Najnavštevovanejšou je Demänovská jaskyňa slobody

1 post / nové (0)
Obrázok používateľa harp
Offline
Najnavštevovanejšou je Demänovská jaskyňa slobody

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 5. januára (SITA) – Najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku je už tradične Demänovská jaskyňa slobody, za ňou nasleduje Belianska a potom Demänovská ľadová jaskyňa.
Pre agentúru SITA to povedal Jozef Hlaváč, riaditeľ Správy slovenských jaskýň. Do sprístupnených jaskýň na Slovensku prišlo do začiatku novembra viac ako 660-tisíc návštevníkov, z nich až 175-tisíc si vybralo Demänovskú jaskyňu slobody.

Správa slovenských jaskýň zabezpečuje prevádzku a ochranu 12 sprístupnených jaskýň. Každá má svoje osobitosti. Sú nevšedné prírodnými fenoménmi a majú unikátne črty či už z pohľadu druhu, bohatosti výzdoby, geologickými javmi, alebo sú známe archeologickými nálezmi a výskytom kostí rôznych živočíchov. Najdlhšiu prehliadkovú trasu má Belianska jaskyňa (1 370 m), potom Demänovská jaskyňa slobody (1 150 m) a Harmanecká jaskyňa (1 020 m). Najkratšou je Važecká jaskyňa (235 m). V celkovej známej dĺžke má prvenstvo Demänovská jaskyňa slobody (8 126 m), po nej nasleduje Belianska jaskyňa (3 641 m).

V roku 1995 bolo do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO zapísaných päť jaskýň Slovenského krasu a v roku 2000 aj Dobšinská ľadová jaskyňa. „Táto skutočnosť výrazne prispela k oceneniu jaskýň, zvýšila ich význam,“ dodal Hlaváč.

Predstavitelia Správy slovenských jaskýň uvažujú aj o sprístupnení Brestovskej jaskyne v Západných Tatrách, Liskovskej jaskyne pri Ružomberku a Stanišovskej jaskyne v Nízkych Tatrách. „Začíname v nich komplexný výskum, ktorý je prvoradou podmienkou ich sprístupnenia. Vzhľadom na morfológiu a prírodné pomery však budeme musieť ich návštevnosť výrazne limitovať,“ uzavrel Hlaváč.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.