kravský chomout

13 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa kolovrat
Offline
kravský chomout

Chtěl bych se zeptat-možná Harpa-nebo i jiného povolaného:dostal jsem dvoje kravské chomouty-vcelku pěkné takové ty do písmena obráceného V-materiál dřevo,vevnitř nějaká pytlovina plněná slámou,plus kovářské kování.Vše vcelku zachovalé,jen dřevo napadené červotočem.Tak jsem to rozdělal,železo a tkaninu vyčistil,dřevo  planžetou zbavil původního nátěru-taková černá trošku lepivá sra.čka.Dřevo odčervil,díry vyplnil-a teď ten problém.Čím to natřít???Staří strýci říkali že se to natíralo volskou krví-ale prej to fakt musí být volská-protože má nějakou "protihmizí" složku.No ne že bych žádného" vola" neznal,ale nechtěji na transfůzi:O)))))) Jaké je možné řešení???A jakou udělat koncovou ochranu,když to chcu dát ven na chalupu(proti povětrnostním vlivům)Díky Kolovrat

kravský chomout
Obrázok používateľa rotor
Offline

Foto z r. 1938.

6.png 6.png
Obrázok používateľa harp
Offline

Prehrabaval som stare fotky a aha co som nasiel:

od roku 2003-2006:

http://www.obnova.sk/galeria-obrazkov/nezaraditelne-fotografie/etnoilust...

 

Povedzte ci to prve sluzilo taktiez na zapriahanie krav.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

etno-kresby18.jpg etno-kresby18.jpg etno-kresby19.jpg etno-kresby19.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Možno sa mýlim, ale ja som doteraz vedel, že chomút je konský postroj a kravičky sa priahali do dreveného jarma. Ale na obrázkoch od naj to vyzerá ako kožený chomút. Docentov obrázok ako jarmo. Alebo to bolo v každom regióne ináč?

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Nie som síce akademik, ani zverolekár, ale dosť silno pochybujem, že by sa nejak dramaticky líšila volská krv od býčej či kravskej. To podstatné zloženie je rovnaké, líši sa iba hormónmi obsiahnutými v krvi, a z toho vyplývajúcich

 rozdielností.

Čo sa týka podlahy v drevenici, teda jej dobrého stavu, je to skôr o "dovednosti" starých majstrov a kvalite dreva, ako o zázračnosti "volskej krvi".

Obrázok používateľa docent
Offline

kolovrat, peknú tému si tu začal a aj admin ti odpustili príspevok ohne foto. Čakal som, že ťa niekto upozorní (aby som zas nebol ten čo ryje) ale volská mágia účinkuje.

Vo všeobecnosti väčšina akademikov považuje používanie volskej krvi ako náteru za volovinu a blud. Bez ohľadu na to existuje receptúra na prípravu hnedočervenej farby označovanej ako "volská krv" (Ochsenblut) z krvi kastrovaného hovädzieho dobytka.

A dostali sme sa k jádru pudla. "Volská krv" neznačí krv vola, slúži na označenie farby a definuje aj farebný odtieň.

Používala sa na ochranný náter dreva (bez fungicídnych a insekticídnych účinkov), ktorý zlepšuje vzhľad a uľahčuje údržbu, nie ani tak pre vzhľad ako nízke náklady.

V súčasnosti sa "volská krv" vyrába výhradne zo syntetických pigmentov a jej cena za 1 kg sa pohybuje od 21,95 € do 24,25 Fr. (švajčiarskych).

Nuž a nakoniec. Aj keď som relatívne mladý, videl som už všeličo, ale červený chomút ešte nie. Lenže možné je všetko.

Klasické využitie "volskej krvi" - náter dlážky Klasické využitie "volskej krvi" - náter dlážky U nás neuvidíte, ale v Nemecku... U nás neuvidíte, ale v Nemecku... Aj keď sa to nezdá... "krvavá" skriňa Aj keď sa to nezdá... "krvavá" skriňa Kravský chomút ako ho poznám ja Kravský chomút ako ho poznám ja
Obrázok používateľa harp
Offline

Zaujimave, urcite by som sa o tom dozvedel viac. Teraz si vsak neviem predstavit ze by kastracia byka mohla ovplyvnit kvalitu jeho krvi natolko aby bola vhodna pre nater. Alebo opacne. Skusim o tom nieco vyzistit.

Obrázok používateľa kolovrat
Offline

Dík všem za odpověď-asi to udělám zas "nějak chemicky":o))))

viz Harp-někdy jsem měl na toto téma diskuzi s kámošem veterinářem,a ten mi potvrdil to co jsem vygoogloval na webu,tedy že každý kastrát, po onom aktu-tedy ne hned...nepřichází jen o možnost reprodukce,ale i složení jeho krve se vcelku podstatně mění.Jde tam něco o bílkovinách,atd-nejsem odborník na toto téma,ale říkal mi že je velký rozdíl mezi krví vola,býka,natož krávy...ještě jsem zjistil že se do té volské krvi dávala někdy zvířecí moč  či žluč...Perlička nakonec-pomáhal jsem kamarádovi u vsetína z renovací staré chalupy(dřevěnice-asi 150l stará..podlaha prej natřená volskou krví-a po demontáži-stav velice dobrý-ani dřevokazi,ani houby-po mírném zásahušla zase použít)Kolovrat

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Po „google“ slov „volská krev“ (na českých weboch je toho viac) som zistil, kolko veľa ľudí to zaujíma. Názory v diskusiách sú také pestré, že ich čítanie človek vzdá. Od názoru že je to povera, až po biochemický rozbor krvi. Hlavne, prečo to nemôže byť aj iná krv, hlavne kravská. Dnes, keď laborky odlíšia krv Jana od Ivana (DNK), nevieme, v čom je tá volská exluzívna. Na Slovensku, keď si spisovatelia poviedok nedali príliš robotu s rozlíšením býka od vola, to isto majú ľudia za synonymum. Ja si myslím, že tá takmer čierna červeň natretej veci touto krvou je tá správna farba pre chomúty. Tak, ako mahagón pre nábytok. Je to skrátka estetická záležitosť. Aj pre tú kravu. Ten chomút, natretý volskou (možno býčou) krvou, ju preberá z pasivity, tak ako feromóny (či smrad?) jeleňa v októbri aktivuje všetky lane v lese. Ako estetická záležitosť sa to stalo aj vínu. Ak si dáme Egri bikavér, myslíme si, že žeň-šeň je proti nemu len tráva. 

kravky-.jpg kravky-.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

naj, dik za foto.

Priznam sa ze som tiez niekedy pouzival sirny knot na dezinfekciu. Ale skor len pokusne. Urzite nenici, zakulenych jedncov, resp. vajicka.

Obrázok používateľa harp
Offline

Osetrovanie volskou krvou je znamy sposob ale priznam sa, ze som ho nikdy nepouzil. Zalezi na tom ako velmi chces mat predmet "autenticky obnoveny". Vedel by som si predstavit aj morenie v spojitosti s voskom. Viac vrstiev liehoveho moridla s pripadnym stieranim a prebrusenim by mohlo poskytnut rovnaky efekt.

 

Viac by vsak mohol napisat docent, alebo Sasha.

Napisem im.

 

PS: foto potesi

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Natri to fermežou (kravky ťahali i v daždi) a ináč čisté a suché. V praxi to chytilo patinu od potu, srsti, múch a rúk gazdu. Červotoč nemal šancu. Ak sa s chomútom nepracuje, nie je až taký velký aby sa v nejakej debni (vreci) nedal občas zasíriť sírnym knotom (používajú občas včelári na dezinfekciu rámikov i úľov).

kravky.jpg kravky.jpg

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.