liapor (keramzit) - použitie

8 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa evi
evi
Offline
liapor (keramzit) - použitie

V starších témach som sa dočítala, že na zateplenie povaly (u nás 4x vrchná strana kamenných klenieb + jedna miestnosť drevený trámový strop) a na vyplnenie priestoru pod dlážkou (medzi postrholcami) je vhodné použiť liapor. V ponuke sú veľkosti zŕn: 0-2, 1-4, 4-8, 8-16 mm. Netuším, čo použiť....
Viete mi, prosím, niekto poradiť, asi akú hrúbku liaporu treba dať na drevený strop , kde je smreková doska ako podhľad, neviem aká veľká bude medzera na izoláciu (?) a nad izoláciu pôjde OSB doska?
Spôsob obsypania klenieb mi tiež robí starosti - klenby sú dosť vysoké a liapor som nevidela v inej sypkej ako guľatej forme. Kocky by mali v našom prípade väčšiu šancu.
Ďakujem

Obrázok používateľa harp
Offline

 

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa evi
evi
Offline


Neviem, kde je problém - takto vyzerá náš strop na niekoľkých (dosť) miestach. Ako izoláciu sme začiatkom leta použili z hornej strany liapor v hrúbke 30 cm a teraz nám polámalo dosky. Odstránili sme liapor aby sa to mohlo opraviť a teraz neviem, čo tam dať ako izoláciu. Prosím, ak viete, kde je chyba, prípadne čo nahradí izoláciu z liaporu, dajte mi tip. Ďakujem.

Obrázok používateľa harp
Offline

POdla mojich skusenosti a na zaklade fotografie, si myslim ze dosky vypraskali koli tomu zeneboli dosusene. Liapor nepokladam za dobru izolaciu, skor je to odvetravacia hmota vhodna do podlahy kde sa od zeme nepredpoklada ochladzovanie, nakolko aj v sutinou zasypanej podlahe byva zvatsa okolo 5st.c. Na zaklop by som zvolil inu tepelnu izolaciu.

evi, napis co bude nad zaklopom.

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Drevo bolo vysušené, skôr dom je vlhký. Nepodarilo sa mi zohnať dosky potrebnej šírky, niektoré sú lepené z dvoch užších. Pôvodné boli ešte širšie, no také som nezohnala. Nad doskami je prázdny priestor - povala. Aká izolácia by bola vhodná?

Obrázok používateľa Martin Petráš
Offline

Ahoj Evi!

Som rád, že ste nedali na "dobré rady", ten krásny dom nezbúrali a zdá sa, že s rekonštrukciou napredujete!

Ak som správne pochopil, Liapor hodláte použiť ako tepelnú izoláciu, takže pri určení potrebnej hrúbky by sa asi malo vychádzať z požadovaného tepelného odporu, ktorý hodláte dosiahnuť. Všetky potrebné technické podklady nájdete na stránke výrobcu, www.liapor.cz

Klenby sa obvykle zasýpajú celé, z dôvodu vytvorenia rovnej plochy pre ďalšie vrstvy. Ak toto pre vás nemá žiadny význam, a chcete len prekryť klenby v ich pôvodnom tvare, sypaným liaporom to dosiahnte skutočne len ťažko ;-) (Jedine že by ste si ho najprv naplnili do vhodných vreciek - čo mi nepríde príliš šikovné). Iná možnosť by bola liapor použiť v podobe ľahkého medzerovitého betónu. To by mohlo fungovať, no nemám skúsenosť s konkrétnou realizáciou na klenbe. Technické parametre a receptúry opäť nájdete na stránke výrobcu, www.liaporbeton.cz Tiež by som zvážil možnosť kontaktovať technické poradenstvo výrobcu a konzultovať konkrétnu situáciu. Možno sa ukáže, že bude najjednoduchšie klenby predsalen zasypať celé.

Prajem veľa zdaru s rekonštrukciou a teším sa na ďalšie správy z priebehu rekonštrukcie!

Obrázok používateľa rinoro
Offline

Cauko evi

S liaporom mam osobnu skusenost , pouzil som ho ako podsyp pod podlahu v drevenicke
v pripade ze sa rozhodnes pre liapor kup radsej balenie big beg 500kg ako vo vreciach je lacnejsi
PS. liapor sa kupuje na objem a nie na vahu je len v sypkej forme

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Ďakujem za radu.
Medzitým sme doviezli 12 m3 liaporu z tej najväčšej frakcie. Už stihol aj zamrznúť, lebo sa nám ho nepodarilo schovať pred snehom - čo nie je veľmi praktické - teraz sa s ním nedá robiť. Neviem, ako ho budeme sušiť, aby potom, keď ho dáme na zateplenie stropu, nezačala stekať voda po nových doskách...asi počkáme na leto.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.