Otazky k municii

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa henry
Offline
Otazky k municii

Ked som si precital sashov clanok o municii dost som o tom premyslal lebo sa mi zdalo, ze je o com. Este nie som taky stary aby ma taketo veci prestali zaujimat a pocas prace u nasich vychodnych susedov som videl take veci, ze nase televizne spravodajstvo by bledlo zavistou. Hovorim tomu vychodny sindrom. Ked nekto najde rucny granat pri Pezinku dofrci aj Markiza, ked ho najdu pri Svidniku tak nestekne ani pes. Ale o tom som nechcel. Sasha pise, ze bez municie by neboli strelne zbrane a ja suhlasim. Preco potom su vybusniny zaradene az uplne na konci. Druha otazka je naco do takehoto clenenia zaradzovat biologicke, atomove a chemicke latky hromadneho nicenia. Okrem atomovej bomby boli vsetky pouzite iba zriedkavo alebo sluzily skor na propagandu ako skutocne pouzitie. Tiez by som sa chcel opytat na skutocnu nebezpecnost streliva, ktore je mozne u nas legalne zbierat a poprosil by som jasnu odpoved prektika bez opisovania zakona.

Dufam ze toto nie je mimo temu a ocenite moju odvahu smiley

Otazky k municii
Obrázok používateľa Sasha
Offline

michal, keby si venoval väčšiu pozornosť príspevku o triedení munície, vedel by si odpoveď. Počiatky používania palných zbraní majú však natoľko nezreteľné obrysy, že sa tvojou otázkou budem zaoberať podrobnejšie.
V okamžiku keď muž chytil do rúk prvú palnú zbraň, vznikol problém, ako zabezpečiť opakovaný výstrel. Slúžila na to prachovnica, ktorá umožňovala odmerať potrebnú dávku prachu, prachovnička obsahujúca jemný prach na iniciáciu prachovej náplne v hlavni a kožený miešok so strelami (atď.). Pri troche zručnosti a skúsenosti bolo teda možné zbraň opätovne nabiť. Horšie sa nabíjalo počas nepriaznivého počasia, a tak sa nemoždno diviť, že čoskoro vznikol patrónový bandaliér - remeň prevesný cez ľavé plece, na ktorom boli zavesené drevené patróny s vopred odmeranými dávkami prachu (atď.). Kedy sa začal patrónový bandaliér používať, nie je známe. Prvé písomné zmienky a vyobrazenia sú zo začiatku 17. storočia, kedy už bol vo výzbroji ozbrojených zborov. Zdá sa mi to príliš neskoro.
To, čo bolo niekedy komplikované pre strelca pevne stojaceho na zemi, však bolo nemožné pre jazdca. Konštrukcia kolieskovej zámky a vznik pištole, ktorá bola v tej dobe ideálnou palnou zbraňou jazdy so sebou niesli tiež otázku opakovaného výstrelu. Patrónový bandaliér neprichádzal do úvahy, bolo treba vymyslieť niečo iné a riešením sa ukázal patrón. Drevenú patrónu bandaliéra nahradila papierová trubica, ktorá tvorila obal prachovej náplne, pevne spojená s guľovitou strelou. Dno trubice bolo uzavreté preložením. Pretože papierový obal nebol dostatočne odolný proti mechanickému poškodeniu, vznikla niekedy okolo roku 1550 drevená, pre jazdca určená schránka na patróny. S patrónmi tohto obdobia sa možno stretnúť iba ojedinele a vzácne sa dochovali v kompletnom stave, teda aj s prachovou náplňou. Vo výzbroji ozbrojených zborov sa patróny začali presadzovať až v poslednej tretine 17. storočia, kedy nastupuje éra palných zbraní s kresadlovou zámkou. Používali sa až do druhej polovice 19. storočia.

Zdroje:

DIE Handfeuerwaffen des österreichischen Soldaten. Graz, 1985.
ORTENBURG, G.: Waffe und Waffengebrauch im Zeitalter der Landsknechte. Koblenz, 1984.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Mušketier 1650 Mušketier 1650 Schránka na patróny, Norimberg 1580 Schránka na patróny, Norimberg 1580 Vojvoda Reichard v. Pfalz-Simmern, 1521-1598; pod pravou rukou schránka na patróny a prachovnička Vojvoda Reichard v. Pfalz-Simmern, 1521-1598; pod pravou rukou schránka na patróny a prachovnička
Obrázok používateľa michal
Offline

Kedy bolo prvy krat pouzite strelivo ktore obsahovalo napln?

Obrázok používateľa Sasha
Offline

henri, mimo tému to určite nie je, oceňujem otázky a mrzí ma, že neodpovedám rýchlejšie.

Tak ako som už písal v úvodnom príspevku individuálne aj inštitucionálne zberateľstvo, či sa to niekomu páči alebo nie, vždy prioritne súvisí s problematikou kultúrneho dedičstva a jeho ochrany. Výsledky zberateľských aktivít motivovali vznik "nauky o zbraniach" a tiež jej mladšej sestry enyológie. V tomto duchu bolo tvorené aj triedenie munície. Samozrejme, že možno prvé miesto by si zaslúžil čierny prach, ktorý po storočia plnil úlohu streliviny, ale aj trhaviny a jeho vynález bol, aspoň podľa mňa, dôležitejší ako objavenie Ameriky, ktoré znamená začiatok novej éry v dejinách ľudstva. Kto však zbiera výbušniny ako také? Preto skončili s časťou ženijnej, záškodníckou, zábavnou muníciou a prostriedkami hromadného ničenia na konci triedenia. Prostriedky ABC sú do triedenia zaradené hlavne pre poriadok a možno aj s určitým očakávaním, pretože nemôžem s tebou súhlasiť, že "...boli...pouzite iba zriedkavo...". Lenže to závisí od uhla pohľadu.

K nebezpečnosti streliva (predpokladám, že sa pýtaš na strelivo ručných strelných zbraní) iba toľko, že ho možno rozdeliť z hľadiska bezpečnosti do dvoch skupín:

1 bezpečné strelivo

- strelivo, ktoré neobsahuje a ani neobsahovalo náplň - šíp alebo školské strelivo,

- nestrelivo = znehodnotené strelivo,

2 nebezpečné strelivo

všetko ostatné strelivo.

Čo je to nebezpečný (u streliva) a aj o tom, že stupeň nebezpečnosti je rôzny by sa dalo ešte diskutovať.

Voľby prehliadania komentárov

.

Opus dea Enyo

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.