Nábytkové kolieska

24 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa rotor
Offline
Nábytkové kolieska

Akú históriu majú nábytkové kolieska?

 

Fotografia v diskusiach - rotor
Obrázok používateľa Sasha
Offline

Bez štipky pokory a skromnosti, pri plnom vedomí si svojej nevedomosti (a trochu aj lenivosti) ďakujem rotorovi, že na jedničku s hviezdičkou doviedol tému nábytkové kolieska do úrovne, ktorú snáď rozšíri  iba sani. Ďakujem za seba i mojich pomocníkov (našťastie neplatených), že mora povinnosti sa vytratila a budeme zas môcť lepšie spávať. Rotor, úprimná vďaka.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

... ...
Obrázok používateľa dorotka
Offline

Vies ty co, Sani, mas kus pravdy. Budem polemizovat, vsak akuratne som na medzi, ale k roliam nemam dalekoi

Obrázok používateľa sani
Offline

   Niekedy ma velmi pobavuje diskusia kto je mudrejsi,viacerim diskutujucim chyba pokora a skromnost,ved kto ma rad stare veci a trosku sa vyzna bz mal vediet ye nikdy nebude vediet vsetko, a treba si vypocut aj nazori inych ved tato stranka by mala sluzit  nato aby sme si navzajom poradili pokial sa da a nie aby sme tu zosmiesnovali jeden druheho sarkastycky mierenimi slovami. Podla mojho nazoru  stvol  je uplne novy vzrobca je dobrym stolarom  no nie je skuseny v oblasti starych nabytkov kolieska tam pridal vobec bz tam patrit nemali. A rad by som povedal moj nazor na kolieska pouzivane pri nabytkoch,pouzivali sa uz na zaciatku 18 str.v anglicku ma pravdu diskutujuci ktory pise ze porcelanove kolieska su z 20str.

 

Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha

Rastlinku polejem, nech rastie. Len aby som ju ako amatérsky záhradník neprelial.

Mosadzné kolieska na nôžkach pohovky z obdobia Regenstva.

Zdroj: Джудит Миллер, АНТИКВАРИАТ, АСТ- Астрелъ, Москва 2004

.

 

pohovka pohovka
Obrázok používateľa Sasha
Offline

Sasha píše Rotorovi:

Mlčiaca hlava ešte neznamená nečinná hlava. Jednak ma demotivovala moja vlastná nešikovnosť a z letargie ma dostávajú až tvoje príspevky. Takže si tu teraz sedkám, vytešujem sa a nechávam malú rastlinku kolieskochuti obyčajnej rásť a silnieť. Verím, že to nebude dlho trvať. Not everyone is always ready.

 

Obrázok používateľa rotor
Offline

.

11/ Kreslo z doby okolo roku 1790. Postupim

12/ Etažér vyrobený Adamom Weissweilerom, koniec 18. storočia

13/ Spinet z Londýna, koniec 18. storočia.

Zdroj: F. Cimburek, Dějiny nábytkového umění II., ARGO, Praha 1996

.

11_sedaci_nabytok_okolo_roku_1790_postupim.jpg 11_sedaci_nabytok_okolo_roku_1790_postupim.jpg 12_etazer_koniec_18_storocia.jpg 12_etazer_koniec_18_storocia.jpg 13_spinet.jpg 13_spinet.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Karl Friedrich Schinkel ( 1781 - 1841) - pruský architekt, urbanista a maliar, ktorý tiež navrhoval nábytok. Schinkel vydal rôzne predlohové návrhy a variácie na nábytok všetkého druhu, u ktorého bol dobre stmelený klasicistický meštianský sloh s anglickými prvkami a antickými podnetmi v premyslený celok.

Zdroj: Cimburek, F.: Dějiny nábytkového umění III., ARGO, Praha 1996

.

10/ Kolieska na stoličke podľa návrhu architekta K.F. Schinkela. Nemecko, Berlín, zámocke múzeum.

.

 

