Hrad Žilina

34 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa HERETIC
Offline
Hrad Žilina

cely clanok je tu:

http://www.sme.sk/c/3912856/Zo-Zilinskeho-hradu-bude-vyzdoba-obchodneho-...

dost zaujimavy vyskum... najprv bagre, potom archeologovia.. mam dojem ze polka hradu zmizla v bagroch.. skoda.. mam nejake fotky naleziska, az sa k nim opat dostanem prilozim ich sem..

lepsie foto nebolo

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

tu prikladam vizualizacie biedneho architektonickeho navrhu predpokladaneho obchodneho centra, ktorym sa zakryje zilinsky hrad.

Hrad moderneho lupezneho rytiera nad hradom stredovekym.

vizualizacia je uz stara cca vyse pol roka.. zaujimave ze okruhla veza na streche je zhruba v priestore najdenej hlavnej veze hradu <<????? vedeli o tom skor ?

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Archeologicke práce na Žilinskom hrade skončili. Dnešný dňom ho začali rozoberať. Uložia ho vraj zatiaľ v depozite. Či ho poskladaju v tom hypercentre - nevieme.

Tak ešte len zostáva zistiť, či hrad rozoberajú rovnako precízne ako faru - bagrami alebo jemnejšie - dynamitom...

Obrázok používateľa palo
Offline

Archeológovia pravdepodobne objavili Žilinský hrad

5. júna 2008, SITA - Pravdepodobne strážnu vežu Žilinského hradu, ktorý sa doteraz nikomu nepodarilo lokalizovať, objavili tento týždeň archeológovia pri prieskume v lokalite budúcej výstavby obchodného centra pri Farských schodoch v Žiline.

"Našli sme to, čo nikto nečakal. Našli sme tu podľa všetkého starý Žilinský hrad, teda jeho valcovú vežu," konštatoval Jozef Hoššo, vedúci katedry archeológie na Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Predpokladali pritom, že na tomto mieste sa nájdu len zvyšky domov, ktoré asanovali v roku 1974. Vonkajšie múry strážnej veže majú hrúbku tri metre, pôvodná výška sa odhaduje na 20 metrov, pričom sa zachovali približne tri metre, a vnútorný priemer veže je takmer osem metrov. "Svojimi rozmermi sa takmer na centimeter zhoduje s Budatínskou vežou, môžeme to teda jednoznačne datovať do druhej polovice 13. storočia," spresnil Hoššo. Ide o jeden z najstarších objektov v Žiline. Ako ďalej dodal, vedelo sa, že niekde by sa mal nachádzať Žilinský hrad, na tomto mieste to však málokto predpokladal. "Pre Žilinu je to objav roka," dodal archeológ. "Pre Žilinu a pre mňa je to jeden úžasný nález. Je to niečo, o čom sa doteraz len rozprávalo a dnes vieme, kde to je a naozaj to existovalo. Táto veža chránila starú Žilinu," reagoval investor pripravovaného obchodného centra George Trabelssie. Pripustil, že to môže spôsobiť zdržanie stavebných prác, objav však zakomponujú do interiéru obchodného komplexu v celom rozsahu, aby sa stal jeho dominantou. Investor chce financovať kompletný archeologický prieskum v celej lokalite Farských schodov. Problémom je však budova starej žilinskej fary, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

"Môžem len apelovať na úradníkov ministerstva kultúry, respektíve na mesto, pamiatkarov, aby urobili vážne, strategické a historické rozhodnutie. Poďme nájsť ostatné budovy, ktoré tu boli, napriek tomu, že by sa preto museli obetovať štyri hlinené múry starej fary, ktorá je možno citovo pre niekoho zaujímavá, ale toto je oveľa cennejší nález," uviedol Trabelssie.

Archeologický prieskum predchádza výstavbe obchodného centra so štyrmi podzemnými a troma nadzemnými podlažiami. Archeologické práce sa začali ešte pred vydaním stavebného povolenia. Projekt počíta s investíciou 1,2 miliardy korún. Obchodný komplex by mal byť otvorený na jar 2010.

Obrázok používateľa chobot
Offline

Smutný koniec žilinského hradu sa blíži, autencita - originálnosť bude nahradená kopiou poskladanou z historického šutra, uloženom v presklenom akváriu. Je veľká škoda, že toto historické miesto pohltí "konzum ako rakovina rozťahajúcej sa civilizácie, pergamen bude prepísaný dokonale nečitateľne".

Už toto miesto navždy ostane len v našej mysli.
Česť jeho pamiatke !!!

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

článok, kde píšu aj čosi viac o hrade v Žiline...

http://www.zilinskyvecernik.sk/index.php?option=com_content&task=view&id...

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Tak je to tu. Starú, 200 ročnú faru rozoberú. A vraj ju tam znovu, prieskume podložia pod farou opäť poskladajú. Však ale dom z hlinenej tehly nie je LEGO.. ?

http://www.sme.sk/c/3958419/Zilinsku-staru-faru-rozoberu.html

Obrázok používateľa harp
Offline

Dejinami Žiliny sprevádza návštevníkov výstava na radnici

ŽILINA 2. augusta (SITA) - Dejinami Žiliny sprevádza návštevníkov žilinskej radnice výstava 800 rokov od prvej písomnej zmienky o zemi Žiliňany. Sprístupnená je do 19. septembra, ponúka retrospektívny pohľad na základné etapy vývoja Žiliny od roku 1208 až do roku 1945. "Je zlatým klincom osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline. Prvýkrát otvárame pre verejnosť aj pôsobivé podzemie radnice, “ konštatoval žilinský primátor Ivan Harman. Tematicky je rozdelená na päť základných častí: archeologickú, listinnú, historickú, novodobú a súčasnú, resp. modernú. Výstava začína historickou časťou, ktorú pripravil Peter Štanský. Táto sa nachádza vo vstupnej časti Starej radnice - vo foyeri. História je prezentovaná formou informačných plagátov, je tiež doplnená dreveným modelom Mariánskeho námestia z 18. storočia. Pri prehliadke sa pokračuje do strednej a zadnej časti prízemia radnice. Tu sa návštevníci oboznámia formou informačných panelov s remeselnou a priemyselnou výrobou a nakoniec s históriou školstva v Žiline. Časti o remeselnej a priemyselnej výrobe pripravila Jaroslava Mrvová, školstvo zmapovala Mária Okániková. Na prízemí sú tiež vystavené faksimile Žilinskej knihy a faksimile Privilegia pro Slavis. Žilinská kniha, tiež nazývaná Žilinská mestská kniha, je významnou jazykovou a právnou pamiatkou Slovenska. Obsahuje 149 popísaných listov, je rukopisnou pamiatkou viazanou v koženej väzbe z 15. storočia. V roku 1988 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, jej originál sa nevystavuje, preto je vzácnosťou vidieť jej prepis. Vo vitríne si návštevníci môžu pozrieť aj prezentáciu cechov.

Záver výstavy patrí prehliadke v pivničných priestoroch, kde si návštevníci môžu pozrieť archeologické exponáty a paleolitické nálezy. Táto časť výstavy je venovaná územiu mesta pred prvou písomnou zmienkou o zemi Žiliňany. Pripravila ju Zuzana Staneková. Vystavený je napríklad rituálny bronzový nákrčník zložený z troch náhrdelníkov, špirál a volútového prsteňa. Expozícia je takisto doplnená informačnými panelmi. Na ľavej strane v podzemných priestoroch pivnice informačné panely dokumentujú kultúrne pamiatky Žiliny, nachádza sa tu model Kostola sv. Štefana, ktorý patrí medzi najstaršie stavby na Slovensku vôbec, vznikol ako jeden celok už v prvej polovici 13. storočia a nachádza sa v časti Dolné Rudiny. Časť o kultúrnych pamiatkach spracovala Jaroslava Mrvová.

Autorom ideového námetu výstavy, ktorá je prístupná každý pracovný deň od 12:00 do 17:00, je Marián Mrva. Organizuje ju Mesto Žilina v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Považským múzeom v Žiline a Občianskym združením Castelan.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

- toto ma zaujalo - ta fara je naozaj z nepalenych tehal ? Poznate niekto konstrukcne detaily ?
V tomto svetle je pre mna -ako priaznivca nepalenej hliny- zaujimava aj prezentacia opovrhujuceho postoja k hlinenej stavbe. Vid Trabelaisse a jeho styri hlinene mury...

Obrázok používateľa Jeden z tych
Jeden z tych (bez overenia)

Som jeden z tych zilinskych osobnosti, ktore podpisali vyzvu primatorovi Slotovi, ktory nasledne vyhlasil ze nas vyzenie z mesta. Neoplatilo sa mu vyhrazat sa starym Zilincanom. My nie sme biedni Zidia, pan Jankoslovak. Svojho casu som aj 2000 slov podpisal a prezil to. A komunisti boli veru onakvejsie svine, nez nejaky kriminalnik! No a preto obcas pisem na roznych chatoch, na temu Zilina. Tak teda oznamujem obecenstvu, ze tie zname zilinske schody, poznate ich z mnohych fotiek, uz sa zacali burat. Polovica je ohradena a dunia tam sramacky, vylamuje sa dlazba. Tiez sa rozoberaju tie domky, obchodiky ktore boli pozdlz tych schodov. Tam vsade ako je silueta Ziliny smerom od Masarykovej ulice ked prichadzate od nadrazia, to vsetko podlahne skaze za ucelom vybudovania obchodneho domu s velkostou a tvarom hangara. Je to priserne barbarstvo, taky silny impulz, ze neviem ako ho komentovat. Tie obchodiky a za nimi Farska ulicka, boli taky maly ale utulny historicky prvok v meste. Pozor, viac takych v meste niet, ulicky okolo namestia to nenahradia. Mozem to prirovnat len ku Zlatej ulicke v Prahe, ak ju poznate. Viete si predstavit, ze by Cesi burali Zlatu ulicku? Ze sa stara fara rozoberie a potom znova postavi? Kto nas ma za idiotov? Ked sa ten stary dom rozoberie, vysledkom bude hromada odpadu, nikomu na nic. Naviac, vraj tam bude najprv pod zem styri poschodia pivnica, na nej uz mozno len betonova platna a na tej kopia fary? To si ten Arab pekne predstavuje. Viem preco je taky silny, dal sa do holportu s chamtivcami z katolickej cirkvi. Tym na nejakom meste nezalezi, pokial sa dostanu k peniazom. Ad maiorum Dei gloriam! Ten koniec, co ho Trabelssie drzi, je kratsi, vybabru s nim. Aj s hlupymi obyvatelmi. Odkaz primatorovi Harmanovi: Pan primator, naozaj ide o vela. Hic Rhodos, hic salta!

Obrázok používateľa palo
Offline

1./ Ak je tá fara naozaj z hliny, je to konštrukčný unikát - niekoľkostoročná hlinená stavba v centre mesta. Zatiaľ som však tvrdenia o jej "hlinenosti" zachytil len od jej vlastníka a od investora obchodného centra...

2./ V Banskej Štiavnici sme nedávno mali - zatiaľ len na papieri - návrh injektovať murivá pamiatky, nachádzajúcej sa "na nesprávnom mieste", epoxidovou živicou, potom ich rozrezať, odviezť na medziskládku, na mieste vykopať a postaviť pár podzemných podlaží, potom "pamiatku" osadiť na "pôvodné" miesto a nadstavať ďalší "potrebný" počet podlaží... V prípade záujmu viem sprostredkovať kontakt na otcov myšlienky :D

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

výber z článku:
http://www.skreality.sk/index.php?rl=12&tn=3810

Žilinská fara, ktorá ešte donedávna slúžila ako diecézne a katechézne centrum, pochádza z roku 1777. Ide o budovu s kamennými rohmi, ale so stenami vyplnenými len utlačenou hlinou a slamou. Objekt je - vzhľadom na svoj vek i stavebný materiál - v nevyhovujúcom stave; je vlhký a narušená je i jeho statika. „Zdravotný stav“ fary sa pritom nezhoršil len nedávno; jej „choroba“ sa vlečie už od začiatku minulého storočia.

