Návštevnosť hradov

10 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Návštevnosť hradov

Bojnický zámok navštívilo za prvý polrok 65 884 ľudí

TRENČÍN 15. augusta (SITA) - Bojnický zámok navštívilo počas prvých šiestich mesiacov tohto roka 65 884 ľudí. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Sokolová z Oddelenia marketingu a služieb Slovenského národného múzea – Múzeum Bojnice. Okrem tradičných denných historických prehliadok sa návštevníci mohli zúčastniť aj na nočných prehliadkach či rôznych inscenovaných a špeciálnych podujatiach. Na Bojnickom zámku zorganizovali sedem tematických podujatí. Obľube sa tešili najmä Šľachtické Vianoce či Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý tento rok oslavoval už 18. narodeniny. Počas ôsmich strašidelných dní mali návštevníci tiež príležitosť zaplesať si na Strašidelnom majálese, na ktorom stretli množstvo postáv známych už z minulých ročníkov.

Bojnický zámok patrí k najromantickejším a najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam v strednej Európe. Ukrýva množstvo umelecko-historických exponátov, ktoré zhromaždil najmä posledný majiteľ zámku gróf Ján František Pálfi.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Návštevnosť hradov
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

SPIŠ: Návštevnosť hradov vlani stúpla
Vyššiu návštevnosť zaznamenali Spišský a Ľubovniansky hrad. Minuloročná návštevnosť stále nedosiahla úrovne rekordného roku 2008. Menej turistov si prišlo vlani pozrieť len Kežmarský hrad.

POPRAD 18. januára (SITA) – O tri sprístupnené hrady na Spiši bol vlani väčší záujem. Spišský a Ľubovniansky hrad zaznamenali výraznejší nárast návštevnosti v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Mierny pokles návštevnosti zaznamenalo v minulom roku len Múzeum v Kežmarku, ktoré spravuje Kežmarský hrad. Napriek nižšej návštevnosti aj tu zaznamenali nárast tržieb. Po krízovom roku 2009, kedy všetky múzeá zaznamenali pokles návštevnosti, v roku 2010 i 2011 návštevnosť múzeí rástla.
   Najvyššiu návštevnosť v minulom roku dosiahol už tradične Spišský hrad, ktorý patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Expozície Spišského múzea v Levoči, ktoré spravuje aj Spišský hrad, dosiahla vlani 192 693 návštevníkov, čo je o vyše 25 000 viac ako v roku 2010. V roku 2009 si expozície Spišského múzea pozrelo vyše 179 000 ľudí. Aj minuloročná návštevnosť bola stále za historicky rekordnou sezónou v roku 2008, kedy si expozície múzea pozrelo vyše 215 000 návštevníkov. Viac ako polovicu turistov tvorili Slováci. „Vrátili sa nám Poliaci a Česi a pribudlo aj Maďarov,“ uviedla pre SITA Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea.
   Expozície Ľubovnianskeho múzea si vlani pozrelo 113 000 návštevníkov, čo je približne 11-percentný nárast návštevnosti. Aj v roku 2011 sa potvrdil trend z predchádzajúcich rokov, keď najväčšiu skupinu, približne 50 percent, tvorili turisti zo Slovenska. Druhou najvýznamnejšou skupinou boli návštevníci z Poľska (30 %). Na treťom mieste boli s desiatimi percentami Česi. Zvyšok predstavovali turisti z ostatných krajín ako Maďarsko, Pobaltie či iné krajiny. Podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka ľudí prilákali hlavne na hrad Ľubovňa zaujímavé kultúrne podujatia, ktorých sa vlani uskutočnilo na hrade, ale aj pokračujúca obnova hradu. Turistov oslovili aj rôzne doplnkové služby v cene vstupného. Zaujímavosťou podľa Mikulíka je skutočnosť, že najviac návštevníkov mali v júli, kedy bolo najdaždivejšie počasie. Potvrdzuje sa tak skutočnosť, že múzeá a galérie predstavujú významnú alternatívu pre turistov v prípade nepriaznivého počasia.
   Múzeum v Kežmarku navštívilo v roku 2011 vyše 28 300 ľudí, čo je približne o tisícku menej ako v roku 2010. Tržby múzea napriek tomu vlani vzrástli asi o štyri percentá. Podľa riaditeľky múzea Eriky Cintulovej to bolo spôsobené pravdepodobné nárastom počtu platiacich návštevníkov a hlavne dospelých.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Na hrade Ľubovňa o 13 % viac návštevníkov

POPRAD 27. septembra (SITA) – Letná turistická sezóna na hrade Ľubovňa dopadla veľmi dobre. Za prvých osem mesiacov tohto roka si pozrelo hrad 92 000 platiacich divákov, čo predstavuje takmer 13-percentný nárast návštevnosti v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tohtoročná sezóna bola najlepšia od roku 2008, ktorý bol v doterajšej histórii Ľubovnianskeho múzea najlepším, keď si expozície v Starej Ľubovni za celý rok pozrelo 150 000 návštevníkov. Kastelán hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík predpokladá, že do konca tohto roka sa návštevnosť vyšplhá na 120 000 návštevníkov. Ľubovniansky hrad ako hlavná atrakcia múzea je otvorený celoročne.

Slováci, Poliaci a Česi tvoria podstatnú časť návštevníkov Ľubovnianskeho hradu. Podľa Mikulíka v tomto roku klesol počet slovenských turistov, ale mierne vzrástol počet poľských a až trojnásobne počet českých návštevníkov. Nárast návštevnosti je podľa Mikulíka dôsledkom aktivít, ktoré múzeum pripravilo pre návštevníkov najmä počas letnej sezóny. „Mali sme tu 16 podujatí,“ uviedol Mikulík. Zvýšená návštevnosť je podľa neho aj výsledkom účasti múzea na desiatich veľtrhoch a výstavách cestovného ruchu na Slovensku i v zahraničí.

Na budúci rok pripravuje Ľubovnianske múzeum pre návštevníkov novinku, bude ňou sprístupnenie zrekonštruovaného renesančného paláca. V objekte budú nové expozície stredovekého pivovaru a liehovaru. Zastrešením objektu vznikne aj multifunkčný priestor pre organizovanie rôznych podujatí aj za nepriaznivého počasia. „Stavebne bude hrad ukončený do konca októbra. Najneskôr v júli alebo už v máji budúceho roka sprístupníme palác pre verejnosť,“ uviedol Mikulík. Otvorením nových expozícií v paláci sa prehliadka hradu predĺži takmer na dve hodiny. Vedenie múzea preto pripravuje pre návštevníkov vytvorenie malého a veľkého prehliadkového okruhu po hrade.

V septembri sa končí hlavná letná turistická sezóna v Ľubovnianskom múzeu. Od 1. októbra dochádza k zmene otváracích hodín na Ľubovnianskom hrade i v skanzene. Otvorené budú denne okrem pondelka od 9:00 do 16:00.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

tuto temy s prvym prispevkom o Bojnickom zamku som otvarala presne pre tento ucel - podiskurovat o vkuse, ci nevkuse "obdivovatelov" historie :) ci sa nam to uz paci a ci nie, cisla prezradia toho dosti... a tak pridavam dalsie info ;)

Spišské múzeum navštívilo o 20 000 ľudí viac ako vlani

POPRAD 28. septembra (SITA) – Tohtoročná letná turistická sezóna na Spišskom hrade bola lepšia ako v roku 2010 i 2009. „Do dnešného dňa máme o vyše 20 000 návštevníkov viac ako v roku 2010. Je to pre nás potešujúci údaj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná. Návštevnosť Spišského hradu je o 13 % vyššia ako v minulom roku. Od začiatku roka až do dnešného dňa navštívilo expozície Spišského múzea 175 226 návštevníkov. Vlani to bolo k dnešnému dátumu 153 296 návštevníkov. Podstatná časť návštevníkov Spišského múzea smerovala na Spišský hrad, ktorý patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku.

Na zvýšení návštevnosti Spišského hradu sa podľa Novotnej podieľalo viacero faktorov. Prvým je priaznivé počasie, keďže leto bolo teplé a začalo sa veľmi skoro, podobne aj jeseň je priaznivá pre prehliadky hradu. „Už máj bol lepší, ako vlani. Možno to vylákalo viac ľudí. Vlani v máji boli u nás i v Poľsku povodne, čo určite negatívne ovplyvnilo návštevnosť,“ uviedla Novotná. Druhým faktorom sú podľa nej pretrvávajúce dopady ekonomickej krízy, takže hlavne domáci turisti uprednostňovali skôr krátkodobé pobyty a pobyty v blízkom okolí, prípadne na Slovensku. Tohtoročnej letnej sezóne na Spišskom hrade dominovali rodiny s deťmi, pre ktoré boli orientované aj viaceré podujatia.

Už tradične tvoria najväčšiu skupinu návštevníkov Spišského hradu domáci turisti. Veľkú skupinu tvoria Poliaci a Česi. „Zvyšuje sa návštevnosť z Maďarska,“ uviedla Novotná. Doteraz najlepším rokom v histórii Spišského múzea v Levoči z pohľadu návštevnosti bol rok 2008, keď všetky expozície múzea navštívilo 220 000 návštevníkov. „Pri pamiatkach tohto typu nie je cieľom dosahovať a stále zväčšovať návštevnosť, lebo tým trpia aj samotné pamiatky a exponáty, ale všade tam, kde sme odkázaní na výnosy, tak určite takéto čísla potešia,“ povedala Novotná. Pracovníkov múzea teší, že aj napriek nie veľkej obmene expozícií tieto pamiatky stále lákajú návštevníkov.

Podľa Novotnej turistov láka na Spišský hrad jeho monumentálnosť. Mnohých turistov oslovuje aj to, že je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. „Snažíme sa vychádzať v ústrety návštevníkovi a jeho istému pohodliu a lákajú určite aj produkty a kultúrne aktivity, ktorými oživujeme stále expozície,“ uviedla Novotná. Mnohých návštevníkov oslovuje aj skutočnosť, že Spišský hrad nie je klasickou zámockou či hradnou expozíciou, kde turista má na prehliadku obmedzený čas. Na Spišskom hrade môže návštevník pobudnúť praktický celý deň. Na dolnom nádvorí hradu si môžu návštevníci urobiť aj piknik.

Od októbra upravuje Spišské múzeum otváracie hodiny na Spišskom hrade. Otvorený bude o hodinu kratšie, od 9:00 do 17:00, keďže sa skôr stmieva. Hrad bude až do konca októbra otvorený denne, vrátane pondelkov.

Obrázok používateľa harp
Offline

Je tu pekne! Je tu presne to co tu ma byt. Spravny mix a inak to nebude.

Pozitivisticky alibizmus? Preco nie...

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa jozo
Offline

Že by?  Závidieť nemusíme, ale nahovárať si, že aký sme bohatí na pamiatky (hrady) ...? Nie sme bohatí na pamiatky. Z tohoto klišé by sme sa už mohli "vyzliecť", stačí zájsť keď nie k Čechom, stačí k Rakušanom ... Niečo tu máme, niečo dokonca špecifické (hrady to nie su), vďaka predkom za to, ale pupkom Európy nie sme ani omylom ...

Obrázok používateľa RudoM
Offline

Ja myslim, ze niet co zavidiet bratom za riekou moravou.

skvostov tu mame dost. nase hradne zrucaniny su nieco co oni nemaju a to je romantika :-)

a to nehovorim o prirodnej krase.

Obrázok používateľa peterg
Offline

No tak ani tymi krasami by som sa az tak neohanal, a 100x radsej zachovale pamiatky, ako zrucaniny :-D Ale proti gustu ziaden disputat, ako komu co :-DDD

Obrázok používateľa peterg
Offline

No ses tomu dal, ale nemozem nesuhlasit, Jozef :-DD.. Mna tak vzdy pobavi ten narodny fetis okolo Bojnic, ze aky sirokodaleky skvost to mame, a bratia odvedla len na juznej Morave maju takych aspon 5 :-)

Obrázok používateľa jozo
Offline

Je slobodnou vôľou každého chodiť si kam chce ... Pre mňa len doklad, že pseudohistorický lunapark s pár kýblami gýču a pôvabom 100 ročnej architektúry stačí pre davy k zábave a vyžitiu ... taká naša alternatíva (v malom) k "vycukrenému" disneylandu inde vo svete (tam vo veľkom) ... Aký vkus, také gusto.  Ale s autentickou  históriou to má všetko rovnako spoločné, ako Zoo s divou prírodou .... :-)  

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.