Okna: Plastove vs./alebo drevene

32 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Okna: Plastove vs./alebo drevene

Dnes som pocuval na Slovesnkom rozhlase zaujimavu relaciu Esprit kde bolo hlavnou temou: Plastove alebo drevene okna. Cosi som im aj napisal, vypocujte si...

http://www.rozhlas.sk/inetportal/uploaded_sounds/auto_m3u_relID_25-2008-...

Lifestylova talkshow Soni Müllerovej, alebo o životnom štýle moderného človeka, pravidelným hosťom je spisovateľ Peter Pišťanek.
sobota, 9:30

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Kežmarok, pekný dom, len tie okná...

kezmarok_okno.jpg kezmarok_okno.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

...zákon však neumožňuje v prípade kultúrnej pamiatky vymieňať drevené okná za plastové.

„Tam boli okná dvojité kastlové s okenicami a oni ich vymenili za jednoduché plastové. A to napriek tomu, že sme ich upozornili, že nie je možné inštalovať na kultúrnu pamiatku plastové okná,“ vysvetľuje postup pamiatkarov Ružôňová. 

http://trencin.sme.sk/c/6257814/pamiatkari-dali-urbarnikom-pokutu-za-nes...

Obrázok používateľa harp
Offline

Evi mna to tiez sokovalo. Reagujem sice neskoro ale predsa hladal som tuto temu lebo mam tiez co pridat. Okolo tejto milej stanicky som chodieval roky. Zvazujem ze zalozim temu o tom ako sa hyzdia na slovesnku zeleznicne stanice.

 

Pripajam plastove okna maskovane clenenim drveneho. Bar Linda - Vrutky. Tomboy a Rado z MT poznaju.

Plastaky Linda Vrutky 00.jpg Plastaky Linda Vrutky 00.jpg Plastaky Linda Vrutky 01.jpg Plastaky Linda Vrutky 01.jpg Plastaky Linda Vrutky 02.jpg Plastaky Linda Vrutky 02.jpg Plastaky Linda Vrutky 03.jpg Plastaky Linda Vrutky 03.jpg
Obrázok používateľa evi
evi
Offline

....príklady, ktoré ani netreba komentovať.... / a asi ich na tejto zaspatej téme ani nikto nebude/

Oba príklady sú z centra Martina, skutočnosť je žalostnejšia ako malý obrázok, mrzí ma, že obyvateľov netrápi, ako vyzerá ich dom po výmene, alebo úprave okien navonok.
Dom na hornej fotke je zaujímavý aj autorom - Dušanom Jurkovičom. Pôvodne mal po prvé poschodie drevené latkové treláže na popínavé ruže a úžasné vysoké komíny. V ulici sa nachádza 6 rovnakých domov - všetky sú postihnuté modernizáciou.

Obrázok používateľa harp
Offline

Podla mojho nazoru mali byt tieto domy uz davno pamiatkovo chranene. Alebo by sa v ich pripade mal vyjadrovat k modernizacii hl. architekt mesta.

Obrázok používateľa tomboy
Offline

Aké okná sa odporúčajú dávať pri rekonštrukcii domu z nepálenej tehly? Počula som, že plastové v žiadnom prípade, je to pravda? Vďaka za odpoveď, prípadne aj nejaké linky na odborné články...

Dať plastové okná alebo eurookná na starý hlinený dom, je nevhodné kvôli tomu, že prestane prirodzené vetranie a vzniknú tepelné mosty a následne plesne na stenách (čo nie je ojedinené aj u novších domov bez ideálnej izolácie a dokonca aj v panelákoch). Osobne považujem takéto "vylepšenie" starého hlineného domu za barbarstvo a prejav nevkusu,
S uvedenými názormi sa dá v princípe súhlasiť, len drobná poznámka - pri zabudovaní nových okien do pôvodnej stavby (nech plastových alebo eurookná) dojde k obmedzeniu pôvodného prirodzenej inflitrácie (vetranie cez špáry okien) a tým k zmene vnútorného mikroklímatu. Pri zvýšenej vlhkosti (60% a vyššie) je vznik kondenzátu a plesní len dôsledok. Pojem tepelný most ale nevznikne vložením okien s nižšou infiltráciou. Tepelný most je miesto v konštrukcii, kde je tepelný odpor konštrukcie nižší než v ostatnej ploche a tým je v tomto mieste vyšší prestup tepla a k výraznejšiemu ochladzeniu vnútorného povrchu. Z popisu je jasné, že tepelný most nevznikne ale v konštrukci už je zabudovaný. V prípade, že dojde k zmene vnútorného mikroklimatu (zvýšenie vlhkosti) sú tepelné mosty len ďalším katalyzátorom pri vzniku kondenzátu a následne plesní.
Dnešný trend zateplovania a výmeny okien za tesnejšie je problémom, ktorý si uživatelia neuvedomujú. Ľudia si, zjednodušene povedané, vytvárajú doma skleníky, bez dostatočnej výmeny vzduchu a zvyšovanie vlhkosti. Pri vlhkosti nad 60% sú veľmi dobré predpoklady pre vznik plesní.
takéto prípady sú v súčasnej dobe dobužial velmi časté!

Obrázok používateľa tomboy
Offline

kolegovia drahí disktujúci to čo som počul ma dostávalo zo stoličky...
V prvom rade treba povedať, že moderátori sa do tej témy vobec nemali púšťať, pretože tejto téme vobec nerozumejú a vyjadrovali sa k tomu s rovnakou odbornosťou ako sa možem ja vyjadrovať ku gynekologickým problémom žien v strednom veku po porode dvojičiek (prepáčte nič iné ma práve nenapadlo-absurdnosť je na mieste)...
Táto relácia znovu potvrdila to, ako je laická verejnosť v tejto oblasti informovaná, už aj položené (ich formulácia) otázky mali vopred jasnú odpoveď...
Celkovo stavebníctvom a vobec celou spoločnosťou vládnu vždy nejaké tredy rovnako tomu bolo s plochými strechami rodinných domov, hlinitanovým betonom, sendvičovým murivom, obkladom, sklobetonom a podobne...
rovnako boli a sú trendy okien...
otázka sama o o sebe má širší rozmer a nejednoznačnú odpoveď než plast či drevo okno neni len materiál jeho rámu!

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Všetci ste tu strašne ekologický, ale keby ste mali každé dva roky brúsiť a natierať drevené okná, tak by vás to prešlo. Plastové okná sú kus technológie. Každé okno sa rosí, každé treba otvárať kôli vetraniu. Plast však nehnije a netreba ho natierať. Nepracuje ako drevo a nekrúti sa. Ale to že sa vám okolo starých okien tvorí plieseň je vporiadku?

Obrázok používateľa kety
Offline

Obnovaci prekvapuje ma , ze ste nikdo nereagoval na Vierkinu otazku.
Nie som nejaky odbornik, Vierka, ale uz len ta myšlienka je zla. Citaj na tejto stranke, mnohemu sa naucis. Zakladnu ideu ti poradim: materialovo zachovaj povodnu dispoziciu. To co tam dlhodobo bolo, vytvorilo akysi celok a vyrazne zmeny by mohlo skor uskodit .

Obrázok používateľa tomboy
Offline

Všetci ste tu strašne ekologický, ale keby ste mali každé dva roky brúsiť a natierať drevené okná, tak by vás to prešlo. Plastové okná sú kus technológie. Každé okno sa rosí, každé treba otvárať kôli vetraniu. Plast však nehnije a netreba ho natierať. Nepracuje ako drevo a nekrúti sa. Ale to že sa vám okolo starých okien tvorí plieseň je vporiadku?

ad 1, plastové okná sú formou technologického pokroku to sa im rozhodne nedá uprieť, uvedomme si že plast ako materiál má svoju životnosť, ktorú predlžovať nemožeme (po zabudovaní do konštrukcie) / plast nehnije degraduje...

ad 2, áno každé okno sa rosí a rosiť sa v principe aj musí otázka je koľko, ako moc a či s tým niečo robíme (vetráme, ako vetráme apod). Vhlkost, ktorá v objekte vzniká jednoducho odísť musí, v predchádzajúcich stavoch keď mali okná vyšiu špárovú prievzdušnosť bola výmena vzduchu vyšia, pri súčasných tesných oknách táto výmena neprebieha a je nutné zmeniť sposob vetrania.

ad 3, to že drevo pracuje nikdo z nás nepopiera, ale práve preto máme EURO profily, ktoré sú skladané tak aby ku vzájomné pnutie jednotlivých profilov využité na potlačenie krútenia a pnutia vedľajších profilov, takže celkový zložený profil zostáva tvarovo stály a ku krúteniu dochádza minimálne.

ad 4, údržba okien je kapitola sama o sebe, ale každé dva roky brúsiť a natierať?! to máte asi okná z dob ranného socializmu, kde neexistovala poriadna a stála povrchová úprava a používate ju dodnes?

ad 5, nepreferujem ani jedno, volba je na každom investorovi.

Obrázok používateľa Vilinger
Offline

Výmena okien v starých domoch /panelákoch/ bude biznisom ešte tak na maximálne na 4.roky pri tak veľkom počte živnostníkov ktorý sa tomu venujú.
No a potom bude biznisom to že sa budú meniť plastové okná za drevené.
Reláciu som síce nepočúval ale keďže pracujem aj s oknami jednoznačne odporúčam drevené s kvalitným kovaním /cena vyššia samozrejme/.

PS: Veľký pozor - na výber firmy ktorá montuje okná - už som videl všeličo.
Treba sledovať všetko - od spôsobu prepravy a manipulácie, demontáže starých okien až po také detaily ale pomerne dôležité - aký druh peny použili, až po to aký neporiadok po sebe nechali. Netreba im ale ustavične stáť za chrbtom, to nieje nikomu príjemné.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Možno preto, že na takto formulovanú otázku, je ťažko odpovedať. Ak si zoberieme estetickú stránku, tam nie je čo riešiť, jednoznačne drevené. najlepšie, ak sa dá, tak zrenovovať pôvodné. Ak nie, tak najlepšie drevené a teraz aké, záleží od viacerých faktorov,
ktoré nepoznáme. Jedna z najdôležitejších vecí je, či tam je horizontálna hydroizolácia, alebo nie, či je dom aj napriek nejestvujúcej hydroizolácie suchý. alebo vlhký. Ak je dom s hydroizoláciou a je suchý, zvládli by to aj drevené eurookná s lepšou mikroventiláciou, pri nich je dôležitý objem vzduchu za časovú jednotku, ktoré sú schopné vymeniť,
(v tom prípade by to zvládli aj podobné plastové). Ak je vlhký, zrejme by si to žiadalo klasické drevené okná, s väčšou prirodzenou ventiláciou, tie sa dajú dodatočne utesniť.
Dosť som to zjednodušil, problém je určite zložitejší a nie som na túto oblasť odborník, riešenie ponúkam z vlastných skúseností a konzultácií s odborníkmi, pri riešení mojich problémov pri rekonštrukcii domu.

Obrázok používateľa viera
Offline

ďakujem za reakcie. Dom je až na jednu priečnu stenu suchý, o horizontálnej izolácii neviem, ale dosť o nej pochybujem, kedže okolo domu nie je z jednej strany ani drenáž (kvôli susedským sporom), ale už sa na tom pracuje :wink: .

Mohli by eurookná spôsobiť, že dom začne vlhnúť? Volili by ste skôr rekonštrukciu pôvodných rámov a osadenie izolačných skiel?

Obrázok používateľa janci
Offline

hovorí sa že neexistuje zlá otázka, ale v tomto prípade je to ozaj zle

položená otázka ,, čo je lepšie drevené alebo plastové,,Tomboy to zhrnul technicky ja by som len dodal, že všetko má svoje + a - hodnotiť sa dá podľa rôzných kritérií.Každe nové okno ( či už je plast. alebo drev. ) tesní lepšie ako staré a tým pádom sa cez ne toľko samovoľne nevyvetrá - čiže stúpa vlhkosť ale aj koncentrácia vydýchaného vzduchu ( kvetiny,akvárium,pranie , varenie ale aj každá osoba je bohatý zdroj vlhkosti ) no a potom nastáva rosenie ( okrem

iného ) - ALE TO NIE CHYBA OKIEN

Skoro každý vymenia okná lebo chce ušetriť náklady na vykurovanie, ale všetko má svoju daň, t.j nové okná = potreba vetranie a to už je potom

