Osudy osobností zo zvieracej ríše

3 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Osudy osobností zo zvieracej ríše

Vo veku 80 rokov zomrel šimpanz známy z filmov o Tarzanovi

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Vo veku 80 rokov zomrel na Štedrý deň šimpanz Cheetah-Mike, ktorý účinkoval v snímkach Tarzan, syn divočiny (1932) a Tarzan a jeho družka (1934) s Johnnym Weissmullerom a Maureen O'Sullivan v hlavných úlohách. Šimpanz skonal na zlyhanie obličiek v Suncoast Primate Sanctuary na Floride.


Cheetah-Mike sa narodil pravdepodobne v roku 1931 a bol jedným z pôvodných šimpanzov, ktoré sa objavili vo filmoch o Tarzanovi s Weissmullerom. Na pozemku tohto herca žil až do roku 1957, potom ho previezli na Floridu. Podľa slov jeho ošetrovateľa Rona Priesta patrili medzi jeho obľúbené činnosti maľovanie a sledovanie amerického futbalu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.  

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Osudy osobností zo zvieracej ríše
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Berlínska zoo chystá pamätnú sochu slávneho medveďa Knuta
BRATISLAVA 13. januára (SITA/AFP) - Populárneho medveďa bieleho (Ursus maritimus) menom Knut, ktorý minulý rok zomrel v berlínskej zoologickej záhrade, poctia pamätnou sochou. Dnes totiž zo 40 návrhov vybrali víťaza, ktorým je socha Knut The Dreamer od Josefa Tabachnyka. Ten vo svojom diele stvárni Knuta, ako leží vo svojom výbehu. "Knut bude navždy žiť v srdciach niektorých návštevníkov, preto chceme týmto pamätníkom vytvoriť niečo trvalé pre ďalšie generácie a tiež zachytiť výnimočnosť tejto zvieracej celebrity," vyjadril sa Thomas Ziolko, riaditeľ organizácie Friends of the Capital Zoos.
Knut uhynul 19. marca 2011, keď sa pred zrakmi návštevníkov zoo zrútil do vody. Ešte pred pádom dostal nekontrolovateľné svalové kŕče, ktoré spôsobila encefalitída. Na svet prišiel 5. decembra 2005 v berlínskej zoo. Jeho matka Tosca ho však po narodení rovnako ako jeho brata odvrhla. Ošetrovatelia obe mláďatá z výbehu odniesli, Knutov súrodenec však o štyri dni zomrel. Knut strávil najprv 44 dní v inkubátore, potom si ho vzal do opatery ošetrovateľ Thomas Dörflein, ktorý sa oňho staral 24 hodín denne. Medveď, ktorého si obľúbili ľudia z celého sveta, zdieľal svoj výbeh s tromi samicami. Tie naňho opakovane útočili, podľa vedenia zoo však išlo iba o prejav prirodzeného súperenia medzi jednotlivými medveďmi.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Zomrel Rambo, najstaršia labuť v krajine

BRATISLAVA 23. decembra (SITA) - Vo veku 30 rokov zomrela najstaršia labuť v Británii, ktorá si pre svoju agresívnu povahu vyslúžila meno Rambo. Vták totiž utopil dvoch malých psov preto, že plávali príliš blízko vajec jeho samice. Pravidelne tiež napádal kačice, ktoré prišli na jeho teritórium, a z tohto dôvodu dokonca zabil aj niekoľko labutí. V posledných rokoch sa však na ňom začala prejavovať staroba a trpel artritídou, ktorá mu už nedovoľovala lietať, dokonca sa už nedokázal vyšplhať na breh ostrovčeka v strede jazera.


Celý život bol atrakciou v Queen's Park v Blackburne, kde aj zomrel. Zamestnanci parku ho našli ležať na brehu jazera. "Rambo bol obrovský a vzorne sa staral o svoje potomstvo. Bol posadnutý naháňaním votrelcov. Myslím, že vedel, že zomiera, lebo im dovolil ostať, dokonca aj samcovi, čo je nezvyčajné," vyjadrila sa Liz Fields z organizácie Queen's Park Supporters' Group, ktorá labute pravidelne kŕmila. "Keď ho našli, vyzeral, že spí, čomu som rada. Bola to úžasná labuť a mala som ho veľmi rada," dodala.

Väčšina labutí sa dožije 12 rokov, 30-ročný Rambo bol podľa odborníkov najstarší v Británii. Počas svojho života mal tri samice, prvú zabili psy, druhá podľa miestnych obyvateľov zomrela od smútku, pretože jej vajcia pravidelne rozbíjali vandali. V parku ostala jeho posledná samica Penny a jeho dve mláďatá.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.dailymail.co.uk.  

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.