Kostolik Žilina - Trnové

5 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Kostolik Žilina - Trnové

V miestnej časti Žilina - Trnové sa nachádza vzácna pamiatka, rímskokatolícky kostol sv. Juraja. Jednoloďová drevená zrubová stavba so šindľovou strechou v gotickom štýle sa spomína v dokumentoch z roku 1582. Interiér kostola zdobí maľovaný drevený strop zo 16. storočia, barokový oltár, socha sv. Juraja a z 18. storočia pochádza ľudová plastika Panny Márie. Objekt je v súčasnosti neprístupný verejnosti.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa harp
Offline

Trnove net hovori: 

V novembri 1988 sa zakúpil drevený šindeľ v Novej Bystrici na Kysuciach. V januári bola prevedená nová elektroinštalácia a zapojené akumulačné kachle. Počas silnej víchrice v lete 1991 sa kostolík presunul smerom ku veži. Za historickú chvíľu pre kostolík považujeme 20.12.1991. Vtedy sa listom požiadalo o pomoc Ministerstvo kultúry SR fond PRO SLOVAKIA. Na jeseň 1992 bol kostol podoprený hranolmi uloženými v kovových puzdrách. Druhá etapa bola prevedená v mesiacoch jún a júl 1993. Okolo kostola, tesne vedľa múrov sa postupne kopal zákop do hĺbky 2 metrov. Postupne sa vyberala hlina spod trámov, ktoré tvoria bočnú stenu stavby a z betónu sa robil základ, pretože kostol žiaden nemal. Medzi betónom a drevom je izolácia. Okolo celého nového základu kostola sa previedlo odvodnenie. Kostolík stále po toľkých stáročiach aj dnes slúži svojmu účelu. Najmä v lete pri ňom zastavujú zvedaví turisti nielen od nás, ale aj zo zahraničia. Tajne a so strachom horliví ľudia po nociach pracovali, keď kostol napadla huba, zničila lavice, podlahu a napádala trámy bočných stien. Vďaka obetavosti a rýchlemu zásahu bolo zabránené ďalším škodám na kostole.

15.01.2011 - Podarilo sa získať prostriedky na rekonštrukciu kostolíka, ktorý bol už v havarijnom stave.

10.05.2012 - Kostol začal opäť slúžiť verejnosti. Boli obnovené pravidelné sväté omše aj v drevenom kostolíku.

Obrázok používateľa Trnové
Offline

Viac informácií o kostolíku a o mestskej časti Trnové nájdete na adrese www.trnove.net

Obrázok používateľa Freyja
Offline

http://www.european-wooden-religious-heritage.org/

pod záložkou book si môžete stiahnuť celý zborník príspevkov z uvedeného grantu vo forme pdf súboru zadarmo.

Obrázok používateľa Freyja
Offline

Pre úplnosť dodávam:

 

Podrobné zameranie existujúceho stavu v mierke 1:25 Ing.arch. Jozef Babjak, Ing. arch. Zuzana Babjaková

Realizačný projekt 08/2010 Ing. arch. Jozef Babjak

Dendrochronológia: Ing. Tomáš Kyncl

Prieskum - posudok stavu drevnej hmoty prof. Reinprecht

a mnohí ďalší experti, ktorí ostávajú v médiách bezmenní a ktorých rád pamiatkový úrad zahŕňa do všeobjímajúceho "sa robili prieskumy" alebo "momentálne robíme prieskumy" ako uviedol regionálny týždenník v rozhovore s riaditelom KPU Dudášom.

 

Vložený poster bol realizovaný z európskeho grantového programu na podporu drevených kostolíkov - použitá výkresová dokumentácia na posteri je z vyššie spomínaného zamerania existujúceho stavu. Ostatné informácie o grantovom programe a postery - na webe nadácie Romualda del Bianco.

 

Ak je proti pravidlám portálu uviesť mená, tak to prosím zmažte, ale.. vzhľadom na to, že sa znovu vynára v odborných kruhoch potreba vytvorenia špecializácie - "pečiatky" stavebného inžiniera a architekta so zameraním na projekty obnovy historickej architektúry, tak je na mieste uvádzať k akciám aj projektanta, nech je možnosť vytvoriť si pozitívny alebo negatívny dojem. V oblasti kultúrneho dedičstva pôsobí veľké množstvo neskúsených projektantov a firiem a dobré referencie sa cenia. Toť môj názor.

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.