Hrad Červený kameň

48 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Hrad Červený kameň

Mohutný zachovalý hrad, situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch. Pôvodne kráľovský hrad z pol. 13. stor., súčasť pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Začiatkom 16. stor. sa stal majetkom rodiny Thurzovcov a od r. 1535 bol vo vlastníctve rodiny Fuggerovcov, ktorí patrili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Jej predstaviteľ Anton inicioval rozsiahlu prestavbu na pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi. Mala byť prekladiskom tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Hrad však funkciu skladov nikdy neplnil. Koncom 16. storočia prešiel do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí tu sídlili až do r. 1945. Pálffyovci premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Impozantné sú zachované interiéry s bohatými štukovými obrazcami vyplnenými figurálnymi výjavmi apoteóz a mytologických scén a náročne vybavená sala terrena z r. 1656 od talianskeho majstra J. Tencalla. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1723Mohutný zachovalý hrad, situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch. Pôvodne kráľovský hrad z pol. 13. stor., súčasť pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Začiatkom 16. stor. sa stal majetkom rodiny Thurzovcov a od r. 1535 bol vo vlastníctve rodiny Fuggerovcov, ktorí patrili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Jej predstaviteľ Anton inicioval rozsiahlu prestavbu na pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi. Mala byť prekladiskom tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Hrad však funkciu skladov nikdy neplnil. Koncom 16. storočia prešiel do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí tu sídlili až do r. 1945. Pálffyovci premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Impozantné sú zachované interiéry s bohatými štukovými obrazcami vyplnenými figurálnymi výjavmi apoteóz a mytologických scén a náročne vybavená sala terrena z r. 1656 od talianskeho majstra J. Tencalla.

http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1723

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Fotografia v diskusiach - antiK
Obrázok používateľa antiK
Offline

Tajomstvá dám a novinky v zbierkach na hrade Červený Kameň
BRATISLAVA 20. júna (SITA) - Prírastky do zbierok Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Červený Kameň, ale aj tajomstvá dámskeho sveta možno bližšie spoznať do konca septembra na výstavách na hrade Červený Kameň. Vo veľkom hrade v Malých Karpatoch, týčiacom sa nad obcou Častá (okres Pezinok), možno na výstave Naše prírastky 1981 - 2011 spoznať výber z akvizičnej činnosti múzea za posledné tri desaťročia. Agentúru SITA o tom informoval kultúrno-propagačný manažér SNM - Múzea Červený Kameň Michal Lukáč.
Medzi najzaujímavejšími predmetmi kultúrnej hodnoty, ktoré sa dostali v rokoch 1981 až 2011 do zbierkového fondu Múzea Červený Kameň kúpou, darovaním alebo vlastným výskumom. Medzi 119 exponátmi sú napríklad nábytok, sklo, porcelán, zbrane, výtvarné diela, archeologické nálezy z hradu, ale aj ázijské umenie. Pozornosť je tiež venovaná maľbám od akademického maliara Petra Pálfiho (Pálffyho). Výstava nadväzuje na úspešný výstavný projekt Múzea Červený Kameň z 80. rokov 20. storočia s názvom Prírastky (1970 - 1980), ktorý bol verejnosti prezentovaný na Bratislavskom hrade a následne aj v Umeleckoprůmyslovom muzeu v Prahe.
Dávno stratený a zabudnutý dámsky svet, prevoňaný čerstvo uvareným mydlom a vzácnym púdrom, je znovu možné objaviť do 30. septembra na hrade Červený Kameň vďaka výstave Utajený dámsky svet. Návštevníkov zavedie do rokov 1880 až 1920, kedy sa ženy stávali samostatnejšími, mohli rozhodovať o svojom osude, venovať sa tomu, čo ich bavilo. Inštalácia vtedajšej dámskej spálne predstavuje časť každodenného súkromného života šľachtičnej, ktorý však bol prístupný iba manželovi a jej osobnému personálu. Vystavené sú aj mnohé drobnosti, ktoré sa bežne nedajú vystaviť a niektoré z nich sú verejnosti prezentované po prvýkrát.
Výstavy a ďalšie expozície SNM - Múzea Červený Kameň sú až do konca septembra otvorené každý deň od 9:00 do 17:00. Viac podrobností o jeho programe, ale aj o histórii možno nájsť na - http://www.snm.sk/?muzeum-cerveny-kamen-uvodna-stranka

http://www.youtube.com/watch?v=8A0_-vThlks

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa Mathaeus
Offline

Pár aktuálnych snímkov...

Nádvorie Nádvorie img_4333.jpg img_4333.jpg img_4505.jpg img_4505.jpg img_4512.jpg img_4512.jpg img_4566.jpg img_4566.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

...šiesty ročník Vianoc na hrade, tentokrát s podtitulom "Ako sa na Červenom Kameni takmer stratili Vianoce"...

... ...
Obrázok používateľa peterg
Offline

Pytlak pytlak, si ty motak.. ja ti zadakujem za vysvetlenie ci prispevok vo veci zbrani, a ty ma s inymi takto zvozis.. Nuz ale, na zlom hrobe places, ja som clovek volne o pamiatky sa zaujimajuci, laik, ktory to tu o sebe x-raz vyhlasil, a ktory sa :

dobrovolne a zadarmo! napr. vo veci zachrany hradu Gymes anganzuje. Lebo mi zalezi!

 

Ak ty tak vo svojom volnom case nerobis a nas ino-fachovych rovno za diletantov oznacujes - po clenky mi nesiahas. Chapes tomuto argumentu?

Obrázok používateľa pytlák 3
Offline

Dobre sa kecá o pekných babenkách,o "len" strhnutej streche,nejakej vypadnutej kaverne z nejakého múru,nedajbože o nejakom vypálení Krásnej Hôrky  ale to môže len obyčajný diletant,ktorý si neuvedomuje,že To i To má jedného spoločného menovateľa. SNM ako zastrešujúci orgán štátnej správy sa musí,alebo by sa mal postarať o svoje "dietka",aby bolo všetko v poriadku.Takže peniaze Tam kde ich je najviac treba a punktum! Našťastie v múzeách zväčša ľudia nepracujú pre peniaze ale preto lebo je to ich záľuba a životné naplnenie.  Mnoho tých starších pracovníkov SNM ( myslím tým po 45 ťke ) do dôchodku si odmien určite neužije.                        

    Takže ak chcete kritizovať a haniť - nech sa páči !          ale 

Obrázok používateľa strombus72
Offline

  Ámen !

Slovensko vyzerá tak ako vyzerá vďaka tomu že zo zákona majú "kompetetní" navrch nad tou širokou lúzou "nekompetentných"! Pravda Pipo! Čo nám už iné zostáva? Len bláboliť na tebou určenom a vymedzenom diskusnom dne. A naše smiešne ušľachtilé priania preto musia vyšumieť, lebo inak by kompetentní museli niečo spraviť, aby sa tak nestalo. A tak si blábolím, a je mi dobre... Veľká nadradenosť z teba razí, Pán kompetentný! Ale asi si zvyknutý na tento štýl "diskusie"! Ale ak ťa to ukľudní, zrejme ma tu tak skoro neuvidíš bláboliť! Hádam sa tvoja urazenosť/urodzenosť stihne zahojiť.A môžeš si tu sem- tam do mňa virtuálne kopnúť!

 

Obrázok používateľa peterg
Offline

Ten nam dal.. ten nam dal.. to je daky Pomstitel s pistalou, co za sociku fical isty film v kinach (teda ja som to videl v Druzstevniku, prisaham!)... No, musime respektovat nazor tohto anonyma :)

Obrázok používateľa pipo
Offline

Páni (alebo pan :) hop hop) co sa rozculujete, vyjadrenie "kompetentneho" mate, slovenskemu prisloviu asi tazko krky vykrutite a zmozete sa len na nadavanie do sudruhov. Je to tu na diskusiu ale diskusia je mozna len ked mate aspon zakladne vedomosti o "fotbale" co sa tu hra. Reprezentujete dno diskusneho blabolu, ktory sice pohne zlcou ludom ale tym to aj zhasne a uslachtile priania vysumia.

Obrázok používateľa peterg
Offline

Tak tak , Pipo s pistalkou to prestrelil (zeby daky muzejnik?), suhlasim so vsetkym co Strombus napisal a do bodky. Dakujem Pytlakovi za objasnenie..a ziskal som vacsie pochopenie pre Jozov pesimizmus. A hlavne ziaden ostych, ani ked maju tie kocky "oci dole" :)) Ako ta v sobotu.. priamy ocny kontakt bolo narocne udrzat :))

 

Netreba sa bat debaty sem tam ozhavit, vzdy sa pri tom nieco nove na povrch dostane. :) Mozno aj nas socialisticky minister sa opat k tej svojej kauze z dna pred volbami 2010 vo veci digitilazacie na zapade dostane.. a mozno nieco napokon z tych mobilnych pamiatok do e-formy prejde, ked uz to asi fyzicky v SK podmienkach zanikne. No, ked najblizsie vyhram snad ten ocakavany balik.. ziadnu zrucaninu nekupujem.. ale tu zbierku poskodenych zbrani.

Caute.

Obrázok používateľa jozo
Offline

pytlák 3 ďakujem za konečne exaktnú informáciu (od prameňa) ... Možno som mal už dávno skúsiť tie švárne slečny - sprievodkyne o pointu tajničky, ktorú som od prvej návštevy (cca 10 rokov dozadu) nosil v hlave - a nič z toho - až sem som musel prísť a nabrýzgať tu ... Ale keď ony boli vždy také pekné a tak pekne ako básničku to zo seba podávali, reku čo ich budem trápiť ... :-)

No a peniaze ...

... na pí*oviny a pre k*k*tov tu vždy boli a budú (obzvlášť z verejných zdrojov), chce to len dobre spravovanú spoločnosť. Ja sa takej už nedožijem, tak som snáď nadpriemerne zatrpknutý ....(toť pointa prečo jozo tak a nie inak ...). Malý plamienoček  nádeje mi šepoce, že aspoň najmladší 14  ročný synak si v penzijnom veku náznaku takej pričuchne ..., ak tu bude ...

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Ako píše Jožo y hop sem, i hop tam! Vždy si to všimnem až po odoslaní príspevku. :)

Obrázok používateľa strombus72
Offline

 Súdruh Pipo, a prečo si to neaplikuješ aj na seba! Na základe čoho súdiš nás? Boli to číre úvahy a pocity z opätovnej návštevy. Na to je fórum, aby sa tu o niečom diskutovalo, alebo ? Ja si nepamätám, žeby som niekoho z niečoho obvinil! To , že náš (NE) systém ochrany pamiatok je slabý, v niektorých smeroch úmyselne slabomyselný(aby sa štát zbavil zodpovednosti), je myslím väčšine tu zúčastnených jasné! O peniazoch nebudem hovoriť, lebo ten systém my tu chýba viac, ako bezodné nalievanie peňazí. V zahraničí, sú veľmi dobré príklady sytému starostlivosti o pamiatky, vie sa o nich, dokonca aj naši tiež-politici ich nesmelo spomenuli, ale vôľa nastoliť poriadok sa nenašla! Asi tak.

Obrázok používateľa pytlák 3
Offline

Neznalosť problematiky v muzejníctve ako takom nikoho neomlúva !

Inštalácia Rytierskej sály zo 60 tych rokov bola totálne katastrofická, čo sa prejavilo aj na stave zbierkových predmetov, ktoré si návštevníci obchytkávali a pokial sa im niečo podarilo "odkrútiť " tak si to i pekne zobrali. Súčasné  vyinštalovanie nie je šťastné ale ako i celá expozícia má svojho autora  - ten je prosím uvedený v poslednej miestnosti pri východe z nej. Zbrane, ktoré po krádeži boli vrátené sú zlou manipuláciou a uskladnením (poskovávané po pivniciach) značne poškodené.Tieto sa nachádzajú v depozite, sú zastabilizované proti ďalšiemu poškodzovaniu, ale v stave v akom sa vrátili nakoľko stále prebieha súdny spor o náhradu vzniknutej škody. No a čo je najdôležitejšie  - na nič nie sú peniaze  ! - ani len na dostatočné vykurovanie. Proste kultúra a hlavne múzejníctvo je na samom konci keď nie o kus dalej.

 

    

Obrázok používateľa jozo
Offline

Ďakujem, o tých dlhoprstých príbehoch som nevedel ... Byť "chvíľu" sprostý či "premúdrelý" a človek sa hneď niečo užitočné dozvie ... :) Peter a toho "pána" si nechaj pre iné "prípady" :) - já sú "jožo".

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

http://krimi.cas.sk/clanok/215953/vzacne-ikony-z-kostola-nasli-policajti...

Možno nevedia zabezpečiť dostatočnú ochranu, tak je to v depozite. Bol som tam 2x , ďalej nepokračujem.

 

Obrázok používateľa pipo
Offline

A skoda, ze tu nie je "pocut" vyjadrenie kompetentnych, pretoze to co tu pisete pani svedci iba o jednom, ze podla seba sudim teba.

Obrázok používateľa peterg
Offline

Pan Jozef, dakujem za korekciu umiestnenia.. tak nejak narocky som nebol uplne exaktny.. :) a mozem povedat, ze zas tak zufale to rozhodne nie je.. a skoda ze tu nie je pocut nazor viacerych co tam boli, co si o tom myslia. To uz zrejme je vo vas daky extremny pesimizmus zazraty alebo co.. :)  Kazdopadne sudruhom max. strechu trhlo, a nevyhorelo, ako onym na K. Horke.. No netreba to ani spominat a dako privolavat.

 

Nuz ale ste mi este nezodpovedali, ci tie zbrane sem umiestnili, alebo ich "strelili" kdesi na zapade (mozno z toho bola predloha dakej epizodky M. Zemana :).. Tak ako je to? :)

Obrázok používateľa jozo
Offline

... é ... í ... hop sem hop tam ...

Obrázok používateľa jozo
Offline

Peter, je lepšie pre život niečomu veriť, takže verím tvojej verzii ... Hoci 4+2 nerovná sa 10, ale ako už veriaci, v každej viere je "trocha" slepoty .... Keď už si spomenul tú zbrojnicu v "južnom rohu", reálne v západnom kúte nad terasovou západnou baštou ..., je to jedno udivujúce miesto v rámci až na toto miesto súrodej hradnej (zámockej) expozícii. Človek tam má pocit, že sa ocitol v dákej obecnej miestnosti národného výboru s výstavkou revolučných tradícii ... Nevkusné biele panely, sklo, bezpohlavná úprava interiéru. 80-te roky ako z katalógu ... Toto sa "súdruhom" z NM akosi nezadarilo ... Infantilné poňatie, nevhodná prezentácia, nevkus ... Pritom mnohé miesta s pôvodnou atmosférou sú takmer poloprázdne ... A potom, že si rypák jozo nenamýšľa konšpiratévne teórie ... :-)

Obrázok používateľa peterg
Offline

Zdravim,

dik Peto, ze si maj svojim prispevkom o tvojej nedavnej navsteve tak nakopol, ze som u konecne v sobotu isiel na exkurziu do Cerveneho Kamena 1x v zivote aj ja, co som k nemu bol najblizsie len raz na Sermovacke 2006 - a to mam od BA prvy najbzsi zachovany hrad. Zivot leti jak svina, ale uz sa tak stalo - a je to parada, rozhodne unikat nielen v stredo-EU ako vravi brozurka za 1,2e.. Aj podla fotiek novodobych rekonstrukcii v 90ych rokov, pripadne v 70ych vystavenych v schodisku k severnej baste.. sa podla mna urobila vyborna rekonstrukica a komplexna obnova. Sice nemam az tak detailne oko ani tolko pesimizmu v sebe ako zopar tu pritomnych, a moze namietat. Hrad je kazdopadne posobivy siroko daleko, skvela praca a zasluha Fuggerovcov a Palfiovcov na tejto dominante. S tymi zbranami ste ma fakt prekvapili .. v Rytierskej sale. Hm, len ci toto nie su nahodou tie vystavene v juznom rohu vo vitrinach, nakolko ich tam bolo brutalne vela. Skor sa len presunuli v objekte, a keby ste boli v dobe tej fotky aj na novom mieste, asi by ste to potvrdili. Pamatam si dobre na ten rok 2004, kde doslo k velkej kradezi v tejto casti a takmer vsetky sa nasli. To bola fakt kauza.. Takze by som sa spytal spravcu, podla mna su tie na stojane tam , kde som ich v sobotu videl. Cast mohla ist aj inam, ved na Cerveny Kamen bolo toho v 50ych rokoch zas nazvazane z inych objektov, aby sa mohli zacat prve muzejne expozicie.. Hlavne ziadnu paniku.

