselo byť vopred vybudované a plne funkčné tak, aby si plnilo úlohy bez obmedzení. Nové pracovisko by muselo byť v lokalite s dostatočným zdrojom vody. Ako Hudáková dodala, pracovisko výskumného ústavu na nábreží Dunaja je na Slovensku jedinečné, pretože má charakter trenažéra. To umožňuje testovanie rôznych variantov riešenia na vysokej odbornej úrovni.

Pre investora Henbury Development, ktorý vlastní pozemky pod PKO, nie je zámena za pozemky mimo nábrežia prijateľná, uviedol to vo štvrtok primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Budova PKO je od 10. novembra v správe mesta, poslanci mestského zastupiteľstva by sa mali stretnúť so zástupcami spoločnosti Henbury 8. decembra alebo 13. decembra, čo by malo prispieť k riešeniu situácie mimosúdnou dohodou.  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Za pozemky pod PKO chce mesto ponúknuť výskumný ústav

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) – Mesto Bratislava by mohlo zameniť pozemky pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) za Výskumný ústav vodného hospodárstva, ktorý je na nábreží Dunaja. Ako na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol primátor Milan Ftáčnik, zámena pozemkov pod PKO za pozemky mimo nábrežia nie je pre firmu Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod PKO, prijateľná. Ako sa uvádza v materiáli k dnešnému zasadnutiu mestského zastupiteľstva, investor na základe výzvy hlavného mesta odstránil časť zátarás zo strany električiek a mestu sa 22. novembra zaviazal odstrániť do konca mesiaca všetky zátarasy okolo budovy PKO. Ako uviedol Ftáčnik, budova PKO, ktorá je od 10. novembra v správe mesta, je v zlom stave. Ak má znova slúžiť ako kultúrny stánok, vyžaduje si opravy. „Budova posledné roky dožívala, vyžaduje si zásah,“ uviedol primátor. Poslanci mestského zastupiteľstva by sa mali stretnúť so zástupcami spoločnosti Henbury 8. decembra alebo 13. decembra, čo by malo prispieť k riešeniu situácie mimosúdnou dohodou.

Ako uviedol hovorca primátora Ľubomír Andrassy, mesto Bratislava 10. novembra prevzalo od spoločnosti Henbury Development budovu PKO späť do svojej správy, v rovnaký deň sa začal súdny spor medzi mestom a investorom. Hlavné mesto na pojednávaní Okresného súdu Bratislava I požiadalo o vytýčenie nového termínu konania, pretože samospráva sa chce vyjadriť k žalobe spoločnosti Henbury Development. "Tento krok mesta vychádza zo snahy riešiť budúcnosť PKO mimosúdnou cestou," dodal Andrassy. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Mesto prevzalo budovu PKO do svojej správy

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Mesto Bratislava dnes prevzalo od spoločnosti Henbury Development budovu Parku kultúry a oddychu (PKO) späť do svojej správy. Ako agentúru SITA informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, mesto v nadchádzajúcich dňoch vykoná komplexnú prehliadku objektu a príjme opatrenia, ktoré zabezpečia nevyhnutnú technickú prevádzku a údržbu PKO. Ide hlavne o energetické zabezpečenie prevádzky budovy na nadchádzajúce zimné mesiace, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu objektu. Ako hovorca ďalej uviedol, vlastník pozemkov sa zároveň s mestom dohodol, že odstráni oplotenie z vonkajšej strany budovy. Primátor Milan Ftáčnik a riaditeľ magistrátu Viktor Stromček podľa hovorcu pripravujú pracovné stretnutie zástupcov spoločnosti Henbury Development s bratislavskými poslancami na tému ďalšieho možného využívania PKO pre potreby mesta, organizovanie spoločenských a kultúrnych podujatí. Pracovné stretnutie by sa malo uskutočniť do konca mesiaca. "Realizované kroky vedenia mesta vychádzajú z platných uznesení mestského zastupiteľstva a snahy primárne riešiť budúcnosť PKO na základe dohody s vlastníkom pozemkov, nie súdnou cestou," uviedol Andrassy.

 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Začal sa súdny spor o búranie PKO

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Okresný súd Bratislava I. dnes otvoril spor medzi spoločnosťou Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod Parkom kultúry a oddychu v Bratislave, a mestom Bratislava. Spoločnosť sa domáha potvrdenia platnosti právnych úkonov (Zmluvy o spolupráci a Preberacieho protokolu) a ich dodatkov, ktorými sa podľa žalobcu hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti. Pojednávanie však bolo krátko po začiatku odročené na 5. decembra. O odročenie požiadala právnička mesta, pretože ich strana sa doteraz písomne nevyjadrila k žalobe, čo chce urobiť do ďalšieho termínu pojednávania. Doteraz podľa ich vyjadrení počítali s mimosúdnym urovnaním sporu.

Ako uviedol hovorca primátora Bratislavy Milana Ftáčnika Ľubomír Andrassy, hlavné mesto na dnešnom pojednávaní Okresného súdu Bratislava I vo veci súvisiacej s PKO požiadalo o vytýčenie nového termínu konania, pretože samospráva sa chce vyjadriť k žalobe spoločnosti Henbury Develpoment. Podľa hovorcu však mesto Bratislava prekvapilo, že magistrát nebol písomné informovaný o tom, že súd neakceptoval žiadosť mesta o odročenie pojednávania. O podaní žiadosti na odročenie pojednávania bola v piatok informovaná aj druhá strana, spoločnosť Henbury Development. "Tento krok mesta vychádza zo snahy riešiť budúcnosť PKO mimosúdnou cestou," dodal Andrassy.

Mesto Bratislava žiadalo už vopred o odročenie dnešného pojednávania so zdôvodnením, že sa snaží o mimosúdnu dohodu so žalujúcou stranou a na začiatok pojednávania právnička mesta ani neprišla. Právnik Hebury Development však s odročením nesúhlasil. „Prebiehajúce rokovania medzi žalobcom a žalovaným sa netýkajú predmetu tohto sporu, ale ide o požiadavku žalovaného, aby mu umožnil vykonať údržbu, správu a temperovanie budovy PKO,“ upozornil na súde. Sudkyňa začala pojednávať bez prítomnosti zástupcov mesta, jeho právnička prišla asi po trištvrte hodine. Podľa jej slov boli prekvapení, že pojednávanie sa koná. Sudkyňa však povedala, že mesto o tom vopred informovala. Mimosúdne rokovania so spoločnosťou podľa slov právničky boli ešte aj v piatok. Mesto ponúkalo zámenu dotknutých pozemkov za iné, ponúklo viacero alternatív.

Platnosť právnych úkonov, ktoré chce spoločnosť súdne potvrdiť, mesto odmieta. „Ide o absolútne neplatný právny úkon, keďže zbúranie budovy PKO alebo akejkoľvek budovy vo vlastníctve hlavného mesta je tak závažným úkonom, na ktorý sa vzťahuje súhlas poslancov mestského zastupiteľstva,“ uviedla právnička mesta s tým, že takýto súhlas by musel byť súčasťou uznesenia.

Podľa žaloby spoločnosť Henbury Development už v apríli 2005 požiadala mesto o kúpu pozemkov na nábreží Dunaja. Informovala, že tam chce uskutočniť investičný projekt revitalizácie dunajského nábrežia River side city, ktorý podľa tejto spoločnosti predpokladal aj odstránenie stavieb vo vlastníctve mesta nachádzajúcich sa na týchto pozemkoch, vrátane budovy PKO. Mestské zastupiteľstvo v júni 2005 schválilo predaj pozemkov. „Žalobca v žalobnom návrhu tvrdí, že muselo byť jasné, že keď mesto odsúhlasilo predaj pozemkov za účelom realizácie predmetného investičného zámeru, automaticky odsúhlasilo aj búranie stavieb na predmetných pozemkoch a mestské zastupiteľstvo v rámci realizácie tohto investičného projektu schválilo aj odstránenie budovy PKO,“ uviedla sudkyňa. Stavby na pozemkoch neboli predmetom predaja.

