kamenné múry a vlhkost

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa j3333
Offline
kamenné múry a vlhkost

Rekonštruujem chalupu. Má byť na trvalé bývanie. Problém je že má kamenné základy a múry ktoré sú spájané hlinou. Stavba jemne vlhne tým čo navzlína cez tú hlinenú maltu. Nechcem murivo podrezávať ani podsekávať lebo mám obavy že vyschnutím hlinenej malty kamene nebudú súdržné a bude ich pokope držať len omietka. Keďže chcem vnútri dlažbu Napadlo ma že vodorovnú hydroizoláciu potiahnem aj na steny až po strop. Následne vymurujem z vnútornej stany napr. 5cm heblom nové steny na zaizolované múry. Z vonkajšej strany obnovím vápennú omietku. Pôvodné kamenné murivo teda môže smerom do exteriéru dýchať aj si ťahať potrebnú vlhkosť a ja vnútri budem v suchu. Je pravda že ja vnútri takéhoto priestoru budem dýchať len oknami ale zdá sa mi to funkčné riešenie ako pri suterénoch rodinných domov kde je tiež kompletná hydroizolácia (vodorovne aj vertical). Nebudem rozpisovať dôvody prečo radšej nepostavím nový dom ak chcem... Napriek tomu by som ocenil Vaše názory na moje zamýšľané riešenie a viem, že podobný problém riešia viacerí.
Vopred ďakujem za vecné reakcie

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Skúšal si teraz v horúčavách dlhodobo naplno vetrať? Do akej výšky boli vlhké múry?

Suchá hlina je pevná. Pri určitej vlhkosti sa z nej stane plastelína až kaša. Múr je stavaný tak, že kamene sú zaklínené do seba a držali by aj bez hlinenej malty. Ak by nedržali bez malty, nedržali by ani s maltou. Steny môžu vlhnúť aj z vody na vonkajšej strane múru. Skús vyspádovať pozemok tak aby nešla voda k múru. Kamenné múry je široký pojem, skús napísať aký kameň a aká hrúbka múru. Ak sú z tepelne vodivého kameňa, tak môžu múry vlhnúť aj z kondenzovanej vlhkosti z vydýchaného vzduchu. Pomôže sálavá akumulačná pec, pretože ohrieva múry, nie vzduch. Tým zvýši povrchovú teplotu a rosný bod múru. Príručka pre stavbu akumulačnej pece je tu: http://www.klasici.sk/node/257 .

Suchá hlinená podlaha celkom dobre izoluje. Pre jeden dom som vypočítal R = 2. Betón vytvorí tepelný most a podlaha bude chladná. Ľudia čo betónovali podlahu v domoch s kamennými múrmi majú skúsenosť, že im viac vlhli múry. Cez hlinenú podlahu sa vlhkosť z podlahy odparovala. Zabetónovaním sa vlhkosť uzatvorila a šla do stien. Lepšie riešenie si myslím je makadam nasypať na podlahu, a na to drevene dosky. Na dosky sa môže dať aj pláývajúca podlaha. Okolo múru treba nechať pár cm medezru, aby sa mala vlhkosť kam vyparovať.

Výhodou hliny je že najlepšie reguluje vlhkosť v miestnosti. Druhá je sádra, tretia vápenná omietka. Keď chceš betónovať a ťahať múry, postav si rovno nový dom. Starý bude vždy len starý.

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Pod drevenú podlahu môže ísť polystyrén, ak sa ti tam nedostanú zvieratká.

Obrázok používateľa eliss
Offline

RobertM Súhlasím čo radíš. Podľa mňa si pisateľ uzavri vnútrajšok domu tak, že sa mu tam bude ťažko dýchať. Pod podlahu je dobré použiť aj plastové "amfóry" ako to používali už starý Rímania. Môžu sa položiť i na zrovnaný makadam. Je potrebné pridať na zrovnanie trochu drobnejší kameň aby plast lepšie ležal na podklade. Potom môže použiť aj betón. To už si musí urobiť a poradiť s odborníkom na mieste domu.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.