 

Inak to si tam clovek ani nemal cas poriadne pozriet, tolke exponaty... Tiez je zaujimava volna prehliadka muzea vedla hlavneho vstupu do juzneho kridla v cene vstuplenky, kde je ukazka zbierkotvornej cinnosti muzea.. a ktore predmety kedy ziskali. Obzvlast ma zaujali veci ziskane za sociku - a to vzhladom na to, aky asi bol priemerny plat (cca1500-2000 Kcs?!?), za ake palky sa kupili tie veci. Truhlica za 40000 Kcs.. Nehovoriac aj o novych akviziciach, v EUR.. Raz darmo, historicke artefakty su len a len vyhodnou investiciou, ktorych cena rokmi rastie.

 

Mozem len verit, ze jedneho dna uvidim a v kludne si poklikam tieto fantasticke kusky na svojom PC ako vysledok prace Narodneho digitalizacneho projektu, podla sprievodkyne o C.K. este nepadla zmienka, kedy pride na jeho exponaty. Tak len cakat.. a cakat.. :-D Caute.

Obrázok používateľa jozo
Offline

...y... i ...hop sem hop tam ...

Obrázok používateľa jozo
Offline

Nechcem nikoho obvyňovať, len informačná ničota zvádza k domnienkam ... Je ale zrejmé, že tam kde nie je aj verejná kontrola a je to len na charaktere múzeiníkov, dáky cap v záhrade a už sa môžu diať veci ... No možno to "mizne" pre dáke konzervačné zásahy, ale v prípade Červeného Kameňa to bude niečo iné a bojím sa to pomenovať na plnú hubu ... Hrad počas rekonštrukcie bol neprístupný tuším takmer 15 rokov (ak nie viac) ... To množstvo (napríklad) pušiek a iných zbraní, čo tam bolo na prelome 60-tych a 70-tych rokov, a to, čo tam visí-stojí-leží dnes, to je priam katastrofálny úbytok ... :-(  Kde nie je žalobcu, tam nie je ... No ako všade v našom miestnom žití ...

Obrázok používateľa strombus72
Offline

No, čo sa týka muzeálnej expozície, máš pravdu , že sa poriadne zmenila! To udrelo do oka aj mne! Nie len zbrane,ale aj mnohé kusy a kúsky nábytku mi tam chýbali. Asi preto je na slovensku zakázané fotiť expozície bez mastného príplatku, aby nebolo s čím porovnávať! :)  V Bojniciach som nebol už zo desať rokov, ale pred tým som tam chodil pravidelne a tiež tam toho bolo z roka na rok menej! Ktovie kam to mizne???!!!

Obrázok používateľa jozo
Offline

Kam sa ale podeli mnohé v minulosti na hrade prítomné kusy inventáru (militáriá) doteraz netuším ... :(

img_0060_.jpg img_0060_.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

Pekný kúsok tento Č. K. ... Možno i unikát (v užšom stredoeurópskom priestore). Akoby sa zabudol, že je v regióne s dlhovekou vandalsko - ničiteľskou tradíciou ... Ešteže sme si ho "nevšimli" ...

ck_1.jpg ck_1.jpg severna_basta.jpg severna_basta.jpg vychodna_basta.jpg vychodna_basta.jpg juzna_basta.jpg juzna_basta.jpg zapadna_basta.jpg zapadna_basta.jpg ck_obranny_suteren_1.jpg ck_obranny_suteren_1.jpg ck_obranny_suteren_2.jpg ck_obranny_suteren_2.jpg
Obrázok používateľa strombus72
Offline

Bol som včera druhý krát, pretože pri prvej návšteve podzemie nebolo sprístupnené a tak som sa bol pozrieť na "hrad pod hradom" ! Je to véélice zaujímavé! Bol som veľmi spokojný po absolvovaní druhého okruhu(5 ľudia + sprievodkyňa) v príjemnej atmosfére. Nohy ma síce boleli, ale tak dobre....

p1060199.jpg p1060199.jpg p1060213.jpg p1060213.jpg Portál z pôvodného gotického hradu, odkrytý archeologicky, uniknuvší demolácii. Portál z pôvodného gotického hradu, odkrytý archeologicky, uniknuvší demolácii. A jedna z mnohých komunikačných chodieb a schodíšť v hrúbke múru. A jedna z mnohých komunikačných chodieb a schodíšť v hrúbke múru.
Obrázok používateľa antiK
Offline


Obrázok používateľa antiK
Offline

Príbehy žien z rodu Pálffy opäť na Červenom Kameni

BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Nepoznanú minulosť vznešeného pokolenia šľachticov možno odhaliť počas nočných prehliadok na veľkom hrade v Malých Karpatoch – hrade Červený Kameň, ktorý sa týči nad obcou Častá v okrese Pezinok. Podujatie Ženy z rodu Pálffy pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Červený Kameň po júlovom úvode aj na túto sobotu 4. augusta. Toto leto sa nočná akcia na hrade uskutoční aj 25. augusta. Počas prázdninových letných večerov "sa za svitu mesiaca a sviečok vráti hrad Červený Kameň do obdobia 16. až 20. storočia, keď ho obývali nežnejšie polovičky rodu Pálffy a tie sa v prúde času stanú jeho hlavnými hrdinkami," agentúru SITA informoval Michal Lukáč zo SNM - Múzea Červený Kameň. Hrané nočné prehliadky sa začnú každú polhodinu od 18:30 do 23:00.

Dej podujatia Ženy z rodu Pálffy sa odohráva počas marcových dní roka 1945, keď Červená armáda postupuje smerom na západ krajiny. Návštevníkom inscenovaných nočných prehliadok ho vyrozpráva posledný majiteľ hradu Karol Pálffy, ktorý prostredníctvom rodinného denníka predstaví viac než 350-ročnú históriu svojich slávnych predkov, predovšetkým však porozpráva o veľkoleposti žien jeho rodu. Návštevníci tak budú mať možnosť zoznámiť sa s najkrajšou ženou Červeného Kameňa – Evou Zuzanou Pucheimovou, ktorej obavy o jediného syna a túžba po ďalšom potomkovi rodu nedajú spávať. Dozvedia sa o nekompromisných rekatolizačných činoch Františky Khuenovej voči protestantom, aj o starostiach Márie Magdalény Fuggerovej s vedením panstva. O rozčarovaní zo zániku monarchie i priebehu pozemkovej reformy porozprávajú Vojtech a Blanka Pálffyovci a tajomstvo o vojenskej stratégii habsburskej monarchie prezradí svojej vernej dôverníčke Eleonóre Kaunitzovej jej veličenstvo Mária Terézia. Hrané prehliadky so scénkami poodhalia aj život hradného služobníctva. "Poukážu na zármutok Antónie Kolowratovej i priblížia ťažké chvíle Lucie Wilczekovej, ktorá v dôsledku približujúceho sa frontu musí zanechať svoj majetok napospas osudu," dodal Michal Lukáč, ktorý inscenované podujatie Ženy z rodu Pálffy pripravil spolu s Luciou Branišovou a Michalom Kovačikom. Bližšie informácie o programoch na hrade Červený Kameň sú na webstránkach - http://www.hradcervenykamen.sk a http://www.snm.sk.

Dejiny hradu Červený Kameň sa začali v prvej polovici 13. storočia, keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad. Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nemecky Rothenstein, maďarsky Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nemecky Bibersburg). Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr ho vlastnili viaceré uhorské šľachtické rody, medzi inými Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov. Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť - bezpečný sklad tovarov, s ktorými obchodovali po celej Európe. Neskôr hrad kúpili Pálffyovci. Žili tu vyše 360 rokov a svoje sídlo ďalej modernizovali.

História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Karol Pálffy hrad opustil v marci 1945, keď pred príchodom Červenej armády odišiel do Rakúska. Od roku 1948 sa na hrade začali zhromažďovať umelecké predmety z 31 zámockých objektov a dvoch kláštorov. Hrad bol verejnosti sprístupnený ako múzeum 22. októbra 1949. Zhoršujúca sa statika hradu si v rokoch 1976 až 1998 vyžiadala generálnu opravu budovy aj areálu. Od roku 1979 je SNM-Múzeum Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea a špecializuje sa na kultúru bývania šľachty. Zoznámiť sa s nimi až do septembra dá denne od 9:00 do 17:00.

Hrad sa volá Červený, pretože pôvodný kameň kopca - kvarcit, na ktorom ho postavili, má červenú farbu. Je použitý na viacerých miestach hradu. Zaujímavosťou hradu je napríklad najväčší koberec s plochou 44,12 m2, čo je plocha priemerného dvojizbového bytu.

 

Minuloročná upútavka:


Obrázok používateľa antiK
Offline

Na hrad Červený Kameň možno prísť aj v noci

BRATISLAVA/ ČASTÁ 11. júla (SITA) - Oživiť legendy späté s hradom Červený Kameň týčiacim sa nad obcou Častá neďaleko okresného mesta Pezinok je cieľom pokračovania obľúbených letných nočných prehliadok hradu. Ich organizátori zo Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Červený Kameň na nočné prehliadky nazvané Kamenné mystérium pozývajú 14. júla a 18. augusta. "Počas dvoch sobotných letných večerov v atmosfére mihotajúcich sa sviečok a horiacich fakieľ sa bežný smrteľník ocitne v období 13. až 16. storočia, keď hrad Červený Kameň vlastnil Pán Váhu a Tatier - Matúš Čák Trenčiansky, ale i bohatá rodina Fuggerovcov z juhonemeckého Augsburgu," informoval agentúru SITA Michal Lukáč zo SNM - Múzea Červený Kameň. Kamenné mystérium sa po prvý raz toto leto začne už v sobotu od 18:30 a záujemcovia sa na netradičnú prehliadku dostanú každú polhodinu.

"Dej celého podujatia sa odohráva v hradnom podzemí, keď na Červený Kameň po viac ako sedemsto rokoch prichádza jeho zakladateľka – kráľovná Konštancia, aby zistila, či jej sen o mocnom stredovekom domíniu sa stal skutočnosťou. Prostredníctvom divadelného stvárnenia dramatických pasáží má samotná kráľovná spolu s návštevníkom možnosť prežiť nielen atmosféru búrania gotického hradu, stavbu renesančnej pevnosti s fortifikačným systémom, mamonársky zápas troch bratov o majetok, ale i predaj celého panstva na základe sobáša z vypočítavosti," priblížil program nočného Kamenného mystéria na hrade Lukáč. Nočné prehliadky so scénkami ukážu, že peniaze mali omnoho vyššiu hodnotu ako šťastie a láska, ale priblížia aj to, aké radosti i starosti v minulosti prežíval na červenokamenskom panstve jednoduchý ľud, dodal za organizátorov Michal Lukáč, ktorý sa na scenári podujatia podieľal s Michalom Kovačikom a Barborou Ondrušovou.

Bližšie informácie o programoch na hrade Červený Kameň nazývanom aj veľký hrad v Malých Karpatoch možno nájsť na webstránkach - http://www.hradcervenykamen.sk a http://www.snm.sk.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Ani Červenému kameňu sa nevyhli nevhodné postupy pri obnove jeho hmoty. Táto kaverna vypadla ešte minulý rok.

Červený kameň, kaverna v predmostí I. Červený kameň, kaverna v predmostí I. Červený kameň, kaverna v predmostí II. Červený kameň, kaverna v predmostí II.

Voľby prehliadania komentárov

.

Hrad Červený Kameň

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.