Kamenna napisova doska

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Anton_HC
Offline
Kamenna napisova doska

Dobry den,

robil som vykop pre zaklad pod sporak v kuchyni nasho domu. Na urovni povodneho terenu som nasiel zatial dva kusy z napisovej dosky s inicialami a letopoctom. Doska nie je cela, mozno este nieco najdem, no uz teraz jej rozmery presahuju obvykle dosky osadzane do ludovch domov v nasom regione Hont. Stretol som sa s nazorom, ze to bolo osadene na starsej stavbe stojacej na mieste kde je teraz nas dom, ten bol postaveny okolo r.1890  sluzil do nedavna ako evanjelicka fara. Nejake dalsie napady? Dakujem.

__________________

Anton

Fotografia v diskusiach - Anton_HC
Fotografia v diskusiach - Anton_HC
Fotografia v diskusiach - Anton_HC
Obrázok používateľa Anton_HC
Offline

Zmeral som hrubku tych ulomkov z dosky. Maju cca 8cm, tak to vylucuje ich povod z kamenneho nadprazia branky. Medzitym som v danej miestnosti nasiel starsie muriva, jedno v hrubke 60cm, druhe 80cm. Ked som to porovnal s podorysom starsej podoby domu z katasralnej mapy z r.1871, tak som zistil, ze som nasiel obvodovy mur starsej stavby a jednu vnutornu priecku. Vid fotky.

zaklady.jpg zaklady.jpg 1871.jpg 1871.jpg
Obrázok používateľa stanica
Offline

Možností je veľa, nepoznáme lokalitu a jej históriu, takže ťažko povedať z akého objektu to mohlo byť, ak bola fara skutočne postavená v roku 1890, tak z nej to teda určite nie je, možno z jej predchodcu. Teoreticky to mohol byť aj preklad z portálu, nie je zachovaná kompletná dĺžka. AL sú iniciály stavebníka (majiteľa) objektu.

Obrázok používateľa harp
Offline

Mozno sucast nejakej plastiky ci drobnej architektury nesuvisiacej s nehnutelnostou? A cohovori archivny vyskum k nehnutelnosti stavitel ci farar nebol "AL" ?

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.