Impregnácia cementovej dlažby

10 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Anton_HC
Offline
Impregnácia cementovej dlažby

Zdravim Vas,

caka nas polozenie cementovych dlazdic (20x20x2.5cm) na prichystany podklad okolo sporaka.

Dlazba je nova a treba ju niecim napustit, aby nenasala do svojho povrchu spinu. Na webe sa da najst mnozstvo napustadiel na beton  ine save podklady, ale ja by som rad pouzil nieco jednoduche a ekologicke. Skusali ste niekto bezny lanovy olej alebo vceli vosk?

Dakujem za pomoc.

__________________

Anton

Impregnácia cementovej dlažby
Obrázok používateľa Anton_HC
Offline

Chceli sme kupou dlazdic u tohto vyrobcu podporit miestneho remeselnika, zial musim konstatovat, ze nabuduce si ju bud vyrobim sam alebo si ju kupim z Maroka.

Vceli vosk vysiel jednoznacne najlepsie, pouzil som ten zlty, lebo biely som nemal.

Hoci som to impregnoval komercnym vyrobkom, nema to ten hodvabny lesk ako pri pouziti vosku, preto si chcem zakupit biely vceli vosk a navoskujem to.

Pod dlazbou som instaloval elektricke vykurovanie, tak som bol nuteny ist do lepenia flexibilnym cementovym lepidlom a sparovania flexi bielym cementom. Povodne som totiz chcel pouzit vapennu maltu, to nema taku tixotropiu ako tieto cementove hmoty.

Obrázok používateľa harp
Offline

Kvalita dlazby z Hlinika naozaj vyrazne poklesla. Takze sa vceli vosk, vysiel najlapsie? Ja som ho tiez pouzil na podobny ucel s podobnym vysledkom.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Anton_HC
Offline

Nazdar,

posielam foto dlazdice. Dolna polovica bola bez napustenia, tak tam vidno, ako vino zaposobilo na povrch.

Vpravo hore je vceli vosk, tato plocha zostala bez vyraznejsich stop po vine.

Vlavo hore je plocha napustena tungovym olejom.

Vceli vosk som mal pomerne riedky, dobre vsakoval, su tam tusim 3 vrstvy.

Medzitym som si kupil nejaky napustaci roztok od Den Braven, skusal som aj ten na vzorke. Tentoraz som pouzil stavu z cervenej repy. Zanechalo to stopy aj napriek napusteniu komercnym vyrobkom.

Dlazdice su z Hlinika, maju na sebe od vyroby vela vykvetov, ale postupne prichadzam na to, ako to dat na pozeratelnu mieru. Druhy krat by som vsak od toho vyrobcu nekupoval.

 

vzorka.jpg vzorka.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

Tono, a mozes nam poslat aj foto z tvojho testu?

 

DIKI

Obrázok používateľa Anton_HC
Offline

Medzičasom som vzal jednu dlaždicu a jednu časť som impregnoval tungovým olejom, ďalšiu časť včelím voskom a tretiu som nechal bez napúšťania. Po zaschnutí povrchov (cca 2 dni) som na dané plôšky nalial červené víno a nechal vsakovať niečo vyše hodiny. Víno na neimpregnovanej plôške vsiaklo do dlaždice veľmi rýchlo, na impregnovaným plochách sa viditeľne nevsakovalo. Následne som víno zotrel a nechal dlaždicu uschnúť.

Výsledok: škrvny od vína zostali na všetkých troch plochách a to aj po omytí vodou. Na impregnovaných plochách boli škrvny menej badateľné, ale boli.

Ešte na okraj: na chodbe máme pôvodnú historickú cementovú dlažbu, dlaždice majú na rube vyrazené v maďarčine, že boli vyrobené v Ipolysag, t.j. v Šahách. Nie niekto niečo o tej manufaktúre?

Obrázok používateľa tatar
Offline

Boli časy. keď ľudia poznali aj iné ako ľanový olej a včelí vosk a povrchová úprava cementových dlaždíc, resp. ich výroba bola povýšená na umenie.

http://www.inout-home.hu/blog/design-blog/design-targyak/szazadfordulos-...

 

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa jan45
Offline

čo to má spoločné s cementovou dlažbou? Len lôžko, to ale nevidieť.

Obrázok používateľa tatar
Offline

Nerozumiem.

Poznám v Pešťbudíne zopár secesných a art deco domov, kde sa dá cementová dlažba vidieť, mimochodom taká ako je aj na obrázkoch. Maďarskému kolegovi sa podarilo zachrániť v jednom kaštieli originál cementovú dlažbu, napriek tomu, že ju musel rozobrať a položiť znova. Aj vďaka tomu, že si dokázal zohnať zopár nových, iba vďaka tomu, že v Hu existujú malé manufaktúry s ručnou výrobou cementových dlaždíc.

V tom materiáli sa okrem iného píše :

"És ezzel el is érkeztünk egy kis gondolati rendbetételhez, hogyan is állunk most  a cementlapokkal…  Ma három csoportba sorolhatjuk őket – manufakturális gyártású valódi cementlapokgépi gyártású, de részben még mindig  valódi cementlapok, és gres alapú, mázas, cement jellegű lapok. A mai kézi gyártással készülő egyedi mettlachik motívum világában részben a több száz éves cementlapok eredeti mintái, részben pedig azoknak a mai trendek szín és formavilágához igazodó, újragondolt motívumokkal gazdagított minták jelennek meg."

Ďalej, čo je dôležité : "Alapanyaguk , mint anno:  cementpor, homok, pigment, és  víz."

http://sunrec.hupont.hu/11/cementlap

Vlastne som chcel iba povedať, že ja by som na tie dlaždice niečo namaľoval, namiesto oného.

Obrázok používateľa tatar
Offline

Dať si tam samozrejme môžeš čokoľvek, ale o účinnosti oboch spomínaných prostriedkov by som dosť silne pochyboval, zvlášť na cementových dlaždiciach. Neviem, prečo zrovna cementové a prečo za každú cenu niečo ako ľanový olej, alebo včelí vosk. pripadá mi to dosť "ujeté".

Ak už, tak by som skôr použil nejaké tvrdšie oleje alebo vosky na drevené podlahy, alebo niečo takéto

http://www.aquabarta.cz/4_stahuj/tech_listy/Porosil_EHV.pdf

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.