Žalobca a mesto v júni 2006 uzatvorili zmluvu o spolupráci, v ktorej vzájomne upravujú svoje práva a povinnosti v súvislosti s odstránením na pozemkoch stojacich stavieb vo vlastníctve mesta. Mesto sa zaviazalo, že do šiestich mesiacov od podpísania tejto zmluvy podá na príslušný stavebný úrad žiadosť o vydanie povolenia na odstránenie stavieb a umožní žalobcovi demolačné práce a odpojenie energií od stavieb. Stavebné, resp. búracie povolenie bolo vydané, ale mesto podľa žalobcu nesplnilo zmluvné podmienky so zdôvodnením, že musí nájsť adekvátnu náhradu na organizovanie kultúrnych podujatí. Neskôr mesto dostalo výpoveď z nájmu pozemkov k 31. marcu 2009, záväzky si podľa žalobcu nesplnilo. Termín platnosti búracieho povolenia sa viackrát predlžoval, teraz platí do 31. decembra. Minulý rok v novembri strany uzavreli preberací protokol, že mesto odovzdá spoločnosti stavby na pozemku, ten sa menil dodatkami, aby sa v PKO mohli uskutočniť už naplánované akcie.  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Henbury nechce na výmenu pozemky mimo areálu PKO

BRATISLAVA 27. októbra (SITA) – Spoločnosť Henbury Development, ktorá je vlastníkom pozemkov pod bratislavským Parkom kultúry a oddychu (PKO), podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika nepristúpi na výmenu pozemkov pod PKO za pozemky mimo jeho areálu. Mesto Bratislava k dnešnému dňu uskutočnilo všetky potrebné úkony na to, aby zachovalo Park kultúry a oddychu. Ako uvádza dôvodová správa k rokovaniu dnešného mestského zastupiteľstva, spoločnosť Henbury Development je pripravená protokolárne odovzdať budovy PKO mestu Bratislava najneskôr do 10. novembra. Ako správa ďalej uvádza, mestu sa však zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o zámene pozemkov mimo nábrežia PKO.

Poslanci mestského zastupiteľstva 30. júna schválili návrh uznesenia o zachovaní celého PKO. Primátor Milan Ftáčnik sa mal na základe dohody so spoločnosťou Henbury Development do decembra postarať o uvedenia PKO do prevádzky. Mesto ukončilo rokovania s Henbury Development o zámene pozemkov pod PKO a o ich využití. Primátor Ftáčnik podľa svojho hovorcu Ľubomíra Andrassyho podniká kroky na to, aby sa mesto vrátilo do objektu. Ako Andrassy uviedol, primátor momentálne pripravuje dokument, ktorý by upravil vzťah mesta s vlastníkom pozemkov tak, aby návštevníci PKO mohli na pozemok legitímne vstupovať.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Poslanci rozhodli, že objekt PKO sa zachová

BRATISLAVA 30. júna (SITA) – Mestskí poslanci dnes schválili zachovanie celého objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja. Za návrh, ktorý predložil poslanec Ivo Nesrovnal, hlasovalo 31 poslancov, piati sa zdržali. V návrhu poslanci žiadajú primátora, aby zabezpečil uvedenie PKO do verejnej prevádzky v súlade s jeho využívaním do decembra 2010 na základe dohody s vlastníkom pozemku o vecnom bremene. V prípade, že nedôjde k dohode so spoločnosťou Henbury Development, poslanci žiadajú primátora, aby podal určovaciu žalobu na vysporiadanie vlastníckych vzťahov v dotknutom území. Poslanci tiež súhlasia s vyhlásením stavebnej uzávery v dotknutom území počas obstarávania územného plánu zóny až do jeho prijatia, s cieľom zaregulovať územie s hľadiska verejného záujmu.

V rokovaniach s vlastníkom pozemku zastupiteľstvo žiada primátora rokovať z pozície neplatnosti zmluvy o spolupráci, uzavretej bývalým primátorom Andrejom Ďurkovským v zmysle právnej analýzy, ktorú vypracovala právnická kancelária AK Babiaková&Wilfling. Primátor by mal podľa poslancov navrhnúť investorovi zámenu pozemkov v areáli PKO s pozemkami mimo dotknutého územia.

Primátor chce investorovi ponúknuť na výmenu pozemky pri Výskumnom ústave vodného hospodárstva, ktoré patria štátu. Ftáčnik už o tomto návrhu hovoril aj s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou. Podľa Ftáčnika je štát ochotný diskutovať, najprv si to však musí vyriešiť mesto. Podľa Ftáčnika si však treba uvedomiť, že laboratóriá vo výskumnom ústave sú tiež unikátne. Primátor chce pozemky pri Výskumnom ústave vodného hospodárstva ponúknuť investorovi s tým, že sa zvýši intenzita zástavby tak, aby sa tam dali postaviť polyfunkčné objekty. Poslanci nechcú uzatvárať s Henbury žiadnu dohodu pred predložením projektu zástavby na nábreží mestskému zastupiteľstvu.

V diskusii sa viacerí poslanci vyjadrili, že investorovi už po jeho konaní nedôverujú. Zároveň sa viacerí zhodli, že mesto robí investorovi príliš veľa ústretových krokov, pričom investor ich nerobí. „Stále mám pocit, že sme to my, ktorí ustupujeme,“ uviedla poslankyňa Katarína Augustinič. Poslanci preto nesúhlasia so zvýšením intenzity zástavby. Ftáčnik však argumentoval tým, že ak chce mesto dohodu, musí hľadať výhodný priestor na jednej strane aj na druhej. Ak mesto nezvýši zástavbu, pre investora to nebude dohoda. Investor chce zástavbu podľa neho zvýšiť preto, aby niekde mohol dať parkoviská, ktoré chcel dať pôvodne pod zem. „Ak by sme už teraz schválili to, čo Henbury chce, spoločnosť by nemala dôvod už na žiadne kompromisy,“ uviedol poslanec Ján Budaj.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Výsledky prieskumu sú neobjektívne, tvrdí Henbury

BRATISLAVA 23. júna (SITA) - Investor Henbury Development, ktorý vlastní pozemky pod pozemkom Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží v Bratislave, považuje výsledky prieskumu zverejnené mestom za neobjektívne a tendenčné. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková. Investor tak usúdil po konzultácii s odborníkmi. Postup kladených otázok a forma telefonického prieskumu v tak rozsiahlej problematike ako je PKO, kde treba skúmať aj súvislosti, je podľa investora minimálne neštandardná a účelová. Tento spôsob sa podľa investora štandardne používa pri prieskumoch menšieho rozsahu, ako napr. preferencie politických strán.

V nezávislom prieskume uverejnenom v Bratislavských novinách zverejnenom koncom mája požadovalo zachovanie budov PKO len 15,1 percenta Bratislavčanov. Oproti tomu 78,9 percenta respondentov požadovalo zachovanie funkcie kultúry a verejnej promenády v lokalite, čo je aj cieľom investora. "Podľa odborníkov na prieskumy nie je možné, aby v tak krátkom čase prišlo k takej radikálnej zmene názoru verejnosti. Údaje z prieskumu mesta preto považujeme za účelovo publikované bez pomenovania súvislostí," uviedla Bujňáková. Z prieskumu uverejneného mestom je tiež podľa investora zrejmé a jasné, že časť respondentov, ktorá je za zachovanie PKO, v nasledujúcich otázkach preferuje riešenie, ktoré nezaťaží extrémne zadlžený rozpočet mesta.

"Spoločnosť je pripravená rokovať s mestom o rôznych reálnych riešeniach budúcej podoby PKO a Bratislavského nábrežia. Diskusia o zachovaní celého PKO a následná zámena pozemkov by za predpokladu, že mesto vysporiada pozemky aj stavby na pozemkoch, mohla byť istým riešením vzniknutej situácie," uviedla Bujňáková. Je nutné si však podľa nej uvedomiť, že takéto riešenie by muselo byť zrealizované v krátkom čase a mesto by muselo poskytnúť relevantné záruky. Náklady spojené s vysporiadaním pozemkov a odkúpenia budov od štátu, by ale jednoznačne muselo znášať mesto v plnom rozsahu. Investor je napriek tomu toho názoru, že zachovanie koncertnej sály uprostred zastavaného územia nie je z dlhodobého hľadiska ideálne riešenie, nakoľko aj mestské kultúrne zariadenie musí rešpektovať zákon a zachovávať nočný pokoj. Takéto riešenie môže v budúcnosti spôsobovať problémy s rušením nočného pokoja a organizovaním kultúrno-spoločenských akcií po 22:00.

Súčasný stav PKO je podľa investora po technickej stránke v nevyhovujúcom stave a ďalšie nemalé prostriedky bude mesto stáť rekonštrukcia tejto budovy. "Navrhnuté riešenie má v súčasnosti podobu ešte veľmi nekonkrétneho pseudoprísľubu nebola v ňom spomenutá nutnosť rekonštrukcie promenády v úseku pred navrhovanými pozemkami na zámenu, preto budeme v krátkom čase čakať na návrh mesta," uviedla Bujňáková. Pre investora by bolo veľkým sklamaním, keby išlo len o ďalšie populistické, politické a nereálne vyhlásenie mesta za účelom oddialiť riešenie situácie okolo PKO.

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce mestským poslancom na najbližšom zastupiteľstve ponúknuť alternatívu, aby podporili zachovanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, a dohodu s investorom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Urobil tak na základe verejného prieskumu agentúry Focus, z ktorej vyplýva, že za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent opýtaných, pričom 77 percent si myslí, že by mesto malo preferovať alternatívu dohody s investorom na kompromisnom riešení. Súčasťou materiálu o PKO, ktorý primátor predloží poslancom na zastupiteľstve 30. júna, bude právna a ekonomická analýza, urbanistické aspekty a výsledky verejnej diskusie. Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke 600 obyvateľov Bratislavy sa uskutočnil od 6. do 9. júna. Respondenti boli vyberaní kvótnym výberom. Výberovými znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie a mestská časť Bratislavy, v ktorej respondenti bývajú. Verejný prieskum si u agentúry Focus objednal magistrát a stál ho 4 600 eur.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Prieskum ukázal, že verejnosť chce zachovanie PKO

BRATISLAVA 23. júna (SITA) – Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce mestským poslancom na najbližšom zastupiteľstve ponúknuť alternatívu, aby podporili zachovanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, a dohodu s investorom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Urobil tak na základe verejného prieskumu agentúry Focus, z ktorej vyplýva, že za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent opýtaných, pričom 77 percent si myslí, že by mesto malo preferovať alternatívu dohody s investorom na kompromisnom riešení. Súčasťou materiálu o PKO, ktorý primátor predloží poslancom na zastupiteľstve 30. júna, bude právna a ekonomická analýza, urbanistické aspekty a výsledky verejnej diskusie.

Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke 600 obyvateľov Bratislavy sa uskutočnil od 6. do 9. júna. Respondenti boli vyberaní kvótnym výberom. Výberovými znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie a mestská časť Bratislavy, v ktorej respondenti bývajú. Verejný prieskum si u agentúry Focus objednal magistrát a stál ho 4 600 eur.

Z ponúknutých možností účelového využitia nábrežného priestoru respondenti jednoznačne preferujú nastavenie lokality na oddych a relax (91 percent), resp. na kultúru, vzdelávanie a spoločenské podujatia (89 percent). V menšej miere je preferované využitie priestoru pre reštaurácie, obchody a služby (28 percent) a orientáciu lokality na bývanie preferuje iba šesť percent opýtaných. V spontánnych odpovediach na otázku, čo si Bratislavčania neželajú v časti nábrežia, dominujú administratívne budovy (42 percent). Bytovú výstavbu si neželá 29 percent opýtaných a nákupné centrá v uvedenej lokalite odmieta 23 percent respondentov. Respondenti na nábreží nechcú ani výškové budovy, hotely, reštaurácie či bary. Väčšina opýtaných (91 percent) chce mať na nábreží kultúrne centrum celomestského významu.

Za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktorý by sa postupne rekonštruoval, je 47 percent respondentov prieskumu. Variant zachovania časti pôvodného PKO celkovo preferuje 28 percent opýtaných. Zbúranie pôvodného PKO a postavenie nového kultúrneho stánku na inom mieste nábrežia preferuje viac ako pätina respondentov. Až pre 80 percent respondentov je dôležité, aby mesto pri rozhodovaní o PKO bralo do úvahy skutočnosť, nakoľko zvolený variant zaťaží rozpočet mesta. Primátor ešte nevedel odpovedať, odkiaľ mesto na rekonštrukciu budovy PKO peniaze zoberie. Ako uviedol, odpoveď bude vedieť až po skončení letných prázdnin a "určite bude pozitívna". Najprv je podľa neho potrebné zosumarizovať, na čo všetko bude magistrát potrebovať peniaze v súvislosti s prioritami mesta a potom sa z toho vyberie to

Viac ako tri štvrtiny opýtaných (77 percent) si myslí, že mesto by malo mať snahu nájsť kompromisné riešenie s investorom. Názor, že mesto by malo odkúpiť pozemky pod PKO od investora, a to aj za podstatne vyššiu sumu, než za ktorú ju v minulosti predalo, podporuje iba deväť percent respondentov.

Situáciu okolo budúcnosti PKO podrobne sleduje a vyhľadáva si k nej informácie 14 percent opýtaných. Ďalších 41 percent respondentov situáciu síce podrobne nesleduje, ale deklaruje dostatok informácií o nej. Zbežný prehľad o situácii v súvislosti s PKO priznáva 44 respondentov. Ftáčnik vyzdvihol najmä to, že ľudia boli o problematike informovaní, čo je podľa neho aj výsledkom informačnej kampane, do ktorej mesto investovalo 25-tis. eur. „Ak chcete, aby sa ľudia vyjadrili, tak majú mať k tomu aspoň základné relevantné informácie. Bolo relatívne málo tých, ktorí odpovedali neviem, netýka sa ma to, nechcem sa vyjadriť,“ uviedol Ftáčnik.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Henbury podala na mesto tri žaloby pre PKO

BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Spoločnosť Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) na bratislavskom nábreží Dunaja, dnes podala na hlavné mesto tri žaloby. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková. Henbury podalo na mesto žalobu o určenie platnosti právnych úkonov (Zmluvy o spolupráci a Preberacieho protokolu) a ich dodatkov, ktorými sa hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti. Investor tiež žaluje mesto o náhradu škody a ušlého zisku vo výške 28 000 000 eur, ktorá mu vznikla v príčinnej súvislosti s porušením platných zmlúv. Tretia žaloba sa týka zaplatenia sumy 2 349 437,44 eura za neoprávnené užívanie pozemkov vo vlastníctve spoločnosti hlavným

Podanie žalôb zo strany spoločnosti Henbury Development je podľa hovorcu primátora Bratislavy Ľubomíra Andrassyho prejavom toho, že investor sa nevie vysporiadať s novým prístupom vedenia samosprávy k otázkam obhajovania verejného záujmu, otvoreného a transparentného posudzovania pripravovaných projektov a zámerov na území mesta. Tieto principiálne otázky vo fungovaní každej modernej samosprávy nie je podľa Andrassyho možné prekrývať žalobami, nátlakom, ktorý by smeroval k rozhodovaniu za zatvorenými dverami, bez verejnej kontroly. Henbury Development podľa Bujňákovej s poľutovaním konštatuje, že i napriek opakovanej snahe zo strany investora mesto neprejavilo záujem o konštruktívnu dohodu o budúcej podobe PKO. Svojimi krokmi odďaľuje akékoľvek riešenie, čím dochádza k mareniu investície a narastaniu finančných škôd.

Verejná diskusia organizovaná mestom je podľa investora od prvého momentu nastavená tendenčne, zavádzajúco a poskytuje občanom nepravdivé informácie. Prezentované varianty neboli podľa Bujňákovej s investorom prerokované a odsúhlasené a nevyčerpávajú všetky možnosti riešenia. "Namiesto hľadania dohody v prospech Bratislavčanov hlavné mesto uprednostňuje populistické organizovanie drahých reklamných kampaní okolo verejnej diskusie, ktorá sa pre nízku účasť ukazuje ako neúčelná," uviedla Bujňáková.

Ako uviedol Andrassy, primátor Milan Ftáčnik v mene hlavného mesta viackrát prizval zástupcov spoločnosti k verejnej diskusii o podobe nábrežia o zakomponovaní PKO do nového priestoru. Zároveň ich verejne požiadal o zdržanlivosť pri podávaní akýchkoľvek žalôb, pretože mesto dlhodobo deklaruje, že o tejto otázke chce rozhodnúť v mestskom zastupiteľstve do konca júna tohto roka. K výške náhrady škody za ušlý zisk sa vedenie mesta nemôže vyjadriť, pretože ani spoločnosť Henbury Development do dnešného dňa nekonkretizovali, čo sa reálne skrýva za „horibilnou“ sumou 28 miliónov eur. Bratislavská samospráva považuje prebiehajúcu verejnú diskusiu za legitímny a maximálne demokratický spôsob informovania verejnosti o dôležitých otázkach v rozhodovaní mesta a jej výsledky budú slúžiť ako podklad pre rozhodovanie mestských poslancov ako ďalej v otázke rozvoja dunajského nábrežia.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Samospráva eviduje 258 príspevkov v diskusii k PKO


BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Bratislavská samospráva doposiaľ zaevidovala 258 príspevkov, ktorými sa obyvatelia hlavného mesta aktívne zapojili do prebiehajúcej verejnej diskusie o budúcej podobe nábrežia Dunaja a PKO. Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Za tri týždne od spustenia diskusie sa prostredníctvom internetových diskusných fór i sociálnych sietí vyjadrilo 203 Bratislavčanov a do hlasovania v anketovom formulári sa prihlásilo ďalších tisíc účastníkov. Verejnosť môže viac informácií o alternatívach riešenia dunajského nábrežia získať na tematickej stránke mesta (www.pko.bratislava.sk), ktorá okrem iného ponúka aj odborné pohľady a polemiky na túto tému.


Oproti predchádzajúcim dvom týždňom sa zvýšilo využívanie e-mailovej komunikácie a Bratislavčania vo väčšej miere posielajú svoje názory na adresu pko@bratislava.sk. Podľa Andrassyho ide približne o pätinový nárast. Účastníci diskusie, ktorí preferujú zachovanie PKO, zdôrazňujú historickú, kultúrnu a pamiatkovú hodnotu objektu. Na druhej strane tí, ktorí podporujú myšlienku zbúrania PKO, podmieňujú tento krok výstavbou nového kultúrneho, spoločenského stánku na nábreží Dunaja. Jednotlivé diskusné fóra sú zatiaľ vyrovnané a nedominuje v nich jednoznačná podpora ktorejkoľvek zo štyroch predkladaných alternatív.


Do diskusie sa v minimálnej miere zapájajú ľudia, ktorí sa vyjadrujú k otázkam dopravnej obslužnosti územia, k riešeniu statickej i dynamickej dopravy. Pre viacerých diskutujúcich sú dôležité ekonomické súvislosti, vo svojich príspevkoch zvýrazňujú obmedzené finančné možnosti samosprávy a nebezpečenstvo súdnych sporov, ktoré môžu do budúcna výrazne zaťažiť rozpočet mesta. Bratislavská samospráva v rámci verejnej diskusie pripravuje pod gesciou primátora Milana Ftáčnika odborný workshop, ktorý bude 3. júna a pozvanie dostali poslanci mesta, investor, občianski aktivisti i odborníci na problematiku urbanizmu, architektúry, dopravy či využitia dôležitého verejného priestoru.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Chystá sa druhé verejné stretnutie k PKO

BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Druhé moderované verejné stretnutie k diskusii o podobe nábrežia Dunaja a Parku kultúry a oddychu v Bratislave bude v utorok 24. mája od 18:00. Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Verejná diskusia občianskych aktivistov, zástupcov investora, predstaviteľov samosprávy, ale taktiež Bratislavčanov bude v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Jej cieľom je vytvoriť priestor pre prezentáciu rozdielnych názorov na budúce možné usporiadanie dunajského nábrežia s dôrazom na mieru zachovania verejného charakteru v tomto priestore či mieru zachovania súčasnej budovy Parku kultúry a oddychu (PKO). Bratislavská samospráva preto oslovila nielen občianskych aktivistov, ale aj investora, vlastníka pozemkov, aby sa na moderovanej diskusii aktívne zúčastnili a využili priestor pre prezentáciu vlastných názorov, pohľadov a riešení. Na druhom stretnutí sa osobne zúčastní primátor mesta Milan Ftáčnik a pozvanie taktiež dostali poslanci mestského zastupiteľstva.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

PKO nie je masovou témou Bratislavčanov

BRATISLAVA 18. mája (SITA) – Budúcnosť Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja v Bratislave nie je masovou témou Bratislavčanov. Informoval o tom dnes na tlačovej besede primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik. Do diskusie sa podľa Ftáčnika zapojilo menej ľudí ako očakával. Prostredníctvom elektronických prostriedkov sa do diskusie zapojilo 130 účastníkov. Názory v rámci diskusie nie sú podľa Ftáčnika jednoznačne orientované, nedominuje ani jedna z ponúkaných alternatív. Najviac sú zastúpené alternatívy za úplné zachovanie PKO a úplné zbúranie PKO a jeho nahradenie novým kultúrnym stánkom.

Mesto chce vstúpiť do fázy informačnej kampane, ktorú sústredí do regionálnych médií. Mesto už pripravilo inzeráty, ktoré adresuje obyvateľom, pripravuje tiež diskusie odborníkov. Informačná kampaň bude mesto podľa Ftáčnika stáť 25-tis. eur, čo je ako zhodnotil pomerne vysoká suma, napriek tomu že mesto dostalo zľavy.

Mesto pripravuje dve podujatia – prieskum verejnej mienky a deliberačné fórum. V rámci deliberačného fóra chce mesto prizvať 30 Bratislavčanov, ktorých sa bude najprv pýtať na názor k téme PKO bez akýchkoľvek informácií. Následne občanov informuje o problematike a spýta sa na názor k PKO opäť. Mesto chce, aby výstupy boli odborné a preto bude mať výber Bratislavčanov na starosti personálna agentúra Focus. Mesto oslovilo štyri agentúry, ktoré sa dlhodobo venujú výskumom verejnej mienky. Zareagovali dve a rozhodovala najnižšia cena.

Výstupy z verejnej diskusie, deliberačného fóra a internetových diskusií budú podkladom pre mestských poslancov spolu s právnym a ekonomickým zhodnotením možností. Diskusie a prieskum chce mesto zorganizovať do 10. júna a výsledky predložiť na mestskom zastupiteľstve 30. júna.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Zbúranie PKO by bol primitívny a barbarský čin

BRATISLAVA 12. mája (SITA) – Zbúranie Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja v Bratislave by bol primitívny a barbarský čin. Podľa Ivana Bútoru z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene by to bol najhorší spôsob ako riešiť kauzu PKO. Podľa Bútoru by sa diskusia o PKO nemala týkať len otázky právneho stavu, ekonomiky a dopravy. Bútora si myslí, že pri riešení problému PKO ide o dôležitý precedens naviazania vzťahu mesta ku kultúrnemu dedičstvu. Bratislava má podľa neho veľa príkladov búrania a vymazávania pamäte mesta, a práve problematika PKO môže byť dôležitým bodom zlomu. „Nie je to iba politický konflikt, o 20 - 40 rokov nebudú politické otázky podstatné, ale ľudia sa budú pýtať, akým spôsobom mesto s PKO naložilo,“ uviedol Bútora.

Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene preferujú alternatívu úplného zachovania PKO. Podľa nich je táto alternatíva aj ekonomicky najvýhodnejšia a zabezpečí zachovanie mestského majetku v rukách mesta a jeho postupnú rekonštrukciu. Architektky Zuzana Žúžiová a Katarína Šimončičová ml. dnes predstavili vizualizácie princípov riešenia nábrežia. Podľa nich je potrebné na nábreží vytvárať priestor pre všetkých, nielen pre určitú špecifickú skupinu. PKO bolo donedávna priestorom otvoreným a prístupným verejnosti, a práve to by sa malo zachovať a rozvíjať. Architektky zdôraznili, že je potrebné podporovať prepojenie lokality s centrom mesta a mäkkých spôsobov dopravy - pešo či na bicykli. Podľa Bútoru má PKO dobrú polohu a infraštruktúru, pretože je dobre dostupné mestskou hromadnou dopravou. Je pri rieke, je napojené na promenádu a ponúka veľmi intenzívnu pešiu, prípadne cyklistickú dopravu po promenáde.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

V diskusii k PKO eviduje samospráva 118 príspevkov

BRATISLAVA 10. mája (SITA) - Za prvý týždeň od spustenia verejnej diskusie k budúcnosti nábrežia Dunaja a Parku kultúry a oddychu (PKO) eviduje bratislavská samospráva 118 tematických príspevkoch od 80 účastníkov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy. V tematickej ankete, ktorá prebieha súčasne na oficiálnej internetovej stránke mesta (www.pko.bratislava.sk), vyjadrilo svoj názor 659 ľudí. Doposiaľ je najintenzívnejšie využívané diskusné fórum na tematickej webovej stránke Bratislavy, ako i diskusie pod uverejnenými článkami na internetových portáloch spravodajských médií. Na prezentáciu názorov a pripomienok odbornej i laickej verejnosti je v menšej miere využívaná sociálna sieť Facebook či internetové blogy.

Doterajší diskutujúci sa venujú najmä samotnému objektu PKO, či už z pohľadu jeho hodnoty a významu pre mesto, alebo jeho nevyhovujúceho stavu. Kritike je podrobený postup bývalého, a v menšej miere súčasného vedenia mesta, ako aj developera, vlastníka pozemkov pod objektom PKO. Niektorí diskutujúci (23) zdôrazňujú otázku obmedzených finančných možností mesta, ako aj právne súvislosti a riziká z ďalšieho postupu bratislavskej samosprávy. V niektorých tematických príspevkoch (5) účastníci diskusie poukazujú na dôležitosť existencie územných plánov zón, ako aj možnosť dočasnej stavebnej uzávery na priestor dunajského nábrežia.

Čo sa týka preferovaných riešení budúceho usporiadania nábrežia, je možné konštatovať, že účastníci prvej moderovanej diskusie, až na malé výnimky, zhodne podporili zachovanie pôvodného PKO s vyzdvihnutím jeho kultúrnej, urbanistickej a pamiatkovej hodnoty. V internetových diskusných fórach sú názory vyvážené, resp. prevažuje názor poukazujúci na nevyhovujúci stav PKO a neschopnosť objektu napĺňať dnes a do budúcnosti nároky na priestor oddychu a kultúrneho vyžitia. V tomto smere sa väčšia časť účastníkov prebiehajúcej diskusie vyslovila, či už priamo alebo nepriamo, za úplné alebo čiastočné nahradenie pôvodného objektu PKO novou výstavbou, ktorá bude slúžiť na organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí.

Bratislavská samospráva v snahe zintenzívniť účasť občanov vo verejnej diskusii spustí od 16. mája informačnú kampaň, ktorá bude na jednej strane prizývať Bratislavčanov na účasť v diskusii, ale takisto predstaví štyri možné alternatívy budúceho usporiadania nábrežia. Závery verejnej diskusie budú spolu s ostatnými odbornými materiálmi, záznamom z odborného workshopu, právnou analýzou a výsledkami kvantitatívneho prieskumu verejnej mienky predložené na rokovanie mestského zastupiteľstva. Definitívne rozhodnutie o podobe nábrežia Dunaja a PKO je totiž v rukách bratislavských poslancov.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Budaj sa obáva o bezpečnosť budov PKO


BRATISLAVA 5. mája (SITA) – Mestský poslanec Ján Budaj dnes vyzval primátora a vedenie mesta, aby urobil všetky opatrenia na ochranu Parku kultúry a oddychu (PKO). Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii. Budaj sa obáva, že sa môže zopakovať situácia spred dvoch rokov. Chce preto upozorniť vedenie mesta, že PKO je mestský majetok, nemá zabezpečenú dostatočnú ochranu pred poškodením a požiarom. Podľa jeho slov by sa požiar istým skupinám momentálne

Podľa Kataríny Šimončičovej z Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny budovy veľmi schátrali, čo je nezákonný stav. Vlastník stavby je podľa zákona povinný udržiavať stavbu v dobrom stave, aby nedochádzalo k jej ohrozeniu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť. Vyzvala preto primátora a vedenie mesta, aby udržiavali stavbu, pretože stavebný úrad Starého Mesta môže vlastníkovi budovy podľa zákona uložiť pokutu. Podľa Eleny Pätoprstej z Ekofóra bol stav PKO veľmi dobrý v čase, keď ho odovzdávali investorovi. Stavebný úrad Staré Mesto už požiadali, aby nariadil vlastníkovi stavbu riadne udržiavať. Aktivisti z Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v apríli podali návrh stavebnému úradu Starého Mesta na vyhlásenie stavebnej uzávery na nábreží z dôvodu obstarávania územného plánu zóny.

Podľa Budaja bolo v minulosti PKO ziskové a zarábalo 2,1 až 2,4 mil. korún ročne. Dodal, že okrem mestských lesov bol teda jedinou ziskovou inštitúciou mesta v minulom roku. Sebafinancovaná kultúrna inštitúcia nie je obvyklým javom, skonštatoval. PKO malo až 800 akcií ročne a podľa Budaja živilo aj iné kultúrne inštitúcie. Budovy PKO majú vysokú cenu, nedá sa však zabezpečiť úradný odhad, keďže nikto nemá voľný vstup do PKO, hoci je majetkom mesta, povedal mestský poslanec.

Hlavné mesto na svojej oficiálnej internetovej stránke spustilo v pondelok verejnú diskusiu k budúcnosti PKO na nábreží Dunaja. Mesto chce občanom poskytnúť kvalifikované informácie o PKO, aby mohlo do prvej tretiny júna zistiť názory Bratislavčanov na túto problematiku, následne urobiť reprezentatívny prieskum verejnej mienky, ktorý predloží v júni mestským poslancom. Tí budú mať v rozhodovaní o budúcnosti PKO posledné slovo. Cieľom diskusie je poskytnúť dostatok informácií pre Bratislavčanov, zistiť čo si myslia, a to zhrnúť do silných argumentov pre poslancov. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Mesto spúšťa diskusiu k PKO na internete


BRATISLAVA 3. mája (SITA) – Hlavné mesto dnes na svojej oficiálnej internetovej stránke spúšťa verejnú diskusiu k budúcnosti Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja. Informoval o tom primátor Milan Ftáčnik. Mesto chce občanom poskytnúť kvalifikované informácie o PKO, aby mohlo do prvej tretiny júna zistiť názory Bratislavčanov na túto problematiku, následne urobiť reprezentatívny prieskum verejnej mienky, ktorý predloží v júni mestským poslancom. Tí budú mať v rozhodovaní o budúcnosti PKO posledné slovo. Cieľom diskusie je poskytnúť dostatok informácií pre Bratislavčanov, zistiť čo si myslia, a to zhrnúť do silných argumentov pre poslancov.

V prvom rade má diskusia podľa Ftáčnika priblížiť obyvateľom faktografiu o PKO, jeho históriu, architektonický štýl, jeho súvislosť s celým nábrežím, doterajšie funkcie a terajší stav. Ako uviedol Ftáčnik, mesto predalo pozemky pod PKO súkromnému vlastníkovi v roku 2005 za 180 mil. korún v hotovosti a 130 mil. v zmenkách. V prípade, že by investor neskultivoval nábrežie do roku 2016, sumu v zmenkách musí vrátiť. Budova PKO na súkromných pozemkoch je však verejná. Investor plánuje na území vybudovať River Park II – polyfunkčnú zástavbu s administratívnymi budovami a bývaním. Maximálna povolená výška budov je šesť nadzemných podlaží. Investor požiadal o zvýšenie formou zmien a doplnkov územného plánu mesta, o územnom pláne rozhodnú poslanci. Mesto uzatvorilo s investorom zmluvu o budúcej zmluve, kde si objednalo výstavbu novej sály, ktorú si bude prenajímať za 466 tis. eur ročne. Investor predložil návrh takejto haly, mesto ho však neprijalo. Hlavným výsledkom vývoja po komunálnych voľbách je podľa Ftáčnika fakt, že budovy dodnes stoja.

Mesto chce ponúknuť občanom štyri alternatívy budúcej podoby PKO. V prvej alternatíve ide o úplné zachovanie PKO. Estrádnu a spoločenskú sálu so vstupným priestorom by však bolo potrebné rekonštruovať, čo podľa Ftáčnika nie sú také veľké peniaze. Zachovaním PKO by sa zachovala verejná funkcia priestoru a verejný charakter nábrežia. Problém by bol však s parkovaním, keďže pozemok je súkromný, musel by sa postaviť parkovací dom. Investor túto alternatívu zásadne odmieta, preferujú ju aktivisti. V prípade voľby prvej alternatívy investor podá žalobu na náhradu ušlého zisku. Mesto tak bude musieť okrem rekonštrukcie PKO platiť aj náhradu škody.

Druhá a tretia alternatíva počítajú so zachovaním časti PKO s tým, že niečo by sa zbúralo. Druhá alternatíva počíta so zbúraním estrádnej sály a zachovaním vstupnej a spoločenskej sály. Vstupná sála by bola prerobená na kultúrny priestor vnútornou prestavbou. Táto možnosť by bola podľa Ftáčnika najmenej finančne náročná. Naďalej by však bolo potrebné vyriešiť parkovanie. Investor považuje aj túto alternatívu za neprijateľnú, keďže vo svojich projektoch počíta so štyrmi blokmi polyfunkčných budov, pričom takto by mohol postaviť len dve. Tretia alternatíva počíta so zbúraním estrádnej aj spoločenskej sály. Zachovaný by mal byť vstupný objekt a pristavila by sa nová spoločenská sála. Finančne to podľa Ftáčnika vychádza na 15 až 20 mil. eur.

Poslednou alternatívou je úplne zbúrať PKO a postaviť nové. Túto alternatívu presadzuje investor. Nové PKO by mohlo mať väčšiu kapacitu ako druhá a tretia alternatíva, ale väčšiu kapacitu ako má súčasné PKO asi nie. Investor hovorí o hale pre asi 2,5 tis. ľudí. Pod novopostavenou sálou by sa dalo vyriešiť parkovanie. Toto riešenie by podľa Ftáčnika bolo finančne náročnejšie, odhad je asi 30 mil. eur.

Po oboznámení občanov s alternatívami chce mesto v internetovej diskusii položiť občanom štyri otázky. Akému účelu má slúžiť nábrežie, či by jeho súčasťou mal byť kultúrny stánok, aký objekt by mal naplniť funkciu kultúrneho stánku, v akej podobe by mal objekt byť (zbúrať PKO, zbúrať len časť, zachovať PKO) a ako je pre občanov dôležitá finančná otázka riešenia.

Okrem internetovej diskusie mesto plánuje ešte dve stretnutia s odborníkmi, nie politikmi, ktorí by mali prezentovať svoje pohľady na riešenie PKO. Po verejnej diskusii bude nasledovať reprezentatívny prieskum verejnej mienky. Jeho výsledky budú poslancom predložené na júnovom zastupiteľstve spolu s právnou a ekonomickou analýzou PKO. O materiály nakoniec rozhodnú svojím hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva. 

_________

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11027939&...

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Na prvej diskusii rezonovala alternatíva zachovania PKO


BRATISLAVA 3. mája (SITA) – Na prvej diskusii k budúcej podobe Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja v Bratislave rezonovala alternatíva zachovania PKO. Na diskusii sa zúčastnilo okolo 50 ľudí, medzi nimi boli aj aktivisti, mestskí poslanci či poslanci mestských častí. Investor Henbury Development pozvanie na diskusiu odmietol.

Podľa primátora Milana Ftáčnika sa dalo očakávať, ktorá alternatíva bude preferovaná podľa zloženia auditória, keďže väčšinu tvorili aktivisti, ktorí alternatívu zachovania PKO presadzujú od začiatku. Podľa Ftáčnika budú aktivisti veľmi silným hlasom v diskusii o budúcnosti PKO. Ako sa v nej vyjadria Bratislavčania, je podľa neho otázka, na ktorú zatiaľ nikto nevie odpovedať. Ftáčnik požiadal o účasť na diskusii aj investora, ten však neprišiel. „Povedali mi, že neprídu. Že oni budú robiť svoje aktivity, vlastnými kanálmi,“ uviedol Ftáčnik. Primátor si myslí, že tento postup nie je správny, že diskutovať by s investorom mali spoločne. „Ale je to cesta, ktorú si zvolil on,“ skonštatoval.

Na diskusii sa zúčastnili aj mestskí poslanci Ivo Nesrovnal, Michal Muránsky, Martin Borguľa či Ján Budaj. Ako povedal Nesrovnal, poslanci majú najmenej informácií a nepoznajú ani právnu analýzu stavu napriek tomu, že o PKO majú rozhodovať. Podľa Nesrovnala je však PKO "identitotvorný prvok Bratislavy a nábrežie musí slúžiť verejnosti s tým, že by sa mala zachovať jeho kultúrna funkcia". „Toto sú tri veci, ktoré mám na srdci – verejnosť, kultúra a nikdy viac River Park I,“ uviedol.

Podľa Borguľu má problém PKO niekoľko rovín. Je to spôsob, akým boli predané pozemky pod PKO, čo nazval „zlodejstvo storočia“, čo na území vzniklo – River park I a aké bude ďalšie funkčné využitie PKO. Borguľa uviedol, že sa nebráni nahradeniu budov novými objektmi, pretože budovy PKO, ktoré stoja na nábreží teraz, podľa neho nie sú najšťastnejším riešením.

Podľa Jána Budaja je PKO funkčné a možno ho ľubovoľným spôsobom rekonštruovať. V hlavnom meste podľa neho nejedna budova stojí na cudzom pozemku, tak ako je to v prípade PKO. Majiteľ pozemku však za šesť rokov nedal ani len návrh, že vysporiada majetok, ktorý je na jeho pozemku. Budaj odporučil, aby nájomné určil súd, pretože je to bežná prax. Podľa neho si treba skôr položiť otázku, či má Bratislava náhradu za PKO a či má peniaze na jeho náhradu.

Za aktivistov vystúpila v diskusii Ľubica Trubíniová. Tí sa spolu s odborníkmi zhodli, že je neprijateľné, aby sa komplex asanoval. PKO je potrebné zachovať pre jeho funkčné, urbanistické, architektonické, umelecko-historické, kultúrno-spoločenské a sociálne hodnoty. Cesta podľa aktivistov vedie cez územnoplánovaciu reguláciu, čo je nástroj v rukách samosprávy.

Okrem aktivistov sa za zachovanie PKO vyslovilo niekoľko občanov, medzi nimi aj poslanec mestskej časti Staré Mesto Kamil Procházka. Podľa neho nie je o čom diskutovať a PKO musí zostať tak, ako je. Procházka sa vyjadril, že život Bratislavy je akoby nejakým vedľajším produktom ziskovej činnosti.

Diskusia o podobe nábrežia a PKO bude prebiehať počas mesiacov máj – jún, pričom jej súčasťou nebudú len verejné stretnutia, ale taktiež odborné fóra, cielená informačná kampaň mesta, neformálne diskusie na internete, sociálnej sieti či v závere diskusie odborný prieskum verejnej mienky. V júni chce vedenie mesta poslancom predložiť materiál obsahujúci právnu a ekonomickú analýzu PKO, s možnosťami, čo je možné dosiahnuť, čo mesto chce dosiahnuť, zohľadniť v ňom ekonomiku a aj výsledky verejnej diskusie. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Ftáčnik požiadal Henbury o odklad žaloby


BRATISLAVA 28. apríla (SITA) – Primátor požiadal Henbury Development o odklad žaloby v súvislosti s PKO o dva mesiace. Investor chce podať žalobu v najbližších dňoch, pretože jej odkladanie by podľa hovorkyne projektu Nové PKO Marty Bujňákovej viedlo len k ďalšiemu narastaniu škôd. Primátor požiadal investora, aby so žalobou počkal do 30. júna. „Pre mňa je to zrozumiteľný termín. Vtedy je zastupiteľstvo, na ktorom predložím poslancom návrh na rozhodnutie o budúcnosti priestoru v zmysle alternatív, ktoré vyjdú z diskusie,“ uviedol Ftáčnik.

Primátor sa vyjadril, že nerozumie, prečo investor trvá na termíne 30. apríla, pretože dnes z rokovania zastupiteľstva vyplynul konštruktívny postoj mesta aj mestského zastupiteľstva, že ide do verejnej diskusie. Na júnovom zastupiteľstve je podľa neho možné rozhodnúť o budúcej podobe nábrežia. „Ja nevidím ten čas taký kritický, ako ho vidí Henbury,“ uviedol Ftáčnik. Mesto podľa Ftáčnika hľadá konštruktívne riešenie budúcnosti nábrežia a tohto priestoru. Ako uviedol, nie je to ľahké, lebo názory sú rôzne aj medzi poslancami. „Konečne k nejakému názoru smerujeme a my ho budeme vedieť povedať zhruba do dvoch mesiacov,“ uviedol.

Podľa Bujňákovej bolo snahou spoločnosti Henbury Development dohodnúť sa s mestom o budúcej podobe nábrežia v prospech Bratislavy, dobudovať druhú etapu polyfunkčnej zóny a mestskej promenády a dosiahnuť mimosúdne vyriešenie veci. „S poľutovaním konštatujeme, že i napriek ústretovému prístupu investora doteraz nedošlo k posunu ku konštruktívnemu riešeniu veci, preto spoločnosť Henbury Development nevidí iné východisko, ako sa domáhať svojich nárokov súdnou cestou. Poverila už advokátsku kanceláriu vypracovaním a podaním žaloby,“ uviedla Bujňáková.

O budúcnosti nábrežia pri Dunaji a Parku kultúry a oddychu rozhodnú mestskí poslanci po širokej verejnej diskusii občanov. Cieľom verejnej diskusie je, aby sa mohli k problematike PKO vyjadriť všetci, nielen aktivisti a investor, ale aj bežní Bratislavčania. Prieskum verejnej mienky bude podkladom v materiáli, ktorý vedenie predloží mestským poslancom na zasadnutie s tým, že momentálne pracuje na pripomienkach, ktoré už dostalo od aktivistov a investora. Internetovú stránku, na ktorej sa uskutoční verejná diskusia, spustí mesto 2. mája, následne začne s odbornými stretnutiami. Tie by mali byť podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika ukončené do konca mája až polovice júna prieskumom verejnej mienky. O výslednej podobe PKO by tak mali rozhodnúť poslanci v júni. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Primátor chce zachovať z PKO maximum


BRATISLAVA 28. apríla (SITA) – Primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik chce z PKO zachovať maximum a zároveň sa dohodnúť s developerom. Uviedol to na dnešnom mestskom zastupiteľstve. Reagoval tak na výzvu poslanca Iva Nesrovnala, aby jasne povedal verejnosti, akú má predstavu o budúcnosti PKO. Podľa Ftáčnika je smiešne, keď niekto niečo také povie, pretože o budúcnosti PKO informoval vo svojom volebnom programe aj prioritách.

Predstavitelia poslaneckého klubu SDKÚ-DS sú znepokojení, pretože alternatívy na verejnú diskusiu o PKO sú podľa nich naformulované tendenčne a z návrhu je jasné, ku ktorej sa treba prikloniť. Predstavitelia SDKÚ-DS naznačili, že spomínanou alternatívou by mohlo byť Nové PKO. Ftáčnik uviedol, že ešte počas predvolebných diskusií verejne deklaroval, že je za zachovanie strednej stavby a spoločenskej sály, ktorá by sa mala zrekonštruovať. Táto predstava podľa neho síce zodpovedá jednej z alternatív budúcej podoby PKO, ale neuprednostňuje ju.

