Mestské opevnenie v Trenčíne

47 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Mathaeus
Offline
Mestské opevnenie v Trenčíne

Aspoň jedna radostná správa:

21.03.2009, Copyright (c) SITA 2009)

Nález vonkajšieho mestského opevnenia Trenčína pri bývalom Dome armády sa stal Národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultúry. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár, rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Nález opevnenia spôsobil zastavenie výstavby podzemných garáži a obchodnej galérie, termín dostavby do jesene tohto roku je teda nereálny. V strede Trenčína je niekoľko mesiacov oplotená obrovská jama. Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) žiada zachovanie nálezu na mieste, investor ani mesto s tým nesúhlasia. Jama preto z centra len tak skoro asi nezmizne.

Zvyšky opevnenia našli na mestskom pozemku pri výkopových prácach len niekoľko metrov pod zemou. “Mesto zatiaľ nedostalo rozhodnutie ministerstva kultúry vo veci vyhlásenia Národnej kultúrnej pamiatky Trenčín - archeologické nálezisko - vonkajšie opevnenie mesta, ale naďalej bude rokovať s investorom podzemných garáži o ďalšom postupe,” povedala Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora.

Investorom je bratislavská spoločnosť Tatra Real, nad garážami má stáť dvojpodlažná presklená budova s názvom Extrovertum. Na svojej internetovej stránke firma naďalej ponúka “nadštandardné” priestory budovy na prenájom. PR manažérka firma Simona Hotová uviedla, že informáciu o rozhodnutí rezortu kultúry zatiaľ oficiálne nedostali, preto sa k veci vyjadria až neskôr.

Nález vonkajšieho opevnenia je podľa pamiatkarov na Slovensku unikátom. "Z dostupných ikonografických prameňov je možné nález identifikovať ako základové murivo tvoriace zvyšok vonkajšej línie opevnenia mesta. Ide pravdepodobne o predsunutú časť mestského opevnenia, ktorá bola vybudovaná niekedy v priebehu 17. storočia,“ uviedla archeologička Beáta Černická. KPÚ tvrdí, že podľa dostupných informácií zvyšky vonkajšieho opevnenia v systéme opevnení stredovekých miest neboli zatiaľ na Slovensku identifikované.

Tatra Real kúpil pozemky pod plánovanou obchodnou galériou od mesta za 332 € za meter štvorcový. Extrovertum má zabrať asi tretinu priestranstva pred Domom armády. Nález však firme bráni vybudovať pod galériou vyše 130 podzemných garáží. Investor ako aj mesto si vedia predstaviť, že by múr vyniesli na povrch a zakomponovali ho do úpravy priestranstva pred Domom armády. Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne podľa jej riaditeľky Evy Gazdíkovej túto možnosť vylučuje.

Archeológom pri výskume šéfoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Ten však nevidí až taký problém vo vynesení nálezu na povrch. Argumentoval tým, že podobné zásahy sa robili nielen na Slovensku, ale aj v Európe. “Našim cieľom je čo najskôr situáciu vyriešiť a spoločne nájsť vhodný kompromis,” dodala Marková.

/sita, redakčne upravené /

Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Termín zasypania jamy si Rybníček už netrúfa povedať
Pôvodne mala jama na pešej zóne zmiznúť do konca tohto roka.

TRENČÍN 31. decembra (SITA) – Primátor Trenčína Richard Rybníček sľuboval, že jamu na pešej zóne zasypú do konca roka. Nestalo sa tak, celý problém momentálne rieši súd. Okresný súd v Trenčíne v novembri nerozhodol v prípade platobného rozkazu spoločnosti Tatra Real Trade voči mestu Trenčín, ktorá žiada odškodné vo výške viac ako 1, 2 mil. eur. Pojednávanie odročil na 25. januára 2011. Spoločnosť chcela postaviť na pešej zóne podzemné garáže a obchodnú galériu, pre archeologický nález však museli stavbu zastaviť a na mieste ostala len jama. "Priznávam otvorene, že som mal predstavu, že sa zasype do konca tohto roka. Je to tak ťažký právny problém, kde narážame na legislatívu a jej nedokonalosť v rámci stavebného zákona. Sám som si myslel, že to nemôže byť tak náročné. No pochopil som, že to vôbec jednoduché nie je, stojí nás to množstvo času," skonštatoval Rybníček. Na tomto probléme pracuje desať ľudí, z toho osem právnikov.

Trenčiansky primátor už presný termín zasypania jamy nechce sľubovať. "Domnievam sa, že v dohľadnej dobe budeme mať vo veci jasnejšie, ale poučený z minula si už netrúfam povedať konkrétny dátum, kedy jamu zasypeme," povedal pre agentúru SITA. Problém s "jamou" vznikol po tom, čo archeológovia pred Domom armády v hĺbke asi dva metre objavili zvyšky vonkajšej línie opevnenia mesta. Ide pravdepodobne o predsunutú časť mestského opevnenia, ktorá bola vybudovaná niekedy v 17. storočí. Podľa pamiatkarov ide o slovenskú raritu a nariadili nález zachovať na mieste. S tým investor nesúhlasil, pretože by zámer v projektovanej podobe nedokázal postaviť.
Spoločnosť Tatra Real žiadala nález vytiahnuť na povrch a tam ho prezentovať. S týmto návrhom súhlasilo aj mesto, pamiatkari však neustúpili a ministerstvo kultúry medzitým nález vyhlásilo za Národnú kultúrnu pamiatku. Investor odstúpil a jama ostala mestu, pretože pozemky mala spoločnosť na základe zmluvy s mestom získať až po kolaudácii garáží.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa tatar
Offline

Takže osvedčené schémy viď Levice, Košice, Žilina.... neprešli, baby (nech mi je to pomenovanie odpustené) z KPU

sa štorcli, (nevídané, neslýchané), treba to ešte skúsiť na všetkého schopných (nie všetkých) súdoch.

Ušlý zisk, to je ako čo.....v historických centrách sa dá pri kopaní naraziť na hocičo, jednoducho treba rátať aj s tým, že sa stavba nepostaví, aj keď na Slovensku je to vec nepoznaná. Tu sa to akosi vždy nejako vybaví, iba sa nerátalo s postojom pamiatkarov. V každom prípade, le a kalappal, (klobúk dolu).

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa asomtam
OfflineSpoločnosť, ktorá mala postaviť podzemné garáže, žaluje mesto. Chce viac ako 1,2 milióna eur
Začal súd pre jamu v centre Trenčín, ktorú Trenčania volajú Cellerova.


TRENČÍN. Súkromný investor tu chcel postaviť podzemné garáže, pri ich výstavbe však našli časť múra, ktorý štát vyhlásil za kultúrnu pamiatku. Spoločnosť chce naspäť peniaze, ktoré preinvestoval. Pýta ich od mesta.


Pojednávanie na okresnom súde o odškodnom pre neuskutočnenú výstavbu 140 podzemných garáží a polyfunkčnej nadzemnej budovy začalo v piatok 30. septembra.


Investor žiada od mesta viac ako 1,2 milióna eur. To však tvrdí, že investorovi nič nebránilo v stavbe pokračovať. Obe strany sa nedokázali dohodnúť mimo súdu, a tak si na okresnom súde vymieňali argumenty právni zástupcovia spoločnosti Tatra Real Trade a mesta Trenčín.


Ministerstvo o národnej pamiatke rozhodlo rýchlo


Spoločnosť uzavrela s mestom zmluvy o budúcej zmluve a zriadení vecného bremena a dostala súhlas na odkúpenie pozemku v centre na Jaselskej ulici.


Vedľa domu armády plánovala vybudovať presklenú budovu a v podzemí garáže. Zaplatila mestu preddavok a podľa budúcej zmluvy zvyšok z dohodnutej kúpnej ceny malo mesto dostať po dostavbe.


Po odkrytí povrchu však v podzemí našli pri archeologickom prieskume nález, ktorý archeológovia označili za unikátny. Má ísť o zvyšky predsunutej časti mestského opevnenia asi zo 17. storočia a vonkajšie opevnenie stredovekých miest doteraz na Slovensku neobjavili.


Stavbu v decembri 2008 zastavili a v lete už ministerstvo kultúry vyhlásilo archeologické nálezisko za národnú kultúrnu pamiatku.


Mesto sa aj odvolalo, vtedajší minister kultúry Marek Maďarič ho zamietol. Na zabezpečenie múr zakonzervovali zasypaním, na mieste ale ostala ohyzdná jama, ktorá dostala medzi Trenčanmi meno Cellerova.


Za tri roky sa nedokázali dohodnúť


Počas troch rokov sa investor a mesto nedohodli, spor sa dostal pred súd. Podľa podpredsedu predstavenstva Tatra Real Romana Doupovca im nález skomplikoval projekt, pretože už podľa neho nemohli stavať. Múr mal totiž prechádzať naprieč garážou, ktorá tam mala stáť.


„Návrhy na zmenu projektu neboli akceptované, stavať nemôžeme, sme zaviazaný dekrétom z ministerstva nepokračovať. Jedinú vec, ktorú môže stavebný úrad mesta spraviť, je zrušiť stavebné povolenie,“ povedal.


Od mesta vymáha spoločnosť náhradu škody, ušlý zisk ako aj zálohu, ktorú zaplatili za pozemky. „My sme zaplatili mestu z našich súkromných zdrojov a tie peniaze sa nachádzajú v rozpočte, tak sme na dobrej adrese,“ dodal.


Platiť by mal vraj štát


Podľa právnikov mesta ide o neštandardný postup investora, keď hľadá chyby u strany, ktorá chybu nespôsobila. „Ak vznikla škoda, mal by ju znášať štát, lebo on garantuje ochranu pamiatok a musí garantovať aj stavebníkovi určitú náhradu v prípade, že sa ju bude snažiť chrániť,“ povedal Martin Dočár, právny zástupca Trenčína.


Ten na pojednávaní skonštatoval, že investor odstúpil od zámeru výstavby nie z objektívnych, ale subjektívnych dôvodov a stavbu spoločnosť ukončila dobrovoľne. „Žiadny právny predpis nezakazuje pokračovať v stavbe, pri archeologickom náleze, alebo v prípade vyhlásenia nejakej kultúrnej pamiatky,“ okomentoval.


Platby sú premlčané


Ďalším argumentom mesta boli zmluvy o budúcej zmluve, ktoré podpísal bývalý primátor Celler, bez súhlasu zastupiteľstva ešte v roku 2007, ako aj premlčané termíny zálohových platieb. „Ak primátor koná bez súhlasu zastupiteľstva v takých dôležitých veciach ako majetkové prevody, tak jednoznačné musí ísť o právny úkon, ktorý mesto nezaväzuje,“ vysvetlil Dočár.


Počas troch rokov v diskusii, čo s jamou, odznel aj zámer investora premiestniť ju na povrch, s čím ale nesúhlasia pamiatkari. Tí však od roka 2008 tvrdia, že sa tam stavať môže, ak bude zabezpečená ochrana národnej kultúrnej pamiatky.


Ako povedala Eva Gazdíková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, nález je zabezpečený tým, že je zasypaný. Pre pamiatkárov je to prijateľné a možno by pripadalo do úvahy prezentovať nález na povrchu ako líniu, kadiaľ vedie múr, podobne ako v prípade barbakanu v centre mesta.Čítajte viac: http://trencin.sme.sk/c/6080576/spolocnost-ktora-mala-postavit-podzemne-garaze-zaluje-mesto-chce-viac-ako-12-miliona-eur.html#ixzz1a8MdabeW 

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Vystrihol som lán z Teto debatu JAMU cellerovu, ABY ste sa nemuseli počúvať cele, škoda casu.
http://tv.sme.sk/v/17987/preco-postavila-pravica-v-trencine-kandidatov-p...
Na rovinu s Juraom Hrabkom

http://qwertzuiop.wbl.sk/mp3/hrabko_volby_trencin.mp4.41267.7781_1.swf

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Zvuk sa spustí kliknutím na OBÁLKU !

Obrázok používateľa otto
Offline

Nerozumiem Porsena, prečo ten komentár?

Za to, že archeológ uvažuje nad tým čo skúmal a čo ide skúmať.

Opevneniu v Trenčíne môžu len ticho závidieť podobné pamiatky (resp. oveľa lepšie zachované pamiatky). Z toho čo je zverejnené na tejto stránke spomeniem napr. mestské opevnenie v Leviciach, mestské opevnenie vo Zvolene, hrad v Žiline, aktuálne zámok vo Vígľaši. Ďalšie pamiatky sú likvidované v tichosti o čom vedia len tí čo to robia a tí čo to kontrolujú (KPÚ).

Medzi spomenutými boli aj Národné kultúrne pamiatky, ktoré bez problémov báger zlikvidoval už počas tzv. archeologického výskumu a za akceptácie pamiatkárov.

Je mi ľúto, keď tu (na obnove) vidím fotografie z likvidácie pamiatok. Škoda, že to nevadí pamiatkárom a nič s tým nerobia. Maximálne sa zmôžu na reakciu podobnú tej Tvojej.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Asi si nepochopil kontext. Archeologický ústav SAV nechce skúmať zmieňovaný múr preto, aby bol ochránený alebo zachránený.

Obrázok používateľa otto
Offline

Podľa mňa vidíš viac dopredu ako tí čo idú výskum realizovať. Tá reakcia určite predbieha reálnu situáciu. Píše sa tam, že výskumom idú overiť či je múr naozaj predsunutým mestským opevnením.

Pevne verím, že podobne reaguješ aj pri výskumoch, ktoré realizujú iné inštitúcie. Dúfam, že si apeloval a apeluješ aj na svojich kolegov z KPÚ, ktorí "kontrolovali" priebeh výskumov v Leviciach, Zvolene, Vígľaši a inde. Tam ani nebolo treba overovať, všetko bolo jasné a báger to vyriešil.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

http://www.trencin.sk/index.php?s-cv-contentID=12288&s-cv-embeddedID=49811

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Photo ešte z piatka

Neviem, čo by som mohol dodať k Asomtamovmu komentáru, snáď len toľko, že asi naozaj nejde o predsunuté opevnenie, ale aj tak som rád, že ešte dodnes stojí vďaka KPÚ Trenčín.
V podstate ku cti slúži aj archeológovi, že sa snaží k niečomu dopátrať, aj keď to okolo asi nemuselo byť nutné. Komentovať kvázi novinárov nestojí ani za reč, nie je čo, v serióznych médiách by si ani neškrtli.
Neviem, jednoznačne sa asi nedá povedať nič, niečo napovie architektonicko-historický výskum, o archívnom mám pochybnosti, nájsť niečo za posledný mesiac, to by musela byť náhoda.
Čo keby archeológ a KPÚ našli spoločnú reč, že nakoľko nájdený objekt síce asi nie je to, čo mal byť, ale s určitosťou nevieme povedať nič, takže jednoznačne sa nedá ani povedať, že objekt je menej významný, tým pádom tam zostane, pekne sa zahrabe a na povrchu sa spraví zelená oáza, ktorá absentuje v celom centre Trenčína. Amen.
PS Pán Celler Vy sám ste jeden veĺký omyl.

Obrázok používateľa palo
Offline

NAMIESTO POLYFUNKČNÉHO OBJEKTU BUDE V TRENČÍNE ODDYCHOVÁ ZÓNA
(16.06.2009; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 17.00; 2,5 min.; MICHALKA Ctibor)

Jana ZVALOVÁ, moderátorka:
"Investor odstúpil. V centre Trenčína nebude polyfunkčný objekt s podzemnými garážami. Plány mu skrížilo jedinečné stredoveké opevnenie, ktoré sa štát v marci rozhodol vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku. Projekt chce teraz prebrať mesto a rozkopanú parcelu upraviť na oddychovú zónu. Viac informácií má Ctibor MICHALKA."
Ctibor MICHALKA, redaktor:
"Stredoveké opevnenie odkryli pamiatkari vlani na jeseň a odvtedy sa na stavbe nič nedeje. Investor kvôli nálezu totiž nemohol pokračovať v pôvodnom zámere viacpodlažnej budovy a teraz sa rozhodol svoj projekt ukončiť. Hovorkyňa spoločnosti Simona HOTOVÁ."
Simona HOTOVÁ:
"Spoločnosť oznámila mestu Trenčín, že v realizácii projektu nebude ďalej pokračovať, nakoľko ho nemôže realizovať podľa platného stavebného povolenia. Momentálne rokujeme so zástupcami mesta o ďalšom postupe."
C. MICHALKA:
"Stavenisko tvorí momentálne v podstate iba rozsiahlu oplotenú jamu, na ktorú dlhodobo reagujú Trenčania aj takto."
Pán:
"Vyzerá to ako na smetisku, tak to je jasné, no. Nie je to nič pekné ani nič pôsobivé."
Pani:
"Čakám, že čo z toho vznikne. Že je to ako päsť na oko, je to škaredé a nepáči sa mi to."
Pán:
"Keď sú tam nejaké archeologické nálezy, mali by to dať tak, aby to bolo pre ľudí pekné, zaujímavé a nestavať tu zase ďalšie barabizne."
C. MICHALKA:
"Podľa hovorkyne Jany MARKOVEJ mesto vec prevezme a v rámci PPP projektu vybuduje iba podzemné garáže s tým, že už má ponuky od ďalších dvoch investorov."
Jana MARKOVÁ:
"Ktorí sú ochotní ten projekt začať realizovať čo najskôr. To znamená, že sa tam vybudujú podzemné parkovacie miesta v rozsahu štyroch podzemných podlaží, ale nebude nadzemný objekt. Ten tam nebude."
C. MICHALKA:
"Povrch chce mesto upraviť na oddychovú zónu so zachovaním nálezu opevnenia."
J. MARKOVÁ:
"Sme si istí, že chceme tam teda nechať zachované námestie, voľne prístupnú plochu, upravenú, s lavičkami, s nejakou zeleňou. Nechceme tam budovať ten nadzemný projekt s tým, že tá pamiatka zostane zachovaná v tej podobe, ako to vyžadovali pamiatkari."
C. MICHALKA:
"Koľko bude projekt stáť a dokedy bude hotový, zatiaľ hovorkyňa MARKOVÁ nevedela povedať. Či bude unikátne opevnenie definitívne potvrdené ako národná kultúrna pamiatka, o tom momentálne rozhoduje ministerstvo kultúry."

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Vyzerá že sa bude čosi diať...Jama sa rozrastie?
Obrázok používateľa harp
Offline

Stanovicko KPU Trencin, publikovane u nas na Obnova.sk

Ukázalo sa to tentokrát v prípade riešenia ochrany archeologicky odkrytých zvyškov opevnenia historického predmestia Trenčína. Okolo tohto nálezu bola totiž vyvolaná dodnes prebiehajúca mediálna kampaň, ktorá nielenže neadekvátne diskredituje pamiatkárov a spochybňuje ich prácu, ale čo je závažnejšie, smeruje k spochybneniu ochrany tohto cenného archeoloogického nálezu. Nedá sa preto nereagovať na túto záležitosť, ktorá je podľa nášho názoru predovšetkým odbornou problematikou a mala by sa riešiť na odbornej úrovni. Zároveň sa však dotýka ochrany nášho spoločného kultúrneho dedičstva, a mala by s ňou byť oboznámená takisto široká verejnosť, a to objektívne.

http://www.obnova.sk/clanok-3323.html

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

http://trencin.sme.sk/c/5399488/archeologovia-spochybnuju-historicky-vyz...

Obrázok používateľa asomtam
Offline

http://www.trencianskeforum.sk/temy/cellerova-jama

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Po prečítaní stanoviska KPU Trenčín som sa uistil,že je to tak ,ako som si myslel.Investor mal suchoty,ale Celler sa svojej pro-vízie nechcel vzdať.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Skvelý článok, dôstojná a pravdivá reakcia, malo by to byť uverejnené aj v tlači, to by bolo najlepšie.

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

mylim sa, ak si myslim, ze v pripade pamiatkovej rezervacie by sa mali chranit a´priori kulturne hodnoty vratane archeologie, teda aj pred destruktivnou metodikou vyskumu? nie je sluzbou obcanovi rozvijat sluzby vratane sluzieb kulturnych, napr. kvalitnej prezentacie stavebneho vrstvenia vekov? pri vyhlasovani pamiatkoveho uzemia sa predsa vyzdvihoval aj vývoj osídlenia danej lokality...priprava na investicnu vystavbu je absolutne podcenovana, vratane pripravy archeologov na konkretny vyskum...stale mi to pripada, ze u mnohych spociva len v tom: kopneme a uvidime, najdeme a znicime... :cry:

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Naozaj inšpiratívne čítanie, človek už len na záklede prečítaného v téme, si môže urobiť úsudok, že kto je kto. Iba jednej veci nerozumiem, prečo je nutné zničiť historický artefakt, v ďalšom historickom centre.
To nižšie spomínaný Žilinský hrad, okrem iného nazvaný objav storočia nestačí, fara, bašta v Leviciach, Zvolen, Košice...,,,vedel by som to napísať aj inak, ale som už maximálne znechutený tým, čo sa tu deje.
Možno ešte jedna otázka, čo je pre dnešného archeológa tak cenný objav, kvôli ktorému by bol ochotný čo i len slovko utrúsiť za jeho nezničenie.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Pokročilo sa ,už je čosi vyskúmané,mali by téma mať názov
Mestské opevnenie v Trenčíne?
Mal by tam byť otáznik,alebo nie?Kto vie odpoveď?Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

nieco zle sa deje na nebi kulturneho dedicstva ...
na konferencii o pociatkoch pamiat. ochrany hradnych zrucanin v nitre 2008 sme sa o trenciankej situacii rozpravali s kolegynou z trencina (DN), ako predist a pripravit sa na mozne a nepredvidatelne strasti zachrany architektonickeho nalezu ... bolo to tesne po likvidacii nalezov v ziline a leviciach ... z listu KPU TN je jasne, ze zvolili najvhodnejsie mozne postupy s ohladom na "ich" nalez ...

zda sa, ze z poslednej kooperacie institucii rezultuje nielen ujma na kulturnom dedicstve, ale aj na prekarackach o "vine".
na podporu pamiatkarov odporucam precitat si komentar martina bonu:

http://www.apsida.sk/c/1548/livina

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Opätovný výskum má ukázať, či je nález v jame pamiatkou
V Trenčíne už druhý rok straší obrovský kráter na pešej zóne. Našiel sa tam nález, ktorí pamiatkari považujú za unikátny. Archeológovia si až tak istí nie sú.

TRENČÍN 20. júna (SITA) – Začiatkom týždňa by malo mesto Trenčín dostať informáciu, či nález pred bývalým Domom armády je naozaj predsunuté opevnenie mesta. Ešte koncom roka 2008 tam našli archeológovia zvyšky múru, ktoré pamiatkari považovali práve za takýto unikátny nález a ministerstvo kultúry ho vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku. Spôsobilo to však aj odstúpenie investora, ktorý tam budoval podzemné garáže. Trenčania tak majú na pešej zóne už druhý rok obrovský kráter, ktorý napríklad teraz znemožňuje prístup hlavným vchodom do Domu armády, kde sa v piatok otváral Art Film Fest.

Archeológovia si od začiatku neboli istí, či ide o vonkajšie mestské opevnenie. Mesto si teraz objednalo nový archeologický prieskum, vedie ho riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. S istotou sa dá povedať, že múr bol vybudovaný niekedy medzi 15. až 19. storočím.

Zámer vybudovať podzemné garáže mala spoločnosť Tatra Real Trade. Pôvodne už mesto zvažovalo jamu zasypať a na vlastné náklady vybudovať námestie. Investor sa ale pred niekoľkými mesiacmi prihlásil, že v zámere chce pokračovať aj napriek tomu, že im opevnenie nedovoľuje projekt vybudovať tak, ako chceli. “Spoločnosť zároveň mestu oznámila, že vzhľadom na pokračovanie archeologického výskumu vypracováva aj druhú verziu projektu. Pre prípad, že by výskum ukázal a potvrdil, že nález nespĺňa parametre národnej kultúrnej pamiatky. Mesto dalo spoločnosti Tatra Real Trade na predloženie oboch variant projektu hraničný termín, a to prvý júlový týždeň,” uviedla hovorkyňa mesta Erika Ságová. Po ich posúdení podľa jej slov môžu vzniknúť dve situácie. Buď firma postaví podzemné garáže a mesto vybuduje námestie, alebo mesto pristúpi k budovaniu námestia bez garáži a jamu zasype.

Obrázok používateľa asomtam
Offline


Obrázok používateľa asomtam
Offline

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Dnešné Televízne noviny na Markíze asi priniesli odpoveď.Jedni hovoria tak,iný onak.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Neviem, nevidel som, (TV)ale mám foto z piatka okolo 14hod.

Nie som odborník, ale z tohto by som nevedel s istotou povedať nič, iba že je to múr, a že je v Trenčíne. Jeho priebeh je rovný, potom odskok ukončený špaletou, ďalej už zatiaľ nevidno nič. Ten priečny múr je k nemu primurovaný na škáru.
Iba matne tuším o čo tu ide, ale v každom prípade by som bol rád keby tu nestálo nič, ideálna by bola zeleň. Ako džentlmen,(reda, ak sa tak môžem nazvať), som na strane dám.

Obrázok používateľa asomtam
OfflineObrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Napriek všetkému si myslím, že to nebol zlý počin vymenovať nájdené opevnenie za NKP. Otázka pre mňa je skôr aké má štát, (príslušné KPÚ) páky, aby sa s daným objektom zachádzalo ako s NKP. Stačí mi, keď sa pozriem z okna kaštieľ v Lúke, asi pamiatka nie je, ale stav nic moc, pozriem sa hore na Tematín detto, prejdem okolo Kostolca v Ducovom, jak by smet, kaštieľ v Moravanoch dakedy Domov zväzu slov. výtvarných umelcov, predaný nejakému juhošovi pomaly zdezolátnieva,
citácia z MK SR, (minist. kultúry)
Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom je vo vlastníctve zahraničných fyzických osôb, ktoré nekomunikujú s orgánmi ochrany pamiatkového fondu ani s obcou. Nie je zabezpečená základná ochrana NKP, objekt viditeľne chátra. V spolupráci s obcou KPÚ Trnava podnikol všetky právne kroky na určenie opatrovníka v správnom konaní, aby boli uložené opatrenia na nápravu účinné a splnili sa predpoklady na ďalšie kroky vo veci záchrany kaštieľa. Nakladanie s kaštieľom je v súčasnosti zablokované predbežným opatrením súdu.
Kúsok ďalej hotely LIPA holé "zafačované" múry, dakedajšia pýcha Piešťan hotel Grand Royal, naposledy Slovan, dezolátny stav, tuším sa tam už aj bezdomovci boja chodiť, aby im dačo na hlavu nespadlo, (majetok Kúpele Piešťany), kúpalisko Eva, myslím, že to by aj stačilo. Ako keby nám to ani nepatrilo a my sme tu na Slovensku boli iba na zdvorilostnej, nezáväznej návšteve, neviem.

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

Dovolila som si upozornit noveho ministra, aby sa napr. pozrel na nazory k aktualnej teme trencianskeho vyskumu - nevyskumu na obnove.

bola nám doručená Vaša požiadavka elektronickou formou pre p. ministra, vo veci diskusie k aktuálnej téme „trenčianskeho archeologického výskumu“ pri Dome armády. Za sekciu kultúrneho dedičstva, odbor ochrany pamiatkového fondu Vám k tejto téme poskytujeme nasledovné stanovisko.

Od septembra 2008 bol v bezprostrednej blízkosti Domu armády v Trenčíne realizovaný archeologický výskum, cieľom ktorého bolo archeologicky preskúmať plochu pred realizáciou investičného zámeru postavenia podzemných garáží. Realizátorom výskumu bol Archeologický ústav SAV. V priebehu výskumu boli okrem stôp stredovekého osídlenia odkryté pozostatky mladších, novovekých architektúr, medzi ktorými dominoval múr, tiahnúci sa pozdĺž celej plochy výskumu. Z dôvodu predpokladu výnimočnosti tohto nálezu Krajský pamiatkový úrad Trenčín zvolal na 20.11.2008 odbornú komisiu, ktorej sa okrem zástupcov Pamiatkového úradu SR, mesta Trenčín a nezávislých odborníkov zúčastnili aj zástupcovia Archeologického ústavu SAV – vedúci výskumu PhDr. Matej Ruttkay, CSc. a Mgr. Beáta Černická. Odborná komisia skonštatovala, že na základe stavu výskumu nález patrí „základu líniového múru východo-západného priebehu k zvyškom vonkajšej línie opevnenia mesta vybudovanej pravdepodobne v priebehu 16.-17. storočia.“ Odborná komisia sa zhodla na podaní podnetu na spracovanie návrhu na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Interpretáciu nálezu ako „dočasného krátkodobého opevnenia“ obsahuje aj stanovisko Archeologického ústavu SAV č. R/v/2008/481 zo dňa 17.12.2008. Podobne znalecký posudok PhDr. Ivana Chebena, znalca v odbore archeológia ,č. 3/2008 zo dňa 17.12.2008 interpretuje nález ako „základové murivo, tvoriace zvyšok vonkajšej línie opevnenia mesta. Ide pravdepodobne o predsunutú časť mestského opevnenia, ktorá bola vybudovaná niekedy v priebehu 16.-17. storočia.“ Tieto materiály, ako aj získané grafické materiály a vyjadrenia nezávislých odborníkov boli podkladmi správneho orgánu pri vyhlásení múru za národnú kultúrnu pamiatku. V prípade potreby môže sekcia kultúrneho dedičstva všetky materiály predložiť.

Ministerstvo kultúry SR ponúklo Mestu Trenčín možnosť požiadať o finančný príspevok z grantového systému Obnovme si svoj dom na stretnutí 12.02.2009 v Trenčíne na dokončenie výskumu alebo (aj) konzerváciu nájdených častí múrov, táto skutočnosť je uvedená v zápisnici zo stretnutia, mesto doteraz o prostriedky nepožiadalo. Približne rok a pol na parcele neprebiehali žiadne aktivity, celá plocha výskumu bola oplotená a v jame sa usadila náletová zeleň. Ministerstvo kultúry chce zároveň upozorniť na skutočnosť, že vyhlásenie národnej kultúrnej pamiatky v roku 2009 nebolo samo o sebe bezprostredným dôvodom na nepokračovanie stavebnej úpravy námestia. V zámere úpravy námestia bolo a je možné pokračovať pri akceptovaní podmienok, ktoré stanoví v svojom rozhodnutí krajský pamiatkový úrad.

II. etapa výskumu bola realizovaná z prostriedkov mesta Trenčín v júni 2010. Na záverečnej komisii k výskumu sa okrem zástupcov Pamiatkového úradu SR, mesta, realizátora výskumu zúčastnili aj dvaja zástupcovia ministerstva – riaditeľ odboru ochrany pamiatkového fondu Ing. arch. Pavol Ižvolt a JUDr. Mgr. Tomáš Michalík. Na tejto komisii vedúci výskumu PhDr. Matej Ruttkay, CSc. na základe nových nálezov (najmä zalomenie múru smerom k historickému centru mesta) reinterpretoval nález na pravdepodobne ohradný múr bližšie nešpecifikovaného väčšieho pozemku. S touto interpretáciou sa však časť účastníkov komisie nestotožnila a reinterpretáciu nálezu považujú za predčasnú. Ministerstvo považuje vyjadrenie realizátora archeologického výskumu za jednu z viacerých možných interpretácií a odmieta ho brať do úvahy ako nespochybniteľný záver. Je dôležité, že sa (hoci so zbytočným časovým odstupom) archeologický výskum dokončil v rozsahu, ktorý umožňovali terénne podmienky. Každý ďalší archeologický alebo architektonicko-historický, či archívny výskum prináša nové poznatky, pričom je však dôležité rozlišovať medzi skutočne preukázaným nálezom a jeho ďalšou interpretáciou. V súčasnosti realizovaný archeologický výskum nepriniesol jednoznačné dôkazy, ktoré by potvrdili ani vyvrátili obrannú funkciu tejto časti predsunutej línie mestského opevnenia. Záverečná komisia rozhodla, že výskum bude pokračovať formou architektonicko-historického a archívneho výskumu a po jeho ukončení, bude zvolané stretnutie širšieho okruhu odborníkov, z viacerých príbuzných odborov.

Ministerstvo v súčasnosti na vyhlásení za kultúrnu pamiatku trvá, pretože neboli preukázané skutočnosti, ktoré by viedli k záveru, že dotknutý múr nemá ako doklad historického a urbanistického vývoja mesta Trenčín pamiatkové hodnoty. Zároveň upozorňujeme, že v zmysle novelizovaného znenia zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu je oprávnený zrušiť vyhlásenie za kultúrnu pamiatku Pamiatkový úrad SR, nie ministerstvo. Kompetencia Pamiatkového úradu SR je formulovaná ako možnosť, nie ako povinnosť, je teda na Pamiatkovom úrade SR, či potvrdí taký zánik pamiatkových hodnôt, ktorý má za následok zrušenie vyhlásenia za kultúrnu pamiatku.

Následne boli v médiách (napr. v Televíznych novinách na Markíze, dňa 30.6.2010, príspevok č. 24 s názvom „Podľa výskumu nejde o vzácny nález“) uvedené zavádzajúce informácie, podľa ktorých odkrytý nález nemá prakticky žiadnu hodnotu. Sekcia kultúrneho dedičstva sa proti týmto tvrdeniam ohradzuje a uvádza, že vzhľadom na zámer investora pokračovať v zemných prácach bolo vyhlásenie múru za národnú kultúrnu pamiatkou jedinou možnosťou, ako tento výnimočný nález zachovať nepoškodený. K opísanému postupu nás viedli i ustanovenia Európskeho dohovoru o ochrane archeologického dedičstva (revidovaného), ktorým je Slovenská republika viazaná od roku 2001, najmä na jeho ustanovenia čl. 4 bodu ii) a čl. 5 bodu iv), podľa ktorých je potrebné prijať potrebné opatrenia na zachovanie archeologického dedičstva priamo na mieste.

Rozhodnutie o vyhlásení nálezu múru za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2009 bolo vydané v súlade s právnymi predpismi, na základe skutkového stavu. Proti rozhodnutiu nebolo podané odvolanie, z čoho vyplýva, že účastník konania proti vyhláseniu nenamietal. Prípadná zmena v interpretácii alebo spresnení datovania nebude mať podľa názoru sekcie kultúrneho dedičstva vplyv na pamiatkové hodnoty, ktoré sa vyhlásením za národnú kultúrnu pamiatku chránia. Múr zostáva významným dokladom urbanistického rozvoja Trenčína v 16. – 17. storočí, o ktorom je pomerne málo archeologických dokladov. V prípade, keby do uvedeného procesu nevstúpilo ministerstvo, bol by nález a archeologická situácia ohrozená, resp. zničená.

Sekcia kultúrneho dedičstva vývoj situácie pozorne sleduje a v prípade podozrenia z nezákonného konania je pripravená zasiahnuť.

S pozdravom

Ing. arch. Pavol Ižvolt
riaditeľ
Odbor ochrany pamiatkového fondu

Obrázok používateľa azia
Offline

Som presvedceny o tom, ze keby viedol vyskum v Trencine Doc. Jozef Hosso, tak by ste problem s tym ci je mur mestskym opevnenim alebo nie urcite nemali.

Pri vystavbe ESC vo Zvolene, bolo napriek medializacii tejto stavby po niceni archeologickych situacii v roku 2009 bez problemov v roku 2010 odbagrovany min. 25 metrov dlhy usek zapadnej linie mestskeho opevnenia. Tiez boli zlikvidovane zaklady starsich mestianskych domov a velka cast staveniska jednoducho odbagrovana.

Vo Zvolene bolo znicene skutocne mestske opevnenie. Jeho zakladova cast vysoka 1,5 metra, nadzakladova 0,5 metrov vysoka cast. Hrubka tohto muru bola min. 1,2 metra.

Bez diskusie bol pri tom uz davno Narodnou kulturnou pamiatkou. Nacaty bol aj bagrom odkopany a podkopany SZ bastion, ktory je teraz zahadzany nejakou sutinou a parkuje na nom niekolkotonovy bager
http://img822.imageshack.us/i/1010719.jpg/

Mimochodom stavba ESC nepokracuje, po vybagrovani stavebnej jamy ziva prazdnotou. Velky zmysel preto dava Hossov rychlovyskum na jej ploche.

Naozaj neviem ci je pre Pamiatkovy urad, resp pre MK SR (p. Izvola a Michalik) Zvolen o tolko dalej ako Trencin, ale vo Zvolene bola bez problemov v mesiacoch februar-marec 2010 likvidovana Narodna kulturna pamiatka. Mozno vsak pre Banskobystricky kraj plati specialny rezim v ochrane pamiatok (vsak zamok Viglas??).

Ten 25 metrov dlhy usek mestskeho opevnenia vo Zvolene samotnej stavbe ESC ani nazavadzal. Musel ustupit najazdovej rampe, ktoru bez problemov mohli o niekolko metrov posunut do stavebnej jamy po byvalej skolky, kde bolo mestske opevnenie uz znicene.

Je mi luto, ze Pamiatkovy urad tuto Narodnu kulturnu pamiatku hrdo odignoroval.

Zaujimave je, ze na 3 podobnych stavbach na Slovensku sa tento rok odkryli resp. znovu skumali mury s predpokladanou fortifikacnou ulohou. Citadela v Kosiciach bol naporcovana a prelozena, mur v Trencine vyvolava diskusiu o tom cie je mestskym opevnenim alebo nie.

Jednoznacne mestske opevnenie (pravdepodobne az 25 metrov dlhy usek zap. linie) a Narodna kulturna pamiatka vo Zvolene bola bez slova vybagrovana. Takze gratulujem Pamiatkovemu uradu k objektivnemu postoju.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.