MURMANSKÁ VÝŠINA - Zabudnutý pamätník ?

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa prengel
Offline
MURMANSKÁ VÝŠINA - Zabudnutý pamätník ?

Dňa 11. novembra 1918 v lese pri mestečku Compiegne vo Francúzsku, severovýchodne od Paríža v železničnom vagóne podpísali prímerie medzi Dohodou a Nemeckom. Tento dátum sa považuje za ukončenie prvej svetovej vojny (1914-1918). Mestečko Compiegne s tridsaťtisíc obyvateľmi má bohatú históriu. V roku 1430 tu zajali Janu z Arcu a v roku 1940 približne v tých istých miestach, len vo vagóne Hitler prinútil Francúzov podpísať kapituláciu. Prvá svetová vojna vypukla mesiac po Principovom sarajevskom atentáte na následníka trónu Františka Ferdinanda a to 28. júna 1914. Rakúsko-Uhorsko a Nemecko atentát využili ako zámienku na napadnutie Srbska. Vojna bola zápasom medzi centrálnymi mocnosťami a Dohodou o sféry vplyvu, kolónie, zdroje surovín a odbytiská. Rakúsko-Uhorsko si od vojny sľubovalo upevnenie vnútropolitickej situácie, zastavenie odstredivých síl slovanských národov v monarchii a získanie ďalších území na Balkáne. Vo vojne nakoniec bojovalo 38 štátov, počet mobilizovaných vojakov presiahol 70 miliónov, padlo viac ako 10 miliónov ľudí a 20 miliónov bolo zranených. Počet padlých z územia dnešného Slovenska sa odhaduje na 70-tisíc.
V Bratislave neďaleko známeho a dominantného pamätníka Slavín na Ulici francúzskych partizánov je lokalita, ktorá sa zvykne nazývať aj Murmanská výšina, podľa rodiny ktorá tieto pozemky v minulosti vlastnila. Pamätník umiestnený na Murmanskej výšine tvorí jednoduchá tomba so štyrmi levmi na rohoch. Je na nej vyrytý nápis 1914 – 1918. Autorom pamätníka je známy bratislavský sochár Alois Rigele a architekt Franz Wimmer. Tento pamätník je aj v zahraničnej literatúre považovaný za jednu z najkvalitnejších moriálnych realizácii v Strednej Európe. Na jeho tvorbu bol sekundárne použitý granit a to údajne z podstavca Fadruszovho súsošia Márie Terézie, ktoré stálo na dnešnom námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Pamätník bol odhalený v roku 1920. Pamätník pripomína zabudnuté výročie prvej svetovej vojny. Objekt dodnes pôsobí ušľachtilosťou tvarov a materiálu. Dopĺňajú ho lavičky z rovnakého materiálu, ako pamätník. Kedysi pamätné a veľmi navštevované miesto je dnes bokom záujmu, pretože je neudržiavané, spustnuté a zabudnuté. Murmanská výšina je takou vzácnou lokalitou, že na nej o niekoľko desiatok metrov západne bola aj kovová vyhliadková veža. Postavila ju z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku v roku 1877 bratislavská zámočnícka firma Márton. Rozhľadňa slúžila až do konca štyridsiatych rokov, kedy bola odstránená. Starší Bratislavčania si na ňu ako na prvotriednu atrakciu s kruhovým výhľadom pamätajú. Murmanská výšina bola v minulosti považovaná za miesto s najkrajším výhľadom na Bratislavu.

Text+foto: prengel

Obrázok používateľa Andrej Jaros
Offline

Zajtra (14.9.2014) sa chystám medzi 11:00 a 14:00 na čistenie okolia pamätníka padlých vojakov v I. svetovej vojne na Murmanskej výšine. Kto bude mať čas a chuť pomôcť s jeho upratovaním, bude vítaný.

AJ

https://www.facebook.com/Staromestan/photos/a.688714961198197.1073741828...

Obrázok používateľa Andrej Jaros
Offline

Zajtra (14.9.2014) sa chystám medzi 11:00 a 14:00 na čistenie okolia pamätníka padlých vojakov v I. svetovej vojne na Murmanskej výšine. Kto bude mať čas a chuť pomôcť s jeho upratovaním, bude vítaný.

AJ

https://www.facebook.com/Staromestan/photos/a.688714961198197.1073741828...

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

Žiaľ, nejde iba o zabudnutý, no najmä o zanedbaný pamätník. Celé návršie je značne devastované, plné odpadu, prázdnych fliaš po "oslavách" rôznorodých "tiež návštevníkov". Typický výhľad na mesto je minulosťou, pre dnešok sú typické vily, ktorými zbohatlíci ešte stále obostavujú túto výšinu, zásahy sú už aj za plotom susedného vodojemu. O pamätníku nie je v okolí zmienka na žiadnej orientačnej tabuli, hoci by bolo možné vytvoriť spoločný informačný systém pre Slavín, Murmanskú výšinu a Horský park, príp. aj Kalváriu. Často tam blúdia nielen zahraniční, no aj domáci návštevníci. Nuž ale nič nové, však ide "iba" o vizitku hlavného mesta!

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.