obnova kultúrnej pamiatky "Ľudový dom"

8 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
obnova kultúrnej pamiatky "Ľudový dom"

Rozbehol som rekonštrukčné práce pri obnove KP Ľudový dom, ale nemôžem nájsť nikoho, kto by vedel urobiť fasádu drevenice vymastením hlinou. Taktiež vnútorné omietky tou istou technológiou a opravu hlinenej pece.

__________________

Admin

Obrázok používateľa palo
Offline

Hmmm, trochu od ruky pre mňa z BŠ. Tak zatiaľ neviem.
Ja som zatiaľ robil hlinenú omietku len s nasekanou slamou alebo senom; ale aj tu v okolí (na južnom úpätí Štiavnických vrchov) som videl omietky, v ktorých boli len plevy a to v takom veľkom množstve, že mi ten materiál pripomínal polystyrén.

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Vzhĺadom na lokalitu ľud.domu by som odporučila poradiť sa s pracovníkmi Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry SNM vo Svidníku, súčasťou ktorého je aj unikátny, živý skanzen. Rovnako v Bardejove a vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Majú vynikajúce skúsenosti, viacdesaťročnú (teda overenú) prax a ochotných pracovníkov.

Obrázok používateľa palo
Offline

Asi ani tak nejde o to kto by vedel, ale kto by chcel. Lebo vedelo by to aj malé dieťa (keby mu niekto pripravil hlinu...).
V ktorom regióne je vaša chalupa? Ako vyzerá jej fasáda teraz? Máte zdroj hliny? Možno by som vedel pomôcť alebo niekoho sprostredkovať.

Obrázok používateľa Peter
Peter (bez overenia)

KP sa nachadza medzi Bardejovom a Svidnikom a zdroj hliny by bol. Horsie by to bolo s plevami, ktore by mali ist do hliny. Momentalne sa opravuje podmurovka a vymienaju sa zhnite dreva. Budova je s casti omietnuta, ale ta omietka je velmi poskodena.

Obrázok používateľa Peter
peter (bez overenia)

Obrátil som sa pomocou mailu na spomínané skanzeny, ale žiadna odozva, asi majú prázdniny.

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Allebo majú ťažkosti s používaním elektronickej pošty :smt024
Skús osloviť priamo dr.Miroslava Sopoligu, riaditeľ MURK-u vo Svidníku, teoreticky i prakticky sa venuje, publikuje k ľudovej architektúre daného regiónu a k múzeám v prírode.

Obrázok používateľa palo
Offline

Tak mi napadlo: Hlineným technológiám (okrem iného) sa venuje Ing. arch. Eugen Nagy. Skúste ho kontaktovať, či nepozná niekoho z vášho regiónu, kto by vám pomohol.
E-mail: eugen.nagy@post.sk, tel.: 00421-(0)37-65 32 206, 00421-(0)908-713 865 (tieto info som našiel na nete, teda bez záruky).

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.