Nizkonakladove stavby pre chudobnych

1 post / nové (0)
Obrázok používateľa harp
Offline
Nizkonakladove stavby pre chudobnych

V diskusiach sa mozete docitat o Workshopoch v Spis. stvrtku.

Tu je aktualna sprava.

Ľudia z rómskej osady odmietajú stavať si byty

Rómovia
Rómovia. (autor: Robert Hüttner, Pravda)

5. decembra 2006 8:02
Ani možnosť bývať v lepšom - namiesto rozpadávajúcej sa chatrče v osade - nedokáže presvedčiť obyvateľov Rudnian, aby pracovali na stavbe svojich nových obydlí. V obci stavajú sociálne byty pre miestnu rómsku komunitu. Štát dal na výstavbu približne 36 miliónov korún. Podmienkou je, že budúci nájomníci majú odpracovať 20 percent z tejto sumy.

Obyvatelia osady však odmietajú na stavbe pracovať. Tvrdia, že sa má o nich postarať štát. Podľa Miroslava Blišťana, starostu obce Rudňany v okrese Spišská Nová Ves, je výstavba bytov vážne ohrozená.

"Z 56 ľudí je ich na staveniskách denne jeden, maximálne dvaja. Jednoducho na stavenisko takmer nikto nepríde," hovorí starosta. Ako dodáva, nepomáha ani to, že večer chodí s vajdom presviedčať ľudí, aby prišli, že sú to byty pre nich.

Starosta hovorí, že oproti podmienkam v ktorých žijú Rómovia, sú nové byty slušné bývanie. "V byte bude sociálne zariadenie, sprcha, väčšia obývacia miestnosť," spresňuje starosta. Väčšina rodín v osade žije bez tečúcej vody. Podľa starostu v malých priestoroch sa tlačia aj pätnásti, spia iba na ležadlách a o hygiene sa dá hovoriť len veľmi ťažko.

Príčin, pre ktoré obyvatelia osady nechodia na stavbu, je viac. Veľa chlapov z osady odchádza za prácou do Českej republiky. No aj tak v nej ostáva dosť práceschopných obyvateľov, ktorí by na stavbe bytov robiť mohli. "Povedia, že sú chorí, vezmú si maródku a ja nemám na stavbe ani základný počet potrebných pracovníkov. Iba robotníkov zo stavebnej firmy, ktorá byty stavia."

Starosta už požiadal o pomoc aj vládu. Keby totiž budúci nájomníci na stavbe pracovali, minimálne polovicu bytov už mohli skolaudovať. Celá situácia hnevá aj Milana Tkáča, majiteľa firmy, ktorá byty v Rudňanoch stavia. "Je to takmer neriešiteľná situácia a doplácam na ňu," hovorí Tkáč. "Ak to tak bude ďalej pokračovať, výstavbu bytov zastavím."
Pavol Hudák, PRAVDA

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.