Podľa primátora je dôležité to, že budova stojí dodnes a kryštalizujú sa alternatívy, čo s ňou bude. Mesto plánuje k budúcnosti aj verejnú diskusiu. „Vieme čo si myslí investor, vieme čo si myslia aktivisti, ale nevieme čo si myslia Bratislavčania,“ uviedol Ftáčnik. Poslanec Ján Budaj ocenil, že mesto získalo budovu naspäť. Podľa neho si však primátor musí byť istý, že v zadaní nebude žiadny tieň predpojatosti, pretože je to prvý experiment, ktorý buď Bratislavčanov presvedčí, že má zmysel diskutovať a začne sa obnovovať narušená dôvera.

Poslanec Jozef Uhler sa vyjadril, že najprv by mala byť zodpovedaná otázka, akú reálnu historickú hodnotu má PKO. Podľa neho by malo zastupiteľstvo investovať energiu do skutočných historických hodnôt, ako je napríklad hrad Devín. 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Prvá diskusia k PKO bude 2. mája

BRATISLAVA 28. Apríla (SITA) – Prvá verejná diskusia k Parku kultúry a oddychu v Bratislave (PKO) sa uskutoční 2. mája od 17:00 v priestoroch YMCA. Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Počas podujatia primátor Milan Ftáčnik odprezentuje cieľ verejnej diskusie, základný východiskový stav a taktiež možné alternatívy pre riešenie súčasného stavu. Súčasťou prvého verejného stretnutia bude organizovaná diskusia, počas ktorej bude vytvorený priestor pre vystúpenie mestských poslancov, občianskych aktivistov či investora.

Diskusia o podobe nábrežia a PKO bude prebiehať počas mesiacov máj – jún, pričom jej súčasťou nebudú len verejné stretnutia, ale taktiež odborné fóra, cielená informačná kampaň mesta, neformálne diskusie na internete, sociálnej sieti či v závere odborný prieskum verejnej mienky. Vedenie mesta chce týmto spôsobom vytvoriť priestor pre vyjadrenie sa Bratislavčanov k budúcemu využitiu významného priestoru pri Dunaji, aby poslanci mesta, ktorí v konečnom dôsledku budú o tejto téme rozhodovať, mali informácie o tom, ako túto dôležitú otázku vnímajú obyvatelia slovenskej metropoly.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

SDKÚ žiada Ftáčnika, aby zverejnil svoju predstavu o PKO

BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Bratislavská krajská organizácia SDKÚ-DS žiada primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika, aby jasne povedal verejnosti, akú má predstavu o budúcnosti Parku kultúry a oddychu (PKO). Na dnešnej tlačovej besede SDKÚ-DS v Bratislave to povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS - Most-Híd v bratislavskom mestskom zastupiteľstve Ivo Nesrovnal. Podľa neho onedlho bude šesť mesiacov, čo primátor o PKO rokuje so všetkými bez hmatateľného výsledku, pričom verejnosť už pozná názory všetkých zainteresovaných, okrem neho. Z budúcnosti PKO sa podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša stáva trauma. Kraj spolu s mestskou časťou Staré Mesto a poslaneckým klubom v mestskom zastupiteľstve chcú priniesť verejnosti zrozumiteľné riešenie tohto problému.

Nesrovnal dnes tiež kritizoval analýzu stavu PKO, o ktorú požiadali primátora Ftáčnika. Podľa neho primátor predložil dokument, ktorý je urážkou poslaneckého zboru, je nekvalitný a preto budú opätovne žiadať vypracovanie kvalitnej analýzy. Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová označila nábrežie, na ktorom stojí PKO za hodnotné územie a mestská časť podľa nej nedopustí, aby sa aj tam stalo to, čo sa udialo v oblasti River Park I.

Primátor Ftáčnik podľa nich otvára diskusiu k budúcnosti PKO, pričom diskutovať možno o troch alternatívach. Rosová je vážne znepokojená, pretože alternatívy na verejnú diskusiu sú podľa nej naformulované tendenčne a z návrhu je jasné, ku ktorej sa treba prikloniť. Predstavitelia SDKÚ-DS naznačili, že spomínanou alternatívou by mohlo byť Nové PKO. Je to podľa nich projekt, ktorý je v rozpore s dnešným územným plánom mesta a ktorý by odrezal Bratislavu od ďalšej časti nábrežia a obracia sa chrbtom k Starému Mestu a mestu Bratislava. Poslanci SDKÚ-DS položili otázku, či cenou za Nové PKO nemajú byť ústupky pri zmenách a doplnkoch územného plánu mesta. Rosová už požiadala primátora, aby časť zmien a doplnkov územného plánu mesta týkajúca sa PKO bola vyňatá a rokovalo sa o nej samostatne. Ivo Nesrovnal tiež vyzval vedenie mesta, aby vopred podrobne poslancom vysvetlilo zmeny a doplnky územného plánu mesta, pretože bez podrobného vysvetlenia o nich rozhodovať nemôžu.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Henbury zbiera podpisy manipulatívne, tvrdia aktivisti

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Občianska iniciatíva Bratislava otvorene tvrdí, že investor Henbury Development zbiera podpisy na petíciu za nové PKO manipulatívnym spôsobom. Investor považuje tieto tvrdenia za zavádzajúce. Podľa Ľubice Trubíniovej z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene sa členovia iniciatívy priamo stretli so študentmi, ktorí zbierali podpisy pre petíciu investora. "Študenti boli neinformovaní, zbierali podpisy veľmi manipulatívnym spôsobom, pretože ľudí priamo oslovovali s tým, či ľudia chcú rekonštrukciu PKO, čo v prípade investorského návrhu nie je pravda," uviedla Trubíniová. Podľa hovorkyne projektu Nové PKO Marty Bujňákovej je to zavádzajúce, pretože každý, kto podpisuje petíciu, si ju môže prečítať a je vôľou občana, či ju podpíše alebo nie. Investor zohnal študentov a zberateľov podpisov na petíciu prostredníctvom agentúry. Aktivisti chcú zabrániť, aby sa vyjadrovali o problematike PKO neinformovaní ľudia.

Podľa Bujňákovej petícia investora vznikla na základe podnetov od občanov. Investor sa podľa nej od začiatku držal v úzadí a sústredil sa na vytváranie dobrého projektu. Petíciu za Nové PKO už podporilo svojím podpisom vyše 8 000 občanov a elektronicky prostredníctvom internetu ďalších vyše 6 500 občanov. Petícia aktivistov už medzi ľuďmi koluje dlhšie. "Na papieri máme vyše 6 000 až 7 000 podpisov," uviedla Trubíniová. Prostredníctvom facebookovej stránky aktivistov podporilo už 6 000 ľudí.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Henbury je sklamané materiálom verejnej diskusie

BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Investor Henbury Development je sklamaný materiálom, ktorý mesto pripravilo do verejnej diskusie na tému „Aké chceme nábrežie a PKO?“. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková. Podľa nej mesto presadzuje alternatívy riešenia, ktoré nie sú pre investora v plnej miere akceptovateľné a obsahuje informácie, ktoré nezodpovedajú skutočnosti a zavádzajú občanov.

   Mesto má s investorom platne uzatvorenú zmluvu, ktorá vyplýva z rozhodnutia mestského zastupiteľstva z decembra 2009. Z nej vyplýva, že mesto si prenajíma priestor nového PKO v kapacite 1 000 ľudí. Zmluva o budúcej zmluve, týkajúca sa tohto nájmu, bola uzatvorená v júni 2010. Do konca roka 2010 mal investor predložiť štúdiu nového PKO, čo sa aj stalo. Mesto sa k tejto štúdii vyjadrilo nesúhlasne. Investora však o tom podľa Bujňákovej zatiaľ nikto oficiálne neinformoval.

   Alternatíva úplného zachovania PKO je pre investora neprijateľná. Alternatíva zachovania časti PKO by bola prijateľná iba v takej podobe, ako ju navrhuje investor – zachovať len vstupnú halu, ktorá bude zároveň slúžiť na kultúrno-spoločenské podujatia a zakomponovať ju do projektu. S výstavbou ďalšej novej haly investor nesúhlasí.

