aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Obnova cca 100 ročného hlineného domu.

  • Obnova cca 100 ročného hlineného domu.

    Posted by esko-man on 29. marca 2020 at 20:23

    Zdravím Vás,

    Pustil som sa do obnovy starého domčeka z hliny viď foto. Chcel by som pomocou vás znalejších postupovať v rámci možností, čo najlepšie pre budúcnosť stavby. Prečítal som tu celkom dosť toho za 4 dni, ale rád by som urobil celkový návod ako na to i s fotodokumentáciou, nakoľko veľa diskusii tu je už dosť starých a neaktívnych a nebolo by odveci mať všetko pod jedným projektom. Interiér je už porobený (nie mnou, v prípade záujmu pošlem foto. Bol by som veľmi rád ak by ste mi pomohli radami a usmernením priamo k jednotlivým bodom.

    Tu je môj postup na exteriérové práce:
    1. Obúchali sme staré omietky a vykopali hlinu do úrovne starých kamenných základov (miestami o niečo nižšie).
    2. Kamenný základ cca 50cm by som chcel spevniť. Viem, že ma ukameňujete, ale spevniť ho chcem betónovým základom+kari siete, na to jeden rad tvárnic i s roxormi a celé to zaliať do úrovne pôvodného základu. Pod betón pôjde makadam aspoň 7cm na výšku.
    3. Nový základ chcem izolovať ipou z bočnej strany a i vrch, ktorý bude v miernom spáde kvôli odvodu daždovej vody.
    4. Medzi oba domy vytvorím drenážny systém. Tj. v strede vytvorím kanálik a celé dno medzi oboma domami opsypem makadamom. Do kanálika vložím drenážnu rúru. Od nového základu a od susedného domu dám nopovú fóliu a všetko zasypem makadamom a hlinou.
    5. Stenu chcem okefovať, odstrániť čo najviac prachu. Väčšie diery zamaltovať spolu s pôvodnými tehlami. Je vhodné použiť predtým penetrák? Jedného mám celkom dosť, ale nie som istý či je vhodné použiť ho, pozrite prosím foto a poradte.
    6. Celú stenu potiahnuť hlinenou maltou na vyrovanie a vyšpárovanie, našiel som HELUZ Nature Energy malta. Na celú stenu použiť rabicové alebo pozinkované pletivo.
    7. Následne premýšľam o vápennej omietke, vraj je trvácnejšia a zateplení trstinovými panelmi. Ale aká presne omietka? Ako ďalej postupovať ak chcem omietku kúpiť v stavebninách v rámci dobrej ceny/kvality a vhodnosti pre stabu? Tu sa strácam a ani som to nikdy nerobil. Dočítal som sa tu o maliarskom vápne, bude to s ním v poriadku? Neviem ani aký je rozdiel medzi jadrovou a jemnou omietkou, ktorú som našiel od výrobcu Baumit.
    8. Tlak na stenu od strechy chcem odlahčiť podopretím strechy hranolmi na nový základ.
    9. Predok domu, tú mini terasu chcem tiež zaliať betónom s kari sieťami s bočnej i vrchnej strany. Vlastné celý obvod domu spevniť takýmto štýlom. Viem, že čiastočne zadusím stavbu, ale nepomôže tomu ten makadam pod základom a vedľa neho nopovka?
    10. Drenážny systém bude spravený zo všetkých strán domu a chcem nahodiť i odkvap, všetko bude ústiť do pripravovanej kanalizácie.

    Budem Vám veľmi vďačný za usmernenie, názory a rady. Pravidelne budem dopĺňať foto.

    Ďakujem za Váš čas.

    )

    harp odpovedal 3 years, 10 months ago 2 Členovia · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • harp

    Member
    4. mája 2020 at 6:09

    Dobry den,

    viete prosim sformulovat jednu dve otazky co vam ani po prezreti for tu na obnova.sk nie je jasne…

     

    Dakujem,

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť