Konferencia Počiatky pamiatk. ochrany hradných zrúcanín 2008

8 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Benignus
Konferencia Počiatky pamiatk. ochrany hradných zrúcanín 2008

Združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja - LEUSTACH a Martin Bóna nás pozývajú na konferenciou

Počiatky pamiatkovej ochrany hradných zrúcanín
Termín konania: 7.- 8. 11. 2008
Miestom konania je Nitra (Agroinštitút, Akademická 4).

Cieľom konferencie je:
· Prehĺbenie poznania a zmapovanie počiatkov záchranárskych aktivít uskutočnených do polovice 20. storočia
· Zanalyzovať dobový metodický prístup i technologické otázky historických konzervácií hradných zrúcanín
· Pokúsiť sa o zhodnotenie prínosu historickej metodiky i technológie v porovnaní so súčasnými prístupmi
· Nastoliť otázku súčasnej pamiatkovej ochrany historických konzervačných i technologických prístupov

Program:
7.11.2008 – prednášky a spoločenský večer (možnosť nocľahu aj zo 6./7. 11)
8.11.2008 – exkurzia: hrady Nitra, Topoľčany / Uhrovec, Hrušov

Prihlásiť sa je možné do 24.10.2008 mailom na: bona.martin@mail.t-com.sk; bližšie informácie na tel.č. 0905 361 803; www.leustach.sk
V mene organizačného výboru sa na stretnutie sa teší
Martin Bóna

8:00 – 9:00 registrácia účastníkov

9:00 – 12:00 uvítanie a I. blok prednášok a diskusia na tému:
Historické konzervácie hradných zrúcanín do polovice 20. storočia

• Pavel Gregor: Počiatky obnovy hradných zrúcanín v európskom kontexte
• Martina Orosová: Ochrana hradných zrúcanín v agende Štátneho referátu na ochranu pamiatok na Slovensku (1919-1939)
• Michal Šimkovic: Príklady najstarších konzervácií hradných zrúcanín na Slovensku a ich metodické prístupy (Slanec, Jasenov, Modrý Kameň, Fiľakovo, Banská Štiavnica)
• Martin Bóna: Metodický prístup pri konzervácii hradov Topoľčany a Hrušov
• Miroslav Matejka: Klub československých turistov a konzervácie hradných zrúcanín na Slovensku
• Radim Vrla: Zajímavosti o pracích na hradech Křídlo a Lukov okolo roku 1940
• Jiří Varhaník: Příspěvek k metodice odlišení novodobých dozdívek při opravách zřícenin v porovnání se současnými přístupy.
• Michal Hrčka: Technológie a materiály používané pri konzervácii hradných zrúcanin v minulosti a dnes

12:00 – 13:30 obedňajšia prestávka

13:30 – 18:30 II. Blok prednášok a diskusia na tému:
Problematika súčasných konzervácií torzálnej architektúry

• František Gabriel – Ivan Peřina: Hrad jako historický pramen (definice památky, problémy památkové ochrany a konzervace, dokumentace)
• Tomáš Durdík: Současný český přístup k zacházení se zříceninami
• Pavel Šimeček: Konzervace torzálních architektur (Smysl konzervace – Dobře zformulovaná odpověď na otázku CO A PRO KOHO ? dává současně podklady pro metodiku přístupu ke konzervaci)
• Gregorová, Jana: Prehodnotenie spôsobu prezentácie ruín architektúry vo vzťahu k autenticite originálu
• Ivan Gojdič: Metodické pristupy k obnove hradov Ľupca, Ľubovňa a Levice
• Helena Ferencová: Gotická zrúcanina hradu Modrý Kameň
• Peter Herceg: Doterajšie skúsenosti pri obnove zrúcaniny kláštora Katarínka
• Peter Horanský – Miroslav Matejka: Konzervácia hradu Uhrovec
• Michal Šimkovic: Konzervácia hradu Lietava
• Martin Bóna – Jozef Blaho: Súčasná konzervácia hradu Hrušov: ciele a metodika
• Peter Martinisko: Zámery a ciele prebiehajúcej obnovy hradu Lednica
• ...

18:30 - 19:30 večera
19:30 – diskusia a voľný program

Sobota 8. 11. 2008

7:00 – 8:00 raňajky
8:00 – 17:00 Exkurzia (hrady Nitra, Topoľčany alebo Uhrovec, Hrušov), obed po ceste

Obrázok používateľa andrejZM

Fotky z konferencie sú dostupné na adrese:
http://leustach.webconsult.sk/index.php?page=14&cat=Konferencia+7.+-+8.+11.+2008

Obrázok používateľa harp

Islo o velmi vydarenu akciu, ktora bola vyborne zorganizovana. Prednasajuci hovorili k veci a zaujimavo. Program bol bohaty a tak nie kazdy vycerpal svoju prednasku uplne.

Ak ste sa v ramci diskusie neodvazili/nestihli opytat na cokolvek, vyuzite na to nase diskusie na Obnova.sk.

Kratky fotoreport z tejto akcie... Prida sa niekto?

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Porsena

ja sa pridám v chvále. Naozaj veľmi dobrá akcia, a za seba môžem povedať, že takú príjemnú diskusiu, ako sa tam v piatok večer vyvinula som ešte nezažil.

Obrázok používateľa Bacill
Bacill (bez overenia)

No to ste skoro dali vedieť! To mám ako stihnúť? No nič, tak nech sa akcia vydarí...

Obrázok používateľa VKotruszova

Skutocna vdaka organizatorom, skvela akcia, diskusia par exellence, exkurzia tiez.....

Obrázok používateľa uskalienka

skveli ludia pripravili so skvelymi ludmi skvelu akciu pre skvelych ludi, ktori maju skvele a uslachtile pohnutky...
ja ako laik som si vychutnala tuto atmosferu a prezila tak dva velmi plodne dni...

dakujem kazdemu pritomnemu na akcii :wave:

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa strombus72

I ked trochu oneskorene... Urcite som sa dozvedel vela zaujimavych veci, da sa povedat ze s kazdeho prispevku sa dalo cosi vybrat. Nie so vsetkym som sa mohol stotoznit. Ak hlavnym "vyrazom" konferencie bola autenticita, tak u niektorych prezentacii v rospore{i ked obhajovali ze ide prave o zachovanie autenticity} s tym bol vysledok :oddelit "za kazdu cenu "povodne " a domurovane- ha! Vysledky boli dych "vyrazajuce" ked vysledok bol ako past na oko, absolutne nezosuladene s povodnym - autentickym murivom a autenticita celku bola v ....... {haji som myslel}
Ale i tak som rad ze som sa zucastnil a vdaka patri hlavne organizatorom Stanke a Jozkovi Blahovym+M.Bonovi ! A som ich dlznikom. Tymto ich zdravim a dufam ze na buduci rok sa zideme na hrusove , gymesi a nezdary sa nam vyhnu ako v osobnom zivote tak i pri zachrane hradov.
Peter

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.