aktivita diskusia Archeológia Munícia – aj z 2. svetovej vojny

  • Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Posted by harp on 14. marca 2008 at 16:46

    Na troch miestach našli muníciu z 2. svetovej vojny BRATISLAVA/KOŠICE 14. marca (SITA) – Počas štvrtku objavili až na troch miestach v Košickom kraji muníciu z obdobia druhej svetovej vojny, v jednom prípade dokonca až dva kilogramy streliva. Nález sa podaril pri výkopových prácach v obci Janík v okrese Košice – okolie. Náboje kalibru 7,62 milimetrov zaistil pyrotechnik. Agentúru SITA o tom informovala košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová. Mínometný granát z rovnakého obdobia našli aj pri obci Drienovec na poli v blízkosti železničnej trate. Z tohto dôvodu medzi 9:10 a 10:45 nepremávali vlaky v úseku Turňa nad Bodvou – Drienovec. Ručný granát zase našli pri výkopových prácach v blízkosti gréckokatolíckej fary vo Falkušovciach v Michalovskom okrese. zdroj: sitaNa troch miestach našli muníciu z 2. svetovej vojny

    BRATISLAVA/KOŠICE 14. marca (SITA) – Počas štvrtku objavili až na troch miestach v Košickom kraji muníciu z obdobia druhej svetovej vojny, v jednom prípade dokonca až dva kilogramy streliva. Nález sa podaril pri výkopových prácach v obci Janík v okrese Košice – okolie. Náboje kalibru 7,62 milimetrov zaistil pyrotechnik. Agentúru SITA o tom informovala košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.

    Mínometný granát z rovnakého obdobia našli aj pri obci Drienovec na poli v blízkosti železničnej trate. Z tohto dôvodu medzi 9:10 a 10:45 nepremávali vlaky v úseku Turňa nad Bodvou – Drienovec. Ručný granát zase našli pri výkopových prácach v blízkosti gréckokatolíckej fary vo Falkušovciach v Michalovskom okrese.

    zdroj: sita

    harp odpovedal 2 years, 10 months ago 21 Členovia · 216 odpovede/odpovedí
  • 216 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    17. marca 2008 at 20:50

    stále ma škrie otázka čo má spoločné munícia z druhej sv. vojny s archeológiou
    ak náhodou predsa len niečo prosím o vysvetlenie….

  • Anonymous

    Member
    18. marca 2008 at 9:06

    stále ma škrie otázka čo má spoločné munícia z druhej sv. vojny s archeológiou
    ak náhodou predsa len niečo prosím o vysvetlenie….

    Asi takto: z kruhov českých extrémne orientovaných archeológov, vymedzených proti hľadačom-detektoristom už zaznel názor, že aj predmety z obdobia 2. sv. vojny sú archeologickými nálezmi. Takže tam zrejme patrí aj munícia z tohto obdobia.

    Otázka: v našej zbierke máme muníciu z 2. sv. vojny, muníciu z 1. sv. vojny, muníciu z obdobia prusko-rakúskej vojny 1866, dokonca aj pár starších kusov. Čo už patrí medzi historické – archeo nálezy a čo ešte nie? A ak ešte nie, tak za koľko rokov už bude medzi ne patriť?

  • harp

    Member
    18. marca 2008 at 9:36

    Do vasej diskusie doporucujem tuto temu:

    V akom veku je pamiatka pamiatkou
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10919

  • Anonymous

    Member
    18. marca 2008 at 14:10

    Pokial to tu krizom krazom sledujem tak mi z toho vychadza ze vsetko co je pod zemou, pod vodou alebo pod zemou a vodou je predmetom ochrany zo zakona. xy ty asi nebudes mat blizko k archeologii. Lebo pod zem mozu nakukovat iba archeologovia. Ty to nemozes lebo spachas trestny cin a pokial by si nebodaj nieco nasiel ako striebornu mincu alebo tak a neprivolal rychlu archeologicku rotu mas pochlebe. Pri tom prehrabovani sa v zemi sa opakovane nachadzaju vselijake predmety vojenskeho povodu a nepoznam ani ten najjalovajsi prieskum pri ktorom by nenasti aspon hilzne. Preto patri municia do archeologie aj ked nepatri medzi archeologicke pamiatky.

  • Anonymous

    Member
    18. marca 2008 at 14:18

    No tej munície z II. sv vojny na Slovensku je pomerne dosť, zvlášť v Košickom a Prešovskom kraji, takže sa niet čoho čudovať :-) A čo má spoločné munícia II. sv vojny a archeológia, tak to je trochu podivná otázka. Mám taký dojem, že pre niektorých archeológov, to, čo nespadá do oblasti ich priameho záujmu (tzn. v čom nemajú jasno) už nie je archeologické…. A toto je práve zaujímavé archeológovia, potom si robíte doktorát, v ktorom ste úzkospektrálne zameraní na určitú oblasť histórie, v ktorej ste doma, ale širšie súvistlosti vám odchádzajú. Potom sa nejaký odborník zjaví v televízii a trepe dve na tri…. :-) P.S. Česť výnimkám :-)

  • Anonymous

    Member
    18. marca 2008 at 17:50

    no ale aj tak prečo musíme všetko nutne škatulkovať.
    a keď už máme tú potrebu tak hlavne prečo tak bezhlavo!!!

    nie všetko čo je v zemi musí mať hneď a zaraz archeologickú povahu a musí to byť nejaký artefakt to by sme za archeologický nález museli nutne považovať kdejakú plechovú pixlu od sardiniek nájdenú pri orbe na poli a pochybujem že by sa privolaný archeológ potešil keby ste mu to ukázali. to len pre príklad.

    a na základe toho si nemyslím že práve munícia respektíve predmety z druhej sv. vojny budú v záujem archeológie pretože keď sa niečo nájde tejto povahy alebo charakteru je predsa zrejmé že to je predmet z druhej sv. vojny!!! načo k tomu volať archeológa???
    a ak už sa vyvinie nejaká námaha skúmať tento predmet tak čo sa týka munície nebude to pre boha skúmať archeológ ale hádam nejaký pyrotechnik a ak sa jedná o nejaký iný predmet tak tak isto ho nebude skúmať archeológ ale nejaký vojenský historik z vojenského múzea trebars…

  • sasha

    Member
    19. marca 2008 at 11:54

    Keď harp túto tému otvoril, neveril som vlastným očiam. Táto téma bola už na Obnove nahryznutá (TU), tešila sa pomerne veľkému záujmu i keď mne osobne vyznievala dosť surealisticky. Dokonca vo fotogalérii sa objavili aj nejaké fotografie – celkom zaujímavé. Nechcem unavovať spomínaním, skôr mám návrh. Vykašlime, vykašlite sa na hodnotenie “škatulkovania” a legislatívy. Pokiaľ je toto vaša parketa skočte SEM a môžete sa realizovať. Pokiaľ by bolo možne nasmerovať túto diskusiu vecnejším smerom v duchu milových otázok

    rád sa pridám. Rád si predebatujem čo všetko je munícia, či je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a či vôbec môže byť predmetom zberateľského záujmu, resp. otázky príbuzné i vzdialenejšie.

  • Anonymous

    Member
    20. marca 2008 at 1:54

    hm zaujímavé
    ja osobne aj keby som nejakú muníciu našiel rozhodne by som sa stým nechválil niekde na internete a podla možností by som to ohlásil príšlušnílom…. :D
    a neriešil či to má archeologickú povahu alebo nie….
    a tobôž by som to nepchal do batohu a strkal “si to doma pod postel”…
    môj obdiv tomu kto to rieši a prajem odvahu a štastie aby sa mu pri tom nič nestalo….

  • harp

    Member
    20. marca 2008 at 8:56

    Dlho som uvazoval nad tym ci povolit diskusne fora ohladom municie na Obnova.sk. Dnes uz viem ze aj toto je dolezita zlozka KD, ktore nam zanechali nasi predkovia. Preto sa do buducnosti nebudem branit akymkolvek vojenskym temam na Obnova.sk.

    s pozdravom pacifista

  • sasha

    Member
    20. marca 2008 at 11:58

    Anonymný01, mýliť sa je ľudské. V prvom rade preto lebo je aj taká munícia, ktorou sa možno na nete chváliť bez obavy. Pekný a plnmohodnotný príklad možno nájsť TU.
    Sú však aj nálezcovia, ktorí sa svojimi, niekede nie celkom legálnymi a často nebezpečnými “úlovkami” radi pochvália na nete. Charakteristický príklad nájdete TU a koho zaujíma aj diskusia k nemu, nech sa “poučí”, poteší alebo si poplače.

    Čo je to? – 20.3.08 |zobrazeno: 297x, komentářů: 5

    laky spiders 10:39 – 20. 03. 08
    zaujimave.

    Supp 10:22 – 20. 03. 08
    Podobný věcičky sme montovali na vojně do bomb.Vypadali tak zapalovače, který se odjistili tím,že po odhozu bomby se proudem vzduchu ta vrtulka vytočila a tím se ten zapalovač(detonátor?)odjistil.

    pinocchio 10:20 – 20. 03. 08
    Myslim,ze je to pojistka k roznetce letecke pumy.Vrtulka se po odhozu pumy z letounu vlivem proudeni vzduchu roztocila a po urcitem poctu otacek odjistiila roznetku (roznetky) pumy.Zemi puvodu neznam,ale urcite to bude nekdo vedet.Ahoj.Pino

    laky spiders 10:02 – 20. 03. 08
    myslím si že je to niečo z 2 sv. vojny. ale neviem. má to nejaké označenie. ale z čerpadla to nebude. asi to bude z nejakej munície

    armon 9:37 – 20. 03. 08
    připadá mi to jako zbytek malého čerpadla .

    Myslím, že dosť dôvodov na seriózny pokec.

  • Anonymous

    Member
    20. marca 2008 at 12:55

    Saša
    ano strelky šípov sú špecifická munícia… a to nepopierateľne….
    no reč tu bola o munícií z druhej sv. vojny a nie o strelkách…
    a napokon poznám zopár prípadov kedy si detektorista neporadil s nejakým takým kúskom a dopadlo to viac či menej tragicky…
    nuž je to na uvážení jednotlivca či sa s tým bude babrať alebo nie ja osobne by som sa s tým moc nenaťahoval….

    Harp: doslova bombová zložka “kultúrneho dedičstva”….:D

  • Anonymous

    Member
    20. marca 2008 at 14:48

    Saša: už som im na tom detektorwebe napísal, o čo sa jedná. Zhodou okolností tá nájdená vec už nie je nebezpečná.

    Myslím, že munícia je jednoznačne súčasťou kultúrneho dedičstva. A to nie len zo samotného historického hľadiska ako dobový predmet, ale aj ako relikt, dokumentujúci napr. úroveň a vývoj techniky vo svojej dobe. A či môže byť predmetom zberateľského záujmu? No samozrejme že áno, dokonca je to niekedy priam žiaduce.

    Anonymný01: samozrejme, že máš pravdu. O nebezpečnosti munície tu snáď nikto nepochybuje. Mňa by ale skôr zaujímala odbornejšia debata. Vzhľadom na zameranie tohto webu pohľad na túto tému z historického hľadiska.

  • Anonymous

    Member
    20. marca 2008 at 20:08

    Milo

    novšak nikomu nik nebráni začať aj “odbornú debatu”
    koniec koncov odo toho to tu je či?!

    a hneď rovno prvá už spomenutá otázka je teda takáto munícia z druhej sv. vojny kultúrne dedičstvo?!

    a na základe čoho?!

  • demo

    Member
    20. marca 2008 at 20:22

    ejha no ste to tu riadne zahustili….
    ako čítam názory sa tuakosi rôznia a každý pozerám má svoju prvdu ale kde naozaj je?! možno niekde uprostred, možno ju má len jedna strana možno obe…

    jasi tiež myslím že muníciu z druhej sv. vojny nemožno považovať za kultúrne dedičstvo aspoň nie v tom pravom slova zmysle….

    prečo?! aj v tom zmysle aké je jej pôvodné poslanie, aj keď možno by sa z toho dala urobiť nejaká zbierka a napokon to prezentovať aj formou nejakej výstavy no z bezpečnostných dvôvodov by neviem či toto práve bolo možné…

  • eo-ipso

    Member
    20. marca 2008 at 21:08

    :arrow: ide len o môj názor, no som presvedčený, že množstvo munície tak staršej, ako aj z II. sv. vojny patrí, v pravom slova zmysle, ku kultúrnemu dedičstvu. Príklad: boj o Dukliansky priesmyk. Ak je viacero zbraní (voľne v krajine, aj v expozíciách) autentickým fondom, tak jeho súčasťou je aj autentická munícia. Zrejme nie všetko, čo sa nájde, patrí do zbierok múzeí, bude považované za naše kultúrne dedičstvo, no to by mali posúdiť odborníci s príslušnou špecializáciou (napr. vo Vojenskom historickom ústave alebo Múzeu SNP a pod.) Nie je to moja parketa, no myslím, že aj prázdny zásobník napr. od gen. Goliana by mal veľkú hodnotu ?! :wink:

Page 1 of 15

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť