aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Konferencia Počiatky pamiatk. ochrany hradných zrúcanín 2008

Tagged: 

  • Konferencia Počiatky pamiatk. ochrany hradných zrúcanín 2008

    Posted by benignus on 22. októbra 2008 at 15:54

    Združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja – LEUSTACH a Martin Bóna nás pozývajú na konferenciou

    Počiatky pamiatkovej ochrany hradných zrúcanín
    Termín konania: 7.- 8. 11. 2008
    Miestom konania je Nitra (Agroinštitút, Akademická 4).

    Cieľom konferencie je:
    · Prehĺbenie poznania a zmapovanie počiatkov záchranárskych aktivít uskutočnených do polovice 20. storočia
    · Zanalyzovať dobový metodický prístup i technologické otázky historických konzervácií hradných zrúcanín
    · Pokúsiť sa o zhodnotenie prínosu historickej metodiky i technológie v porovnaní so súčasnými prístupmi
    · Nastoliť otázku súčasnej pamiatkovej ochrany historických konzervačných i technologických prístupov

    Program:
    7.11.2008 – prednášky a spoločenský večer (možnosť nocľahu aj zo 6./7. 11)
    8.11.2008 – exkurzia: hrady Nitra, Topoľčany / Uhrovec, Hrušov

    Prihlásiť sa je možné do 24.10.2008 mailom na: bona.martin@gmail.com; bližšie informácie na tel.č. 0905 361 803; http://www.leustach.sk
    V mene organizačného výboru sa na stretnutie sa teší
    Martin Bóna
    ____________________________________________________________
    ____________________________________________________________
    Podrobný program:
    Piatok 7. 11. 2008

    8:00 – 9:00 registrácia účastníkov

    9:00 – 12:00 uvítanie a I. blok prednášok a diskusia na tému:
    Historické konzervácie hradných zrúcanín do polovice 20. storočia

    • Pavel Gregor: Počiatky obnovy hradných zrúcanín v európskom kontexte
    • Martina Orosová: Ochrana hradných zrúcanín v agende Štátneho referátu na ochranu pamiatok na Slovensku (1919-1939)
    • Michal Šimkovic: Príklady najstarších konzervácií hradných zrúcanín na Slovensku a ich metodické prístupy (Slanec, Jasenov, Modrý Kameň, Fiľakovo, Banská Štiavnica)
    • Martin Bóna: Metodický prístup pri konzervácii hradov Topoľčany a Hrušov
    • Miroslav Matejka: Klub československých turistov a konzervácie hradných zrúcanín na Slovensku
    • Radim Vrla: Zajímavosti o pracích na hradech Křídlo a Lukov okolo roku 1940
    • Jiří Varhaník: Příspěvek k metodice odlišení novodobých dozdívek při opravách zřícenin v porovnání se současnými přístupy.
    • Michal Hrčka: Technológie a materiály používané pri konzervácii hradných zrúcanin v minulosti a dnes

    12:00 – 13:30 obedňajšia prestávka

    13:30 – 18:30 II. Blok prednášok a diskusia na tému:
    Problematika súčasných konzervácií torzálnej architektúry

    • František Gabriel – Ivan Peřina: Hrad jako historický pramen (definice památky, problémy památkové ochrany a konzervace, dokumentace)
    • Tomáš Durdík: Současný český přístup k zacházení se zříceninami
    • Pavel Šimeček: Konzervace torzálních architektur (Smysl konzervace – Dobře zformulovaná odpověď na otázku CO A PRO KOHO ? dává současně podklady pro metodiku přístupu ke konzervaci)
    • Gregorová, Jana: Prehodnotenie spôsobu prezentácie ruín architektúry vo vzťahu k autenticite originálu
    • Ivan Gojdič: Metodické pristupy k obnove hradov Ľupca, Ľubovňa a Levice
    • Helena Ferencová: Gotická zrúcanina hradu Modrý Kameň
    • Peter Herceg: Doterajšie skúsenosti pri obnove zrúcaniny kláštora Katarínka
    • Peter Horanský – Miroslav Matejka: Konzervácia hradu Uhrovec
    • Michal Šimkovic: Konzervácia hradu Lietava
    • Martin Bóna – Jozef Blaho: Súčasná konzervácia hradu Hrušov: ciele a metodika
    • Peter Martinisko: Zámery a ciele prebiehajúcej obnovy hradu Lednica
    • …

    18:30 – 19:30 večera
    19:30 – diskusia a voľný program

    Sobota 8. 11. 2008

    7:00 – 8:00 raňajky
    8:00 – 17:00 Exkurzia (hrady Nitra, Topoľčany alebo Uhrovec, Hrušov), obed po ceste

    andrejzm odpovedal 15 years, 3 months ago 7 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    23. októbra 2008 at 15:16

    No to ste skoro dali vedieť! To mám ako stihnúť? No nič, tak nech sa akcia vydarí…

  • harp

    Member
    10. novembra 2008 at 9:27

    Islo o velmi vydarenu akciu, ktora bola vyborne zorganizovana. Prednasajuci hovorili k veci a zaujimavo. Program bol bohaty a tak nie kazdy vycerpal svoju prednasku uplne.

    Ak ste sa v ramci diskusie neodvazili/nestihli opytat na cokolvek, vyuzite na to nase diskusie na Obnova.sk.

    Kratky fotoreport z tejto akcie… Prida sa niekto?

  • porsena

    Member
    10. novembra 2008 at 9:49

    ja sa pridám v chvále. Naozaj veľmi dobrá akcia, a za seba môžem povedať, že takú príjemnú diskusiu, ako sa tam v piatok večer vyvinula som ešte nezažil.

  • vkotruszova

    Member
    10. novembra 2008 at 23:24

    Skutocna vdaka organizatorom, skvela akcia, diskusia par exellence, exkurzia tiez…..

  • uskalienka

    Member
    11. novembra 2008 at 1:01

    skveli ludia pripravili so skvelymi ludmi skvelu akciu pre skvelych ludi, ktori maju skvele a uslachtile pohnutky…
    ja ako laik som si vychutnala tuto atmosferu a prezila tak dva velmi plodne dni…

    dakujem kazdemu pritomnemu na akcii :wave:

  • strombus72

    Member
    24. novembra 2008 at 18:23

    I ked trochu oneskorene… Urcite som sa dozvedel vela zaujimavych veci, da sa povedat ze s kazdeho prispevku sa dalo cosi vybrat. Nie so vsetkym som sa mohol stotoznit. Ak hlavnym “vyrazom” konferencie bola autenticita, tak u niektorych prezentacii v rospore{i ked obhajovali ze ide prave o zachovanie autenticity} s tym bol vysledok :oddelit “za kazdu cenu “povodne ” a domurovane- ha! Vysledky boli dych “vyrazajuce” ked vysledok bol ako past na oko, absolutne nezosuladene s povodnym – autentickym murivom a autenticita celku bola v ……. {haji som myslel}
    Ale i tak som rad ze som sa zucastnil a vdaka patri hlavne organizatorom Stanke a Jozkovi Blahovym+M.Bonovi ! A som ich dlznikom. Tymto ich zdravim a dufam ze na buduci rok sa zideme na hrusove , gymesi a nezdary sa nam vyhnu ako v osobnom zivote tak i pri zachrane hradov.
    Peter

  • andrejzm

    Member
    12. decembra 2008 at 21:35

    Fotky z konferencie sú dostupné na adrese:
    http://leustach.webconsult.sk/index.php?page=14&cat=Konferencia+7.+-+8.+11.+2008

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť