Muzeológia

168 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Muzeológia

Katedra ekomuzeológie FPV UMB, Akademická 13, Banská Štiavnica a Spoločnosť pre pamiatky usporiada muzeologickú konferenciu so zahraničnou účasťou Muzeológia – teória a prax v súčasnosti v dňoch 20. – 21. septembra 2006 v Banskej Štiavnici.

Prosíme o zaslanie vyplnenej prihlášky obratom, najneskôr však do konca apríla 2006 poštou na adresu katedry, prípadne e-mailom na adresu kriskova.zdena@post.sk, alebo ekomuz@fpv.umb.sk, tel. 045/6920435.

Informácie: www.spolocnost.obnova.sk

Konferenčný poplatok pre účastníka je 450,- Sk, ubytovanie cca 220–500,- Sk.

Pridte a podiskutujte a pred tym mozete rozobrat principy muzeologie priamo tu.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa duchamp
Offline

Stol v muzeu je muzealny predmet lebo je v muzeu ale nemusi to byt muzealia lebo sa mohli pomylit. Stol mimo muzea nemoze byt muzealny predmet lebo neni v muzeu ale moze to byt muzealia pretoze to nerozpoznali.
K tomu ti řeknu jeden příklad z praxe v muzeu. Každé muzeum se snaží (nebo alespoň by mělo :) ) strukturovat své sbírky do několika podsbírek s vyhraněným okruhem věcí, jež spolu mají nějaký vztah. Ať už jde o podsbírky se stejným druhem předmětů (např. mince, archeologie), se vztahem k něčemu (např. militária, nábytek), se vztahem k někomu (např. regionální osobnost) a existuje spousta dalších oblastí.
To znamená, že jeden a týž předmět může být pro jedno muzeum hodnotným kusem skvěle doplňujícím celistvost sbírky (tedy dle tvého dělení muzeální předmět a současně muzealita) a pro další muzeum jen bezvýznamný krám vhodný nanejvýš do antikbazaru.
V praxi kurátoři občas báječně tápou, obzvláště jde-li o předmět z dob nedávných, např. vysavač, žehlička, textil aj. Kupříkladu v našem muzeu vlivem absence jasně dané koncepce každé podsbírky se nyní spousty předmětů, které přijal do sbírek předchozí kurátor sbírky, s nástupem dalšího kurátora odepisuje. Zpravidla s touto očistou z hlediska restaurátorského i etického souhlasím, neb někdy byste nevěřili, co jsou lidi schopní zapsat do sbírek... :roll:
Otázkou je, jak na tyto změny bude pohlížet nástupce či další generace...

Obrázok používateľa shamman
Offline

No jo nehovorim že zrovna tam musis dat deti len že niekedy sa rodicia chceju poprechadzat sami. Ale sak to je jedno praktycky je to nanasa ako to muzeum bude vipadat.

Obrázok používateľa demo
Offline

jasne môžeme kludne pokračovať...
čím viacej názorov tým je lepšie pre človeka si urobiť vlastnú mienku...

Obrázok používateľa mikulasm
Offline

...předmětů, které přijal do sbírek předchozí kurátor sbírky, s nástupem dalšího kurátora odepisuje..

Pozdravujem a chem sa spytat, co sa potom robi s predmetmi, ktore sa so zbierky odpisu? Daju sa kupit?

Obrázok používateľa shamman
Offline

Ano tato vystava pre zameranim na slepcou bola fakt dobra a mala aj dobry ohlas. Tym par ludom na fotke teda vlastne studentom gratulujem a prajem vsetko dobre.

Obrázok používateľa harp
Offline

předmětů, které přijal do sbírek předchozí kurátor sbírky, s nástupem dalšího kurátora odepisuje..
Pozdravujem a chem sa spytat, co sa potom robi s predmetmi, ktore sa so zbierky odpisu? Daju sa kupit?

Pokial viem tak predmety sa po odpisani musia but skartovat, alebo sa nechavaju v muzeu ako tzv. PM-ka pomocny material. Toto vsak plati pri nenavratne poskodenych predmetoch. Ak sa vyraduju predmety cele a neposkodene v dosledku zlej metodiky selekcie... s tym skusneosti nemam.

Iba viem ze s tym maju problemy prevazne regionalne muzea.

Obrázok používateľa demo
Offline

pre Saša...