10_stolicka_schinkel_berlin.jpg 10_stolicka_schinkel_berlin.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Je to tu ako volanie pútnika na púšti,  jediná oáza,  Dorotka, je hodne vzdialená.
.
     Nábytkové kolieska sa používali na nábytku od 18. storočia, aby ho trochu zdvihli a dodali mu zdania ľahkostí.
Ich použitie pri premiestňovaniu nábytku nebolo až tak dôležité. Používali sa na čalúnených stoličkách, skladacích
a odkládacích jedálenských stoloch, stolíkoch k sofám, kartárskych a hracích stolíkoch. Tiež boli použité na
ľahkých písacích stolíkoch, spálňovom nábytku, stojanoch na noty a na ďalšom odkladacom nábytku. Ďalej na
servírovacích stolíkoch, likérnikoch a inom drobnom jedálenskom nábytku. Nábytkové kolieska boli použité
aj na mosadzných aj drevených jednoduchých posteliach v 19. storočí.
.
     Nábytkové kolieska napriek tomu, že sa často vymieňali, možno použiť na približné určenie obdobia vzniku nábytku. Prvé kolieska, ktoré sa objavili na konci 17. storočia, boli drevené a boli pripevnené tak, že nábytok sa mohol používať len smerom dopredu a dozadu. Až po vynajdení kĺbov umožňujúcich otáčanie kolieska, sa stal nábytok úplne pohyblivým. Kožené kolieska z polovice 18. storočia čoskoro nahradili kolieska mosadzné na štvorcovom alebo miskovom profile. Na začiatku 19. storočia boli obľúbené mosadzné kolieska v tvare levej laby, kým porcelánové kolieska boli bežné vo viktoriánskom období.
.
Zdroj: Encyklopédia starožitností, Perfekt, 1995
          Cook, B.: Restaurováni a opravy nábytku, REBO, 2005
          Medková, E. - Bohmannová, A.: Starožitný nábytek, SNTL, 1977
.

1_mosadzne_kolieska_na_stolicke_z_konca_18_st.jpg 1_mosadzne_kolieska_na_stolicke_z_konca_18_st.jpg 2_porcelanove_kolieska_na_stolicke_z_konca_18_st.jpg 2_porcelanove_kolieska_na_stolicke_z_konca_18_st.jpg 3_kolieska_na_servirovacom_stojane_z_konca_18_st.jpg 3_kolieska_na_servirovacom_stojane_z_konca_18_st.jpg 4_kolieska_na_stojane_na_pisomnosti_z_r._1800.jpg 4_kolieska_na_stojane_na_pisomnosti_z_r._1800.jpg 5_kolieska_na_stoliku_zo_zac._19_st._na_nohach_s_mosadz._patkami.jpg 5_kolieska_na_stoliku_zo_zac._19_st._na_nohach_s_mosadz._patkami.jpg 6_mosadzne_kolieska_na_stole_s_podnozkou_zo_zac._19_st.jpg 6_mosadzne_kolieska_na_stole_s_podnozkou_zo_zac._19_st.jpg 7_kolieska_na_masivnych_nohach_stola_z_konca_19_st.jpg 7_kolieska_na_masivnych_nohach_stola_z_konca_19_st.jpg 8_velke_kolieska_z_tvrdeho_dreva_a_zeleza_na_posteli_z_19_st.jpg 8_velke_kolieska_z_tvrdeho_dreva_a_zeleza_na_posteli_z_19_st.jpg 9_pisaci_stol_s_kolieskami_nemecko_prva_polovica_19_st.jpg 9_pisaci_stol_s_kolieskami_nemecko_prva_polovica_19_st.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha
Nepokúsiš sa aspoň niečo z toho textu zrekonštruovať? Veď kto vie viac o téme než Ty?

Obrázok používateľa Sasha
Offline

rotor, som tam kde ani posledná líška nezablúdi. Prepísal som si rodiaci sa príspevkom debilnými linkami na klavíry. Takže môj svieži, objavný a vyšperkovaný text je tam kde by mala byť tá líška. Aby ti lepšie ubehol čas pikoška z prípravy obrázkov.

Vydrž ešte čuť-čuť.

kol_01.jpg kol_01.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha napísal/a:

 z prípravy obrázkov.

Popíšem Sashove kolieska:

1/ Kožené kolieska 1750 

2/ Hranatý kryt 1760

3/ Zužujúci sa kryt 1780-1790

4/ Mosadzné koliesko 1780-1800

5/ Kryt v podobe levej laby 1810-1830

6/ Pozlátený kryt 1800-1840

7/ Rovný kryt 1800-1840

Zdroj: Tim Forrest, Poznávame starožitnosti, Perfekt, Bratislava 1997

 

kol-sash.jpg kol-sash.jpg
Obrázok používateľa tatar
Offline

K väčšine patriť nebudem nikdy, ani keby som sa veľmi snažil, ale necítim sa byť lepší.

Vĺčik-tĺčik, tatar je len moja interpretácia výroku viem, že nič neviem.

Ticho som chcel byť iba kvôli tomu, že sa občas cítim ako chrobák truhlík, čo sa musí ku všetkému vyjadriť.

K veci.

Aj pohrebné šaty sú šaty napriek tomu, že si ich (povedzme) kúpi budúci majiteľ a visia mu v skrini, použije, použijú mu ich len raz.

Truhla je nábytok slúžiaci na odkladanie, v tomto prípade je to plastika JK, môže to však byť ktokoľvek iný, tak ako sa napr. filetovací nôž odkladá do príborníku.

Kolieska sú primontované k truhle natrvalo a sú zrejme staršieho dáta, lebo nie sú otáčacie, keby ich vtedy poznali, tak tam sú, tak ako napríklad na tomto servírovacom stolíku.

Ale môžem sa aj mýliť.

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

stol.jpg stol.jpg
Obrázok používateľa Sasha
Offline

tatar, tvoj nick som nenapísal práve pre jeho mocné asociačné kúzlo, ktoré mohlo ovplyvniť vyznenie príspevku. Príliš ma neteší, že si prijal taktiku väčšiny... a si ticho, ale chcel by som upozorniť, že pokiaľ "to necháme na múdrejších" asi budeme čakať do súdneho dňa. Nábytkom sa na Slovensku vážne nezaoberá nikto a Togner je preč. Obnova je jedinečným miestom s dostatočným potenciálom (mlčiacich) múdrych hláv kde možno riešiť aj takú odťažitú problematiku ako sú nábytkové kolieska, ale aj zásadné otázky triedenia nábytku. Nejestvuje lepší a rýchlejší spôsob výmeny poznatkov, argumentov, protiargumentov a návrhov riešenia akejkoľvek problematiky. Vôbec pri tom nezáleží na tom či budú diskutovať kovaní odborníci alebo interesovaní laici.  Nobody is Perfect.

Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha napísal/a:

Obnova je jedinečným miestom s dostatočným potenciálom (mlčiacich) múdrych hláv kde možno riešiť aj takú odťažitú problematiku ako sú nábytkové kolieska, ale aj zásadné otázky triedenia nábytku. Nejestvuje lepší a rýchlejší spôsob výmeny poznatkov, argumentov, protiargumentov a návrhov riešenia akejkoľvek problematiky. Vôbec pri tom nezáleží na tom či budú diskutovať kovaní odborníci alebo interesovaní laici.  Nobody is Perfect.

.

Reklama z rumunských novín ROMANUL na mosadznú posteľ s kolieskami z roku 1912.

http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigit/periodice/romanul/1912/BCUCLUJ_...

.

mosadzna_postel_-_romanul_1912.jpg mosadzna_postel_-_romanul_1912.jpg
Obrázok používateľa tatar
Offline

Ešte váženejší kolega, ktorého nick vyslovujem Saša,

svojim príspevkom som chcel iba upozorniť na, podľa mňa veľmi zaujímavú tému, aké sú obyčajné nábytkové kolieska. Síce neviem sa stotožniť so všetkým, čo si napísal, ale som ticho. Platí veta z môjho predchádzajúceho príspevku.

Neviem, či je to nábytok, osobne by som ho zaradil medzi sakrálny, ale to by som radšej nechal na múdrejších. (Čo v tomto prípade platí aj na Teba).

A zaujíma to aj mňa, dokonca by sa dalo povedať, že sa na Tvoj príspevok teším, tak ako vždy.

 

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Vážený kolega, ktorého nick radšej ani nenapíšem, môžem ťa ubezpečiť, že registrujem aj staršie kolesá a kolieska ako z 19. toročia. Problém je ale v definícii a triedení nábytku. Milan Togner sa vo svojej ojedinelej, jedinej a už v dobe vydania nedostupnej 8O práci "Historický nábytok" zaoberá jeho definíciou, triedením a uvádza aj názvy nábytku, ktorý zaradil medzi sakrálny. Sú to (citujem): faldistorium, chórová lavica, katedra, kazateľnica, kľakadlo, kostolné lavice, kredenčný stôl, krstiteľnica, oltár, cestovný oltárik, relikviár, skrinka na paramenty a spovednica. Nie že by som s Tognerom vo všetkom súhlasil ale tvoj pojazdný boží hrob (ďalej láda) by som do nábytku nezaradil. Podľa mňa to nie sú kolieska lády ale podvozok lády. Láda určite nebola zariadením interiéru chrámu, ale priviezli ju iba na veľkonočné obrady a potom putovala tam odkiaľ prišla. Paralelou by mohol byť betlehem, ktorý je minimálne taký nábytok ako kazateľnica, ale nikde som nečítal, že by ho radili medzi nábytok.

rotor mi svojimi kolieskami nasadil riadneho chrobáka do hlavy a už vyše mesiaca chystám rozsiahly a podrobný príspevok na túto tému. Môžem prezradiť, že mám už nábytkové kolieska z prvej polovice 18. storočia a iba tíško dúfam, že moje putovanie sa už skončí.

koliesko, 1760 koliesko, 1760
Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha

Ako ďaleko si na svojej púti. Nie si ešte v cieli?

Obrázok používateľa rotor
Offline

rotor sa teší na sashov príspevok.

Obrázok používateľa tatar
Offline

Neviem, či je to nábytok, osobne by som ho zaradil medzi sakrálny, ale to by som radšej nechal na múdrejších.

Pánska truhla na kolieskach symbolizujúca boží hrob. Jedná sa o gotickú truhlu z obdobia okolo roku 1480.

Pôvodne pochádza z kláštorského kostola benediktínov v Hronskom Beňadiku, slúžila pri Veľkonočných obradoch. Vtedy k božiemu hrobu patriacu sochu Krista sňali z kríža a uložili do truhly (hrobu). Na zmŕtvychvstanie vybrali sochu Krista z hrobu, a truhlu tlačiac na kolieskach pred sebou ukazovali po kostole.

v roku 1881 ostrihomský arcibiskup Ján Šimor boží hrob preniesol do Ostrihomu.

Podľa mňa sú kolieska staršie, ako tie, čo uvádza Saša, dilema je iba to, či to možno za nábytok považovať.

(Chystal som sa to zavesiť už dlhšie, pôvodne o tom písal (ale nie o kolieskach) kamarát na maďarskom fóre, kde som si dovolil nazvať pána biskupa, samozrejme nie úplne vážne zlodej=tolvaj.)

http://hu.wikipedia.org/wiki/Garamszentbenedeki_%C3%BArkopors%C3%B3

http://www.hung-art.hu/frames.html?/magyar/zmisc/faragvan/15_sz/urkopors...

http://lexikon.katolikus.hu/G/garamszentbenedeki%20%C3%9Arkopors%C3%B3.html

http://paradisum.osb.hu/tan43_h.htm

 

 

tolvaj.jpg tolvaj.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

Zaujimave, dalsia datovacia pomocka. Prikladam aj moje spomenute koliesko z 2. polovice 19. storocia.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

kufor-pred01.jpg kufor-pred01.jpg
Obrázok používateľa Sasha
Offline

Nábytkové koliesko je jedným z mnohých stromov lesa histórie nábytku, ktorému nikto nevenoval pozornosť. Takže nie je čo gúgliť. Napriek tomu sa pokúsim pripojiť niekoľko informácií.

Koliesko sa objavuje ako konštrukčný prvok nábytku relatívne neskoro. Najstaršie nábytkové koliesko, ktoré som videl bolo z roku cca 1820, podľa datovania predmetu, na ktorom bolo namontované. Radí sa medzi nábytkové kovania a Nemci ich nazývali "rollen". Korpus sa vyrábal z kovu, podľa určenia zo železa alebo mosadze a koliesko bolo tiež kovové ale mohlo byť vyrobené aj z kameniny, resp. porcelánu. Na nábytok sa upevňovali pomocou kolíka, skrutky alebo vrutu (na obrázku prvé dve zľava) a mohli byť pevné alebo otočné. Pevné, priamobežné kolieska sa používali iba pri rozťahovacích stoloch, posuvných dverách (pokiaľ ich možno zaradiť medzi nábytok) a pod. Okrem týchto jednoduchých koliesok sa používali aj "rollen mit Schuh" - kolieska s botkou alebo kovaním, ktoré krylo koniec nohy nábytku (na obrázku tretie zľava). Aby sa zabránilo poškodeniu dlážky alebo koberca kolieskami ťažkého nábytku, podkladali sa pod ne sklenené misky.

Pretože umožňovali pohyblivosť rozmerného nábytku viaže sa použitie nábytkových koliesok na skupiny osôb s mimoriadnym sociálnym postavením v spoločnosti, ktoré disponovali dostatočne veľkým obytným priestorom. Vo výbave obydlia nižších vrstiev sa s nimi stretáme iba výnimočne.

koliesko.JPG koliesko.JPG klavir01.JPG klavir01.JPG
Obrázok používateľa rotor
Offline

Sasha

Ďakujem za informácie. Tak ako vravíš, nie je čo gúúúgliť. Internet je podobný slovenskému obchodu. Ponúka len to čo má, nie to čo človek potrebuje. Preto sú vzácne aj Tvoje informácie. No a knihy. Niečo málo o kolieskach je v Medkovej, niečo v Cookovi. Ja som našiel len adresu:

http://www.kennedyhardware.com/casters-toe-caps/index2.html

kde sú repliky starých koliesok, aj porcelánových asi anglických. Ale o histórii nič.

 

Harp

Kolieska na obrázku nie sú z koncertného krídla, ale zo starej mosadznej postele. Sú z kameniny a môžu mať tak 100 rokov. Na pravom koliesku v detaili je vidieť, že aj koliesko sa váhou "preleží",  je tam biely flek. Takže Sashova informácia z podkladaním sklenených misiek je veľmi zaujímava.

Obrázok používateľa harp
Offline

Tieto mi pripadaju ako z koncertneho kridla.

 

Zodrate kolieska z mojej truhlice:

http://www.obnova.sk/foto/1200842

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.