Hrad Nitra

51 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Hrad Nitra

Úloha Nitry bola v dejinách Veľkej Moravy veľmi významná, lebo hrad na skalnatom brale bol prirodzenou a strategickou pevnosťou nad meandrom rieky Nitry. Hrad vznikal postupne a do roku 1241 bol tak dôkladne opevnený, že vydržal aj nápor Tatárov. Od roku 1288 sa mesto stalo majetkom biskupstva, čo poznačilo vývoj hradu. Najstaršou zachovanou stavbou na hrade je románsky kostol sv. Emeráma, ktorý sa po vzniku nového gotického kostola stal jeho súčasťou. Dnes je pôvodná iba apsida a časť lode, ktorá po stavbe dolného kostola bola začlenená do celkového komplexu kostolných stavieb na hrade. Severný múr gotického kostola s opornými piliermi tvorí zároveň súčasť vonkajšieho opevnenia areálu. Opevnenie hradu bolo prebudované a zosilnené začiatkom 15.storočia na podnet panovníka Žigmunda. K ďalšiemu spevneniu hradieb došlo v dôsledku tureckej hrozby v 1.polovici 16.storočia, napriek tomu hrad v r.1663 tureckej ofenzíve neodolal. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1531Úloha Nitry bola v dejinách Veľkej Moravy veľmi významná, lebo hrad na skalnatom brale bol prirodzenou a strategickou pevnosťou nad meandrom rieky Nitry. Hrad vznikal postupne a do roku 1241 bol tak dôkladne opevnený, že vydržal aj nápor Tatárov. Od roku 1288 sa mesto stalo majetkom biskupstva, čo poznačilo vývoj hradu. Najstaršou zachovanou stavbou na hrade je románsky kostol sv. Emeráma, ktorý sa po vzniku nového gotického kostola stal jeho súčasťou.

Dnes je pôvodná iba apsida a časť lode, ktorá po stavbe dolného kostola bola začlenená do celkového komplexu kostolných stavieb na hrade. Severný múr gotického kostola s opornými piliermi tvorí zároveň súčasť vonkajšieho opevnenia areálu. Opevnenie hradu bolo prebudované a zosilnené začiatkom 15.storočia na podnet panovníka Žigmunda. K ďalšiemu spevneniu hradieb došlo v dôsledku tureckej hrozby v 1.polovici 16.storočia, napriek tomu hrad v r.1663 tureckej ofenzíve neodolal.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1531

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Fotografia v diskusiach - uskalienka
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Nitriansky hradný most vlhne. Rozkopali ho, aby urobili žľab

Obrázok používateľa freeman
Offline

Neviete mi niekto povedať či je na Nitrianskom hrade naozaj plastové okno a okolo trčí pena alebo sa mi to len zdá ? Už neviem prese kde to je ale je to smerom ako je studňa tak niekde na veži nad ňou.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Scénické prehliadky Nitrianskeho hradu
s hercami Starého divadla Karola Spišáka v Nitre

Píše sa rok 2013 a práve pred 1150 rokmi pobývali na našom území bratia sv. Cyril a Metod. Vďaka tomuto výročiu sa aj vy stanete súčasťou pouličnej produkcie hercov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre – série výjavov z ich života hraných na Nitrianskom hrade. Sv. Cyril a Metod, zbavení sošnosti a mýtickej nedostupnosti, sa vám predstavia ako silné a hlboké ľudské bytosti. Vďaka ich príbehu objavíte život a svet zakladateľov slovenskej literatúry. Prechádzkou najpoetickejšími a najzaujímavejšími zákutiami Nitrianskeho hradu spoznáte hradnú katedrálu, Vazulovu vežu, kazematy či Diecézne múzeum. Cesta po stopách učencov sa uzavrie na nádvorí Nitrianskeho hradu, kde sa nízke umenie komédie a kaukliarstva stretne s vysokou a cnostnou hrou o významných bratoch.
O termínoch čítajte viac

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa antiK
Offline

Pri premiestňovaní ranobarokového oltára našli kovovú schránku, ktorá zrejme obsahuje listiny

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa antiK
Offline

Júúú, "toalety s vyhliadkou a maličkým občerstvením"...už si to živo predstavujem :D

Ale hlavne, že je "tam vidieť naozaj aj tú krásu tej majstrovskej roboty".

No kto by si to pomyslel, že pán biskup raňajkujú takú hustú vtipnú kašu.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Na hrade pribudnú toalety, lavičky aj vyhliadka

NITRA 17. januára (SITA) – Na Nitrianskom hrade by mali tento rok pribudnúť nové toalety, lavičky a vyhliadka. Toalety budú stáť na parkovisku pod hradom, biskupstvo chce na tento účel získať finančný príspevok od mesta. „Pokiaľ sa nám podarí získať nejaký grant, chceli by sme postaviť toalety pre verejnosť a bola by tam aj vyhliadka s maličkým občerstvením pre návštevníkov,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák.

V súčasnosti sa dve toalety nachádzajú pri vstupe do gotickej priekopy, tie však kapacitne nestačia. Zároveň nie všetci návštevníci idú aj do areálu hradu. Biskupstvo sa chce zaoberať tiež úpravou zanedbanej severnej časti hradného kopca, ktorá je v súčasnosti uzatvorená. V minulosti bola medzi Nitranmi obľúbeným miestom pre vychádzky. „Je tam aj prístup k jaskyni, kde sa našli nálezy, ktoré siahajú až do doby 30 000 rokov pred Kristom. Bude tam treba opraviť chodníky a odstrániť nakopený odpad,“ informoval biskup Judák.

V biskupských záhradách pribudnú tento rok bezpečnostné prvky. Nové miesta na sedenie by mali pribudnúť pri soche Jána Pavla II. aj v gotickej priekope, v ktorej bude aj toto leto pokračovať premietanie filmov. „Nebránime sa ani divadelným predstaveniam v gotickej priekope,“ dodal Judák. V roku 2012 prešiel rekonštrukciou vstupný portál do hradu. Náklady dosiahli 23-tisíc eur, z toho 8 000 eur poskytlo Mesto Nitra a 3 200 eur Nitriansky samosprávny kraj. „Portál teraz vytvára ucelenú opravenú časť spoločne so vstupným mostom, ktorý sa opravil tiež aj vďaka príspevku mesta v roku 2011. Ešte chýba jeho nasvietenie, ale zatiaľ na to biskupstvo finančné prostriedky nemá,“ povedal Judák. Most sa má sčasti omietnuť, trvajú na tom pamiatkari. „My by sme ten most najradšej ponechali v takom stave, v akom je, pretože tam vidieť naozaj aj tú krásu tej majstrovskej roboty, ale je to záležitosť pamiatkového úradu,“ podotkol biskup. Nitrianske biskupstvo investíciami pripravuje areál hradu na 1150. výročie príchodu svätého Cyrila a Metoda na naše územie. Celonárodné oslavy budú 5. júla v Nitre.

Obrázok používateľa Mathaeus
Offline

Ešte v novembri t.r. sa mi podarilo navštíviť hrad a dobre som pokukal aj ten nový most. Konštatujem, že klenbové polia resp. tehličky v nich sa zasolujú a vlhnú jedna radosť...

img_0369.jpg img_0369.jpg img_0367.jpg img_0367.jpg img_0370.jpg img_0370.jpg img_0377.jpg img_0377.jpg img_0382.jpg img_0382.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

Hasiči hasili požiar na Nitrianskom hrade

NITRA 30. októbra (SITA) – Na Nitrianskom hrade dnes vypukol požiar, nebol však skutočný, išlo len o cvičenie, ktorým si hasiči chceli preskúšať, či by dokázali prípadný požiar na hrade zvládnuť. Prístup hasičskej techniky ku kultúrnej pamiatke je totiž pre nízke podchody obmedzený. „Hlavná otázka bola, akú techniku vieme dostať na hrad. Práve z toho dôvodu, že možnosti sú pomerne obmedzené, sme sa rozhodli, že spôsob hasenia budeme riešiť mimo hrad,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Slavomír Sýkora. Dopravné vedenie s vodou v dĺžke zhruba 400 až 500 metrov preto ťahali zo Župného námestia pod hradom.

Požiar vznikol na dvoch miestach - v Biskupskom paláci, odkiaľ hasiči evakuovali jednu osobu a v hradnej veži, kde sú zbierky a archív. „Uvažovali sme o skutočne veľkom rozsahu požiaru na dvoch miestach. Podarilo sa nám dostať vodu aj vo veže, ktorá je takým ťažiskovým problémom,“ doplnil Sýkora. Cvičenie, ktoré plánovali od leta, vyhodnotil ako úspešné. Zasahovalo pri ňom 28 hasičov z hasičských staníc Nitra, Šaľa a Vráble. Celkovo pri zásahu použili šesť vozidiel, z ktorých priamo v areáli hradu boli dve. Využili tiež techniku mesta Nitra, ktoré má jedno hasičské vozidlo aj s posádkou.

V hradnom areáli sa nachádza nádrž s objemom zhruba 10-tisíc litrov vody, ktorá slúži pre bežnú potrebu hradu. Je napojená na mestskú hydrantovú sieť a koľko vody sa z nej vyčerpá, toľko tam dotečie. „V rámci cvičenia sme ale počítali s tým, že nádrž nefunguje a všetku vodu sme sem dostali len vlastnými prostriedkami a napojením na hydrantovú sieť v meste,“ povedal Sýkora a dodal, že pri reálnom požiari by, samozrejme, využili aj túto nádrž.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Vzácny oltár v katedrále možno premiestnia, aby nezakryl fresku

Čítajte viac...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Na Nitrianskom hrade objavili ďalšiu starobylú fresku

čítajte viac...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Pivnicu pod Biskupským palácom sprístupnia verejnosti

NITRA 12. októbra (SITA) – Pod Biskupským palácom na Nitrianskom hrade sa nachádza jedna z najstarších pivníc na Slovensku. Pochádza zo 16. - 17. storočia a biskupstvo si v nej v minulosti skladovalo víno. Ešte aj dnes sa tam nachádza niekoľko storočných sudov a prázdnych vínových fliaš. V blízkej budúcnosti ju otvoria aj pre verejnosť. Momentálne v nej robia archeologický výskum, po ktorom bude nasledovať výskum architektonický. Na základe neho sa potom vypracuje architektonická štúdia, ktorá určí budúci vzhľad pivnice. „Je potrebné vyriešiť vstup a vybavenie, keďže v budúcnosti by mohla slúžiť ako malá kaviareň,“ povedal ekonóm Biskupského úradu Nitra Martin Štofko.

Do pivnice sa vstupuje z malého námestia pred Biskupským palácom, kde je umiestnená socha Jána Pavla II. Po schodoch sa schádza do väčšej pivnice s rozmermi približne desať krát päť metrov. Z nej sa dá dostať ešte do ďalšej, o polovicu menšej pivnice. Verejnosti bude prístupná len tá väčšia. Archeológovia v nej identifikovali dve podlahy – staršiu a mladšiu, ktoré delí vrstva zhruba desiatich až pätnástich centimetrov. Ako informoval agentúru SITA Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV v Nitre, v zásype našli keramiku, zvieracie kosti, zlomky kachlíc a drobných železných a drevených predmetov. Na kachliciach sú geometrické a rastlinné vzory, ktoré sú typické pre druhú polovicu 16. storočia. Od novembra do Vianoc budú archeológovia skúmať malú pivnicu. „Je zaujímavejšia ako tá veľká, pretože je tam oveľa vyššia násypová vrstva, a to až do výšky dva a pol až tri metre. Očakávame, že nájdeme aj stopy starších opevnení Nitrianskeho hradu, ktoré sa zatiaľ v tejto časti hradného kopca nepodarilo identifikovať,“ povedala vedúca výskumu Eva Fottová. Veľkým úspechom by bolo, keby sa podarilo nájsť pozostatky opevnenia alebo iných stavieb z veľkomoravského alebo poveľkomoravského obdobia.

Archeologický výskum robia od septembra aj v cisterne na nádvorí Biskupského paláca. Cisterna kedysi slúžila na zber dažďovej vody zo striech paláca. Neskôr stratila svoju funkciu a hádzali do nej odpadky. Archeológovia tu preto našli keramiku z obdobia neskorej renesancie a baroka, zvieracie kosti, drobné železné predmety aj zlomky fajok. Výskum v cisterne sa už robil v roku 1996. „Doktor Peter Bednár, ktorý ho viedol, sa vtedy dostal do hĺbky piatich metrov a cisternu datoval do druhej polovice 15. storočia. Keďže však neprišiel až k najspodnejšej vrstve, môže byť aj staršia. Toto spresní súčasný výskum,“ doplnil Bielich.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Vstupnú bránu na hrad ohrozuje stekajúca voda

čítajte viac...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Zreštaurovali vstupnú bránu do Nitrianskeho hradu

NITRA 5. októbra (SITA) - Vstupná baroková brána na Nitriansky hrad prešla rekonštrukciou. Cieľom bolo zrevitalizovať pôvodný portál zo 17. storočia, predĺžiť jeho životnosť a prinavrátiť mu vzhľad, aký mal v minulosti. Prácam predchádzal reštaurátorský výskum. „Omietka bola vyhotovená podľa vzorky historickej omietky s dôrazom na jej autentický vzhľad. Dôraz bol kladený aj na zvýšenú odolnosť omietky voči klimatickým podmienkam,“ píše sa v správe reštaurátora. Práce vrátane výskumov trvali od septembra 2011 do augusta 2012. Rekonštrukcia stála 22 900 eur, z toho 8 000 eur poskytlo Mesto Nitra, 3 200 eur Nitriansky samosprávny kraj a zvyšok platilo biskupstvo z vlastných zdrojov, informoval agentúru SITA ekonóm Biskupského úradu Nitra Martin Štofko.

Pôvodnú omietanú plochu reštaurátori očistili od novodobej cementovej vrstvy a odstránili aj nevhodné zásahy reštaurátorov z minulosti na kamenných prvkoch portálu. Tehly pod cementovou vrstvou boli značne zničené vplyvom vlhkosti a mikroorganizmov. „Vlhkosť prenikajúca pod povrch cementu zostávala vo vnútri tehál, čo vytváralo vhodné podmienky pre usádzanie sa týchto organizmov,“ konštatuje reštaurátor. V miestach, kde sa nachádzal koreňový systém mikroorganizmov, naniesli reštaurátori prípravok na likvidáciu biologických nečistôt. Problém s vlhkosťou však pretrváva. „Ak by bol dostatok financií, bolo by vhodné uvažovať nad úpravou izolácií a zeminy nad portálom, keďže aj do budúcnosti pretrváva problém zatekania vody do terénu nad vjazdom do hradu a tak čiastočne aj natekanie do portálu,“ povedal Štofko.

Vstupný barokový portál postavil v roku 1673 biskup Tomáš Pálfi. Táto modernizácia renesančného opevnenia súvisí s dobytím hradu Turkami v roku 1663. Na portáli sa zachoval erb s motívom vzpínajúceho sa koňa s kolesom, ktorý sa viaže k biskupovi Pálfimu. Pri reštaurovaní zadnej strany kamennej brány reštaurátori prezentovali otvory pre spúšťacie mechanizmy padacej brány.

Ďalšie rekonštrukcie už biskupstvo v tomto roku neplánuje. „Stále prebieha šiesta etapa reštaurovania katedrálneho chrámu, oprava severnej steny chrámu, dokončila sa úprava nádvoria hradu. Všetky tieto investície do opráv kultúrnych pamiatok nás natoľko zaťažili, že nie sme schopní pustiť sa do ďalších rekonštrukčných prác, ktoré by bolo vhodné urobiť,“ skonštatoval Štofko.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Hradný most zatiaľ neomietnu, nezistili jeho pôvodnú farbu

citacia z clanku: "Nové časti mosta sú na pohľad vlhké. Biskupstvo sa zatiaľ k tejto téme nevyjadrilo."

viac o pricinach zasolenia a vlhnutia noveho muriva nielen na hradnom moste v Nitre citajte TU

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

1. sprava o vyberani vstupneho v areali hradu ma ako nitranku hodne poburila... no tato zo sita.sk ma dostala do stavu... no dobre!! co uz :) ak budem moct za permanentku navstivit kadedralu "permanente" mimo omsi a kazematy k tomu, budem spokojna... nielen za seba, ale hlavne za rodinky s detmi dochodcov a tak podobne...

ak by tak nebolo, prislo by mi to barbarske voci obyvatelom nitry...
ked si spomeniem na nespocitatelne nedelne vychadzky so synom na hradny kopec a navstevy katedraly s otaznikom, ci opat natrafime na kaplana a uzijeme si komentovanu prehliadku spolu s romanskym kostolikom... pride mi luto, ze by si tejto radosti nemohli bez vstupneho uzit opakovane nitrania, ktori si hrad so vsetkym co k nemu patri oblubili...

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Doteraz bezplatný vstup do areálu Nitrianskeho hradu by mal byť od 1. apríla tohto roka spoplatnený. V cene poplatku dve eurá by mal byť zahrnutý vstup do katedrály, do diecézneho múzea a vstup do kazematov.

Vstup na Nitriansky hrad už čoskoro nebude bezplatný

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Od apríla sa bude na Nitrianskom hrade vyberať vstupné

Obyvatelia Nitry, ktorí hrad navštevujú pravidelne, si môžu kúpiť permanentku za dve eurá na celý rok

NITRA 6. marca (SITA) – Od 1. apríla sa bude na Nitrianskom hrade vyberať vstupné. Platiť sa bude už pri vstupnej bráne, a to 30 centov. Výška vstupného do Diecézneho múzea zostane na súčasnej úrovni jedného eura, zľavnené vstupné je 50 centov. Do kazemát sa bude platiť 80 centov, zľavnené vstupné bude polovicou z tejto sumy. Vstup do Katedrály svätého Emeráma zostáva nespoplatnený. Obyvatelia Nitry, ktorí hrad navštevujú pravidelne, si môžu kúpiť permanentku za dve eurá na celý rok. Vstupné poplatky sa budú vyberať len počas turistickej sezóny od 1. apríla do 31. októbra, pričom vstup do hradu počas bohoslužieb bude bezplatný – teda denne do 9:00 a v nedeľu do 12:00. „Symbolická finančná participácia návštevníkov na chode kultúrnej pamiatky takýchto rozmerov a takéhoto významu rozšíri pocit zodpovednosti za kultúrne výtvory našich predkov,“ zdôvodnil zavedenie vstupného hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Príjmy zo vstupného podľa jeho slov nepokryjú ani náklady na prevádzku a už vôbec nie rozsiahle investície, ktoré v posledných rokoch realizuje biskupstvo v hradnom areáli. Použijú sa na údržbu verejného priestranstva hradu, prevádzku toaliet, nevyhnutnú réžiu a obnovu hradu.

Keďže vstupné sa doteraz nevyberalo, neboli k dispozícii ani relevantné štatistiky, koľko turistov túto pamiatku ročne navštívi. Pri súčasnej rozšírenej ponuke pre návštevníkov hradu už nie je možné naďalej nekoordinovať turistické návštevy, zdôraznil Lyko. Nitrianske biskupstvo sa preto po dohode s Mestom Nitra rozhodlo ponúknuť návštevníkom hradu kvalitnejší turistický servis v podobe organizovaných vstupov, čo umožní platba vstupného už pri hradnej bráne.

Biskupstvo v poslednom období investovalo do reštaurovania interiéru katedrály, úpravy a sprístupnenia časti biskupských záhrad a tiež gotickej priekopy, kde vznikol priestor pre organizovanie kultúrnych akcií, ako sú koncerty sakrálnej i vážnej hudby či letné kino. Významnou premenou prechádza i nádvorie hradu. Do jeho centra v máji osadia sochu pápeža Jána Pavla II., ktorý hrad osobne navštívil. Dielo z bronzu bude vysoké 3,5 metra. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel aj vstupný most, na ktorý sa po mnohých rokoch vrátili sochy svätých. Investícia dosiahla 400-tisíc eur, z toho polovicu poskytlo mesto a polovicu biskupstvo. Rozsiahla rekonštrukcia Katedrály svätého Emeráma sa skončí v jarných mesiacoch. Začala sa v roku 2007 a celkové náklady na ňu budú 1,44 milióna eur.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Problémy so statikou na hrade sa už podľa biskupstva pominuli
Pred časom sa na Vazulovej veži aj gotickej priekope objavili trhliny a statici zistili, že múry sadajú.

NITRA 13. januára (SITA) - Problémy so statikou na Nitrianskom hrade už podľa Nitrianskeho biskupstva pominuli. Pred časom sa na Vazulovej veži aj gotickej priekope objavili trhliny a statici zistili, že múry sadajú. Pre možné ohrozenie ľudí tu zrušili aj divadelné predstavenie, ktoré malo mať svoju premiéru v hradnej priekope v júli 2011 v rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra. Na Vazulovu vežu a múr pod ňou osadili čapové nivelačné značky. „Statici to pozorovali a vyjadrili sa, že je to stabilizované. Ono to nejakým spôsobom mohlo pracovať a asi sa to usadilo, zatiaľ sa to neposúva,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Všetky priestory teda budú aj naďalej prístupné verejnosti. Na dôvodoch narušenia statiky sa odborníci nezhodli.

V múre gotickej priekopy východne od schodiska do Katedrály svätého Emeráma sa cez leto robil výskum, ktorého cieľom bolo odhaliť príčiny narušenia statiky. Sondu robili pre historickosť terénu archeológovia. V najbližšom čase chce biskupstvo túto časť okolia katedrály upraviť. Gotická priekopa je od leta 2011 zrekonštruovaná. Vznikol tu nový priestor s lavičkami pre organizovanie kultúrnych a náboženských podujatí. „V priekope by sme ešte chceli inštalovať nejaké premietacie zariadenie, ktoré by mohlo slúžiť na hudobné slávnosti, letné kino alebo divadelné predstavenia,“ doplnil biskup Judák.

zrekonštruovaná gotická priekopa zrekonštruovaná gotická priekopa
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Statici sa nezhodli na tom, čo spôsobilo sadanie hradby

Na Vazulej veži je trhlina a múr hradnej priekopy sadá.

NITRA 26. septembra (SITA) – Na dôvodoch narušenia statiky časti gotickej priekopy a Vazulovej veže na Nitrianskom hrade sa statici zatiaľ nezhodli. Na Vazulej veži je trhlina a múr sadá. Pre možné ohrozenie ľudí pred časom zrušili divadelné predstavenie, ktoré malo mať svoju premiéru v hradnej priekope v júli v rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra. „Zatiaľ sme sa s pamiatkarmi dohodli, že sa na Vazulovu vežu a oporný múr pod ňou osadia čapové nivelačné značky a budú sa monitorovať. Po nejakom čase, podľa výsledkov monitorovania, budeme hľadať ďalšie riešenie,“ povedala pre agentúru SITA vedúca Technického oddelenia Biskupského úradu v Nitre Patrícia Hlobenová.

Sondu, ktorej cieľom bolo odhaliť príčiny narušenia statiky, robili archeológovia. V múre priekopy východne od schodiska do Katedrály svätého Emeráma urobili aj archeologický výskum, ktorý priniesol zaujímavé zistenie. „Ukázalo sa, že múr stojí na zvyškoch staršej veže alebo bašty opevnenia z druhej polovice 15. storočia. Je to pre nás milé prekvapenie,“ povedal pre agentúru SITA Peter Bednár z Archeologického ústavu v Nitre. Časť opevnenia pri kostole je archeológom známa zo schematickej kresby z roku 1562. Východnú časť objektu, ktorý stál v minulosti pred kostolom, však čakali skôr v priestore pod schodiskom. Pozostatky podobnej bašty sa podarilo nájsť už pri výskume v 90-tych rokoch 20. storočia neďaleko od tohto miesta.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

o osude barokoveho mosta na obnova.sk

http://www.obnova.sk/clanok/v-nitre-zburali-barokovy-most-do-hradu-preve...

http://www.obnova.sk/clanok/stavebnikovi-ktory-zbural-hradny-most-hrozia...

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

dobre pocuvajte a utvorte ci utvrdte si nazor :

http://www.nitricka.tv/spravodajstvo/aktuality/hradny-most-preverila-pamiatkova-inspekcia-a-stavebny-urad.html?page_id=1747

Obrázok používateľa jano-mt
Offline
Barokový most do hradu zbúrali viac si prečítate na:
http://nitra.sme.sk/c/6014951/barokovy-most-na-hrade-zburali-nahradi-ho-kopia.html
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Finančne náročnou investíciou bude rekonštrukcia vstupného mosta do hradu, náklady sú vyčíslené na 402 241 eur. Podarilo sa biskupstvu nájsť partnerov pre tento projekt?

Prísľub je, že do tohto projektu pôjde spoločne Biskupský úrad, nitrianska župa a mesto. Most sa musí zhotoviť na základe historických technologických postupov po dohľadom pamiatkárov. Práce by sa mohli začať v roku 2011. Celý most nebudeme môcť odstaviť naraz, pretože to je jediný vstup do hradu. Bude potrebné umožniť prechod aspoň pre peších. Sochy svätých, ktoré zdobili most v minulosti, sú už niekoľko rokov zreštaurované, osadíme ich po rekonštrukcii. Mesto prisľúbilo, že by na parkovisku pred vstupom do hradu malo vybudovať toalety pre verejnosť. Žiaľ, niekedy boli pod mostom a most tým veľmi narušili.

http://www.webnoviny.sk/rozhovory/judak-po-slovensku-budu-putovat-reli/2...

 

Z mosta do prosta: 12 milónov bývalých korún? Ušetrené - postaviť rapodobeninu musí stáť zlomok z tejto sumy.  Dokonca aj tehly sú (alebo už len boli?)...

 

V príspevku od Uskalienky je napísané:

„Mesto nám prispelo polovicou nákladov (200-tisíc eur, pozn. SITA), táto čiastka nás veľmi potešila, sme za ňu vďační a teraz budeme môcť most zrekonštruovať od základov,“ povedal Judák.

Vyložte mi túto vetu, čiže keby mesto neprispelo, tak nemohli rekonštruovať od základov? Záhada je aj to, že nehovorí o navýšení celkovej  sumy , čo by dávalo logiku pri avizovanom navýšení objemu prác !od základov".

Ono to bolo jasné už vtedy, že rekonštruovať sa bude "od základov". 

Ono to možno zdôvodnia bezpečnosťou Svätého otca pri jeho plánovanej návšteve.  Údajne mu už papamobil nestačí a plánuje po  vzore Jána Sloptu : do tankoch (a na  hrad).

Veci treba brať s humorom, soľ (aj v murive) je nad zlato.

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

O vyzname Nitrianskoho hradu sa uz tolko popisalo, ze si vonkoncom nedovolim pochybovat o tom, ze by sa pred nejakou parcialnou obnovou neurobil pamiatkovy vyskum, ved ten sa predpisuje aj na onakvejsie pamiatky.  Pokial je to tak, za povsimnutie stoji jeho realizacia a urcenie sposobu obnovy, pre projektanta dolezite podklady. Mam vsak divne pocity, ze asi nedosledne, inak si neviem vysvetlit zburanie barokoveho (?) mosta tak bleskovo. Odvolavanie sa na vysoku salinitu a staticke poruchy v tomto stadiu je prinajmenej alibizmus. Kto si dovoli odhadnut kolko % z nehnutelnych narodnych kulturnych pamiatok nema staticke poruchy ci salinitu, pritom ich predsa vsetky nezburame, ci? Projektant zrejme predom zodpovedne ne-zistil stavebnotechnicky stav, resp. zistil ... niekto to zamerne zatajil? snad nie kvoli bubacikom na "akoze" pamiatkovu obnovu a potom ... vsak nejako prezijeme.  Dodavatel zrejme chudak zostal v rozpakoch, nevedel o tradicnych technologiach a metodike (a to urcite vsetci presli specialnym vyberom, ved sa jedna aj o mestske peniaze!, tento zamer bol nakoniec medializovany) ... na odkryv vrchnej vrstvy a nasypu pouzil bager, nahodou pritom nacal aj klenbu a "a je to" ... bager, zbijacka ci pneumaticke kladivo su na pamiatkove restauratorske a rekonstrukcne prace nastroje priam predurcene. Ziadne samorozpadnutie (a to zabudli aj staticky narusene klenby hajzlikov vypazit) sa nekonalo. 

 

Predpokladam, ze kedze sa situacia zmenila, nove projekty nejaky cas potrvaju, preto sa ten cas vyuzije na archeologicky vyskum. Je to jedinecna prilezitost pred zabetonovanim novej mostnej konstrukcie.    

Apropos, na fotkach bolo vidiet dobre tehly, ale aj sekundarky, evidentne goticke ... skoncili na smetisku? 

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

pre nostalgiu pridavam fotografie hradneho mosta zo soboty 23. jula 2011... boli sme s antiKom omrknut, ze ci sa zacalo s pracami aaa ze do buducnosti na porovnanie... ale ze sa bude burat?? tak to nas vo sne ani nenapadlo... rada by som videla zlozenie komisie, ktora o tom rozhodla... a ze kedy... ked mame spravu z 12. jula, ze sa este len bude robit vyberove konanie na dodavatela... teraz neviem, ci to vsetko slo mimo biskupa alebo nas 12. jula zavadzal... uskalienka smutna na druhu :(

hradny most, prava strana hradny most, prava strana hradny most, lava strana hradny most, lava strana hradny most, lava strana - detail hradny most, lava strana - detail
Obrázok používateľa asomtam
Offline

a je toObrázok používateľa uskalienka
Offline
na FB sa pise...

Priatelia v piatok idem po dohovore s riaditeľkou Kraj. pamiatkového úradu,pre znalecký posudok,statiku a chemickú analýzu muriva-vraj má vysokú 30 % salinitu a nedá sa sanovať.Tak sa na to pozrieme.A.

... hadam sa po navsteve p. riaditelky dozvieme viac...

pripajm fotografie, co som nasla na FB... autor informovany...

NR hrad bez mosta, foto Jan Stupka NR hrad bez mosta, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka demolacne / "asanacne" prace, foto Jan Stupka vysledok asanacie :( foto Jan Stupka vysledok asanacie :( foto Jan Stupka
Obrázok používateľa andrejZM
Offline

To je mi pekná rekonštrukcia "pod prísnym dohľadom pamiatkarov podľa historických technologických postupov"....z mosta neostalo absolútne nič, len kopa tehál....demolovalo sa bagrom....dôvodom je vraj, že "murivo má vysokú 30 percentú salinitu a nedá sa sanovať"....bohužial niesom v Nitre, info mám z FB skupiny "Klub priateľov starej Nitry", takže ak má niekto foto, nech sem hodí.....

 
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Rekonštrukcia vstupného mosta do hradu sa začne v lete

NITRA 12. júla (SITA) - Rekonštrukcia vstupného mosta do Nitrianskeho hradu by sa mala začať ešte v letných mesiacoch. Ako agentúru SITA informoval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, práce budú trvať zhruba tri mesiace. Predchádzať im bude výberové konanie na dodávateľa stavebných prác. Celková výška investície je 402 241 eur. „Mesto nám prispelo polovicou nákladov (200-tisíc eur, pozn. SITA), táto čiastka nás veľmi potešila, sme za ňu vďační a teraz budeme môcť most zrekonštruovať od základov,“ povedal Judák.

Vstupný most do hradu má narušenú statiku. Poškodené časti, ktoré sú aj pod príjazdovou cestou, treba premurovať a spevniť, rovnako aj bočné zábradlie. Riešiť sa bude aj problém vlhkosti múrov a dažďová kanalizácia. Rekonštrukcia sa bude robiť pod prísnym dohľadom pamiatkarov podľa historických technologických postupov. Počas nej bude podľa slov Judáka prechod cez most obmedzený, no nebude úplne uzavretý. Sochy svätých, ktoré zdobili most v minulosti, sú už niekoľko rokov zreštaurované a osadia ich po oprave.

Archeológovia už začali robiť sondy vo vonkajšej hradnej priekope pri moste, kde sa doteraz nikdy výskum nerobil. Priniesť by mal napríklad informácie o tom, z akého obdobia priekopa pochádza a či bola v minulosti prestavovaná. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, koncom augusta sa začne väčší výskum pri morovom stĺpe, kde by mali vzniknúť sociálne zariadenia. „V minulosti sa tam našli hroby z prelomu 8. a 9. storočia, v rámci včasného stredoveku sú najstaršie na hrade. Je šanca, že by pohrebisko mohlo ďalej pokračovať,“ uviedol Ruttkay. V jednom z hrobov našli vzácne karolínske kovanie opaska.

Obrázok používateľa harp
Offline

Videl som elaborat jedneho z posudkov. Co je v mediach je vzdy mierne nadsadene. Zusuny su citatelsky atraktivne, a zaroven su vybornym marketingom. Tymto vsak nezlachcujem problem, ktory treba urcite riesit.

Voľby prehliadania komentárov

.

Nitriansky hrad, Nitra

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.