aktivita diskusia Archeológia Je pamiatka stará 3000 rokov bezcenná ?

  • Je pamiatka stará 3000 rokov bezcenná ?

    Posted by admin_obnova on 12. januára 2005 at 1:49

    V lokalite Kaľamárka sa nachádza miesto 3000 rokov staré, dokázateľne sídlisko našich predkov – zanedbané, nepovšimnuté… tu je záver archeologickej správy :
    Katalóg nálezov a nalezových situácií z výskumu vyšinného sídliska a hradiska Kalamárka pri Detve sprístupňuje širokej odbornej verejnosti terénnym výskumom získané archeologické pramene a zároveň východiskovú bázu pre následné typologické a chronologické analýzy, ako i teoretické vyhodnotenie, ktoré autor pripravuje po jednotlivých obdobia osídlenia lokality.
    V roku 1993 bola odovzdaná do tlače pre časopis Slovanská archeológia 1994/1 štúdia o včasnostredovekom osídlení lokality, za ktorou bude nasledovať vyhodnotenie neskorobronzových,laténskych, rímskych a germánskych nálezov. Sumarizáciu hlavných výsledkov výskumu v predchádzajúcej kapitole treba chápať v rovine predbežnej pracovnej hypotézy, umožňujúcej spolu s registrom nálezov podľa chronologického zaradenia ľahšiu orientáciu v pestrom polykutúrnom nálezovom fonde zo značne širokého časového priestoru pribižne dvoch tisícročí.
    Výskumy v detve, spolu s ďaľšími archeologickými prieskumami a výskumami realizovanými na strednom a hornom Pohroní, Ponitrí a Považí najmä v poslednom desaťročí, priniesli mnoho nových informácií nielen do poznania dosiaľ málo prebádaného pravekého a protohistorického osídlenia tohto regiónu, ale i do rekonštrukcie donodávna zaznávaného predkolonizačného slovienskeho osídlenia Zvolenského kominátu i severných častí ďalších veľkomoravských hradských obvodov (španstiev,žúp).
    táto publikácia bola spracovaná s nádejou, že aspoň čiastočne prispeje k odstráneniu bielych miest na mape poznania hornatého stredného slovenska, tohoto sídelného a genetického rezervoára slovenského národa…

    Zdá sa mi, žeby takéto miesto malo byť udržiavané, vyznačené a využité pre turistický ruch.

    Anonymous odpovedal 18 years, 9 months ago 2 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    12. januára 2005 at 17:06

    Máte úplnú pravdu, záchrana, konzervácia a najmä prezentácia archeologických nálezísk je “bielym miestom” nielen na mape SR, ale aj medzi prioritami ochrany kultúrneho dedičstva, o prioritách “štátnej kultúrnej politiky” nehovoriac. Skôr sa vášnime a vyčerpávame kauzami typu “Novostavba SND”, vtedy aj umelci protestujú ako keď deťom berú obľúbenú hračku. Keď chátra nálezisko doby rímskej, veľkomoravskej a pod. ani osobnosti kultúrneho “podhubia” neprejavia žiadny záujem. Nuž nečudo, že o tlaku verejnosti nechyrovať. Takýto desaťročia sa prejavujúci trend ľahko učičíka tých, ktorí spravujú mešec na niečo tak “malicherné” ako je kultúra, alebo nebodaj záchrana kultúrneho dedičstva. Avšak téma ochrany archeologického dedičstva je určite hodna diskusie v samostatnom bloku tohto diskusného fóra. Myslím, že by sa potešili aj archeológovia, aj pamiatkári. Dobrý deň všetkým!

  • Anonymous

    Member
    12. januára 2005 at 17:17

    Naozaj zasnem…. tu v detve sa hovori “skoda, ze nemame ziadne pamiatky”. Ludia si asi predstavuju, ze ked niekde nie je Bojnicky zamok, tak to nestoji zato. Podla mna aj “kamen na kameni” s dobrou legendou je uzasna vec ako to miestni aktivisti vedia vyuzit. Cele je to o schopnych ludoch okolo. Kdeze je Bratislava a SND. Tu v mieste sa musime zobudit. Dost sa hanbim… a dakujeme , ze si toto niekto precita…

  • harp

    Member
    13. januára 2005 at 0:40

    O tom ako si ludia pod pamiatkou predstavuju rozne veci by sa dalo pohovorit vela. Mozete si napr. prezriet nektory z prispevkov v rubrike muzea a galerie. Je to pravdepodobne aj, ako pisal p. Liptaj v niektorom z inych prispevkov, chyba nedostatocneho narodneho povedomia, povedomia v oblasti kulturneho dedicstva a aj nedostatocna osveta na vsetkych stupnoch.

    Je tazko v dnesnej globalizovanej dobe komercie niekoho presviecat aby si vyzil bezne odkazy a pozostatky minulosti nie-beznym sposobom. Je malo takych ludi ktori k nim nemaju vztah len preto ze sa daju spenazit, alebo ze sa chcu pomocou nich vysvihnut v spolocnosti.

    Pokial nebude v kazdom z ludi aspon zlomok cistej lasky k kulturnemu dedicstvu. Lepsie azda nebude.

  • Anonymous

    Member
    14. januára 2005 at 8:43

    No, aj v ramci nasho kulturne malo uvedomeleho slovenska existuju vynimky. jednym z nich je napriklad Molpir (hradisko zo st. doby zeleznej, ktore urcite netreba predstavovat) v katastri Smolenic. Urobila sa tam naznakova rekonstrukcia najdolezitejsich casti (vstupna brana, opevnenie, kultovy objekt , radova zastavba, cistrena atd. osadene zajimavymi a graficky peknymi informacnymi tabulami (ked som tam bol naposledy cca pred rokom a pol, tak uz jedna z nich bola znicena a plech spoza nej vystrihnuty – nie vsetci smolenicania su zapaleni pre historiu :-( vzdy ked som tadial siel, stretol som aj dalsich turistov… a dole pod hradiskom v budove starej fary je muzeum, kde su zapozicane zo Zapadosl. muzea aj pre bezneho cloveka zaujimave nalezy z Molpira (velke zasobnice, zbrane, remeselnicke nastroje a pod) … pokial viem, prezentaciu Molpira inicovala priamo obec Smolenice. Mozno by stalo aj u Vas vyvinut podobnu iniciativu, ktora by mala vyjst od miestnych ludi a mozno by sa veci pohli…. Podobnych prikladov je viac, ale drviva vacsina podobnych lokalit je mimo zaujem ludi…a mozno je to tak v tejto dobe aj lepsie. Treba si este uvedomit, ze Molpir nie je kopec vzidaleny od vsetkeho a ze ludia by tam chodili len kvoli nemu – je hned na okraji obce, pri kostole, cestou ku kalvarii, naproti smolenickemu zamku a pod molpirom je dolina Hlboce s jedinym vodopadom v Malych Karpatoch, takze vznikol ako sucast podla mna velmi vydareneho komplexneho riesenia… skuste nieco podobne vymysliet aj v Detve, ci kdekolvek inde na Slovensku, vsetci isto budeme len radi…

  • Anonymous

    Member
    14. januára 2005 at 17:25

    Kalamarka ma svoje caro…chodievam tam, kedze byvam vo Viglasi. Jedna vec je propagacia, obnova a potom aj dozor…Zial, vzdy sa najdu ludia, ktory si pletu pamiatky s miestami, kde je dovolene vsetko. Moj nazor: kym nie je zabezpeceny dozor – je dobre, ked ludia o mieste nevedia (kto sa o pamiatky zaujima – o nom vie, a hlavne k nim ma vztah…)

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2005 at 20:58

    ano suhlasim s vami.Ked si niekto neuvedomi ake pamiatky ma vo svojom okoli,hoc len male,nemoze cakat zazraky ze len tak sa im pred ocami zjavia velke….plne s vami suhlasim…

  • Anonymous

    Member
    11. júna 2005 at 18:30

    Zadna pamiatka nema cenu! Ked z nej spravite tovar ! potom mozete skusat za nu neco pytat, ale potom to uz nemoze !! byt pamiatka. Pamiatky mozi byt male a velke, nebodaj najvecsie alebo najmensie?
    A co to je pamiatka ? nocnik mojho pradeda, chliev co postavil moj dedo alebo zelezny kriz mojho otca brata? Nieco z toho je PRE MNA pamiatka ale nyje vasa a nikoho druheho.
    Mali by ste robit tu OSVETU !!! aby som nebol a mne podobny taky nevzdelany. Osvetari.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť