aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Kniha: Krajina hradov (2010)

Tagged: 

  • Kniha: Krajina hradov (2010)

    Posted by peterg on 2. februára 2011 at 0:12

    Caute,

    nahoda chcela, aby som na tuto podla vsetkeho (aj ceny) exkluzivnu knihu natrafil, a teda potesil ako nic netusiacich fanatikov, tak aj tusiacich ale zabudnuvsich.

    http://www.martinus.sk/?uItem=100144

    Kiezby tam bolo xx zaberov aj z interierov hradov, a nielen tych z “5km”. To by som si ju aj kupil potom. :-)

    uskalienka odpovedal 13 years ago 6 Členovia · 15 odpovede/odpovedí
  • 15 odpovede/odpovedí
  • bibrax

    Member
    2. februára 2011 at 8:32

    http://www.castrum.sk/page.php?id=826

    Peterq, v knihe je napriklad pohladnica s interierom veze na Slanci. Vacsina dobovych pohladnic zachytava hrady z vacsej vzdialenosti, ale i napriek tomu su na nich zachytene casti ktore su uz minulostou. Aby bolo mozne mat xx zaberov interierov hradov, bolo by treba ist s fotoaparatom este o dvesto-tristo rokov dalej do minulosti. Vzacne su tie pohladnice prave svojou vypovednou hodnotou, nakolko ako som spomenul zachytavaju to co sa zrutilo skor ako sa na niektorych hradoch zacalo so zachrannymi aktivitami. Takze v niektorych pripadoch moze teoreticky aj pohladnica pomoct k niektorym odpovediam.

  • uskalienka

    Member
    2. februára 2011 at 8:57

    mili peterg,

    keby si cital clanky na obnova.sk mozno by si na info narazil aj o sekundu skor a nie nahodou :) a aj o obsahu knihy by si sa nieco viac docital…

    http://www.obnova.sk/clanok-3562.html

    a ja sa priznavam, ze prvotne info mam od BibraXa z FB :) a len povzdychnut si mozem… bo moje IT zrucnosti mi nedovolili spravit prezentaciu podla predstav… taaakze, kto je zvedavy a si chce na ukazku par textov i precitat… nech sa paci na castrum.sk ;)

    aaa najlepsie v piatok live v modre…
    :wave:

  • peterg

    Member
    2. februára 2011 at 9:28

    http://www.castrum.sk/page.php?id=826

    Peterq, v knihe je napriklad pohladnica s interierom veze na Slanci. Vacsina dobovych pohladnic zachytava hrady z vacsej vzdialenosti, ale i napriek tomu su na nich zachytene casti ktore su uz minulostou…..

    Urcite ano, ja sa o tom nehadam, a ked vidim co tu kuzlia z dialkovych pohladov fesaci okolo Lietavy, urcite maju vysoku hodnotu. Ja len ze som nedavno tvrdo makal 3m. zhanim starych fotiek jedneho hradu, a zda sa, ze motyka vystrelila, nakolko ide o stare fotky domacich zpod hradu. Skratka pri tejto publikacii mi bleslo hlavou, ze ci sa nahodou nejaky z tych odbornikov nestal aj stastlivcom, ktoremu by v pripade osobne-ucastneho patrania (nez mojho email vymenneho) napr. vydali cosi madarske archivy, lebo tam toho je.. alebo tam niekde to zasite je. o tom som presvedceny. A keby uz mal tolko stastia, ci by sa podelili..

    Kazdopadne, ako Uskalienka dala svoj prispevok o krste knihy, tak ta akciova cena je paradna, urcite.

  • peterg

    Member
    2. februára 2011 at 9:29

    .. tvrdo som makal na ziskani tych interierovych fotiek, nez dialkovych.. to som zabudol zdoraznit -).

  • zerynthya

    Member
    5. februára 2011 at 20:54
  • tatar

    Member
    5. februára 2011 at 22:24

    Vydanie tej knihy je výborný počin. Veľa ľudí by mohlo povedať, že mnohé pohľadnicez nich poznajú.
    Áno, ale ten odborný, pokec k pohľadniciam im chýba. Popisy k nim a upozornenia na rôzne detaily sú neoceniteľné.
    Dík Zerynthya.

  • tatar

    Member
    10. februára 2011 at 9:13

    Dnes na rádiu Devín
    15:35 Hosť RD: Peter Horanský
    o knihe Krajina hradov – slovenské hrady na starých pohľadniciach

  • kardinal

    Member
    10. februára 2011 at 12:12

    Môže niekto uverejniť zoznam hradov v knihe Krajina hradov? Ak sa tým samozrejme neporušia autorské zákony…
    A tá akciová cena je dosť dobrá,ale info mi chýba.
    Bacil chcel vedieť, či je tam ten jeho hrad (Čabraď), ja som tiež zvedavý, či je tam “môj” hrad…

  • uskalienka

    Member
    10. februára 2011 at 13:43

    mily kardinal,

    tvoja otazka kolo zoznamu mi pride netaktna, drza a veru mozno dalsie pridavne mena :) a je jedno ci to ma nieco spolocne a ci nie s autorskymi pravami…

    malo info?? no-no-no :)
    chce to trosku usilia…
    co takto zajst si do knihkupectva?? prelistovat, nadchnut sa a tesit sa z toho, ze na obnova.sk (ci na castrum.sk) mas info, kde spoluautor knihy ponuka akciovu cenu pre nas, co mame interes kolo hradov… je to pre teba malo??

    holuby nepadaju do ust pecene… ked nieco chceme, je tu chcenie aaa to spravidla nabudi k aktivite… a ta mi u teba chyba [-X
    taaak hor sa do prace ;)

    a kde sa Bacil pyta na Cabrad?? ak je otazka sprostredkovana cez teba… tak mu odkaz, ze je :)
    aj tebe by som odpovedala… len netusim, ktory je ten “tvoj” :wave:

  • tatar

    Member
    10. februára 2011 at 14:08

    Drahá Uskalienka,
    kardinál patrí k tým najslušnejším,najzdvorilejším a najšarmantnejším hradárom akého poznám a “jeho” hrad je Sarus.
    Bol iba zvedavý, nič viac, nič menej.

  • zerynthya

    Member
    10. februára 2011 at 16:12

    …je tam aj Caprak aj Sarus… aj 80 dalsich…


  • kardinal

    Member
    11. februára 2011 at 7:31

    Milej uskalienke.
    Ja sa na teba nehnevám, mala si aj kus pravdy, lebo aj keď som v centre mesta prešiel asi 4 kníhkupectvá, a tam kniha nebola, bola už 2.2.2011 v najväčšom kníhkupectve na sídlisku, kde bývam…Kniha ani včera nebola viditeľne položená, predavačka o nej nevedela ,ale potom mi ju našla pomocou počítača.
    Kniha je fakt dobrá, akciová cena oproti tej v kníhkupectve je super, takže za náš hrad asi bude hromadná objednávka.
    Mňa najviac potešila fotografia (asi 366) od K.Divalda z roku 1906, kde odfotil z vnútra nádvoria vstupnú bránu, a tam ešte vidno oblúk vstupnej bránky pre peších, teda pred asi 100 rokmi to stálo…To miesto dôverne poznám, v lete 2010 som to s láskou dôkladne vymydlil.
    Bacil sa pýtal na Čabraď v Bibraxovej diskusii na Castre.Už mu odpovedali, že tam má 4 pohľadnice.
    Bibrax na svoju stránku ku Kamenným strážcom I. (prepracovaným) dodal aj zoznam hradov, to mi pri Krajine hradov chýbalo…Nič iné som tou otázkou nesledoval…
    Dve podobné knihy, jedna obsiahla pol Slovenska, preto tá otázka…
    Možno by autorov knihy zaujímalo, že môj známy – šľachtic L.Z. vlastní malú Hufnagelovu rytinu osadenú do rámu z originálneho stavebného dreva z nášho hradu, s originálnymi klinčekmi. Ten rám aj rytina majú odhadom 100 rokov, je to zvláštny pocit to mať v rukách.Možno by to dovolil odfotiť do novej knihy…
    Takže pozývam týmto usilovnú uskalienku (môj vzor pracovitosti a pohotovosti) na obhliadku nášho hradu. Bude pre nás vzácny hosť, VIP. Ukážeme aj to, čo bežnému návštevníkovi neukazujeme…
    Tajný kardinál

  • uskalienka

    Member
    13. februára 2011 at 23:38

    Drahá Uskalienka,
    kardinál patrí k tým najslušnejším,najzdvorilejším a najšarmantnejším hradárom akého poznám a “jeho” hrad je Sarus.
    Bol iba zvedavý, nič viac, nič menej.

    ked som si precitala tento prispevok, podla popisu hradara kardinala, som verila, ze kardinal pochopi vyznam mojich slov, ktore neboli adresovane iba jemu, ale kazdemu citatelovi a s dobrou vierou… nie karhanim :)
    a kardinal nesklamal :)
    + milo prekvapil poklonou… dakujem a pri navsteve vychodneho slovenska sa urcite vopred nahlasim… tesim sa na bliziacu sezonu i navstevu sarisskeho hradu :smt039

    __________
    pozn. autora: svoje emocie inak ako smajlikmi vyjadrit neviem, tak sa hadam vzdy pochopime ;)

  • kardinal

    Member
    14. februára 2011 at 8:14

    OK, uskalienka, daj vedieť dopredu, aby sme sa pripravili.Našu hradnú stránku iste poznáš.
    Ako upútavku ponúkam náš hradný videoklip. Na http://www.youtube.com si treba vyhľadať FROWN a klip Vampires love 2008. Asi tretina klipu bola natočená na našom hrade, dve tretiny na prešovskej Kalvárii (hlavne okolie krýpt Szirmayovcov a doktora Paracelsa zjavne ovplyvnených slobodomurárstvom).
    Pekný klip, Martin si spomína, ako to chalani natáčali.
    Mne sa páči pekná melódia, romantický klavír, ostrá gitara, celkové aranžmá, aj taká zvláštna šarišská angličtina… :P
    Možno to tu niekto zavesí…
    A ešte taká hradná porovnávačka:
    v roku 1903 na nádvorí pri vstupnej bráne postavil statív K.Divald a zanechal svedectvo, že oblúk bránky pre peších ešte stál, je to v knihe Krajina hradov.
    V roku 2008 kameraman Ľ.Šarišský z toho istého miesta (pár metrov rozdiel) natáčal klip, a trochu vidno bránu zvnútra hradu.
    Príjemné počúvanie a pozeranie.
    Kardinál

  • uskalienka

    Member
    12. marca 2011 at 8:33

    citacia z clanku zo SME…

    „Pocity nostalgie vyvolané majestátnym pokojom hradov a zrúcanín, z ktorých mnohé sú už minulosťou a takisto aj ukážka noblesného krasopisu v napísanom posolstve, sú v dnešnej uponáhľanej dobe príjemné snáď každému čitateľovi.” 

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť