aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Nové Zámky – renesančná pevnosť

Tagged: 

  • Nové Zámky – renesančná pevnosť

    Posted by chobot on 27. decembra 2006 at 23:35

    Nové Zámky – renesančná pevnosť – I.časť

    Nové Zámky vznikli ako moderná renesančná pevnosť v močaristom teréne na pravom brehu rieky Nitry v rokoch 1576-1580. Novú pevnosť projektovali talianski architekti Ottavio a Guilio Baldigarovci a mala pravidelný šesťuholníkový pôdorys s mohutnými ušnicovnými bastiónmi pre delostrelectvo. Hradby boli po celom obvode obohnané širokou vodnou priekopou, ktorá bola napojená na rieku Nitru a mala za úlohu zabrániť postup osmanskej armády po ľavom brehu Dunaja k Viedni. Nové Zámky sa stali centrom protitureckej obrany na západnom Slovensku v 16. a na začiatku 17.storočia.

    Vojenský dozor nad stavbou pevnosti mal šľachtic Fridrich Žerotín. Po úplnom dobudovaní sa Nové Zámky považovali za jednu z najlepších pevností Rakúsko-Uhorska. O význame mesta svedčí desať tureckých útokov, ktoré prežila pevnosť za poldruha storočia. Počas pätnásťročnej vojny spustošili Nové Zámky a okolie krymskí Tatári a vojská veľkovezíra Ibrahima pašu. Novozámocká pevnosť sa stala cieľom výpravy osmanskej armády na čele s veľkovezírom pašom Ahmedom Köprülüom. Obranu Nových Zámkov oslabila nepremyslená akcia veliteľa grófa Adama Forgácha, ktorý chcel znemožniť prechod osmanskej armády cez Dunaj zničením pontónového mosta, avšak podcenil silu osmanskej armády a utrpel ťažkú porážku.

    Fotky zo stránky http://www.varak.hu

    nove-zamky-fotoalbum odpovedal 11 years, 1 month ago 6 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • chobot

    Member
    4. januára 2007 at 13:40

    Nové Zámky – renesančná pevnosť – II.časť

    Veľkovezír Ahmed Köprülü paša vyhlásil Nové Zámky za centrum novej provincie, predpokladal, že sa mu podarí obsadiť väčšie územie. Prvým miestodržiteľom Nových Zámkov (Eyalet-i Uyvar) sa stal Kurd Mehmed. Krátko po jeho smrti sa stal novým miestodržiteľom paša Sary Hüsejin. Turci sa snažili zabezpečiť si príjmy z platenia daní a naturálnych dávok od poddaného obyvateľstva. Mesto a jeho okolie pod tureckou nadvládou veľmi trpelo. Až 7. júla 1685 začal Karol Lotrinský s plukovníkom Jeisslerom vojenské akcie proti Novým Zámkom.

    Obkľúčili mesto a keď začiatkom augusta 1685 veľkovezír paša Ibrahim obliehal Ostrihom, pod Novými Zámkami zostal poľný maršál Caprara, ktorý zabezpečoval brody cez rieku Nitru, aby posádka nedostala pomoc. Sústredil sa na ostreľovanie bášt a vnútornej pevnosti. V tom čase vyhorel sklad potravín a františkánsky kostol. Cisárske vojská prenikli k hradbám až 19. augusta 1685 a vyvraždili tureckých vojakov. Hrad bol po 22-ročnej tureckej nadvláde oslobodený. Žiaľ, väčšina pamiatok po Turkoch bola zničená. V roku 1691 vydal arcibiskup Juraj Szécsényi výsadnú listinu, ktorou povyšuje Nové Zámky na mesto.

    Text zo stránky:

    Fotky zo stránky:
    http://www.varak.hu

  • harp

    Member
    4. januára 2007 at 17:16

    Nové Zámky – renesančná pevnosť – II.časť
    …Veľkovezír Ahmed Köprülü paša vyhlásil Nové Zámky za centrum novej provincie, predpokladal, že sa mu podarí obsadiť väčšie územie. Prvým miestodržiteľom Nových Zámkov (Eyalet-i Uyvar) sa stal Kurd Mehmed. Krátko po jeho smrti sa stal novým miestodržiteľom paša Sary Hüsejin. Turci sa snažili zabezpečiť si príjmy z platenia daní a naturálnych dávok od poddaného obyvateľstva. Mesto a jeho okolie pod tureckou nadvládou veľmi trpelo. Až 7. júla 1685 začal Karol Lotrinský s plukovníkom Jeisslerom vojenské akcie proti Novým Zámkom.

    Chobot, tvoje clanky su velmi osviezujuce. Dobre sa citaju a vzdy sa tesim na novy. Prajem ti, aj ked uz neskoro, vsetko dobre do noveho roka a 1000 prispevkov k tomu :)

  • chobot

    Member
    18. januára 2007 at 7:49

    Nové Zámky – renesančná pevnosť – III.časť

    S povstaním Františka Rákocziho II. v roku 1703 sa začína nová epocha v histórii novozámockého hradu. Jednou z najtragickejších udalostí kuruckých čias bol osud generála Ladislava Ocskaya, ktorý zradil kurcov, a preto ho Adam Javorka, poručík novozámockého hradu preoblečený za žobráka, zajal. Vojenský súd Ocskaya odsúdil, a tak ho 3.januára 1710 popravili.

    Miesto popravy je dnes vyznačené na dlažbe Hlavného námestia pamätnou tabuľou. Hrad posledný raz opravovali v roku 1705 pod dozorom vojvodu Bercsényiho (jeho epitaf sa i dnes nachádza na fasáde františkánskeho kláštora). Na príkaz Karola III. v roku 1724-25 novozámocký hrad zbúrali. Tým sa skončila jeho 150 ročná strategicko-historická úloha. Väčšina bastiónov má dodnes výraznú formu, ktorá umožňuje identifikáciu ich polohy.

    Situovanie bášt:

    Cisárska bašta SZ – Slovenský pamiatkový ústav
    Česká bašta SV – Synagóga
    Ernestova bašta S – Zámčan, Sporiteľňa
    Forgáchova bašta JV – Kalvária
    Michalská bašta Z – Vodáreň
    Žerotínova bašta J – Pozemné stavby

    Namiesto vojenskej úlohy hradu sa do popredia dostal hospodársky vývoj, vzrástol aj význam obchodov a remesiel. V roku 1843 dostalo mesto právo erbu. V rokoch 1848-49 značne vzrástol hospodársky vývoj mesta.
    V roku 1850 začala premávať železničná doprava na trati Viedeň – Bratislava – Nové Zámky – Budín. V roku 1871 boli v meste štyri tlačiarne. V roku 1892 bol postavený 102 m dlhý železobetónový most cez rieku Nitru.
    Veľkú tradíciu mali v meste konské trhy, ktoré trvali dva dni. 18.augusta 1935 usporiadali obyvatelia veľkolepé oslavy na počesť 250. výročia oslobodenia mesta spod tureckej nadvlády a odhalili pomník, ktorý je dodnes kultúrnou pamiatkou a nachádza sa na ul. Gergelya Czuczora v parku maďarskej základnej školy. Pri tejto príležitosti otvorili aj prvé novozámocké múzeum, ktoré bolo zničené pri bombardovaní r. 1944.

    Text zo stránky:

    Fotky zo stránky:
    http://www.varak.hu

  • eviku

    Member
    21. januára 2007 at 9:16

    Zaujímavá listina o dobývaní Nových Zámkov:

    http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=listiny1663_2 :roll:

  • heretic

    Member
    21. januára 2007 at 18:03

    Nad pevnosťou vejú osmanské zástavy s polmesiacom.

  • heretic

    Member
    7. apríla 2008 at 17:41

  • vlcik-tlcik

    Member
    9. marca 2012 at 11:04

    Katakomby žijú už skoro štyristo rokov

    Podzemné chodby pod kláštorom prežili Hitlera aj komunistov. Verejnosť však o nich skoro nič nevie, chýbajú informácie.

    NOVÉ ZÁMKY. Kráčame tmavými úzkymi uličkami hlboko pod mestom. V chodbách počuť ozveny našich krokov, ktoré sa odrážajú od navlhnutých stien. Obklopený takmer 400-ročným priestorom si uvedomujeme, že nad nami denne prejde desaťtisíce ľudí.

    Tak, ako históriu mesta intenzívne vnímame práve pod zemou, si ju na povrchu pripomenieme len letmým pohľadom na pamätné tabule medzi socialistickými budovami.

    http://novezamky.sme.sk/c/6282977/katakomby-ziju-uz-skoro-styristo-rokov.html

  • nove-zamky-fotoalbum

    Member
    13. februára 2013 at 10:38

    Nové Zámky Františkáni Katakomby | Nové Zámky Fotoalbum

    http://www.novezamkyfotoalbum.sk/nove-zamky-frantiskani-katakomby/

    Nové Zámky Františkáni Katakomby

    Nové Zámky Františkáni Katakomby

    Nové Zámky Fotoalbum, Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazeni. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie a fotografie Nových Zámkov.
    http://www.novezamkyfotoalbum.sk/

    View post on imgur.com

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť