Lis na tehly

71 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Lis na tehly

Toto sú prve typy tehál vyrobené na ručnom lisu. Je to len tak na skúšku lebo je to z normálnej ornice zo záhrady. Rozmer je podľa našej normy 14x29x6,5. To Vám posielam len pre predstavu ako to bude vyzerať z nepálenej hliny alebo z betónu. Som rád, že to dobre pracuje a že sa mi to podarilo. Blaščák

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa oraJ
Offline

Ahoj SAMMY tak tady ho maju http://teg.eshop-zdarma.cz/g49.Ru%E8n%FD+lis+na+hlinen%E9+tehly.html

Za cenu 2400 € ! ! ! Je to taky isty stroj ako sa prezentuje na tomto fore.

Ak si to zoberiem z praktickeho hladiska tak si priplat este 600€ a mas biely kvader na celu stavbu a bez roboty, aj s dovozom a vylozenim, usetris 4 mesiace vlastnej prace a o to skor budes byvat.

A co tak si vyrobit vlastny lis.

 

Ak ho urcite teda chces vyrobim ti lis na nepalenu tehlu do 1000€ , ale nie tento typ.

Obrázok používateľa SAMMY_BULL
Offline

Dobrý deň, ako si ho kúpim a koľko stojí ten lisovací stroj - lis, na nepálené tehly s napr. (LEGO) - matricami ?

 

Určite ho chcem ... a nikde ho nemôžem nájsť ...

 

Ďakujem ...

Obrázok používateľa eliss
Offline

Miešačka tanierova oracuje perfektne. ako profi!

Obrázok používateľa eliss
Offline

obložene len trstinovým panelom. zber trstiny aj krovinorezom. Terrz je strašná zima brr. nekosím.

DSC00015.JPG DSC00015.JPG DSC00003.JPG DSC00003.JPG Bubnova s pomocným sitom hombacie..jpg Bubnova s pomocným sitom hombacie..jpg
Obrázok používateľa eliss
Offline

Teraz robím lis na nepalenú tehlu taký maličky na jednu tehlu. Unesiete ho aj na chbte. Ľahký ale pomali robí. asi jedu za min. Na opravy , na chaty, na ine male stavby. Pece sušiarne chatky.

Obrázok používateľa eliss
Offline

Zravím ťa Peter. Bol si v Prešove tak si mňa mal navštíviť. Lis je teraz až na západnom Slovensku a bude tam do jari. Lis je úplne inej konštrukcie ako si opísal pána z Prievidze. Ja by som rád sa s takýmto človekom stretol.

Lis robí každú tehlu rovnaku lebo tam je forma ktorá sa raz nastaví (asi 10 x) a vyskúšať. Hlinený dom je lacnejší len v tom prípade ak si investor (majiteľ) robí tehly sám. ostatné je ako u iných. Drevo kúrenie, elektr, okna dvere, sú rovnako drahé.

môžeš sa skontaktovať v predošlích príspevkoch je mail i tel. mob. Prajem pekný  deň.

 

škoda, že ma teraz neupozorňuje na príspevok. Našiel som ho pri prezeraní.

_IGP2745prevod kl. remeňom.jpg _IGP2745prevod kl. remeňom.jpg _IGP2745prevod kl. remeňom.jpg _IGP2745prevod kl. remeňom.jpg 001.JPG 001.JPG
Obrázok používateľa jepin
Offline

Pozdravujem vás pán eliss  a pán RobertM,po prečítaní vaších príspevkov som sa jednoducho musel prihlásiť 

vaša komunikácia a názory su užasne ,tiež som bol uchvátený hlinenými stavbami,vydel som panel z nabijaniny

na Agrokomplexe tušim to bolo ešte za socíku,u nás pri Trnave myslím farár postavil budovu z nabíjaniny,

no pre mna bolo vzácne aspon na chvílu sa stretnuť s panom tuším od Prievidze ktorí mal patentovaný lys na nepálené tehly,jeho lysy tuším fungovali v Číne aj Mongolsku, já som jeho lys prvý krát videl v dákom časopise,bol to vynálezca ,strojár vymyslel prvý korčekový kombajn ktorý som aj videl u neho na záhrade pod plachtou,vyrobil si aj elektricky pojazdný vozík aby lahšie mohol chodiť na nákupy no nepozorný mladý vodič do neho vpálil ,u neho som videl prvý krát motorku na uhlie,

bolo to z obdobia 2sv vojny ktoru si ako mladý sám skonštruoval.K tomu jeho lysu ,on mal tiež zásobník a z toho potom tlačil taku kocku/hranol/ hliny ktoru drôtami rezal,mal to na elektrinu a profi dizajn,myslim že to aj dáký závod vyrábal,ja som jeden kus videl u neho ,aj vyrobene tehly,odporučal pridať tak do 10%vápna alebo cementu

potom vraj tehly mali pevnosť ako pálená tehla.Stretnuť tohto človeka aj ked už v dosť pokročilom veku a dosť zlom fyzickom stave bol pre mna zážitok,podobné emocie som mal ked som sa začítal do vaších rozhovorov tu.

Ja dnes už som upustil od stavieb z hliny či slamy,no rozumiem ludom ktorím sa to páči,v hlave mám však

dom ktorý by bol čo možno najmenej fynančne náročný a to nielen pri výstavbe ale aj počas žiťia v nom ,ba dokonca by som bol rád ak by takýto dom prinášal ludom v nom bývajucim finančný efekt.Prave teraz cez víkend som sa vrátil z Košíc a Prešova kde mám rodinu a kamarátku s dosť ťažkým osudom a velmi by som si želal zohnať prostriedky a postaviť im takýto dom ,dosť naliehavo to potrebuju.Pre RobertaM ,uplne sa s vami stotožnujem v rozmýšlaní o čo možnom najmenšom finančnom zaťažení pre ludí,nedávno som nadabil

na hnutie Zeitgeist na Slovensku,stretol som sa už s pár ludmi a verím že by vás ích myšlienky tiež zaujali,na googli sa o ních lahko dozviete viac.

 

V stavebníctvo ma živí no aj baví,teda v poslednej dobe mi pár investorov tuto chuť skoro nadobro pokazili,

no po prečítaní aj takýchto komunikácii tá radosť zo stavebníctva znovu ožíva,páni pozdravujem vás a som velmi rád že som si mohol prečítať takuto príjemnu komunikáciu,pozdravujem a prajem pekný den,Peter. 

 

Obrázok používateľa arowana
Offline

Po dlhšej odmlke vidím, že zdarne pokračujete vo svojom diele...

Cez týždeň Vás prezvoním, prajem zatiaľ mnoho zdaru.

 

 

Obrázok používateľa eliss
Offline

Pre toma.. Takto pokračujem z trstinou. Už je aj stolárska dielňa. Miešačka ležatá už je tiež hotová tak robím už aj tehly na hlinenú akumulačnú stenu.Je to ku kozubovej vložke len iný systém komínu. elis

trstina a strecha 004.JPG trstina a strecha 004.JPG trstina a strecha 010.JPG trstina a strecha 010.JPG
Obrázok používateľa eliss
Offline

Už som z nemocnice doma a začínam opäť pracovať. Teraz robím tanierovú miešačku, 250 l na válcoch mám.

Budem robiť aj ubíjanú podlahu v dielničke z hlíny. Bude aj viac aktivit. Ak bude zaujem tak zavolajte alebo sa ohlaste cez obnovu alebo na mail alebo inak. To záleží na Vás.

Obrázok používateľa eliss
Offline

Dostal som požiadavku od ľudí ktorí sa venujú slameným domom či by nešlo zlisovať slamu s riedkym ílom. Nešlo!
Robil som skúšku a po silnom zlisovaní mi riedky íl vytlačilo z lisu otvormi ktoré sú tam a medzi slamou mi ostalo málo ílu. Po vybratí z lisu slama sa roztiahla do každej strany. Musel by sa tam dať motúz a po zlisovaní ho zviazať a až potom to vytlačiť z lisu.
Podľa mňa je to pracne a trvá to dlho. Skôr by som balíky slamy dal do nejakej veľkej nádoby kde by bol riedky íl a tak to namočil do toho ílu. Nemyslím si, že by to malo iný efekt. Bola by to špinavá robota. Myslím, že treba pokračovať tak ako sa doteraz stavalo.
Z vnútornej strany by som obmuroval slamu hlinenými tehlami tak by som to ľahko omietol hlinenou omietkou ako sa to bežne robí.
Teraz kopem ílovú hlinu a vozím si ju asi tristo metrov od miesta kopania domov na záhradu. Treba jej toľko aby ste jej mali dostatok a aby premrzla. Potom sú z premrznutej hliny kvalitnejšie tehly. Mám jej asi 7m3. Ja jej mám i na záhrade dostatok. Pod ornicou je len ílová hlina. Ak by sa tam kopalo miesto na dom bolo by jej aj na celý dom. Je tam mierny svah tak do roviny by bolo hliny dostatok.
Veľkovýrobcovia pálených tehál majú problém s čerstvo nakopanou hlinou. Vo výrobe im často praskajú tehly pri vypalovaní. To by si na tomto fóre mali priznať.
Niekedy som chodil k starkému ktorý pálil tehlu doma a tak mi radil ako sa to má správne robiť. Lis poháňal dieselovim motorom. Bol to štvorválec. Škoda,že už nežije.
Aj na výrobu válkov je lepšia premrznutá ílová hlina. Tak hor sa do kopania pokiaľ nie sú mrazy. Prajem všetkým pekný deň Eliss

Obrázok používateľa eliss
Offline

Gratulujem konštruktérovi! Trochu mi to pripomína TESUZ systém len v menšom. Ak som správne pochopil, tak tehly do seba zapadajú ako lego. Otázny je len výkon. Ale hlavné je, že to nepotrebuje elektriku. Držím palce pri výrobe. Bol by som rád, keby sa autor podelil aj o ďalšie skúsenosti na tomto portáli.

Pracoval som na tom viac ako jeden rok. Na 80% materiálu je z kovošrotu.
Ostatný je kúpený vo firmách alebo v obchode. Výroba súčiastok bola v učňovskom stredisku. Platil som solvinou. Robil som všetko na "kolene". Nie je ešte nastriekaný farbou kôli zváraniu. ta farba čo je na ňom sú len zostatky iných farieb pri iných prácach. Nie som strojný technológ tak mi moje prepočty niekedy nevychádzali a musel som niečo aj prerábať. Toto by mohla robiť nejaká firma ktorá má na to strojné zariadenie. Cenu neuvediem lebo to nerobím na predaj ale ako koníčka. Potrebujem ho ešte dobre pozvárať a spustím výrobu lego tehál.
Je robím viacero pomocníkov do do záhrady a na stavby. Robím aj s trstiny, strechy, panely, oplotenie z trstiny a iné. Mám 67 rokov a zdravie nie najlepšie. komunikácia len E-mail bdkon@seznam. cz Bývam ale v Prešove.
Som rád, že Vás to zaujíma.

Obrázok používateľa eliss
Offline

tiez by ma zaujimalo podrobnejsie info,nasiel som toto,je to z dalekej brazilie a pytaju za to 50.000eur.http://www.ecomaquinas.com.br/

Áno o cene podobného lisu z Br. viem a zatočila sa mi z nej hlava. Aj v mojom veku sa treba učiť aby život v starobe mal zmysel. O lisu píšem v inom článku na tejto strane.

Obrázok používateľa eliss
Offline

Pri dobrej organizácii práce a fyzický zdatných dvoch ľudí pri obsluhe lisu sa dá vyrobiť za min. 8 ks. ale za jeden deň pri normálnej práci je to najmenej 800 ks tehál. Lis vyrába aj polovičky pri vložení deliacej priečky. K týmto dvom treba aj ľudí na prípravu zmesi.
Zmes môže byť aj z výkopu pod dom. Nesmie tam byť humus a iné nežiadúce mat. ako korene , tráva atd. Je dobré ak je hlina ílovitá. To sa musí vyskúšať a urobiť skúšobné tehly. Tehliarska hlina by mala byť odstata nakopana na jeseň aby cez zimu bola premrznutá. Sú aj iné možnosti receptov na lisovaný materiál.
Lis môže vyrábať aj iné vzory tehál. Neskôr ich vzor uverejním. Sú to veľmi široké možnosti ktoré sa nedajú opísať v malom článku, aleje potrebný širší popis, eliss

Obrázok používateľa eliss
Offline

Omyl pri tel. čísle správne je 00421 905111198

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Už je to min. 2 alebo 3 roky, čo som prezeral web jednej moravskej firmy (názov teraz nieje podstatný), ktorá sa komerčne zaoberá stavbami hlinených domov prakticky na kľúč, plus k tomu predávajú aj tehly a omietkové zmesy a malty. Samozrejme všetko hlinené. Buď vám predajú hotové tehly, alebo v 50kg vreciach len zmes a tehly si spravíte doma sami.
Myslím že pán Eliss je človek, ktorý má radosť z toho, že si sám vyrobil lis, robí si tehly a skúša a testuje. Ale nie pre peniaze, ale pre vlastné potešenie. Ja si chcem pri stavbe domu vyskúšať aj výrobu tehál z hliny so všetkým, čo k tomu patrí, aj nabíjaninu, aj murovanie klenieb z kameňa atď. Proste zo zvedavosti, kôli skúsenostiam, pre potešenie :wink: .

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa eliss
Offline

V tomto čase som už oveľa ďalej. Už som vyrobil niekoľko receptov aj niekoľko nových foriem tehál a lis je prestriekany na žlto.

Obrázok používateľa eliss
Offline

Na stránke rigi hovorí jeden staviteľ (investor) , že stavbu z hliny , slamy sa modeluje a nestavia. Je to pre neho takisto zábava a radosť. Cena takejto stavby je asi 4 mil Kč Je drahšia ako moderná stavba. Aj tak sa na to dal a stavia zo slamy a hliny pretože ho to jednoducho baví.
Ďakujem , že si nemyslite, že mi ide o prachy. To určite nie. Mám 68 rokov a 200 Ečiek mesačne. Aj tak bez pomoci iných to robím a pracujem na trvale udržateľnom živote na zemi. Ak sa prejdem okolo nejakej satelitnej dediny je to veľká kopa nevkusu a gíčovin. Takto si ja život nepredstavujem aj keď mám záhradu bez domu a susedia sa vyžívajú v týchto nevkusoch. Ak by som mal pozemok niekde od takýchto susedov vôbec by som sa nahneval. Zo susedmi sa ale nehnevám. V bežných veciach si rozumieme.

Pre Rada z MT . Neboj sa improvizovať a stavaj to čo sa Ti páči. Balíky slamy tiež niesú certifikované a guľatinu zvážal rovno z lesa a tiež nie s píly. Súhlasím s Tvojimi názormi a optimizmom ktorý tu prezentuješ. Prajem Všetkým Pekný večer

Obrázok používateľa eliss
Offline

Ešte jednu pripomienku na ktorú som pred tým zabudol. Z kúpenej vrecovanej hliny sa tehly robiť dajú ale boli by veľmi drahé. Sú to len omietkové zmesi: Na tehly si treba dať hlinu teraz na jeseň dať doviesť z nejakého zdroja v blízkosti alebo aj z tehelne alebo opustenej tehelne. Tá hlina musí premŕznuť cez zimu .K tomu treba piesok. Ten nemusí byť prepieraný. Stačí obyčajný bagrovany niekde z blízkeho pieskoviska. To si treba urobiť aj nejaký prieskum okolia alebo sa prejsť v okolí na bicykli. Veľa zdaru.Eliss

Obrázok používateľa pistino
Offline

Gratulujem a teším sa na foto:) Prajem veľa zdaru pri ďalšom vývoji.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Ďakujem pekne Eliss, môžem si stavať, čo len chcem a čo sa mi páči - pokiaľ sa s tým moja drahá polovička stotožní tiež :lol: - asi to poznáte, že? Mám len jednu podotázočku : z akého dôvodu je dôležité, aby zemina na tehly v zime premrzla? Čo som videl už na vyššie spomínanom videu, ako staval Jarda Dušek, tak stavali priamo z čerstvo nakopanej zeminy. Ale nerobili z nej tehly - to je fakt. Použili inú technológiu a techniku stavby.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Rado z MT: Daj vedieť ako ti šla stavba z hliny a kameňa :-)

eliss:

Nevidím dôvod prečo by musel hlinený dom stáť 4 mil. Sk. Hlina je zadarmo, piesok a guľatina sú lacné. Akurát treba miešačku na hlinu na jej zhutnenie. Pri stavbe domu treba pracovať, iste, ale to treba pri každom dome. Hlinený dom sa dá postaviť aj za 100 tis. Sk. Pri trochu vôle aj zadarmo.

To či to robíte zadarmo alebo za peniaze nie je problém. Ale niekedy sa stáva že dobré veci si niekto cudzí patentuje alebo na dá nich ochranu na priemyselný vzorec. Čiže ich ukradne. Licencia chráni zverejnené dielo pred jeho ukradnutím. Popisuje spôsob ako možno s dielom nakladať. Je to právne záväzný dokument. Licenciu máte pri každom programe v počítači, ak ste si všimol. Preto som vás varoval, aby ste len tak nedávali výkresy strojárskej firme.

Obrázok používateľa eliss
Offline

Zdravím Ťa Rado, tehlová ílová hlina sa stabilizuje ak premrzne. Potom treba aby vyschla a potom ju rozdrviť. Lepšie sa mieša pomer aj lepšie sa premokne. Ak sa robí polosuchá hmota je to neporovnateľné lepšie ak je to pomleté a tak sa aj stabilizuje.
V tehelňach keď hlinu nabagrujú a hneď z nej vyrábajú pálenú tehlu tá sa rozpadáva a je nekvalitná.
Pán Dušek do hliny dával cement a do vriec. V tom je rozdiel ako ste už aj sám spomenul.
Keby si aj on hlinu dal premrznuť bolo by to lepšie. Ale technológia je iná.
Vaša polovička, ak Vás ma rada, mala by aj vydržať a zdieľať problém a záujem s Vami.
Prajem pekný deň.eliss

Obrázok používateľa eliss
Offline

Pán Robert, ďakujem za radu. Ako som spomínal ja v tejto veci potrebujem pomoc lebo ja to nezvládnem. Som starší človek a nemám na to prostriedky. Ak máte záujem tak sa môžeme v tejto veci spoločne aj podieľať na jeho výrobe.
Čo sa týka tej ceny, to nieje môj odhad ani názor. To som videl video na Rigi a tam sa vyjadril investor, že ho to bude stáť toľko. Asi platí robotníkov a pomocníkov ktorí mu na tom dome robia. On tiež spomínal lacný materiál ale veľa ručnej práce. Ja si tiež myslím, že to je skôr nejaký iný ťah.
Dodávam, že on to stavia z balíkov slamy a hliny guľatiny priamo z lesa. Neokresáva ju ale dáva priamo guľatinu do konštrukcie domu.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Pán eliss: Ďakujem za ponuku a porozmýšľam ako by som vám mohol pomôcť :-) Z guľatiny sa dáva dole iba kôra. Proti drevokaznému hmyzu stačí guľatinu natrieť octom. Tu je ukážka stavby záhradnej chatky z hliny: http://www.flickr.com/photos/smallape/sets/72157622481434893/show/ .

Obrázok používateľa eliss
Offline

Samozrejme, že on tiež ju čistí od kôry. To som zabudol napísať. Ja to presne nechcem opisovať lebo to je veľa vecí okolo toho jeho domu.
Ospravedlňujem sa pisateľom, že štýl ktorím tu píšem nieje taký ako od inžiniera ale som obyčajný človek a nechodil som do Slovenskej školy lebo ja som na Slovensku nežil až po tridsiatke. Som učeň.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Waw!!! :thumbright: Vzhľadom na Váš vek budem používať oslovenie pán Eliss :wink: . Ešte pred dvoma rokmi som bol prakticky rozhodnutý postaviť celý dom z nepálenej tehly, no do toho prišla žienka a troška som musel urobiť kompromis. Takže teraz je plán trámový drevený dom ako vonkajšia konštrukcia a vnútorné priečky plus akumulačná stena v strede domu z tehly - nepálenej samozrejme :lol: . Ste pre mňa silnou inšpiráciou a ako vidím aj tu, ľudia sa vracajú k tradičnému staviteľstvu čoraz častejšie. Dúfam, že keď začneme stavbu, že prijmete pozvanie a prídete kunúť :wink: .
Mám aj dotaz na Vás. Po vylisovaní tehál ste ich predpokladám sušili. Na priamom slnku, alebo v tieni? Vlhčili ste ich, ak schli moc rýchlo? Nepraskali pri sušení? Ďakujem za Vaše postrehy.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Bolo by zaujímavé keby ste napísal čo viete o stavbách z hlineny, dreva a slamy. Mám k tomu pár kníh ak máte záujem. Stavební inžinieri obvykle nevedia navrhovať takéto domy. Podobne ani doktori nevedia skutočne liečiť choroby, poľnohospodári efektívne pestovať potraviny, politici neriešia problémy ľudí... Na titul sa vykašlite :-)

Obrázok používateľa eliss
Offline

Každé tehly vylisované na tomto lisu sa sušia či sú čiastočne stabilizované alebo čisté hlinené s pieskom atd. Pri vylisovaní sa musia opatrne odobrať z lisu a pomaly uložiť na určené miesto. Teraz keď nie je tak prudké slnko sa môžu sušiť aj na slnku a stačí jeden deň potom sa uložia pod prístrešok aby na ne nepršalo lebo to zmení trochu pomer vody čo nie je žiadúce. Tehly mi nepraskajú. Skôr pri neopatrnom odoberaní z lisu a drastickom narábaní prasknú. Na druhý deň po výrobe sa môžno s nimi narábať aj trochu neopatrnejšie. Po jednom týždni sa môže s nimi už aj murovať ale len nenosné priečky. Stabilizované sa používajú bez obmedzenia po 14 dňoch.
Môže sa s nimi murovať i nosný múr z vonku. Z vnútra sa použije primurovka tehál nestabilizované do požadovanej hrúbky. Na to sa môže použiť hlinená omietka. Pre ostatných ktorý by stavali z hliny zvonku musí byť stabilizovaná omietka polymérom. Ten predáva česká firma. Na hlinenú stenu môžeme celkom jednoducho použiť stenové kúrenie. Ja som autorom aj trstinovej strechy na stránke Obnova trstinová strecha. bdkon@seznam.cz Prešov.

Obrázok používateľa pistino
Offline

Robert, s tými doktormi, ing. a poľnohospodármi nesúhlasím. Skôr by som povedal že nepoznajú inú alternatívu iba tú či ich v škole naučili... výnimkám česť... a nehovoril by som o efektivite či liečení ak do toho nevidím... ale to je mimo témy.

Ku licencii: Nie som si istý, či je správna cesta platiť za licenciu v dnešnom právnom systéme... 1. Treba za to zaplatiť (neviem koľko)
2. Stačí že plagiátor zmení pár súčiastok a už je to diskutabilné či ide o plagiát. Iste dá sa súdiť ale na to treba prachy...a nie malé. Veľké spoločnosti na to majú ale nie práve rozbiehajúca sa firma...či obyčajný človek...

Osobne si myslím že keby bola cena lisu nízka, tak sa to jednoducho kopírovať neoplatí. Toto by podľa mňa bola schodnejšia cesta. Dôvody:
1. Na slovenskú je lacná pracovná sila.
2. Ak by to vyrábala súkromná osoba v rámci voľného času tak by to šlo prakticky bez daní a papierov...sú také prípady napr. výrobcovia štiepačiek na drevo...

Bolo by však vhodné celé to nejak odbornejšie technicky a marketingovo podchytiť (prezentácie na výstavách, vlastná stránka na i-nete)

Podľa mňa toto pán eliss potrebuje. Treba však na to čas, energiu a na druhej strane sa zmieriť s veľmi malým zárobkom (skôr privyrobením si). Preto že ruku na srdce...koľko hlinených tehál sa vyrobí a predá?
1. V ČR sú min 3 výrobcovia
2. Z hliny stavajú dnes fakt iba nadšenci ako my...bohužiaľ...

Do výhod lisu by som započítal:
-nízku cenu lisu a tehál
-decentrálnu výrobu
-nízke nároky na odbornosť obsluhy
-konštrukčnú jednoduchosť
-prevádzku mimo el. sieti

Ešte sa Vám v tomto pán eliss ozvem telefonicky...len musím dosiať...ako som vám už spomínal na skype a osobne by som sa po tom nekedy zastavil...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.