Kúria v Slovenskom Pravne

13 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa strombus72
Offline
Kúria v Slovenskom Pravne

Základ kúrie pochadza zo začiatku 17 storočia. Prestavaná bola v druhej polovici 19 storočia. Majiteľov sa mi nepodarilo zistiť. V materiáloch o histórii obce sa spomína viac ako tucet zemianskych a šľachtických rodov ,ale nikde som nenašiel ktorému patrila kúria. Je to bloková budova obdĺžnikového tvaru, z vnútornej strany pozemku so stĺporadím podopierajúcim "vypustenú" strechu. Budova je podpivničená. Sú v nej valené, lunetové klenby a v dvoch miestnostiach rovne stropy.


Vstup aj s jedným padnutým stĺpom.


Schody do pivnice.

"Komínové dvierka" na chodbičke obsluhujúce vykurovacie telesá v dvoch mistnostiach za stenou.


Detail stropnej výzdoby vykúkajúci spod vápennej premaľby.

Obrázok používateľa ottoulme
Offline

niekolko rokov dozadu, pri zbierani materialu o Turci, som sa stretol s informaciou, ktora hovorila o hrnciarstve a vyrobe tehal v Liesne. konkretny zdroj bohuzial teraz neviem (monografia Slovenskeho Pravna???).

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Cca pred mesiacom som kúriu zo Strombusových fotiek navštívil aj odvnútra. V jednej z miestností bola zamurovaná stena tehlami ale momentálne je zase rozborená a tehly sa váľajú po miestnosti. Na tehlách som si všimol signovanie a jednu (najkrajšiu) som si zobral domov a očistil. Tehla je hlinená, troška krehká, ale má pekný veľký nápis "LIEŠNO". Zo zbytkov malty na tehlách je vidieť, že ide o cementové malty, takže zborená stena isto nieje pôvodná. Liešno je neďaleká malinká obec, možno 70-80 duší, ale že by tam bola dielnička na výrobu tehál....o tom som nepočul - doteraz. Vie niekto niečo bližšie?

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Njanovšie info o kaštieliku v Slovenskom Pravne, ktorý vidíte na fotkách od Strombus-a72 : v piatok 1.10. som sa v Mošovciach stretol na jarmoku s bývalým spolužiakom, ktorý pracuje v jednej firme kúsok od tohto kaštiela. A ten mi spomínal, že v uvedenom objekte dochádza dosť často k policajným raziám za asistencie špeciálnych jednotiek. Povráva sa, že majiteľ je "podnikateľ". Takže asi bude lepšie sa moc nevypytovať a radšej ísť hodne obďaleč... :?

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Ahoj Palo a vštci ostatní zvedavci :lol: . Kúria na prvej fotke od Strombusa je hňeď pri hlavnej ceste na ľavo v smere Martin - Prievidza. O kúsok ďalej opäť naľavo je druhá kúria, tuším toho času na predaj, polka objektu čiastočne zrenovovaná. No a ten popis od teba sedí k tretiemu objektu, ktorý je cca v strede obce, kde treba odbočiť z hlavnej cesty znova doľava, popri potoku a kolo kostola (nápadne žltého), smerom na východ k družstvu. To družstvo ak si dobre spomínam je vlastne v susedstve tohto kaštieľa. Niekedy v októbri alebo novembri sa sem chystám aj so Šňúrečkom (Heretic) na výlet, no našim cieľom bude kopček nad cintorínom, čo by malo byť miesto, kde kedysi stával hrad...Podľa maďarských stránok som to tak identifikoval, tak to pôjdeme preveriť, pofotiť a zavesiť na Obnovu :lol: . Výlet bude pokračovať na Vyšehrad, kde budeme pátrať po rovnomennom hrade... :wink:

Obrázok používateľa Milos-Motoska
Offline

Dobrý den,

kastiel v Slovenskom Pravne je již delší dobu na prodej. Pokud má Vaše sdružení, nebo jednotlivci z Vás zájem cena není vysoká.

Pro více informací mne neváhejte kontaktovat.

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

hmm bol som tam v roku 97, vtedy patrila sukromnej firme z MT, nejaka strojarska...

Obrázok používateľa palo
Offline

Informácia z roku 2007:

Zdroj: Žurnál č. 28/2007, 27. 9. 2007

Je to ten istý objekt?

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

pali, z toho opisu nie je nic jasne, ale ano ten majitel firmy mal aj terenak

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

V Žurnále bol zrejme spomínaný druhý (väčší) pravniansky kaštieľ.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Pokiaľ myslíte ten neogotický kaštieľ pod hrobkou, kryptou Révayovcov v Turčianskej Štiavničke, mojej naj slovenskej dedine, tak to je Eszterházyovský kaštieľ v Galante, tudom nem, onnan vagyok (nem pontossan), s jártam bele tornázni.

Obrázok používateľa palo
Offline

Na obrázky stačí zájsť kurzorom, chvíľočku počkať a vypíše sa tam, čo to je. Ku kaštieľu v Slovenskom Pravne je tam iba text.

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Pali, ten opis asi patrí väčšiemu kaštieľu barokovo-naviem ako ešte prestavanému z pôvodne tiež renesančnej kúrie.Nuž, bola tam aj nejaka unimobunka za plotom, ale vyzerá to že práce alebo ani nezačali, alebo skončili pre nedostatok peňazí, alebo za c) Bola tam len kôli prestavbe tých stajní vľavo na obytné účely a dotyčný vlastník opravovať samotný kaštieľ nikdy ani neuvažoval( bojím sa že "c" je správne.)!

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.