ohodnotenie lampy

9 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa mt
mt
Offline
ohodnotenie lampy

Poprosim Vas o ohodnotenie plynovej poulicnej lampy.
Malo by pochadzat zo starej Bratislavy.
Dakujem

Fotografia v diskusiach - mt
Fotografia v diskusiach - mt
Fotografia v diskusiach - mt
Obrázok používateľa Andrej Jaros
Offline

Tá lampa bude pravdepodobne z 90. rokov 20. storočia, keďže vtedy mesto dalo osadiť kópie historických plynových lámp po historickej časti Starého Mesta. tieto sú však už elektrické. Môžem vedieť, odkiaľ tú lampu máte? Pretože vandali zopár takýchto lámp už poničili a ukradli, tuším aj nedávno na Františkánskom námestí spred Mirbachovho paláca (GMB) nedávno zmizla takáto jedna lampa.

Obrázok používateľa mt
mt
Offline

Lampu mám od starého otca, ktorý to dostal cca pred 30 r. od jedného pána u ktorého pracoval (ten tuším pracoval v SPP a ked likvidovali tieto lampy tak si ponechal )

Lampa je  plynová, to sme už mi prerobili na elekrickú.

Obrázok používateľa mt
mt
Offline

Ďakujem vám za informácie

Obrázok používateľa Sasha
Offline

harp má pravdu, ťažko hodnotiť keď nedodržiavaš stokrát opakované zásady - žiadne rozmery, vďaka zlému pozadiu zle čitateľné obrázky, žiadny obrázok horáka, atď.

Tvoj kandeláber (stĺp na ktorý sa "gázlampa" montovala) pochádza skutočne z Prešporku, prvého mesta v Uhorsku s mestkým plynovým osvetlením. S jeho budovaním sa začalo v roku 1855 na základe zmluvy radnice s rakúskou firmou Öterreichische Gasbeleuchtung AG a po spustení prvej bratislavskej plynárne v roku 1856 sa rozsvietili lampy v meste. Počet plynových lámp sa postupne zvyšoval - v roku 1891 ich bolo 531 a zaciatkom 30. rokov minulého storočia ulice osvetľovalo az 1572 plynových lámp. V roku 1935 začal počet plynových lámp klesaľ, keď ich postupne začalo nahrádzať elektrické osvetlenie. Posledná plynová lampa v Bratislave zhasla pravdepodobne v roku 1965. Po skončení používania kandelábre skončili v šrote a jediný (mne známy) dochovaný exemplár je v Slovenskom plynárenskom muzeu.

Kandelábrov bolo viacero typov a tie zdobnejšie sa objavujú aj na pohladniciach. Tvoj typ je "úžitkovejší", no podarilo sa mi nájsť obrázok, na ktorom okrem podobného kandelábra je aj jedna zo zabudnutých bratislavských rarít - "bratislavský maják". Bol umiestnený na vyhliadkovej terase na nábreží Dunaja. Mestu ju daroval gróf Esterházy. Na terasu viedlo široké kamenné schodište, vľavo od neho stál vysoký kamenný stĺp nesúci lampu v kovovom ozdobnom koši, prvú elektrickú lampa na nábreží. Tú lampu mám ešte schovanú...

Hodnota tvojho kandelábra, vzhľadom na malý počet dochovaných exemplárov, je vysoká. Cena však nebude nijako závratná. Skús kontaktovať Múzeum mesta Bratislavy, možno budú mať záujem.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Bratslavský maják Bratslavský maják
Obrázok používateľa mnydr
Offline

Dobrý deň, správne som porozumel, že máte schovanú lampu ktorá je na fotografii na tom pilieri? Prosím viete ma kontaktovať na mail nydr.martin@gmail.com Ďakujem

Obrázok používateľa harp
Offline

Tazko ohodnotit takto z dialky. Ale na prvy pohlad to nebdue mat viac ako 50 rokov - ked hodnotim podla lucerny.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa harp
Offline

detail - foto - na akykolvek text....

Obrázok používateľa mt
mt
Offline

Je na nej erb Bratislavy. Text tam nie je.

20150719_143845.jpg 20150719_143845.jpg

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.