Obrázok používateľa palo
Offline

O.K., ale aj tak: Je to tvrdenie založené na poznaní alebo na želaní? Ináč, ak by to bola nabíjanica, ešte k tomu dvojpodlažná, datovateľná čo len do roku 1777, je to prinajmenšom celoslovenský unikát.
Ale vráťme sa k pravdepodobnejším možnostiam:
a/ (niektoré) vnútorné priečky sú z nepálenej tehly,
b/ 2. podlažie je hrázdené s výplňou z nepálených tehál.
???

Obrázok používateľa Porsena
Offline

ale aj v prípade tvojich triezvych odhadov by to na centrum takého mesta ako je Žilina, bol unikát. V každom prípade by si ten objekt jednoznačne zaslúžil výskum. Už to tu raz padlo mám pocit, ak niekto ten objekt chce akýmkoľvek spôsobom znevažovať a znižovať jeho hodnotu, tak nech uhradí jeho výskum. V každom prípade, pri akomkoľvek zásadnejšom zásahu do objektu (v krajnom prípade jeho odstránením, čo aj rozobratie jednoznačne je), by mal byť jeho poriadny stavebno-historický výskum samozrejmosťou.

Obrázok používateľa skalican
Offline

je dobré že faru vyhlásili za NKP aspoň sa tak zdrží stavba toho monštra.A tá sviňa Trabelssie by si mal uvedomiť čo robí mňa vôbec nezaujímajú ty jeho kecy ty nech si strčí do riti.Nech si z hradov robí obchodniaky v prdeli...........

Obrázok používateľa harp
Offline

Rozloženie fary môže pamiatku pochovať

3. júla 2008 21:08
Rozobrať a znovu zložiť na tom istom mieste. Taký osud naplánovali budove žilinskej fary mesto, jej vlastník cirkev a investor, ktorý chce okolo nej postaviť nákupné centrum. Pamiatkari krútia hlavami. Z budovy podľa nich ostane historicky bezcenná kópia.

Stavba z roku 1777 prekáža Georgeovi Trabelssiemu, ktorý chce na farských schodoch preinvestovať 1,2 miliardy korún. Pamiatkari stihli stavbu vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku skôr, ako ju žilinský podnikateľ dokázal zbúrať.

Mesto rozhodlo, že fara musí ostať stáť ako historický fakt, ktorý k Žiline patrí. Trabelssiemu chce vyjsť v ústrety kompromisom. "Bude rozobratá v prítomnosti odborníkov, následne sa vykoná archeologický prieskum, nevyhnutné stavebné práce a potom sa postaví naspäť," vyhlásil v stredu po rokovaní s investorom a cirkvou primátor Žiliny Ivan Harman (SDKÚ).

V Žiline sa diskutuje o tom, či má cenu faru zachrániť. Riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Peter Štanský si myslí, že nemá historickú hodnotu. Oveľa dôležitejšie sú podľa neho možné archeologické nálezy v jej podzemí. "Zvolené riešenie je najlepšie. Mestská pamiatková komisia odporučila urobiť v tomto priestore hĺbkový výskum,“ reagoval na Harmanovo rozhodnutie...

pokracovanie
http://spravy.pravda.sk/rozlozenie-fary-moze-pamiatku-pochovat-f0e-/sk_r...

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Tak, je to tu! Starú bezcennú faru konečne rozobrali. Už ostáva len počkať, ako z tejto pekne rozobratej fary opäť poskladajú jej vernú kópiu. HA HA HA

Obrázok používateľa Jeden z tych
nona (bez overenia)

Neviem, ale nejako na tých fotkách nevidím hlinu, z ktorej bola fara postavená... :!:

Obrázok používateľa palo
Offline

Fotoalbum Žilinský hrad (22 fotografií s podrobnými popismi a komentármi). In memoriam...

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Á žeby rekonstrukcia Žilinského hradu?

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

."Poďme nájsť ostatné budovy, ktoré tu boli, napriek tomu, že by sa preto museli obetovať štyri hlinené múry starej fary, ktorá je možno citovo pre niekoho zaujímavá, ale toto je oveľa cennejší nález," uviedol Trabelssie."

hm... mám dojem že invsetor sa snaží zbúrať tú faru stoj čo stoj, aj pod zámienkou, že pod farou nájdu základy hradu... ktoré neskôr prekryje novostavbou obchodného centra.. to je smiešne..

Obrázok používateľa harp
Offline

O burani a dalsom osude fary diskutujte vyhradne v na to vytvorenej teme na tejto adrese:
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24823

Tato tema je venovana Zilinskemu hradu.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

to uz mate postavene :?: akysik sikovny stavby veduci tam u vas v ziline :lol:

neskutocna opacha... ved to odplasi kazdeho sudneho cloveka...
ta kruhova budova s cimburim v inom priestorovom prevedeni, celkom oki...
ale tie betonove plochy vpravo... aaa predpokladam, ze i z opacnej strany... mno hruza...
ja len dufam, ze este niekto moze i zahlasovat... ze n-n... a ze sa to tam v Ziline este pomeni...

cez week som sa naxixotala na jednom vyraze napisanom na tabuli na Malom knazskom seminari u nas v Nitre... ze... bola postavena v historizujucom slohu.... s kamoskou sme tomuto vyrazu vymyslali rozne definicie... a vedela som, ze si dam rada vysvetlit na obnova.sk...

ked som vsak zbadala fotku od Heretica, v ziadnom pripade mi tento vyraz a ziadna z vymyslenych definicii nepride smiesna... ale priam nevyhnutna a prospesna pre zavedenie do terminologie pre novodobych architektov, ktori pri tvorbe projektu zabudaju alebo nedokazu pracovat s tvorivym duchom, ktory je urcite spojeny i s miestom umiestnenia stavby... mno radsej do projektov pretavuju svoje ego...

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

No ja neviem, čo sa tu komu nepáči. Veď je to pekný návrh, taká pekná budova, aj hrad bude imitovať....A tie betónové haly v pozadí? Však to je úúúplná nádhera, vrchol architektúry a fantázie, nie? Skôr ma tam sere na ľavo ten otrasný kostol....Taká športová hala keby tam stála, to by bola pecka !!!!
:twisted: :twisted: A dole na námestí by mala byť ľadová plocha v zime na korčuľovanie. A Mariánske námestie - NO AKO MOTORISTA to vidím na super skvelé parkovacie miesto !!! Dúfam, že to Georgeho chytro napadne, bola by škoda nevyužiť taký flek, že?

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa Porsena
Offline

plne súhlasím.
Inak keď už má takú silnú potrebu tú faru znehodnocovať, tak nech zaplatí jej pamiatkový výskum, aby sa ukázalo, či tá stavba hodnotu má.

Obrázok používateľa Benignus
Offline

Heretic-Šnúrka: BINGO!!!
že "obetovať štyri hlinené múry"
Investor je inak Slotov najväčší kamarát...

Obrázok používateľa Jeden z tych
Jeden Zilincan (bez overenia)

Teda kresby tej stavby, to je strasne! Pane Boze! Porco Madonna! To som nevedel ako to bude vyzerat, este som sa k tomu nedostal. Davam na verejnu znamost, ze nielen ze je ten Trabelssie alkoholikov pusipajtas, ale v "dobre informovanych" kruhoch v Ziline sa otvorene hovori, ze Trabelssie bacsi bude mat trabele. Vraj po nom tuzi policia statu Syria, ktora by sa s nim chcela srdecne pozhovarat v suvislosti s neprirodzenym umrtim jedneho ich obcana. Pokial im niekto doda Trabiho pekne zviazaneho do balicka, s ruzovou maslickou navrchu, su ochotni uhradit mu cestovne naklady v tvrdej mene! Nechce si niekto zarobit? Nemusi to byt zlozite. Staci chlapa napit, nalozit do auta a zaparkovat v Haiburgu. Nie je to daleko, ich policia je zvyknuta na prekvapenia zo Slovenska....

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

hmm ta fara..zvlastne je ze cirkevnici tu faru chcu zburat tiez.. investor m slubil lepsie, modernesie priestory zadara...

zdroj:
http://www.farnost.solinky.sk/oznamy/info1.pdf

vizualizacia vyzera inak ako plan architekta... rozporuplnosti <?>

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Lokalita Žilinského hradu je objavená. V rámci archeologického prieskumu v priestore za starou farou, neďaleko Katedrálneho kostola Najsvätejšej Trojice a Burianovej veže, bol 30. mája 2008 odkrytý kruhový objekt (valcová veža) s vnútorným priemerom 8 metrov a hrúbkou múrov až tri metre. Predpokladá sa, že veža mohla byť vysoká 20 metrov s troma podlažiami. Našli sa tam aj ďalšie základy stavieb a múr, ktorý smeruje k starej fare. Objav spôsobil veľký rozruch a archeológovia a historici potvrdili, že ide o objekty desaťročia hľadaného Žilinského hradu o ktorom sa historicky vedelo, len sa nevedela nájsť presná lokalizácia. V minulosti sa predpokladalo, že pravdepodobne stál niekde na dnešnej terase, až napokon sa ustálilo, ale nepotvrdilo, že bol na mieste terajšieho farského (katedrálneho) kostola, kde sú zamurované dve studne. Predpoklad bol skoro správny, lebo lokalita hradu sa nachádza na terase a len niekoľko desiatok metrov od terajšieho katedrálneho (farského) kostola ku ktorému smeruje popod starú faru kamenný múr. Obytná veža Žilinského hradu je so svojimi rozmermi podobná veži na Budatínskom hrade. Historici budú musieť upresniť či hrad bol postavený skôr ako mesto alebo bol postavený zároveň s mestom. Pôvodná stará Žilina sa nachádzala v priestore pri Rajčanke pri Kostole sv. Štefana kráľa. Najstaršou listinou vzťahujúcou sa na Žilinu je listina z roku 1208, ktorú vydal nitriansky župan Tomáš, kde sa spomína Žilina ako zem Žilina (latinsky terra de Selinan). Vedúci výskumu je archeológ Doc. PhDr. Jozef Hoššo, CSc, vedúci katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
V tomto roku, keď si pripomíname 800 rokov od prvej písomnej zmienky o Žiline, dostalo mesto dar o ktorom sa mu ani nesnívalo. Takéto archeologické pamiatky sa vo svete konzervujú na večné veky pre ďalšie generácie. Ako to bude u nás v Žiline s touto vzácnou ojedinelou historickou pamiatkou si počkáme na rozhodnutie Mesta Žilina, Krajského pamiatkového úradu v Žiline a majiteľa pozemku.

História Žilinský hrad začali stavať pravdepodobne Detrikovci, resp. Bitter, aby sa opevnil a chránil Žilinu a svoje majetky pred podobnými útokmi.

viac na adrese> http://zilina-gallery.sk/wiki/Žilinský_hrad

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Pár fotiek z dnešného dňa. Výskum pokračuje.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

neviem, ci si ucastnici stretnutia hradologov zaciatkom decembra 2007 pamataju, ako som Metoda (organizator stretnutia) stale otravovala, nech nam uz pusti to video o pracach na hrade v Ziline :lol:
videjko mali poslat Kosice mailom... viac krat som Metoda vyzyvala, aby pozrel tie maily... aj som sa sustredila, ze poviem Kosice a aj tak som viac krat povedala hrad Zilina... asi sa na mne zvysne osadenstvo i zabavalo... ale Kosice z mojich ust nie a nie :lol: zeby som uz vedela, o akych pracach budeme informovani na stretnuti hradologov 2008???

vizualizacia je uz stara cca vyse pol roka.. zaujimave ze okruhla veza na streche je zhruba v priestore najdenej hlavnej veze hradu <<????? vedeli o tom skor ? tooolko i k poznamke od heretica... asi maju viaceri vyvinutu intuiciu :lol:

keedze som si dnes spomenula na zvlastny zazitok zo zaciatku decembra 2007, neda mi nepovedat Vam, ze ma osud zilinskeho hradu zaujima a da sa povedat, ze srdcovo... urcite udalosti sa nedeju len tak pre nic za nic...
viete mi niekto sprostredkovat stretnutie s investorom?? alebo sa na neho mam kontaktovat sama beznymi cestami... mam totiz v hlave kopec zaujimavych napadov pre celkom zaujimavy... iny biznis...
mna nezaujimaju poznamky o "kamaratcakoch" mna ludia zaujimaju jednotlivo... clovek ako individualita a nie ako individuum vytrhnute z nejakej skupiny... proste neriesim, kto je k akej skupine v ociach inych priradeny...
vopred dakujem za spolupracu :wave:

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.