   Mesto plánuje zapojiť do rozhodovania o budúcnosti PKO Bratislavčanov verejnou diskusiou. Investor odporúča vychádzať zo skutočnosti, že nejde o nový problém a verejnosť už svoj názor má. Navrhuje preto uskutočniť seriózny reprezentatívny výskum verejnej mienky, ako základné východisko k verejnej diskusii. Ftáčnik chce uskutočniť prieskum verejnej mienky až po ukončení verejnej a odborných diskusií. Investor tiež navrhuje doplniť existujúce varianty o variant “postaviť nové PKO v Petržalke “, „nestavať nič, pretože mestská ponuka priestorov na kultúrne aktivity je viac ako dostatočná“, prípadne navrhnúť iné možnosti riešenia. Tiež chce nezužovať problematiku na PKO samotné, ale navrhnúť riešenia podoby celého nábrežia Dunaja, minimálne po most

   Mesto chce vytvoriť tiež priestor na internete, kde môže prezentovať všetky argumenty, ktoré budú v prospech niektorej z alternatív, ktoré mesto ponúkne. Podľa investora treba mať pri spustení ankiet na internete na zreteli, že sú to len ankety, bez relevantnej reprezentativity. Investor preto navrhuje na záver aktivít urobiť ešte jeden reprezentatívny výskum verejnej mienky, ktorý potvrdí výsledky z úvodného výskumu.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

O PKO plánuje Ftáčnik aj prieskum verejnej mienky

BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – O budúcnosti nábrežia pri Dunaji a Parku kultúry a oddychu rozhodnú mestskí poslanci po širokej verejnej diskusii občanov. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii primátor mesta Milan Ftáčnik. Cieľom verejnej diskusie je, aby sa mohli k problematike PKO vyjadriť všetci zainteresovaní, aj bežní Bratislavčania, nielen aktivisti a investor. Mesto má takúto diskusiu pripravenú, podľa Ftáčnika však nemá s takouto diskusiou skúsenosti. Má však predstavu o tom, čo chce ľuďom ponúknuť.

   Mesto chce prostredníctvom verejnej diskusie pozbierať relevantné informácie, ktoré sú potrebné na rozhodnutie o budúcnosti PKO. Podľa Ftáčnika je dôležité poznať aj historickú hodnotu PKO, urbanistickú hodnotu priestoru a možné alternatívy využitia nábrežia. „Hlavným výstupom diskusie by mali byť silné argumenty pre rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva,“ uviedol Ftáčnik.

   Jednou formou diskusie sú odborné stretnutia. Na tých sa podľa Ftáčnika bude hodnotiť aj pamiatková hodnota PKO, otázka možného využitia priestoru z hľadiska jeho funkcií. Mesto chce vytvoriť tiež priestor na internete, kde môže prezentovať všetky argumenty, ktoré budú v prospech niektorej z alternatív, ktoré mesto ponúkne. Uvažuje tiež nad vytvorením facebookovej skupiny. Podľa Ftáčnika je však problém, že mesto nezačína „na zelenej lúke“ a je limitované rozhodnutiami, ktoré urobilo predchádzajúce vedenie, keďže pozemky pod PKO patria investorovi.

   Podľa Ftáčnika by mala byť diskusia ukončená reprezentatívnym prieskumom verejnej mienky. Ten umožní ľuďom, aby sa vyjadrili bez ohľadu na to, či boli účastníkmi diskusie. „Náš záujem bude v koncentrovanej podobe dostať do každej domácnosti, ako bude vyzerať možná budúcnosť z hľadiska jednotlivých alternatív. Napríklad prezentáciou formou inzertnej stránky v Bratislavských novinách, alebo inom periodiku tohto typu, ktoré je možné dostať do každej domácnosti,“ uviedol Ftáčnik. Mesto tak chce dosiahnuť, aby bolo čo najmenej odpovedí „neviem“ a aby občania boli čo najviac informovaní. Vzorka, ktorá sa považuje za reprezentatívnu je v Bratislave 500 respondentov, podľa Ftáčnika by ich však malo by byť aj 000, aby to bolo nespochybniteľné. Výber agentúry, ktorá urobí verejný prieskum, chce mesto uskutočniť verejnou súťažou v máji.

   Prieskum verejnej mienky bude podkladom v materiáli, ktorý vedenie predloží mestským poslancom na zasadnutie s tým, že momentálne pracuje na pripomienkach, ktoré už dostalo od aktivistov a investora. Internetovú stránku, na ktorej sa uskutoční verejná diskusia, spustí mesto 2. mája, následne začne s odbornými stretnutiami. Tie by mali byť podľa Ftáčnika ukončené do konca mája až polovice júna prieskumom verejnej mienky. O výslednej podobe PKO by tak mali rozhodnúť poslanci v júni.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Aktivistom sa petícia za Nové PKO nepozdáva

Aktivisti sú presvedčení, že jedine korektná a otvorená verejná diskusia môže pomôcť revitalizovať dunajské nábrežie v prospech všetkých Bratislavčanov. Verejný priestor má byť prispôsobený potrebám širokej verejnosti a nadväzovať na kontinuitu kultúrneho vývoja Bratislavy.

 

BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Aktivistom z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene sa nepozdáva petícia za Nové PKO, podľa nich manipuluje verejnú mienku. Ako povedala Ľubica Trubíniová z Bratislava otvorene, ide v skutočnosti o projekt výstavby komplexu River Park II, ktorý má nadviazať na River Park I, za cenu zbúrania dnešného PKO. Podľa nej autori petície prevzali viaceré myšlienky i postupy kampane za záchranu PKO, ktorú už roky vedie občianska iniciatíva Bratislava otvorene. "Zjavne preto, aby urobili projekt River Park II stráviteľnejším pre kultúrnu verejnosť," uviedla Trubíniová. Agentúra SITA osloví aj spoločnosť Henbury Development, s.r.o.

Iniciatíva tvrdí, že už názov „Petícia za dobudovanie projektu bratislavského nábrežia“ zavádza. Podľa Trubíniovej nie sú splnené zákonné náležitosti ako napr. územný plán zóny a proces vypracovania a schvaľovania územného plánu zóny môže úplne zmeniť pohľad na dané územie, priniesť nové prístupy a návrhy. Dobudovanie bratislavského nábrežia si podľa nej želá každý občan a to že má slúžiť všetkým občanom je samozrejmosť, ktorá nepotrebuje petíciu. „Náhrada za PKO nie je ani plnohodnotná, ani racionálna. Vybudovanie nového zariadenia je podmienené zbúraním súčasného PKO," uvádza Trubíniová. Súčasné PKO má podľa nej kapacitu, akú nemá žiadne iné zariadenie v Bratislave a štruktúrou priestorov vytvára ideálne podmienky pre záujmovú umeleckú činnosť, kultúru či spoločenské aktivity všetkých občanov. "Tzv. „náhrada“ by mala asi tretinu kapacity PKO, neplnila by všetky jeho dnešné funkcie, nepatrila by mestu, stála by nás všetkých vyše 440 mil. eur a po 20 rokoch by s ňou majitelia naložili tak, ako by chceli iba oni sami," uviedla Trubíniová.

Podľa Trubíniovej je pochybný aj spôsob zberu podpisov pod petíciu. Ako ďalej uviedla, iniciatíva Moderná Bratislava musí mať bohatého sponzora, keď si môže dovoliť zbierať podpisy cez masívnu inzerciu a platených brigádnikov. Platení anketári podľa nej navyše podávajú zavádzajúce informácie, napr. že ide o rekonštrukciu PKO a nie jeho zbúranie a pod.

Aktivisti sú presvedčení, že jedine korektná a otvorená verejná diskusia môže pomôcť revitalizovať dunajské nábrežie v prospech všetkých Bratislavčanov. Verejný priestor má byť prispôsobený potrebám širokej verejnosti a nadväzovať na kontinuitu kultúrneho vývoja Bratislavy.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Rosová sa obáva zmien v okolí PKO

BRATISLAVA 15. februára (SITA) – Starostka mestskej časti Staré Mesto Tatiana Rosová sa obáva zmien v okolí Parku kultúry a oddychu (PKO), môžu podľa nej ohroziť kvalitu života v tejto lokalite. Poslanci na dnešnom zastupiteľstve zobrali na vedomie informáciu o liste starostky primátorovi vo veci územnoplánovacej dokumentácie vo vzťahu k územiu River Park II a súvisiacej nábrežnej promenády. Rosová požiadala primátora o spoluprácu, ktorej cieľom je v maximálnej možnej miere presadiť verejný záujem pri ďalšom využívaní územia pre stavebné účely a na ďalšie funkcie.

Nový návrh územného plánu hlavného mesta pripúšťa podľa prijatej informácie podstatne vyššiu mieru stavebnej záťaže. Umožní podstatne masívnejšiu zástavbu (záberom plochy aj výškou) než akú reguluje platný územný plán. Na nábrežnej promenáde by sa namiesto mestskej zelene mala taktiež umožniť výstavba, tak ako na zvyšku územia River Park II Podľa Rosovej niektoré zmeny môžu ohroziť kvalitu života v tejto lokalite.

Poslanec Martin Borguľa si nemyslí, že by na mieste mali zostať pôvodné nehnuteľnosti v tom stave v akom sú. „Nedisponujú žiadnymi parkoviskami, nie je tam riešená statická doprava, mali by byť nahradené niečím iným, nie však niečím takým ako River Park II,“ uviedol Borguľa. Borguľa sa však v žiadnom prípade nestotožňuje so spôsobom nadobudnutia pozemku spoločnosťou Henbury Development.

Voľby prehliadania komentárov

.

PKO Bratislava

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.