P O R A D Ň A

39 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Sasha
Offline
P O R A D Ň A

V každej kultúrnej krajine si obyvatelia skôr či neskôr vybudujú knižnicu, archív a v niektorých dokonca aj múzeum. To sú miesta, v ktorých si uchovávajú vedomosti a skúsenosti, fundament, na ktorom môže človek pevne stáť, a ktorý mu pomáha napredovať. Dobrovoľne beriem na svoje bedrá úlohu onoho "skôr či neskôr" a uvedomujúc si zodpovednosť úlohy otváram túto poradňu, pre potrebu i nepotrebu našej pospolitosti. Na viacej sa vlastne ani necítim.
Náplň by mali tvoriť skôr pomôcky, ktoré našinec i vašinec občas pri práci potrebuje, než odpovede na otázky typu "Čaute, našla som dva klúče, jeden dózický a jeden takýto-ľa. Poraďte mi prosím.". Aj keď si myslím, že pre ne by mala byť otvorená veštiareň, pokiaľ so svojim desaťčlenným teamom budem schopný odpovedať, odpoviem.
Zatiaľ sa pokúšam pripraviť niekoľko "vzorových" príspevkov, pretože opisovať vlastné predstavy je neľahké. Snáď lepšie vystihnú môj zámer.
To by snáď na úvod stačilo. Teším sa na vaše reakcie, ktorými určite nebudete šetriť a verím, že sa nájde aj pár nadšencov, ktorí to nenechajú všetko iba na mne.
_______________________________
Pretože príprava jednotlivých príspevkov je a bude skutočne náročná, poprosil by som nášho zaneprázdneného administrátora, pokiaľ to je možné, aby do poradne mali prístup iba registrovaní používatelia Obnovy. Za pochopenie vopred ďakujem.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa gejza
Offline

tatar ďakujem Presne na takú odpoveď som čakal.

Obrázok používateľa tatar
Offline

http://www.apsida.sk/slovnicek/orientacia-kostola

http://neogradiensis.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=185&It...

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa gejza
Offline

Diky

Obrázok používateľa harp
Offline

Prepslal som otazku ludom, ktori sa touto problematikou zaoberaju.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa gejza
Offline

Zdravim Vas, ak som na dobrej adrese prosim o pomoc. Kostoly - katolicke zvykli stavat smerom vychod-zapad. Neviem, ci v stredoveku to bolo stanovene zakonom alebo len zvykom. V mojom okoli su niektore kostoly stavane aj smerom S-J alebo Z-V. Kostol na obrazku sa nachadza v lese asi 2,7 km od dediny na juho-zapadnej strane cistiny smerom do kopca na okraji lesa  / N 48-64479, E 20-94717/. Podla mna mal povodne vezu a vchod otoceny smerom na vychod .Pri rekonstrukcnych pracach odvolavajuc sa na stare zakony , mury kostola , konstrukciu strechy s vezou a vchodom prestavali smerom do lesa V-Z. Pred rekonstrukcnymi pracami neboli prevedene ziadne archeologicke ani vyskumne prace, ktore by dali dovod k terajsiemu smerovaniu kostola. Teraz sa do kostola vchadza zo zapadu od lesa po schodoch smerom dolu a  oltar je na najnizsom polozenom mieste. Ak rozmyslam logicky a aj po praktickej stranke, vchod do kostola bol povodne z vychodnej strany a smeroval na volny priestor, kde sa ludia mohli zhromazdovat a je tam dodnes zachovaly a udrziavany sv. kriz. Kedze pochadzam z blizkej dediny, nie je mi to jedno a preto by som rad otvoril diskusiu na tuto temu. Budem velmi vdacny za kazdy Vas prispevok.

dvierka 159.jpg dvierka 159.jpg
Obrázok používateľa ghost
Offline

JÓóóó tady se mi líbí. Jen nikdo nechce radit, kromě nás. A my se ptáme jestli víte co je nickamínek. Našli jsme to v jedné staré receptuře.

Obrázok používateľa ghost
Offline

Tydy klobou dolů, něco jsem nevěděl ani já :| .

Nejsem připraven ale něco přidám a pokud bude zájem, pošlu něco do encyklopedie starých chemických názvů.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

ZAJAC (a králik sa nerozlišujú) pre svoju rozmnožovaciu schopnosť je symbolom a atribútom plodnosti a nového života. Je mesačným symbolom a symbolom pondelka. Je tiež symbolom kolobehu života a mužskej homosexuality (podľa Barnabášovej epištoly). Jeho vyobrazenie na náhrobkoch symbolizovalo plynúci čas a krátkosť života.
Fénická bohyňa plodnosti Astarte bola znázorňovaná s vajíčkom v ruke a zajacom po boku. V starovekom Egypte bol zajac sprievodcom boha zomrelých Osirisa. Gréci zasväcovali zajaca bohyni Mesiaca Artemis ale tiež patrónke podzemného sveta a kúzel Hekaté, ktorá dokonca mala brať na seba jeho podobu. Sprevádza aj bohyňu lásky Afroditu a Erosa ako symbol samopaše a nemravnosti.
Motív zajaca sa v rokoch cca. 475-396 pred n.l. objavuje na gréckych minciach razených na Sicílii MMMMMMMM
(strieborná tetradrachma, 410-405 pred n.l., 17.41 g) a za cisára Hadriána sa objavil aj na minciach razených v hispánskej provincii
MMMMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMM(aureus, 134-138 n.l., 20mm, 7.24g).
V Byzancii bol symbolom Krista a v ľudovom pojatí je považovaný za atribút zmŕtvychvstania, pretože zajac vraj nikdy nespí a pripomína Krista, ktorý premohol spánok smrti a vystúpil z hrobu do večného života. Pretože býval jedným z najčastejšie lovených zvierat, je považovaný za symbol loveckej cti.
Kresťanstvo sa k nemu stavalo s istým odstupom pre jeho údajnú nadmernú zmyselnosť. Biely zajac sa objavuje pri nohách Panny Márie ako symbol víťazstva čistoty nad telesným pokušením. Titian (* 1488-† 1576), Madona s dieťaťom a sv. Katarínou, 1530, Louvre, Paríž.
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
Stredoveké zobrazenie rytiera prenasledovaného zajacom symbolizuje bojazlivosť či zbabelosť.
V heraldike sa vyskytuje veľmi zriedka.
MMMMMMMMMMMMMM
Ako príklad slúži erb mesta Libochovic, ktoré v roku 1336 kúpil Zbyněk Zajíc z Valdeka, pán na Žebráce od Jána Lucemburského.
Ak ste mužmi formátu dnešných dní, je vám určite jasný význam tohto loga.
Pokiaľ by sa vám dostal do rúk zajac z vizovického pečiva, vedzte, že symbolizuje postreh a nezabudnite, že zajačia labka prináša šťastie.
______________________________
Literatúra:
AUGUSTIN, J. : Česká Republika - V symbolech, znacích a erbech. Sokolov 1997.
COOPER, J.C.: Symbolic and Mythological Animals, New York 1992.
HALL, J.: Slovník námětu a symbolu ve výtvarném umění, Praha 1991.
VOLLMER, W.: Mythologie aller Völker, Stuttgart 1859.
Web:
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/secret/famous/emblem.html
http://www.wildwinds.com/coins/greece/sicily/messana/
http://www.museumoflondon.org.uk/archive/exhibits/coins/emps08.htm

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Plnohodnotné, pekné, aktuálne.
Takmer po funuse však si dovolím doplniť : Zajac vzhľadom na svoju plodnosť bol kultovým zvieraťom starogermánskej bohyne úrody Ostary, od jej mena je odvodený aj nemecký názov Veľkej noci Ostern.
Na Slovensku, najmä v mestách s nemeckým vplyvom, je tradícia vo veľkonočný pondelok viazaná práve na kult zajaca (deti hľadajú vonku zajačika-darček). Sú miesta, kde tento zvyk nebol prekrytý, ani súbežne neexistoval so zvykmi kupačky a šibačky.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Veľkonočné zvyky ešte stále neboli uspokojivo vysvetlené, tvrdia znalí. Som vrták a preto, i keď neznalý (skutočne) dávam k dobru niekoľko faktov zo svojich zdrojov:Ostar (nordická mytológia) - pravdepodobne mesačné božstvo.
Eostar, Ostera (germánska mytológia) - bohyňa mesiaca, plodnosti a jari. Za každého splnu brala na seba podobu zajaca, ktorý bol považovaný za posvätné zviera. Jej význam dokladajú dodnes dochované zemepisné názvy Oesterreich, Ostsee, Ostermiething a pod.
"Thesen, nach denen der Hase (lat. Lepus) einer germanischen Vegetationsgöttin Ostera angehörte, sind dagegen Erfindungen von Wissenschaftlern aus dem 19. Jahrhundert, die das Wort Ostern, dessen Ursprünge noch heute im Ungewissen liegen, aus der deutschen Sprachgeschichte erklären wollten."(Irmelin Ehrig)
Nazdávam sa, že druhým zverom bestiária Obnovy by mohla byť "pánbožkova kravička".

Obrázok používateľa dorotka
Offline

sašovi - už som nedočkavá, čo tým svojím nebožiecom vyvŕtaš k lienkam (ponúkam zdroje v Oďřejovi sekorovi)
Je fakt, že som si naposledy osvojovala germánsku mytologickú školu cez bratov Grimmovcov pri večerných postieľkových posiedkach...

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Pre dorotku...
Počúvaj Ty osoba mne krajne sympatická, zdroje máš len tuška Ti asi chýba, alebo čas(?) alebo chuť (?) alebo čo. Ten ping som hral na Teba a nie na svoj nebožiec. Ty nechceš byť "pokročilá"?
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Jóóóó... nickamínek
Pôvodne som to chcel nechať na našeho chemika Jupitera ale ten sa pravdepodobne zaoberá príjemnejším výskumom.
Nuž teda... kto zaskočí na net dostane rýchlu odpoveď, že nickamínek je po slovensky plastický sinter, nazývaný tiež "Bergmilk", "Mondmilch", "moonmilk" alebo "lac lunae", ktorý je radený medzi sekundárne krasové javy. Je biely, mäkký, plastický, tvarohovitého vzhľadu. Koniec predstavenia :D .

Našli jsme to v jedné staré receptuře.
Je síce pravda, že nickamínek je známy viac ako 400 rokov a za jeden z prvých opisov vďačíme jáchymovskému lekárovi, otcovi mineralógie
MMMMMMMMMMM
Georgovi Agricolovi (1490-1555), to však nič nemení na fakte, že v Čechách bolo nickamínku vždy málo. Slávne boli slovenské náleziská, najmä vo Veľkej Fatre.
Od renezancie sa objavuje v lekárskych kompendiách ako hľadaná liečivá substancia používaná na hojenie rán, pri vnútorných a najmä ženských chorobách. Jeho lekárske využitie bolo známe a rozšírené vo väčšine európskych krajín.
Pri všetkom povinnom rešpekte ku ghostovi som však nepredpokladal, že onen text patrí do kategórie spomínaných lekárnických, resp. olejkárskych receptúr. Tak som sa pustil do hľadania, ktoré prinieslo nečakané výsledky

Pokračovanie nabudúce.

Literatúra:
AGRICOLA, G.: De natura eorum quae effluunt e terra. pt. (2) of Agricola G.: De ortu et causis subterraneorum. Basle, Froben, 1546.

Web:
http://www.speleo.cz/soubory/speleo/sp6/nickam.htm
http://ftp.speleo.cz/soubory/speleo/sp14/nickam.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kras

Obrázok používateľa dorotka
Offline

sašovi-úctivo ďakujem za pramene. Pravdaže chcem byť pokročilá a ešte pokročilejšia, ale keď tu nie je naporúdzi taký ten rebríček, alebo schody do nebe, tak netuším, aké žertvy ma očakávajú v postupoch k métam.

Dá sa to dakde dočítať ? (objaviteľ S, M, L, Xl, XXL - pkročilý S...)

Inak, zaujímalo by ma, z čoho vychádza slovo nebožiec (hádam len nie z nebožtíka ?)

Obrázok používateľa harp
Offline

Mety nemozno odhalovat dopredu. Prezradim len poslednu: "Obnova.sk Inventár". Mozno vsak pribudnu aj rozne medzistupne. Vsak sa nechajte prekvapit. :)

Smajliky dostanes do textu tak ze na ne kliknes v lavom menu, ked pises prspevok. Alebo si kliknes na odkaz pod nimi: "Zobraziť ďalšie smajlíky (emotikony)" A vyberes si zo zoznamu kompletnych smajlikov.

Dobrý večer - potrebovala by som poradiť - kde kúpim alebo kde sa dá objednať .-orginál - Pergamentový papier?? prosím ak niekto viete či už na Slovensku alebo v Čechách - budem rada - ked mi poradíte - potrebujem to vážne do 3.dní. aj ked niekto máte a ste ochotný mi ho predať.- moja adres-po e-maili- katarina.p@centrum.cz

Obrázok používateľa harp
Offline

Samozrejme ze popis a fotografie dodam. Mam vsak jednu vyhradu voci tomu ze sasa chce odpovedat na otazky ohladom starozitnosti iba v poradni. Podla mna tym utrpi prehladnost fora. Ked sa diskutuje o starom vine a je pre tuto temu vytvorene osobitne vlakno ktore funguje oz niekolko rokov. Preco sa ma koli jednemu prispevku presunut do poradne? Ano viem poradna bude navstevovana... Podla mna je vsak lepsie najst zaujimave informacie napr. o vine v jednom vlakne/teme ako sa prehrabavat poradnou. Aj ked treba povedat ze prispevky z poradne su vyborne.

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: milá Katarína, takáto žiadosť tu už bola, možno tento odkaz Ti na niečo bude (?!):

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=16496

Obrázok používateľa jupiter
Offline

Sasa velmi vystizne!!! Vdaka za odpoved. Ghost, niekedy staci zadat nazov do Googlu a je to.
Dodam k tomu este ze nickaminek alebo plasticky sinter su chemicky ihlicovite krystaly kalcitu (CaCO3) obsahujuce 40-70% vody. Ich dalsie zlozenie zavisi od zlozenia horniny, v ktorej sa nachadza. Okrem uhlicitanov obsahuju este sirany a fosfaty.
Zaujimave je to, ze kalcit je vo vode nerozpustny, takze voda sa v nom nachadza v "krystalovej mriezke", teda je viazana fyzikalne, nie chemicky. Dostava sa sem roznymi mechanizmami, ktore sa podielaju na roznych miestach inou mierou, kedze plasticky sinter nevznika len v jaskyniach, ale aj v pode, na omietkach pivnic, koralovych utesoch,...

Zdroj:
http://www.speleo.cz/soubory/speleo/sp6/nickam.htm

Obrázok používateľa harp
Offline

Min. rok som zakupil takyto kusok:

Nemate niekto nieco podobne doma. Neviete mi popisat ako moze fungovat pripadne co treba dokupit a cim ju plnit. Zda sa mi ze to svietidlo je na pancusku.

Vdaka za info.

Obrázok používateľa ghost
Offline

JÓóóó, dobrý ale jsem zvědav na pokračování. To jsem tedy zvědav :twisted:

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Potreba merania vznikla až po dlhom vývoji ľudskej spoločnosti. Prvé jednotky merania sa podľa dnešných znalostí objavujú v 4. až 3. tisícročí pred našim letopočtom - v období prechodu k prvotnému hospodárstvu. Používanie mier sa postupne stalo nevyhnutnosťou, no ich systémy sú odlišné, pretože sa vyvíjali v podstate autonómne.
Každý vie ako človeka poteší, keď potrebuje rýchle prepočítať 87 inchov na centimetre. Kruci je to 2,45 alebo 2,54???
Aby ste to mali ľahšie a pokiaľ máte prístup k Internetu aj okamžite, pripravil som pre vás malú tabuľku prepočtov bežných i menej bežných dĺžkových mier.
Prvú časť tvoria metrické dĺžkové miery od milimetra po kilometer.
V druhej časti sme vybrali 3 rakúsko-uhorské miery (r-u): líniu (čiarku) - z roku 1871, stopu (Fuss) - z roku 1871,lakeť (Elle) - z roku 1765,3 ruské miery (rus.): linja (čorta) - desatinná, pjaď, lokoť (aršin),a dve anglosaské miery, foot, inch.S výberom možno súhlasiť či nesúhlasiť. Možno som vybral dobre možno nie. Je to na vás. Napíšte svoje pripomienky a snáď tu nabudúce nájdete tabuľku s tymi "vašimi" mierami.
Predpokladám, že ovládanie netreba zvlášť vysvetľovať.

PREPOČTY DĹŽKOVÝCH MIER

Keby sa vám tabuľka pozdávala, pridajte si ju k záložkám.
Za celý team vám prajem veselé prepočítavanie.
___________________
Literatúra abecedne:
KAMENCEVA, E.I.-USTJUGOV, N.V.: Russkaja metrologija, Moskva 1965.
KINCL, J.: Světové míry a váhy, Praha 1951.
KONEČNÝ, L.-MANÍKOVÁ, Z.: ABC meracích jednotiek, Bratislava 1980.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Ako znalí tvrdia "farba je soľou heraldiky". Všetky farby a oba kovy sa dajú zobraziť graficky - šrafovaním. Šrafovanie sa začalo v heraldike používať od roku 1638 podľa návrhov Silvestra Petra Sancta (Tesserae gentilitiae. Rím 1638) a francúza Marcusa Vulson de la Colombiere.
Takto "vyfarbené" erby nájdete často v starších publikáciách, na pečatidlách alebo ich rytinami zdobených predmetoch.
Jasné! Vie každý! Ale ktoré "šrafy" patria tej alebo onej farbe?
Na týchto dvoch príkladoch si môžene preveriť vašu pohotovosť. Prvý obrázok je "klikací" a teda aj s kontrolou správnosti.
MMMMM
Pokiaľ skúška dopadla dobre, gratulujem. Pokiaľ nie, tu sú jednotlivé farby v celej svojej vyšrafovanej kráse.
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
a pre porovnanie skutočný skvost z roku 1893.
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
"Farby, ktoré sa výhradne používali za dobrých heraldických čias sú: zlato (žltá), striebro (biela), červená, modrá, zelená, čierna. K nim pribudli purpurová, ktorá pôvodne nebola farbou štítu, hnedá, sivá (Aschfarbe), železo atď."Pokiaľ by ste niekedy mali pochybnosť pri určovaní farieb, pamätajte na jednu zo zásad heraldiky, ktoré znie - NA FARBU PATRÍ KOV A NA KOV FARBA.
Ide však skutočne viac o zásadu než o presne vymedzené pravidlo o čom svedčia viaceré výnimky. Zlé jazyky tvrdia, že o to je život vraj zaujímavejší :thumbleft:.
_______________________________
Literatúra:
BÁRCZAY, O.: A heraldika kézikönyve, Badapest 1897.
BUBEN, M.M.: Encyklopedie heraldiky, Praha 1994
KRÁL, V.: Heraldika. Souhrn pravidel a předpisův znakových, Praha 1900.
ŠIMEK, B.: Rukověť heraldikova, Praha 1971-1972.
WARNECKE, F.: Heraldisches Handbuch, Frankfurt a.M. 1893.
ZENGER, Z.M.: Heraldika, Praha 1971.

Obrázok používateľa Igniss
Igniss (bez overenia)

no ja zíram ..... toľko úžastných ľudí :lol:

Obrázok používateľa Igniss
eliska (bez overenia)

veľmi by som potrebovala poradiť. dúfam, že sa tu nájde niekto kto mi poôže alebo mi aspoň povei, že kto by mi mohol pomoct. Velmi potrebujem zistit nieco o histórii divadelných kulís. Tak ak niekto o tom nieco vie dajte mi prosim vediet. na elkaaaaa zavinac post . sk za pomoc vopred dakujem

Obrázok používateľa harp
Offline

veľmi by som potrebovala poradiť. dúfam, že sa tu nájde niekto kto mi poôže alebo mi aspoň povei, že kto by mi mohol pomoct. Velmi potrebujem zistit nieco o histórii divadelných kulís. Tak ak niekto o tom nieco vie dajte mi prosim vediet. na elkaaaaa zavinac post . sk za pomoc vopred dakujem

Skus napisat na co konkretne potrebujes informacie. A nebud skupa... tiez napis co uz o tejto tematike vies ty, to je zaklad do diskusie.

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Je to erb Pálfiovcov ? (teda bez slov.prepisu Pálffy)
A čo erb čo používaš ako login (login ?)
Ako sa dá dostať obrázok ako login ? Aj ja si chcem dáky dať. Poraď v poradni.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Otázka na jednu stranu veľmi jednoduchá keby si lampu len necvakol ale si ju aj podrobnejšie prezrel. Dám totiž krk na to, že na nádržke, regulačnom koliesku alebo niekde inde je značená výrobcom. Nemusí to byť meno, niekedy je to firemná značka (logo) alebo proste nejaký obrázok.


Detail jednoznačne potvrdzuje prítomnosť značenia.

Pokiaľ nevieme výrobcu jednoduchá otázka sa mení na oveľa komplikovanejšiu. Treba viacero obrázkov, aspoň základné rozmery a na škodu nie je ani kritická analýza, hlavne pokiaľ ide o chýbajúce časti.
Našťastie vzhľad lampy je natoľko charakteristický, že sa možno pokúsiť aspoň o hrubú identifikáciu. Lampa patrí do skupiny tlakových kerosínových alebo parafínových lámp. Bola vyrobená s najväčšou pravdepodobnosťou v Nemecku v prvej polovici 20. storočia. Môže byť však aj mladšia, pretože takéto lampy sa vyrábajú dodnes bez podstatnej zmeny vzhľadu.
Prvé tlakové lampy sa objavujú po roku 1895. Podľa dobovej reklamy a opisov v literatúre sa plnili petrolejom, parafínovým olejom (Paraffinöl) alebo kerosínom. Pod kerosínom treba rozumieť zmes ropných uhľovodíkov ťažších než automobilový benzín a ľahších ako dízlová nafta (C10H22 - C16H34). V súčasnosti sa kerosín oficiálne označuje jako stredný olej. Lampa fungovala takto: Na palivo v nádržke pôsobil tlak vzduchu stlačeného pomocou zabudovanej pumpy. Palivo bolo tlakom hnané vertikálnou trubicou do hornej časti lampy okolo zdroja svetla kde sa sčasti menilo na paru. Potom pokračovalo do splyňovača, v ktorom sa pary prehrialy, následne sa v zmesovej komore zmiešali so vzduchom a pokračovali k horáku kde zhoreli. Princíp je zrejmý z nákresu.

p.s. Oplatí sa pozrieť aj sem: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=932&sid=34...

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Pre dorotku ...
erby som stiahol z netu, pretože som potreboval ilustračné obrázky, ktoré sa mi nechcelo skenovať. Šrafovaný patrí nemeckému rodu "Gueintz" a pečatidlo rodu "Haefely" (http://www.haefely.info/famhaefely_siegel.htm).
Login znamená prihlásenie alebo prihlasovacie meno - v Tvojom prípade "dorotka".
Obrázok sa volá avatar a pri komunikácii na Internete je často sucho označovaný ako zástupný obrázok, fotografia používateľa.
V skutočnosti avatár (avathar) značí vyššiu bytosť prinášajúcu ľuďom božské poznanie ... zhmotnenie niečoho nadpozemského, božského ...
V Alexandrovom výkladovom slovníku by si ale našla:
Avatar je virtuálny model duše "júzra" (najvyššieho vládcu binárneho sveta).
Ostáva iba na Tebe, ktorú definíciu si vyberieš.
Avatary chystám do obrázkov na budúci týždeň a pre Teba tam bude malé prekvapenie ...

Obrázok používateľa harp
Offline

Avatary chystám do obrázkov na budúci týždeň

Sasa ak ich budes mat pokope posli mi ich prosim do e-mailu a ja ich pridam do databazy avatarov v Obnova.sk.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.