Konzervovanie kozeneho spevnika (1912)

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa woodmaker
Konzervovanie kozeneho spevnika (1912)

Chcel by som ho zachovat aspon v takom stave v akom ho mam...
Cim by som mal osetrit kozenu vezbu, pri ohyboch uz praska..
Zlate pismo ci by bolo mozne opravit ak hej tak cim...
Papier vyzera byt celkom v poriadku trosku zozltol sem tam tmava skrnka..

Dakujem za rady som v tom uplny zaciatocnik...

. . . To, že sa niečomu všeobecne verí, vôbec neznamená, že je to aj pravda. Mýty sú oddávna najväčším ohrozením poznania. Každý, kto má odvahu ich spochybniť, je na dobrej ceste . . .

Obrázok používateľa woodmaker

A ten lanolín by mal byt takyto? 65% tuku z vlny, 15% parafínového oleja a 20% vody...
Ci mozem pouzit aj cisty tuk z ovcej vlny?

Obrázok používateľa mazoslav

A ten lanolín by mal byt takyto? 65% tuku z vlny, 15% parafínového oleja a 20% vody...
Ci mozem pouzit aj cisty tuk z ovcej vlny?

Nedal by sa ten parafín nahradiť včelým voskom napríklad? A celkom mi nejde do hlavy čo tá voda tam, načo toľko? Veď aj tak z toho bude iba emulzia.
A myslím že by sa dal použiť na dotukovanie aj čistý tuk z čohokoľvek, ak bude stabilný a nefarebný. V konzervačnej praxi sa pridáva ešte malé množstvo insekticídu- prevenčne.

Obrázok používateľa jirkac

Ten lanolín z lékárny už se může rovnou aplikovat. Vosk bych na kůži raději nepoužíval. Obávám se že by způsobil ztuhnutí až ztvrdnutí té kůže a to jí vůbec nesvědčí. Lanolín ji naopak změkčí a zvláční takže je zase měkká a poddajná, neláme se a nepraská.

Obrázok používateľa docent

Chemicky je lanolín vosk (Wollwachs, lat. Adeps lanae anhydricus). S vodou tvorí veľmi stélu emulziu a je anibakteriálny. Vhodný na údržbu živej kože pod označením LANOLIN v emulzii akú opísal woodmaker. Používa sa aj v krémoch na topánky a určite zlepší aj vzhľad väzby. Nevyrieši však pravdepodobne samotný problém.

Obrázok používateľa docent

Spevník je vo veľmi dobrom stave, ktorý nevyžaduje akýkoľvek zásah. Odporúčam maximálne očistiť väzbu od nečistôt. Ak ho budeš mať v priestore kde relatívna vlhkosť neklesne pod 45% a budeš ho chrániť pred prachom, prežije aj tvoje deti.
Otázka ošetrovania kníh sa preberalo tu
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30574&sid=....

Obrázok používateľa jirkac

Jestli ta kožená vazba křehne a praská, ošetřil bych jí po očištění lanolínem. Kupuju ho v lékárně. Stará a přeschlá kůže tak opět zvláční.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.