Oprava starého stola

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa rotor
Offline
Oprava starého stola

 

- Ako opraviť povch stola ?

- Je stôl štýlu Altdeutsch ?

- Z akého dreva je doska stola ?

 

 

Sústružené nohy z buka.

 

 

Rám stola zlepený z dvoch častí. Vnútorná časť z mäkkého dreva, vonkašia ??? Nie je to mäkké drevo, ale ani tvrdé (čerešňa ?)

 

 

Doska stola je zglejená z dielcov na pero-drážku. Zglejenie je pevné. Dielce sú zosušené, vykazujú trhliny. Už boli špánované. Na povrchu je tenká vrstva šelaku. Pravá časť je poškodená. Pod doskou stola je ľahko vysúvateľná doska na zväčšenie plochy stola (obojstranná).

 

 

Detail poškodenia. Netuším čím. (asfalt?)

 

 

Rám dosky stola spojený čapovaním. Jeden dielec je vstrede prepadnutý.

 

 

Detail dielca dosky stola zo spodnej časti, bez povrchovej úpravy. Môže to byť čerešňové drevo?

 

 

Detail prepadnutia jedného dielca.

Fotografia v diskusiach - rotor
Obrázok používateľa peeeto1
Offline

nadhera, rotor.super roboticka....palec hore 

Obrázok používateľa rotor
Offline

Riešenie:

Rozhodol som sa dosku nerozoberať.  Rám dosky stola je pevne zglejený 15 cm čapmi a pri rozoberaní mohol by som ich značne poškodiť.

Rám dosky stola som zpevnil pomocou mašlí (motýlikov) z mäkkého dreva. Cook doporučuje  borovicu, Medková preglejku. Otvory pre mašle som  zhotovil hornou frézou a dlátom.

Pomocou klátikov z tvrdého dreva boli vytlačené prepadnuté dielce. Pracné na presnosť, aby sa diel správne vytlačil a klátik dosadol.

Namorené mašle a klátiky.

Na rám dosky stola nalepená čerešňová dýha.

Nákližky a špánky zo slivkového dreva, (čerešňa nebola). Niektoré aj 0,8 cm hrubé. Drobné prasliny tmelené 4 krát vodou rozpustným tmelom.  Drevo je živý materiál, na detaily vidieť že ani 4 krát nestačilo tmeliť.

Detail povrchu po vybrúsení a preleštení. Brúsené pásovou brúskou s opotrebovaným pásom zrnitosti 60. Potom 80 a 150. Leštené 240 ručne a vybračnou delta brúskou. Pred posledným leštením navlhčené studenou vodou a po vysušení znovu preleštené.

 

Poprosil by som znalcov slovenského jazyka, ako v slovenčine nazvať špánky a nákližky. Mám len českú literatúru, (slovenskej niet).

 

Poznámka: Text sa nedá vkladať medzi obrázky. Ani z Chrome.

s9.JPG s9.JPG P1010961.JPG P1010961.JPG P1010962.JPG P1010962.JPG P1010966.JPG P1010966.JPG P1020057.JPG P1020057.JPG P1020060.JPG P1020060.JPG P1020058.JPG P1020058.JPG P1020062.JPG P1020062.JPG
Obrázok používateľa harp
Offline

Zdravim, fakt pekna roboticka. Ja som sice zastancom mensieho prebrusovania, ale to je kazdeho dobrovolne rozhodnutie. Teda pokial sa nejedna o zbierku ci pamiatku statu.

 

Co sa tyka vkladania fotografii medzi text. Tato moznost je zakazana, nakolko chceme umoznit co najednoduchsie vkladanie obrazkov. Do buducna zvazujeme vypnut v odpovedi po nahrati zaskrtavacie policko zobrazit v zozname a pridat tlacidlo vlozit do textu podobne ako je to v blogoch.

 

Zaroven je tu moznost ku kazdemu obrazku vlozit popis. Ten je myslim neobmedzeny, ak sa mylim opravim. Popisy su docasne rozhodene, opravime.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa harp
Offline

Treba ho rozoberat. Neda sa cistit/brusit/lakovat iba lokalne?

Obrázok používateľa jirkac
Offline

Nejspíš je to třešeň.

Tu desku je třeba rozebrat, očistit čepy , péra a drážky, vyřešit propadlou výplň  a seschlé výplně doplnit nákližky ( namísto špánků) na původní šířku.

Ten asfalt umyješ technickým benzínem ale stejně to bude chtít tu desku po opětovném sklížení přebrousit ( už jen kvůli těm novým nákližkům) a obnovit povrchovou úpravu.

Je to pěkný stůl a v dobrém stavu.

Obrázok používateľa rotor
Offline

jirkac

 

Ďakujem pekne za rady.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.