na každom z nás ako sa s ňou vyrovná.Ja osobne mám plastové ale obojstranné poťiahnuté dekorom a použitý hnedý plast, t.j. ani keď sa okno otvorí nevidieť nikde bielú farbu a až pokiaľ si na ne človek nesiahne tak si nie je istý z čoho to je.Tým pádom ale nikomu nebudem tvrdiť, že sú lepšie ako napr. staré kastlové okná v dobrom stave a nikoho nebudem presviedčať aby dal

plastové do drevenice

Ale určite by som si nelámal hlavy že čo na tehlu alebo na kváder alebo na Ypor, to nie je o stavebnom materiály ale o tom, čo sa mi páči, čo preferujem a hlavne čo chcem dosiahnúť

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Je odporné keď ťahá od okna kôli netesnostiam. Mám plastové okná a vetrám nárazovo. Nemám problémy s vlhkosťou. Naopak mám tepelnú pohodu, ticho a súkromie. Aj na samote v prírode je kopa zvukov, nemusím ich počúvať keď spím. Rovnako mi v lete nelezie dnu bodavý hmyz. Aké výhody majú netesné okná? Máte praktické skúsenosti?

Plastové okná sú lacnejšie ako eurookná, preto vytvárajú menšiu závislosť na systéme, treba zarobiť menej peňazí. Neviem o tom žeby PVC degradovalo, mám 30 rokov starý umelohmotný kvetináč, a je ako nový. Neverím že chémia na eurooknách je ekologická a že by za 10 rokov bez údržby nezhnili. Keď už ekológia a nezávislosť, tak si dať spraviť dvojsklo a rám vytvoriť z vlastného narezaného dreva.

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Rozhlasová relácia: pre mňa až na anketu medzi obyvateľstvom bola nemastná-neslaná, ale poučná pre pochopenie reality stavebného mainstreamu - každá doba pri budovaní obydlí pracuje s materiálmi, ktoré sú dostupné, použiteľné a ktoré dokáže s čo najmenšou námahou a financiami spracovať a predávať. Masívne používanie plastu v stavebníctve nemôže byť výnimkou. Stret: obsah /okno/ a forma /použitý materiál/ je individuálnym riešením, jemne masírovaný reklamou a trendovosťou.
Môj pohľad na výmenu okien je asi rovnako málo zhovievavý ako pri plaste, tak aj pri drevených europrofiloch - obidva typy menia PROPORCIE okien a následne celých stavieb. A keď vidím na prvorepublikových kvalitných tehlových bytovkách na každom byte iný typ okien, cítim hlboké rozčarovanie z väčšinového vkusu.
P.S. obývame 85 ročný dom s pôvodnými oknami / problém prievanu sa ľahko vyriešil s minimálnymi nákladmi pásmi izolácie po obvode vnútorných okien a už 15 rokov funguje/ a chystáme sa presunúť do stavby ešte asi o sto rokov staršej - tam sú neuveriteľne subtílne drevené okná, ľahučké, na rozkošných pántoch.....

Obrázok používateľa JIRKO
Offline

My sme na dome vymenili drevenné okná ktoré ani neboli veľmi netesné za plastové.

Hluk rapídne klesol,rosenie rapídne začalo,teplota stúpla a plynový kotol nemal dosť vzduchu tak ho vyhadzovalo do poruchy.Musel som spraviť ešte dodatočný privod vzduchu z chodby a aj tak to sem tam štrajkuje.Tento problém som predtým ako sme vymenili okná nemali.

Takže skôr drevenné a troška netesné.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

Osobne som pracoval na lise, kde sa lepia eurohranoly a nic neekologicke na tom nie je. Ak chcete mat test, tak vam kusok takehoto hranolu rozvaria vo vode - odolnost cinkovanych spojov voci vlhkosti a zmenam teplot a potom este skusaju jednotlive lamely proti sebe tlacit - to je pevnost tupeho lepeneho spoja.My mame doma sedemdesiatrocne drevene okna, ktore zacali degradovat len vdaka tomu, ze ich moj tato natrel olejovou farbou - ktora drevu brani dychat. Netesnia len vdaka tomu, ze dom sa trosku posunul na jednu stranu a teda sa skrivili zarubne.Plastove okna su tu chvilu, na ich zivotnost si pockame, ale viac ako desat rokov im nedavamA nikdy by som nepovedal, ze kupovanie lacnych a netrvanlivych veci by bolo nejak specialne ekologicke

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa jans
Offline

mna na drevenych oknách orádza hlavne tá náročná úržba. prečo si myslíte že plastové okná by nemali prežiť viac ako 10 rokov? myslim si že pri štandartnej údržbe - 1-2x do roka kvapnúť olej do kovania, pravidelne umýť okná, rámy a prečistiť kanáliky mikrovetrania, nepoškriabať povch - podľa mna vydržia aj 100 rokov.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Jirko: Slušný kotol má mať (aj) externý prívod vzduchu. Spoliehať sa na miestnosť, no neviem... Ak sa vám nerosili staré okná, tak to vám ich muselo poriadne prefukovať, zrejme vám nevadia vysoké platby sa vykurovanie. Ale nikto sa ma na nič nepýtal. Všetci ste spokojní a to je podstatné.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Ahoj Vierka, kladieš dosť sugestívne otázky, na ktoré, to Ti garantujem, by takto od počítača, bez toho aby si to šiel pozrieť, nevedel jednoznačne odpovedať ani ten najväčší
odborník. Ja osobne, ak by sa mi pôvodné okná páčili, tak by som ich iba zrenovoval a nechal tam. Myslím že v Tvojom prípade, by naozaj eurookná nemuseli byť tým správnym riešením. ale aj tak by som to na Tvojom mieste konzultoval s odborníkom, ale rozhodol sa sám.

Obrázok používateľa shamman
Offline

No pravda je taka že priroda pred nasou mechanizaciu ma niečo čomu sa hoviry rozum ak ja si mam osobne vibrat okno tak drevene nie len koli tomu že som stolar ale hlavne koli tomu že drevo pracuje aj po jeho spracovani. A hlavne dicha čo je este lepsie. Drevene euro okna ak sa one staraju spravne vidržia 100rokov. Po skusenosti viem že jedine čo odchadza na tykichto oknach je len mechanizmus a nič viac. Ostatne veci su v poriadku.
Plastove aspon tie prve sa po dvoch či troch rokoch začinali stačat hlavne a domoch kde nebolo urobene dobre odvetranie a to koli aj teplotnemu rozdielu lebo sa nevedia prisposobyt teplu v nutry a zime vonku ako drevo.
Pari ktore sa začinaju u teba zražat na okne ci medzi oknom su koli zatepleniu a hlane uzatvoreniu priestoru toto je nevihoda lebo dom prestava dichat a začina byt suche prostredie čo neni moc dobre a jedinym rosným bodom je okno.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Poznam jeden dom kde su drevene okna bez udrzby a drevo na nich je rozpraskane od dazda a slnka. Drevo mozno vydrzi ale bez ochrany a na dazdi? Tomu neverim. Čím ich treba natierať?

Shamman: Neviem kde žyješ, ale plastové okná sú dosť rozšýrené už veľa rokov a tie súčastné sa určite nekrútia. Akurát viem že sa krútili v lete tmavé plasťáki s tenkími výstužami, ale to je zlí návrh okna.

Obrázok používateľa kety
Offline

Je pravda, ze ked nie su jasne dalsie informacie o dome , tazko sa radi. Predpokladam, ze ide o rekreacny objekt . ak je to chalupa ako sa patri, mne by vadili aj tie eurookna. A to hovorim len o vzhlade. A ak to je obyvane len sporadicky, potom take utesnovanie otvorov moze narobit vela škody. Ak su povodne okna len trochu pouzitelne, bola by som za renovaciu. Vadili by mi aj tie izolacne skla. Tiez som nezodpovedne vyrazila zopar tabuliek. a az potom som objavila povab nedokonalosti povodnych.

Obrázok používateľa viera
Offline

ahojte, viem, že je to takto ťažko radiť, ale som rada za akýkoľvek názor. Dom máme na trvalé bývanie a riešim ako ušetriť náklady za kúrenie a práve mám dojem, že okná a dvere sú hlavným zdrojom úniku tepla.

