Hrad Hričov

65 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa chobot
Offline
Hrad Hričov

Na západ od Žiliny, na severnom okraji Strážovskej vrchoviny ležia ruiny Hričovského hradu.Podľa historických správ tu jestvovalo opevnenie už od 13. storočia.V nasledujúcom storočí patrí hrad kráľovi, potom jednotlivým feudálom, medzi ktorými nachádzame aj bratov Podmanickovcov, Jána Zápoľského a Juraja Thurzu.Hradný vrch tvorí strmý a neobyčajne členitý skalný chrbát, ktorý poskytol iba malé priestory pre rozvoj samého hradu. Ten bol koncom 15. storočia z veľkej časti prestavaný. Akvarel hradu od Endera ( zdroj : http://ender.mtak.hu/ ) Pôdorys hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ ) Ideová rekonštrukcia hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ ) Do horného hradu sa vstupovalo bránou vysekanou do skaly, z ktorej vysekali aj lavice pre stráže. S veľkou námahou vystavané obytné budovy vytvorili jednoliaty celok so skalným masívom. Zo súvislej hmoty horného hradu vystupovala iba veža pred vstupom a na západnej strane časť paláca. V polovici 16. storočia, keď po moháčskej bitke oslabila štátna moc, hrad prechodne vlastnili aj lúpežní rytieri. Ku koncu 17. storočia je už Hričov na svoju dobu málo pohodlný, a preto opustený začína sa čas jeho rozpadu. Text o hrade je z knihy : Hrady na Slovensku od autorov : Hilda Fialová a Andrej Fiala 1966Na západ od Žiliny, na severnom okraji Strážovskej vrchoviny ležia ruiny Hričovského hradu.Podľa historických správ tu jestvovalo opevnenie už od 13. storočia.V nasledujúcom storočí patrí hrad kráľovi, potom jednotlivým feudálom, medzi ktorými nachádzame aj bratov Podmanickovcov, Jána Zápoľského a Juraja Thurzu.Hradný vrch tvorí strmý a neobyčajne členitý skalný chrbát, ktorý poskytol iba malé priestory pre rozvoj samého hradu. Ten bol koncom 15. storočia z veľkej časti prestavaný.

Akvarel hradu od Endera ( zdroj : http://ender.mtak.hu/ )

Pôdorys hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ )

Ideová rekonštrukcia hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ )Do horného hradu sa vstupovalo bránou vysekanou do skaly, z ktorej vysekali aj lavice pre stráže. S veľkou námahou vystavané obytné budovy vytvorili jednoliaty celok so skalným masívom. Zo súvislej hmoty horného hradu vystupovala iba veža pred vstupom a na západnej strane časť paláca. V polovici 16. storočia, keď po moháčskej bitke oslabila štátna moc, hrad prechodne vlastnili aj lúpežní rytieri. Ku koncu 17. storočia je už Hričov na svoju dobu málo pohodlný, a preto opustený začína sa čas jeho rozpadu.Text o hrade je z knihy :

Hrady na Slovensku od autorov : Hilda Fialová a Andrej Fiala 1966

Hrad Hričov
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

  Píše sa o páde steny, či múra, ale je to len časť steny. Tieto fotky sú z 20. apríla tohto roku.

hricov-1.jpg hricov-1.jpg hricov-2.jpg hricov-2.jpg hricov-3.jpg hricov-3.jpg hricov-4.jpg hricov-4.jpg hricov-5.jpg hricov-5.jpg hricov-6.jpg hricov-6.jpg hricov-7.jpg hricov-7.jpg
Obrázok používateľa benjo
Offline

"V noci z 28.8. na 29.8. sa na hrade zrútila značná časť nahnutého múru Zadného paláca. Deštrukcia zasypala priestor Stredného paláca, kde sa deň predtým konal archeologický výskum."

http://hricov.rajce.idnes.cz/Druha_polovica_augusta_2014/

to mi zase pripomenulo reviste ked sa tam strepala stena dolu tesne po tom ako to tam ocistili..

 

nie je lepsie kontrolovane strhavat taketo naklonene ci inak nenavratne poskodene / neopravitelne mury vopred? necakat kym sa to zosype samo... nie kazdy je statik a stavim sa ze vela navstevnikov tade iste behalo bez podozrenia ( cedulky s varovanim nie su riesenie )

 

ale samozrejme skoda.. :( a stastie ze sa nikomu nic nestalo.

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Aby ste si nemysleli že na hrade nejako zaháľame tak napíšem zatiaľ krátky prierez úspešnej tohtoročnej sezóny, ktorá ani zďaleka nie je na konci. 

Tohtoročnú sezónu sme začali úpravou prístupovej cesty na hrad, ktorú sme ručne prekopali v dĺžke viac ako 65m. V priestore prvej brány sme následne urobili plošinu, pre uloženie stavebného materiálu. Na nádvorí hradu sme vykonali výrub stromov. Následne sme spustili archeológiu zahĺbeného objektu v predhradí kde sa zistilo  že ide o zaklenutú cisternu. Kvôli preprave stavebného materiálu v ťažkom teréne sme postavili lanovku, ktorá vedie od prvej brány do predného paláca. Taktiež sme spustili historicky prvú murársku sezónu na mega kaverne v nároží zadného paláca, na ktorej momentálne pracujeme.

066.jpg 066.jpg hricov_054.jpg hricov_054.jpg img_1842.jpg img_1842.jpg p8010927.jpg p8010927.jpg p8090997.jpg p8090997.jpg p8091006.jpg p8091006.jpg p8101029.jpg p8101029.jpg p8221072.jpg p8221072.jpg p8301198.jpg p8301198.jpg
Obrázok používateľa dag0n
Offline

Dnes sa na Hričovskom hrade konala - Vstupná komisia z KPU Žilina, kde sme prebrali všetky plánované záchranné aktivity na rok 2012. Je to pre nás veľmi dôležitý krok vďaka ktorému môžeme spustiť v plnom prúde tohtoročnú sezónu. Už sa dohodol aj termín spustenia archeologického výskumu 16. júla 2012 :-) momentálne pracujeme na úpravách prístupovej cesty na hrad.

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Tento rok bude pre Hričov rozhodujúci. Naše združenie získalo na tento rok financie vo výške 8900 eur. 900 eur od Nadácie Pontis a 8000 od MK SR. Momentálne potrebujeme súrne doriešiť vlastníctvo. Všetko to stojí momentálne na lesnom úrade odkiaľ pôjdu papiere na kataster. Taktiež riešime s urbárom výrub stromov v okolí hradu kôli príjazdovej ceste k prvej bráne, ktorú budeme v najbližšom čase upravovať. Od tejto prvej brány by sme chceli urobiť lanouku do okna predného paláca kôli lepšej preprave materiálu. Za získané financie sa bude na hrade konať archeologický výskum v predhradí kde vytvorené zázemie pre združenie, V priestoroch predného paláca bude oprevené poškodené okno s posledným pôvodným ostením na hrade, v zadnom paláci bude vykonaný archeologický výskum a následne sa bude murovať poškodené nárožie tohto paláca. Na zadnom paláci bude vykonaný pamiatkový a statický výskum. 

Kdo bude mať záujem dobrovoľnícky pomôcť nájde nás na hrade prípadne treba sledovať našu stránku 

www.hradhricov.sk

Obrázok používateľa dag0n
Offline

copyright nemáme s tou frázou sa stretávam pomerne často. Ani by ma neprekvapilo keby to používal každý. Podľa mňa sa to ani lepšie napísať nedá :)


tlačivá sú dostupné na našej stránke www.hradhricov.sk  nájdete ich v aktualitách. Nešlo mi ich tu dať.


 


 

hrad_vianoce2.jpg hrad_vianoce2.jpg
Obrázok používateľa peterg
Offline

Fiha, trocha invencie by nezaskodilo... mate copyright od Lietavcov na to "zmysluplne vyuzite vasich slobodnych financii" ?.. zrejme nemate. :-)

 

Napriek tomu vam zelam co najviac bubakov na ucte.. cez 2% ci inak. Zdar

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Vážený pritelia ktorým nie je ľahostajný osud Hričovského hradu!! S radosťou Vám oznamujeme že sme po prvý krát úspešne zaregistrovaný u notára na možnosť získania 2% z Vaších daní. Budeme Vám veľmi vďačný ak sa rozhodnete Vaše dane venovať práve nášmu mladému združeniu, pre ktoré môžu tieto financie znamenať veľký krok k spúšťacím záchranným prácam na tejto významnej kultúrnej pamiatke. Rozpošlite túto správu všetkým, ktorí by mali záujem zmysluplne využiť svoje slobodné financie. Všetkým Vám vopred ďakujeme že na nás myslíte a že ste sa rozhodli prispieť k záchrane Hričovského hradu v roku 2012. Budúcoročná záchranná sezóna môže byť úspešná aj vďaka Vám :)

Obrázok používateľa RudoM
Offline

gratulujem :-) super sprava

Obrázok používateľa dag0n
Offline

S radosťou oznamujem že nadácia ST podporila náš projekt zameraný na murovanie poškodeného nárožia zadného paláca. To znamená našu prvú murársku aktivitu v roku 2012 :)

Obrázok používateľa harp
Offline

Fotografie radi uvidime aj v tomto albume:

http://www.obnova.sk/galeria/zakladne-fotografie-hricov-hrad-pamiatka

alebo inom ktory si vytvorite vo vasom hesle pamiatky: http://www.obnova.sk/pridat/galeria?gids[]=620210

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Na hrade Hričov sme sa za posledné štyri brigády zamerali na úpravu terénu a areálu hradu. Na hrade sme umiestnili pre návštevníkov hradu lavičky, osadil sa odpadkový kôš, likvidovala sa náletová vegetácia, taktiež sa osadila výstražná tabuľa a pri vstupe do predného paláca sme urobili provizórne schody, pre uľahčenie prístupu do hradu.

Fotky:  http://www.hradhricov.sk/Zdruzenie/G2011UpravaArealu.aspx

 

 

Dňa 15.8. sme sa vybrali na hrad s dendrochronológom. Odobralo sa niekoľko vzoriek z čelnej veže horného hradu, zadného paláca a z posledného zachovalého múru horného paláca.

 

Fotky:  http://www.hradhricov.sk/Zdruzenie/G2011Dendrochronologia.aspx

Obrázok používateľa dag0n
Offline

petrag, ak sa už dajú do poriadku veci ohľadom vlastníctva a všetko pôjde tak ako má, táto sezóna by mala byť výnimočná, ale nejdem predbiehať události. 2010 to bolo hlavne ohľadom papierovačiek a vybavovačiek.

Čo sa týka našej stránky ohľadom prezerania fotiek no chceli sme vyskúšať niečo nové. Uvidíme časom to možno zmeníme, milión ľudí milión chutí :)

pozdravujeme na hrad

Obrázok používateľa peterg
Offline

dag0n, tesi ma vas nacaty progres, dufam ze tato sezona bude po lahuckom uvode v 2010 pre vas prelomova, a sa to tam podari dost rozbehnut.

Ale co sa tyka flashovej paradicky na vasej stranke ohladom pozerania fotiek, uprimne, mi vobec nevoni.. :)

caves.

Obrázok používateľa dag0n
Offline

V sobotu 18 júna 2011 sa uskutočnil na hrade Hričov projekt Naše mesto, ktorý organizovala Nadácia Pontis. Zapojené bolo firemné bobrovoľníctvo a skauti. V areáli hradu sa zrušili nelegálne ohniská, zbierali sa smeti po neporiadných turistoch, strihala sa náletová vegetácia, nahromadil sa kameň a štrk pre budúce murovacie práce na hrade. Počasie bolo príjemné a do pomocných prác sa zapojili aj najmenší.

 

fotky z akcie tu : http://www.hradhricov.sk/Zdruzenie/G2011NaseMesto.aspx

( niektorý zúčastnený mi prislúbili aj ich fotografie, tak ak mi ich pošlú galéria sa doplní )

Obrázok používateľa chobot
Offline

Dňa 14.mája 2010 o 17.hodine sa bude konať v kultúrnom dome v Hričovskom Podhradí ustanovujúca schôdza novovznikajúceho občianskeho združenia s názvom : Združenie priateľov Hričovského hradu. Zmyslom stretnutia je naštartovanie a spustenie záchrany a konzervácie národnej kultúrnej pamiatky Hričovského hradu. Akcia bude poriadaná v spolupráci z Obecným úradom v Hričovskom podhradí, ktorý chcú úzko spolupracovať s budúcim OZ. Program stretnutia je nasledovný : 1.) Vyriešenie vlastníctva hradu, jeho zameranie a zápis stavby do katastra, 2.) Založenie občianskeho združenia, prijatie členov, voľby riadiacich orgánov OZ, 3.) Predstavenie plánu činnosti budúceho občianskeho združenia na rok 2010. Teším sa na Vás priatelia Hričovského hradu.

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Ak by sa na Hričove konala nejaka akcia s radosťou pomôžem :wink: aj s kamošmi.

Obrázok používateľa chobot
Offline

Medirytina holandského umelca J. Nypoorta z roku 1686 prezrádza, že hrad stojaci na stále nezalesnenom vŕšku, bol ešte v pomerne zachovalom stave.Na kresbe ktorá zachytáva hrad z juhovýchodnej strany, vidieť 32 okien. Najviac boli zachované dve dvojposchodové hradné veže, z nich jedna mala okrúhly pôdorys. Mali mierne poškodenú iba strešnú časť. Oveľa viac bol poškodený poschodový palác, na ktorom už chýbala strecha a vrchná časť múrov niesla stopy devastácie. Pretože sa ani v nasledujúcich desaťročiach už neobnovoval, postupne sa premenil na zrúcaninu aj Hričovský hrad, jeden z najstarších na Považí.

Poslal Jozef Lendóci,
autor PhDr. Jozef Kočiš CSc, názov knihy - Od Čachtíc po Strečno, vydavateľstvo Osveta 1989
zdroj : www.pamiatky.net

Obrázok používateľa harp
Offline

Prispevky o Zivelnej obnove zrucanin, ktore nepatrili dotejto diskusie boli presunute tu: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26523

Zivelna obnova zrucanin na Slovensku?

Vznikají díla, nad kterými se zastavuje rozum. Nejhorší příklad je asi na Uhrovci. Prostředky a technologie, které tam používají jsou sice v souladu se zásadami památkové péče o ruiny, ale rozsah je nehorázný a je s podivem, že žádný z památkářů již neřekl dost - takhle ne...

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Prefotene z knihy Hrady na Slovensku- Fialova/Fiala

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Obrázok používateľa pretorian
Offline

Hrad Hričov potrebuje aj Vašu pomoc. Darujte nám 2% z vaších daní !!!
Viac o nás a našej činnosti sa dozviete na :
http://www.hradhricov.sk/ alebo na http://hricov.rajce.idnes.cz/

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Stále sa hľadajú ľudia,ktorý by chceli pomôcť nezaniknúť Hričovskému hradu.Čím viac tým lepšie.Toto leto by sa mohlo začať.

Obrázok používateľa chobot
Offline


Obrázok používateľa dag0n
Offline

Zajtra sa kona akcia na Hricove.Ak ma niekto zaujem,tak rano o pol desiatej je zraz pri krcme v Hricovskom Podhradi.

Obrázok používateľa chobot
Offline

Hrad Hričov hľadá svojich stabilných obľúbencov, ktorí by mu chceli pomôcť nezaniknúť a čo to tu nejaký čas pomohli zostať stáť. Hláste sa moji milí, ak nás bude pár spravíme zraz a pustíme sa do práce. Hoja, hoja, hoja hrad Hričov do roboty volá !!!

Záležitosti ohľadom vysporiadania nie sú momentálne problémom.
Ak bude partia tak bude všetko.

Obrázok používateľa chobot
Offline

Dag0n tak to vyzerá že Hričov ostane len na nás.
No čo otvoríme fľašu dobrého červeného a bude nám fajn.

P.S.
Aspoň sa nám tam všetci nenasáčkujú do jaskýň :-)
a súčasne nám neukradnú hričovskú venušu


Najväčšia jaskyňa pod hradom


Hričovská venuša - jej prdel

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Hričovská venuša - jej prdel
ahoj chobot... a ja som bola presvedcena... ze aj ty vidis kak ja... "prsia" hricovskej venuse... :oops:

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa chobot
Offline

Hričovská venuša - jej prdel
ahoj chobot... a ja som bola presvedcena... ze aj ty vidis kak ja... "prsia" hricovskej venuse... :oops:

nie, nie, nie je to nádherne vystrčená prdel, ak chceš spravíme hlasovanie o tom. hmm ???
aj tak to hlasovanie o archeologickej krabici je už na úvode dlho.

Obrázok používateľa dag0n
Offline

Peťo to si ty? Na dve percenta ešte nemáme nárok. Myslím že až po roku.

Voľby prehliadania komentárov

.

Hričov hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.