Odolnost dreva voci vlhkosti - dub, buk, agat, smrek, CS

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa only
Offline
Odolnost dreva voci vlhkosti - dub, buk, agat, smrek, CS

Priatelia viete mi poradiť ktorá z drevín dub, buk, agát, smrek, čerevný smrek je najdolnešia vo vlhkom prostredí.

Fotografia v diskusiach - only
Obrázok používateľa harp
Offline

Ja tiez doporucujem agat a cerveny smrek. Upozornujem ze sirky jednotlivych medzier medzi doskami by mali byt dostatocne na to aby sa v nich neusadzal neporiadok ktory zadrziava vlhkost a nedovoluje prevetravanie.

 

Nabrane: rad ta znovu vidim

rošte je vhodné, ak je zhoblovaný tak, aby jeho horná strana nebola vodorovne, ale trochu do strany. Tiež kvôli tomu, aby na ňom nestála voda.

 

Zaujimavy pristup.

 

 

 

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa nabrane
Offline

Na vonkajšiu exponovanú terasu doporučujem červený smrek alebo agát. Dub nemá rád striedavé vysychanie.

Buk ani smrek nedoporučujem. Dôležitý detail sú dierky po vrutoch. Výrazne skracujú životnosť dlážky, pretože v nich stojí voda a tá potom ľahšie vsakuje do dreva. Existuje na to elegantné rieśenie. Dosky sa zošróbujú do akoby panelov tak, že vruty sú vedené zospodu. Panely sa potom poukladajú na rošt a držia vlastnou váhou. Pri rošte je vhodné, ak je zhoblovaný tak, aby jeho horná strana nebola vodorovne, ale trochu do strany. Tiež kvôli tomu, aby na ňom nestála voda.

Obrázok používateľa saecula
Offline

Na terasu je asi najlepšia voľba z bežne dostupných drevín agát ošetrovaný olejom. Na konštrukciu roštu dobre poslúži aj smrek za predpokladu, že palubovka mu tvorí krytie pred dažďom a je odsadený od terénu. Smrekovec sa považuje za najtrvácnejšie rezivo z domácich drevín, ale to hlavne vďaka vysokému obsahu živíc, čo nie je veľmi žiadané na pochôdznych plochách :). Zaujímavá alternatíva môže byť ešte thermowood, bežne v nižšej cenovej hladine ako agát.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Pre mňa by bol veľmi zaujímavý agát. Alebo agátový, alebo dubový rošt, na to kvalitný, ale naozaj kvalitný smrek, ale iba ak by si mal známych lesníkov, trebárs od BB vyššiesmiley

Obrázok používateľa only
Offline

Chcem ho použiť ako podlahu do exterieru na terasu. Kedže bude nad zemou bude aj vysychať

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

V zásade dub, agát, červený smrek, v podstate aj hustejší smrek. Buk určite nie. Vlhku odolné su aj dreviny rastúce pri vode jelša, vŕba.

Ale treba aj konkretizovať o aké vlhké prostredie ide.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.