J. KÓREA: Naklonovali psy, ktoré svietia načerveno

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
J. KÓREA: Naklonovali psy, ktoré svietia načerveno

J. KÓREA: Naklonovali psy, ktoré svietia načerveno

BRATISLAVA 29. apríla (SITA/AFP) - V Južnej Kórei naklonovali prvé šteniatka na svete, ktoré v tme svietia načerveno, informoval dnes vedecký tím. Štyri bígle majú v tele fluorescenčný proteín, ktorý ich pod červeným ultrafialovým svetlom rozžiari. Aj v dennom svetle sú ich labky a pokožka ružovšia. Podľa vedeckého tímu vytvorenie svietiacich psov dokazuje, že v budúcnosti bude možné implantovať gény súvisiace s ľudskými ochoreniami do tela psov a napredovať tak vo výskume chorôb.

Tím nainfikoval psie fibroblastové bunky (z nich sa vytvára tkanivo) vírusom, ktorý vkladá fluorescenčný gén do bunkového jadra. Potom ho premiestnili do ďalšej psej bunky, z ktorej jadro predtým odňali. Naklonované embryo vložili do tela náhradnej matky. Šesť naklonovaných svietiacich samíc bígla sa narodilo v decembri 2007. Dve zomreli a štyri prežili. O pokuse predtým vedecký tím neinformoval. "Sú to prvé transgenické psy na svete," povedal vedúci tímu profesor Lee Bjong-Čchun z Národnej univerzity v Soule. "Fluorescenčné mačky, myši a opice už vytvorili, ale psy zostávali jednými z najzložitejších zvierat pre transgenickú techniku, a pritom majú mnohé ochorenia spoločné s ľuďmi," uviedol expert na klonovanie Park Se-Pill.

Lee si vyslúžil svetové prvenstvo už naklonovaním psa Snoopyho. V decembri 2007 ďalší juhokórejský tím vyhlásil, že ako prvý naklonoval fluorescenčné mačky.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Musím sa zastať svojich príbuzných, tí vedci sú prepáčte za výraz, ľudské hovädá.

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

No, tak to nas čaká krásna ružová budúcnosť -(

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Neviem prečo sa nezamerajú na niečo cieľavedomejšie a riešia také veci je mi z toho zle.Ako to tu bude vizerať za dvadsať rokov?A či to tu vôbec bude vizerať.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.