Hrad Muráň

18 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Hrad Muráň

Zrúcanina hradu sa nachádza na brale zvanom Cigánka, na území národného parku Muránska Planina severne od obce Muráň. Patrí k naším najvyššie položeným hradom, a svojim rozsahom medzi najrozsiahlejšie hradné lokality. Kamenný hrad vznikol pravdepodobne v 2. pol. 13. storočia. Okrem strážnej funkcie slúžil prechodne aj ako poľovnícke sídlo kráľovskej družiny. V 14. storočí sa hrad spomína ako opustený. V 15. storočí sa ho na čas zmocnil aj Ján Jiskra a v roku 1461 ho kráľ Matej daroval Štefanovi Zápoľskému. V priebehu niekoľkých storočí zmenil viacerých majiteľov. Na prelome 17. a 18. storočia sa hradu dotkli posledné povstania Imricha Tökölyho a Františka Rákociho II. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1474Zrúcanina hradu sa nachádza na brale zvanom Cigánka, na území národného parku Muránska Planina severne od obce Muráň. Patrí k naším najvyššie položeným hradom, a svojim rozsahom medzi najrozsiahlejšie hradné lokality. Kamenný hrad vznikol pravdepodobne v 2. pol. 13. storočia.
Okrem strážnej funkcie slúžil prechodne aj ako poľovnícke sídlo kráľovskej družiny. V 14. storočí sa hrad spomína ako opustený. V 15. storočí sa ho na čas zmocnil aj Ján Jiskra a v roku 1461 ho kráľ Matej daroval Štefanovi Zápoľskému. V priebehu niekoľkých storočí zmenil viacerých majiteľov. Na prelome 17. a 18. storočia sa hradu dotkli posledné povstania Imricha Tökölyho a Františka Rákociho II.

http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1474

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Fotografia v diskusiach - antiK
Obrázok používateľa Eldamon
Offline

Sitno sa nepočíta medzi hrady? Ten je vyššie než Liptovský a Zniev a nespomína sa - Muráň je teda až štvrtý najvyšší.. Wikipedia o ňom síce tiež píše ako o treťom, ale vynecháva zase Zniev :)

Obrázok používateľa Eldamon
Offline

Aha, ok, opravujem sam seba :) ..Sitno je len 850mnm (a to s wiki si nevsimajte:) )

 

Obrázok používateľa harp
Offline

* História Na 940 m n. morom vysokom ťažko prístupnom kopci vybudovali po roku 1243 obranný hrad chrániaci prechod medzi Gemerskou, Liptovskou a Zvolenskou stolicou. V 15. stor. ho zaujali Jiskrove vojská. Hrad pustol od požiaru začiatkom 18. stor.
* Povesť Lúpeživý rytier Bazald sídlil istý čas na hrade a škodil širokému okoliu od Šariša po Poľsko, Liptov i Abov. Bral si kone, úrodu, ženy a dcéry sedliakov, napokon aj majetky panstva. Nejedna vojenská výprava nič nezmohla proti jeho vycvičeným drábom, dostal ho telgársky želiar, ktorému rytier pred časom uniesol dcéru a Bazald odvisol priamo na svojom hrade.
* Prístup červenou a modrou značkou z obce Muráň do 2 hodín, žltou zo sedla pri Prednej hore 1 hodina.

Obrázok používateľa harp
Offline

Muránsky hrad

Ešte asi 1,4 milióna korún potrebuje samospráva v Muráni na opravu poškodenej vstupnej kamennej brány na tamojší hrad.

Aj keď na jar a v lete stavbári zabezpečili vstupnú časť proti vypadávaniu muriva, na opravu severozápadnej steny vstupu, ktorá bola najviac poškodená, už peniaze nemali.

"Zatiaľ sme preinvestovali 1,1 milióna korún," povedal starosta obce Roman Goldschmitd. "Z toho asi 600 tisíc sme ostali dlžní dodávateľskej firme," dodal. Obec vlani získala na opravu pamiatky len zhruba 450 tisíc korún, a to z ministerstva kultúry. Ďalších približne 100 tisíc korún vyzbierali v rámci verejnej zbierky. Prispela do nej napríklad aj družobná česká obec Frišták a tiež Banskobystrický samosprávny kraj.

Ďalšie peniaze na dofinancovanie stavby zháňa samospráva, kde môže. "Dali sme inzeráty do novín a vyvesili sme naše žiadosti o príspevky v obci i mimo nej," uviedol starosta. "Časť peňazí nám prisľúbili dodať súkromné osoby, ktoré majú blízky vzťah k obci a hradu," pripomenul. Väčšiu časť z chýbajúcich financií však musia opäť žiadať od štátu.

Obec chce zatraktívniť jeden z najpozoruhodnejších hradov na Slovensku. Aj keď zostali zachované už len niektoré jeho časti, neustále púta pozornosť turistov, a to najmä kvôli rozsiahlemu hradnému komplexu a jedinečnému výhľadu.

Samospráva chce tento rok požiadať o financie niektorý z európskych fondov aj na vyhotovenie projektovej dokumentácie so zameraním na celkovú úpravu hradu. Pozitívne skúsenosti zo získavania peňazí z eurofondov už má. Minulý rok na základe grantu z operačného plánu rozvoj cestovného ruchu vybudovali v blízkosti hradu tzv. Muránsku hradnú cestu. Z financií vo výške 28 000 eur (takmer 1,1 milióna Sk) postavili na trase medzi obcou a hradom polyfunkčné prístrešky s panelmi, kde návštevníci dostanú prvotné informácie o tamojšej prírode, pamiatkach a kultúre. Navyše na hrade postavili aj dve vyhliadkové plošiny.

Muránsky hrad sa spomína už v roku 1271. Rozsiahly, takmer 400 metrov dlhý hradný komplex postavil rod Bebekovcov. Hrad mal čulú históriu. Bol cieľom protihabsburských povstaní. Po rozsiahlom požiari v roku 1702 začal chátrať. Posledným jeho majiteľom bol rod Coburgovcov.

TASR

Obrázok používateľa chobot
OfflineObrázok používateľa strombus72
Offline

http://www.sharkan.net/?text=566-oprava-hradni-brany

Rekonstrukcia hradnej brany

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

Epická "Píseň o zámku Muránském" , popisujúca boje o hrad:

http://zlatyfond.sme.sk/dielo/188/Bosnak_Pisen-o-zamku-Muranskem/1

Muránsky zámek v Uherskej zemi
na vysoké skale jest postavený,
bílý svítí se mezi horámi,
zdi, bašty, palácové pěkně zprav(en)i.

Na něm prebýval Bazald Matiáš
tu s svými bratřími i s svými syny,
polkoráb jeho Ferenc s turbáky,
též i s svými se všemi záškodníky.

Radu sou tam, jednání mívali
a v horách mnohé lidi loupili,
mordovali, také zabíjeli,
a na Muráň zajímané často vodili.
.....

....
Kdo tú píseň zložil, ten sám přítomen byl,
na počátku veršů své jméno položil.
A to se stalo léta božího
tisícího petset čtyricátéhodevátého.

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Obrázok používateľa palo
Offline

"Podrobný prehľad" histórie Muránskeho hradu nájdete TU.

Obrázok používateľa palo
Offline

Pre úplnosť:

Až vlani sa samospráve podarilo získať 1,5 milióna Sk (35.875 eur) z Nadácie SPP a 300.000 Sk (9784 eur) vyčlenili z vlastného rozpočtu. Obec sa medzitým stala definitívnym vlastníkom hradu, po tom, ako sa odstránili nezrovnalosti v katastri. "Chybou sa totiž stalo, že zastavaná plocha bola vedená ako les," uviedol starosta. Pozemky pod hradom sú dnes vo vlastníctve štátnych Lesov SR.

Samospráva sa podľa Goldschmidta chce už v dohľadnom čase pokúsiť získať prostriedky na archeologický prieskum v areáli hradu a na jeho celkovú rekonštrukciu. "Na archeologické práce požiadame o grant nórsky finančný mechanizmus," spresnila hlava obce.

29. 5. 2008 | Copyright © TASR 2008
Čítajte viac: TU

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Obrázok používateľa palo
Offline

Muránska hradná brána, fotografovaná v sobotu 26. 6. 2010 - zvonka hradu, z vnútra hradu, interiér na poschodí. K tomu, čo na obrázkoch nevidieť: predchádzajúca rekonštrukcia sa nezaobišla bez hojnosti cementu.

Obrázok používateľa palo
Offline

Fotografie z roku 2006: TU

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Voľby prehliadania komentárov

.

Muráň hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.