V tomto prípade by som sa vrátil k teoretickej muzeológii a konkrétne k selekcii.
Práve selekcia by mala vyriešiť ten problem že ktoré predmety do múzea patria a ktoré nie.
Teda ide tu o tie predmety z celkovej reality, ktoré sú potencionálnimy nositelmi muzeality. Aspoń by to tak malo byť.
Dôležité sú aj kritéria muzeálií.
Sú to vlastnosti ktoré premienajú predmety na muzeálie.
A závisí aj od kurátora v akom rozsahu túto vlastnosť razpozná alebo dokáže rozpoznať.
Pokial by to tak nebolo, múzeá by sa zbytočne zahlťovali doslova haraburdami.
Predmety treba vybrať zhodnotiť, no nemusí byť vhodný na prezentáciu aj preto že nebol ešte odborne preskúmaný.
No netreba v tomto prípade zabudnúť ani na Zbierkotvornú činnosť čo je proces nadobúdania a zhromažďovania zb. predmetov.
A navyše je to otvorený systém schopný príjmať a vyraďovať predmety. Je podmienená poznaním zb. fondu múzea. zodpovedá za ňu kurátor a s ním spolupracuje komisia pre tvorbu zbierkového fondu táto prednety odporúča a riaditeľ schvaluje čo do múzea príde.

Preto si nemyslím že v dnešnej doby by bola situácia až tak žalostná a múzeá by sa vo svojich zbierkach zaoberali predmetmi bez nijakých súvislostí.

Obrázok používateľa shamman
Offline

Jo este som zabudol povedat toto neni program ale scenar vystavi.

Obrázok používateľa kuki
kuki (bez overenia)

Shamman tie tvoje vrodene chyby mutuju podla toho kde si alebo chces byt Leonardo? Mozno ma na teba muzeologia uzdravujuci vplyv. To ma len tak napadlo ked ta viem bez problemov citat. Nemozem s tebou ale suhlasit ze muzeologia je disciplina. Je vyucovacim predmetom a inak vzdy priclenovana k archeologii, etnologii apod. tiez nesuhlasim s harpom ze je to moda a ze je socialneho charakteru pokial tym myslel spolocnost - slovensky narod tiez nie.

Obrázok používateľa harp
Offline

Muzeologia... tiez nesuhlasim s harpom ze je to moda a ze je socialneho charakteru pokial tym myslel spolocnost - slovensky narod tiez nie.

Nehovoril som o Muzeologii, ale o muzealite.

Obrázok používateľa demo
Offline

čo je na tej výstave ešte pozitívne je to že sa z nej stala putovná výstava a je o ňu zo strany múzeí veľký záujem...

Obrázok používateľa shamman
Offline

dobre chcem sa spytat navrch na koncepciu muzeu. Ako by si vitvoril muzeum tu na slovensku skor celu strukturiu napriklad v Nitrianskom kraji...

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Chlapi kde ste sa stratili uz zacal novy semester a uz som ju aj chytil - muzeologiu a heritologiu. Teda valim oci hlavne na tu heritologiu. Nejako nam tu pribuda logii a zacina to byt huste. Pivko tomu kto mi vysvetli o com to ta heritologia je a dve tomu kto mi posle link na nejaku zmysluplnu stranku :D

Obrázok používateľa pipo
Offline

Jimbeas, aj ked student prveho rocnika ááále s obsolvovaným semestrom studia sa pytas ako keby si sa chystal na primacky. Co to je navrh ? a hlavne co to je muzealny !! program? Muzealne veci su tie co kupuju do muzea, teda stare haraburdy, ktore maju nevycislitelnu hodnotu. Tak si neviem dobre predstavit ako mas spravit navrh na nieco co uz bolo a teda este aj moze byt.
Tiez neviem co si mam predstavit pod programom muzea, ktory by sa tykal skor nejakeho zabavneho programu pre deti alebo podobne. To co pises o tvorivych dielnach, oralnej historii a tak to nema s muzeom nic spolocneho, skor so skolou, osvetou a tak. Didaktika jako teoria vzdelavania patri pedagogike a ne muzeologii a pod muzealna didaktika si predstavujem vzdelavanie v roku 1740 a ako ti k tomu gulasu pasuje komunikacia. Totok som teda ani ja nevidel. Mal by si oprasit poznamky zo seminarov a terminologiu aby sme aj my menej vzdelany pochopili. Alebo napis tie body co mas. Sam som zvedavy a mozno ma aj prepadne nejaky napad.

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Demo konkrétne depozitare podla materialu maju v Muzeu minci a medajli v Kremnici, Muzeu mesta Bratislavy a Zapadoslovenskom muzeu, v tych som bol. Archeologicke zbierky su kapitola sama o sebe. Nalezy su na 90 percent v bednickach a tie ostatne klasika. Velke archeo nadoby som videl uz aj v pivnici aj na povale. Nebavime sa ale o ulozeni.
Dufam ze muzejnym skladovym inventuram nazyvanym inventarizacia uz odzvonilo. Tu konecne muzeologia presadila revizie. Ci budu fungovat ako inventarizacie v minulosti zalezi len na ludoch. O inventarizaciach som si pri potulkach muzeami vypocul take neuveritelne historky, ze by sa dal napisat roman.
Nakoniec k vystavam, neviem ako si s nimi sam spokojny ale ja nie velmi. Mozno som narocny alebo zhyckany vystavami v zahranici. Uz som uvazoval ci ma zmysel minat peniaze na to co produkuju nase regionalne muzea. Nejako si muzejnici nevedia najst cestu k navstevnikovi ale sa ani zvlast nesnazia. Asi budes s tou viziou institucie celozivotneho vzdelavania dost osamely aj ked mna mas na svojej strane :D .

Obrázok používateľa shamman
Offline

No zdravim dost ste toho napisali a rozhodne s niečim suhlasim ale aj nie. Ak mam povedať pravdu som proti tomu aby sa človek učil všetko celi život neni som proti zdelaniu ale toto sa neda zvladnut lebo to skonči tak ako v komunizme nevieme ani čo vlastne kde je. Lebo stratil prehlad otom čo vlastne ma a čo vie... Skor dam prednost človeku ktori je genius v jednom odbore a vtom je perfektny. To je ako keby mal chirurg byt ociar, zubar, všeobecny lekar.. da sa to zvladnuť.... asi nie.... A to sa deje v muzeu. Preto muzea v cudzine maju svojich špecialistov a ty su špecialisty na urovny a ktomu aj su muzea profesionalne. Otomto ja hovorim Naučme sa špecializovat preto by sa Aj štruktura muzei a celkova koncepcia muzea tu na slovensku zmenit kedže muzea boli brane ako Vlativedne pre tento kraj (vlativedny - všeobecne) zmenme ich na inu centralizaciu a to vlastne na Krajse všeobecne muzeum pod ktorym by boli zahrnute všetky muzea v kraji mali jedneho riaditela A vicero zastupcou pre každe muzeu a stym že sa každe muezeum bude špecializovat iba na jednu oblast a takýchto pracovnikou bude mať aj podsebou. V sidle hlavneho muzea budu aj špecializovani a zaroven aj reštavratory...
Čo vi nato ...?

Obrázok používateľa shamman
Offline

Muzealne veci alebo muzejne veci????
Muzealne veci su zbierkove predmety teda veci, ktore sa zapisuju a vu udavane ako pamiatky. Vedšinou su darovane malo muzei može si dovolit kupit muzalie ..
Muzejne veci su veci ktore su brane ako predmeti muzea pre činnost muzea teda stolička na ktorej sedi vratnička.

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Shamman "blaho" siestich semestrov neokusim u nas je to jednosemestralka. Napriek tomu neviem co by ma na muzeologii mohlo az tak znechutit alebo si to tak nemyslel. Zatial v pohode i ked tie nase prednasky sa prilis nezhoduju s klasikmi. Dnes sme mali na programe teoriu tezauracie a prednasajuci nam ulozil aby sme po sviatkoch boli pripraveny na to, ze sa opyta na zbierkotvorny program muzea ludoveho tanca (pred casom na obnove) a literarneho a hudobneho muzea. Tak sa ukaz a porad, pretoze mna toho prilis mnoho nenapada.

Obrázok používateľa pipo
Offline

Presne tak. Rovnako to plati aj o muzejnych kolegoch, muzejnych vystavach, teda ludoch z muzea a vystavach, ktora su "produktom" muzea. Muzealna kolegyna je kolegyna, ktora svojimi nazormi a metodami prace patri do muzea, slovom "vykopavka". Okrem toho terminologickeho zmatku ma ale najviac srdi, ze uz od prveho rocnika vysokej skoly utvrdzuju studakov, ze poslanim muzea je tvorba cohokolvek, len to musi byt hodne zabavne. Temnym prikladom su vystavy katedry v Nitre. Taky sit urobi aj nas kocur pocnuc temou a konciac celkovym trapnym stvarnenim. Na vine ale nie su studenti. Kto neveri, nech tam bezi
http://www.patriot.sk/2009/10/navrat-do-minulosti-merania-casu/

Osvetarcina jak z patdesiatych rokov.

Obrázok používateľa shamman
Offline

Neni to o studentoch ale o profesoroch a to je najhorsie. Nedaju priestor a hlavne čo chiba na Slovensku je to technika nemodernuje sa ale skor ostavame pri starom kedže som chodil na UKF a na muzeologiu si myslim že este prve vistavi boli super ale dajaka so ta proste prestalo modernizovat zabudlo sa na nove trendi vo vystavnicte nove technologie a aj vybavovanie sponzorov. Ako som pozeral na tuto vistavu aspon s tich fotiek už je to len plagatova vistava s nejakimi exponatmi a hlavne dioramou kde studenti prestavuju co ake obdobie malo ale pametam si na stredovek ci majov boli super. A druha vec studenti su znehuteni s toho, že im nikto nepodakuje ale oni musia dakovat inym to by nemalo byt nezabudajme že aj ony maju byt na nastenej tabuli medzi prvimy a velkym pismom a ich mena dvojnasobne. Osobne si myslim že ta vistava sa da urobit aj inak ale ja už take veci nemožem kritizovat neni som v tej brandži a hlavne radsej robim svoje vistavi aj ked su to len nastene vistavi obrazov a podobne veci. Bohužial
Ak by som mohol studentom muzeologie ukazat muzea ako v Osle v Berline kde to je niečo o čom si slovensko može len snit 3D kino v muzeu a podobne veci to je to čo by mali vidiet sčoho sa maju učit ako uputat muzeu. Pohužial na svete su tri trendi vedenia muzei americky tzv. Trend Centra zabavi. Komunisticky teda trend vitrinovej vystavi a niečo medzi tym a touto cestou by sme mali ist pamatam si vistavu dinosavrou v Bratislave kde presd stupom do sali SNM namna viblafol Tiranosaurus rex tak tomu hovorim super vistava alebo exzotika to bola vistava ktora ma zaujala a mal som chut ist na nu ale sak uvidime co bude dalej či nebude aj tu v Nitre niečo podobne...

Obrázok používateľa palo
Offline

...Teda valim oci hlavne na tu heritologiu. ... Pivko tomu kto mi vysvetli o com to ta heritologia je a dve tomu kto mi posle link na nejaku zmysluplnu stranku :D
Uz som presiel monumentalistikou aj monumentologiou; a teraz heritologia?!
Ak mozes, prezrad, na ktorej univerzite tento vedny odbor vynasli.

Obrázok používateľa shamman
Offline

Definuj to presne. Mam dajakú predstavu ale to čo si práve povedal je tak veľký rozsah že je to na pár strán.

Obrázok používateľa duchamp
Offline

...Teda valim oci hlavne na tu heritologiu. ... Pivko tomu kto mi vysvetli o com to ta heritologia je a dve tomu kto mi posle link na nejaku zmysluplnu stranku :D
Museology is defined by the University of Jyväskylä in this way:
Museology (heritology) is a science that explores the way the individual and the community perceive and control the temporal and regional environment*1 through taking into possession*2 pieces of evidence from the past and the present.

*1 Including both tangible and intangible, i.e. spiritual environment.
*2 By selecting and demarcating parts of reality and by incorporating them as
cultural reality.

Source: http://mek.oszk.hu/01600/01641/01641.pdf :P

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Toz ste mi ludkovia nepomohli a tak som dnes sedel smutny ako kamzik na rovine a nebola ziadna duchaplna diskusia len nacuvanie a kyvkanie hlavickami. Aj tak to bolo celkom zaujimave a ako obcasny zberatel (obcas ma to po upratovani chyti) znamok a minci som si celkom prisiel na svoje pretoze to celkom vystihol, teda teoreticky mi vyjavil to co som robil i ked som vobec nevedel, ze to robim. Pekny kotrmelec s vrtulou co? Ale nebudem predsa sam sebe pisat. Temy zbierkotvornych programov tych muzei nechal zatial otvorenu na seminar po skonceni teoretickej muzeologie. Takze pokial vas nieco napadne a bude sa vam chcet potesit uplne cudzeho cloviecika mate este moznost. Inak si budem musiet nieco vymyslet alebo nedajboze lopotne nastudovat (toto fakt nie je odo mna vobec pekne).

Obrázok používateľa freya
Offline

Heritology, odvodene od slova Heritage: dedicstvo.. cultural heritage: kulturne dedicstvo.

http://www.db.dk/bh/core%20concepts%20in%20lis/articles%20a-z/heritology...

http://www.jyu.fi/hum/laitokset/taiku/opiskelu/museologia/en/

http://www.thebestinheritage.com/event/heritologia.php

NIekto tu necita clanky na obnove:

http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1122
uznajte no naj linka!!

Chlapi kde ste sa stratili uz zacal novy semester a uz som ju aj chytil - muzeologiu a heritologiu. Teda valim oci hlavne na tu heritologiu. Nejako nam tu pribuda logii a zacina to byt huste. Pivko tomu kto mi vysvetli o com to ta heritologia je a dve tomu kto mi posle link na nejaku zmysluplnu stranku :D

Obrázok používateľa jimbeas
Offline

pipo

muzealna didaktika, komunikacia tak sa vola predmet na ktory potrebujem ten projekt a co sa tyka muzealneho programu tak ma ist o program ktory sa tyka prace s verejnostou a body podla ktorych to mam pisat som uz napisal hore a neviem ake ine by som mohol este napisat mozno ze by tam mali byt pouzite veci ako humor, prehananie, zapojit do toho zmysly, farbu, mentalnu mapu(predstavivost)...

Obrázok používateľa shamman
Offline

Rozhodne je to niečo nové ale určite by som dal niečo zo záznamov Plicku a aj hudobne nástroje ako i ich vývoj, Plus kroje s nemalej časti aj vývoj ľudovys súborov na slovensku.

Obrázok používateľa shamman
Offline

jimbeas

Nechcem uražat a ani sa nikoho dotknuť ale stale mam blbi pocit že mate pomilenu terminologiu lebo to čo si zatial napisal sa do programu nehodi skor do scenáru vystavi toto čo si pisala su predmeti na určitú vystavu teda musis ich dat do scenaru (navrhu ) vystavi. Teda ak mas dajaku temu napriklad "život v baroku" napises scenar kde sa budu nachdzat tieto určite workshopi. Musis ich situovat do terminu a podla toho sa daju vitvorit neni to take lachce ako ma ju vypadat. Može to byt od puzzi až po stavebnicu od pečenia a po tvorbu šindlov a podobne veci ale tu hlavne ide o temu vystavi podla ktorej by sme to vedeli špecifikovat tu temu si len musis len teoretivky zvolit a vieme sa pohnut dalej.

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Prrrr ne tak zhurta boy and girl taky dobry z angliny nie som a z madarciny uz toboz nie dable duchampska. Tak si teda odpovedam v rodnom jazyku sam. Heritologia = muzeologia. Len dufam ze sa nemylim co by sa mi po duchampovom linku na 210 stranovy traktat celkom dobre mohlo stat.
Kde tu logiu vynasli este neviem s istotou ale na buduci tyzdem mame prvu prednasku a to sa to urcite dozviem. Budem podrobne referovat. Este v zivote som nebol takto predpripraveny, prednasajuci sa ma na co tesit :twisted:

Obrázok používateľa kuki
xixi (bez overenia)

Dakujem za odpovede a najme za linky. Nie som si ale isty ci som to pochopil dobre. Mazealita je zvlastny druh hodnoty ktory odlisuje to co do muzea pride alebo nie a zavisi na vlastnostiach predmetu. Ten predmet je potom nositelom muzeality. Toto rozpoznanie robi kurator. Neviem ale co s potencionalnou muzealitou. Tu predsa musia mat vsetky prednety. Etnolog predsa ju nevie rozpoznat na archeologickom naleze a archeolog na chrobakovi.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.