Obrázok používateľa harp
Offline

mna na drevenych oknách orádza hlavne tá náročná úržba. prečo si myslíte že plastové okná by nemali prežiť viac ako 10 rokov? myslim si že pri štandartnej údržbe - 1-2x do roka kvapnúť olej do kovania, pravidelne umýť okná, rámy a prečistiť kanáliky mikrovetrania, nepoškriabať povch - podľa mna vydržia aj 100 rokov.

Kedze ste majitelom alebo predajcom plastovych okien. Tazko s vami diskutovat. Staci sa pozried do krajin kde plastove okna montovali pred 20timi rokmi. Technologie vyroby sa hromadne presuvaju k nam na trh kde ludia nemaju take poznatky.

Ako napriklad chranite povrh okna proti UV ziareniu? Ako na plastovych oknach opravite vylomeny pant, alebo klucku. Daju sa plastove okna po 10rokoch ked ich povrch zvetra natriet? Viem ze daju - ako to vsak vyzera?

A nakoniec ekologicky aspekt...

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Pozri si tu o poschodie(momentálne) nižšie opravu hlineného domu. Gogocko zvolil podľa mňa správny postup ako sa vysporiadať s vlhnutím domu, ja mu iba držím palce, aby to pomohlo. V tomto prípade by sa dalo už experimentovať s utesnením okien a dvier, a počkať , ako sa bude dom správať a potom sa podĺa toho zariadiť. Neviem, aké sú pôvodné rámy okien. izolačné sklá sú dosť ťažké. rám by to nemusel vydržať, ale aj tak to nepovažujem za vhodné riešenie, ale dvere by som asi vymenil.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Kedze ste majitelom alebo predajcom plastovych okien. Tazko s vami diskutovat.Preco by musel byt predajca? Tiez si myslim ze plastove su lepsie. Nie su z prirodnych materialov, ale je to dobra technologia. Preco radsej neuvediete nejake informacie, alebo odkazy na www stranky? Vzajomnym obvinovanim sa nikam nedostaneme.Staci sa pozriet do krajin kde plastove okna montovali pred 20timi rokmi.Mozete uviest konkretny priklad?Ako napriklad chranite povrh okna proti UV ziareniu? Ako na plastovych oknach opravite vylomeny pant, alebo klucku. Daju sa plastove okna po 10rokoch ked ich povrch zvetra natriet? Viem ze daju - ako to vsak vyzera?"Plastove" okna su robene z PVC. Opravte ma ak sa mylim. Tento material vydrzi pol storocia vonku bez toho aby ho poskodilo UV ziarenie, dazd, ci pliesne. Kolegyna ma plastovy crepnik vonku na zahrade uz desiatky rokov. PVC nenavlhne, nezhnije. Pevnost ramu je dana hrubkou pouziteho plechu vystuze a dlskou premostenia po najblizsi stlpik. Nakupujem iba u serioznych predajcov. Zle vyrobit sa da vsetko.A nakoniec ekologicky aspekt...PVC je pri horeni velmi toxicke, vznikaju dioxiny. Staci sa par krat nadychnut, clovek upadne do bezvedomia a zomrie. Pri poziari su vsetky plyny obvykle smrtelne, takze to je jedno. Dalsia vec ze po poziari by sa pozemok zamoril dioxinom. Viete ci je biologicky odburatelny bakteriami? A dalsia vec, verite ze u vas doma bude niekedy horiet?Aky ekologicky aspekt z vasho pohladu este moze mat?

Obrázok používateľa andulka
Offline

Aké okná sa odporúčajú dávať pri rekonštrukcii domu z nepálenej tehly? Počula som, že plastové v žiadnom prípade, je to pravda? Vďaka za odpoveď, prípadne aj nejaké linky na odborné články...Dať plastové okná alebo eurookná na starý hlinený dom, je nevhodné kvôli tomu, že prestane prirodzené vetranie a vzniknú tepelné mosty a následne plesne na stenách (čo nie je ojedinené aj u novších domov bez ideálnej izolácie a dokonca aj v panelákoch). Osobne považujem takéto "vylepšenie" starého hlineného domu za barbarstvo a prejav nevkusu,

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Fotky z dvoch železničných priecestí nepotrebujú komentár; a plast je v tejto pohrome dosť nevinne..Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.